Spis treści
Miłość nieodwzajemniona wbrew pozorom zdarza się bardzo często i to bez względu na wiek. Jak sobie poradzić z odrzuceniem? W jaki sposób przetrwać ten bolesny cios? W naszym artykule znajdziesz wskazówki, dzięki którym nieodwzajemnione uczucie szybciej odejdzie w zapomnienie. Koniecznie sprawdź nasze porady i je wykorzystaj!
Miłość – co to takiego?
Według słownika PWN miłość jest to „głębokie uczucie do drugiej osoby, któremu zwykle towarzyszy pożądanie”, czy też „silna więź, jaka łączy ludzi sobie bliskich”. Niestety, ale nie każde takie emocje wiążą się wyłącznie z pozytywnymi odczuciami. Wtedy mowa o zupełnie innych rodzajach miłości, między innymi o tej nieszczęśliwej, niespełnionej i o nieodwzajemnionej.
Wiele osób myli miłość z zauroczeniem, choć mamy tu wyraźne różnice. To pierwsze uczucie składa się 3 składników, które wyróżnił psycholog z USA – Robert Sternberg. Mamy tu:
1. Intymność
Chodzi nie tylko o budowanie bliskości fizycznej, ale i o wyjawianie sekretów, czy chęć dzielenia się doświadczeniem, a także o uszczęśliwianie ukochanej osoby.
2. Zaangażowanie
W miłości para podejmuje decyzje razem, poza tym mierzy się z dobrymi i ze złymi chwilami razem.
3. Namiętność
Miłość to silna potrzeba fizycznej bliskości. Partner wzbudza w nas pożądanie zarówno w myślach, jak i przebywając twarzą w twarz.
Zauroczenie to chwilowy stan, w którym idealizujemy obiekt naszych westchnień. Nie ma tu mowy o głębszych uczuciach, bo żyjemy wyłącznie marzeniami.
Niespełniona, nieszczęśliwa i nieodwzajemniona miłość – czym się różnią?
Rodzajów miłości jest bardzo dużo, nawet gdy chodzi o te damsko-męskie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że mają one dość wyraźne różnice. Co je wyróżnia? To drobne, choć znaczące detale, które pozwalają oddzielić uczucie niespełnione od tego nieodwzajemnionego lub od nieszczęśliwego. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat tych popularnych wariantów.
Nieszczęśliwa miłość nie da nam nigdy szczęścia, a jedynie przyniesie ból i cierpienie. Możemy kochać, na przykład kogoś kto nas krzywdzi, tudzież obiekt uczuć nagle nie czuje do nas tego samego. Bardzo często mówi się o nieszczęśliwej miłości po zakończeniu relacji, gdy jedna osoba wciąż kocha, mimo iż para nie jest razem. To pokazuje, że zawsze w tym wypadku mamy do czynienia z bardzo negatywnymi emocjami.
Niespełniona miłość wyróżnia się tym, że skupia się głównie na osobach „niewłaściwych” lub znajdujących się poza naszym zasięgiem. To uczucie bazuje na ludzkiej tęsknocie za miłością doskonałą. W głowie osoby zakochanej pojawia się zauroczenie, które jest bardzo silne. Wyobraźnia, tęsknota, a także potrzeba doskonałej miłości – to wszystko powoduje, że miłość przysłania nam rzeczywistość. To jest miłość jednostronna, a więc skazana na porażkę.
Nieodwzajemniona miłość to uczucie, które jest jednostronne, a więc druga strona nie ma takich samych emocji. W tym wypadku obiektem naszych westchnień zazwyczaj jest jakiś celebryta bądź człowiek, który jest potencjalnie dostępny, ale nie chce się wiązać. To iluzja, bo tak naprawdę partner jest dla nas nieosiągalny. Ta miłość nie ma najmniejszych szans, a mimo to wciąż się łudzimy, ponieważ w wyobraźni tworzymy piękne scenariusze.
Kochać bez wzajemności oznacza:
- zakochać się w kimś kto jest dla nas całkowicie niedostępny
- zakochać się w kimś kto jest potencjalnie dostępny, aczkolwiek nie wyjawiamy mu swoich uczuć
- wyznanie miłości, która zostaje odrzucona, a mimo to dalej w to brniemy mimo iż znamy prawdę
- tęsknotę za związkiem, który się zakończył.
Niespełniona miłość – co to znaczy?
W przypadku niespełnionej miłości mówi się o uczuciu bez wzajemności bądź o takim, o którym druga osoba nawet nie ma pojęcia. Co je charakteryzuje? To wyidealizowane uczucie, niezwykle romantyczne, a przede wszystkim jednostronne. Nieodwzajemniona miłość platoniczna może być dla kogoś wyłącznie przyjaźnią, a dla drugiej strony – pragnieniem czegoś więcej.
Niespełniona miłość to taka, której nie udało się zrealizować. Przyczyny tego zjawiska mogą być przeróżne, ale łączy je jedno, bo jest to zawsze niespełnione pragnienie bycia z kimś. Czujemy poprzez to smutek, niesprawiedliwość, a także nostalgię. Wyobraźnia płata figle i koloryzuje obraz ukochanej osoby, a to niestety, ale tylko nakręcaja tęsknotę.
Jak długo trwa niespełniona miłość?
Niespełniona miłość może przynieść nam sporo cierpienia. To w zasadzie zauroczenie, które bywa porównywalne do narkotycznego odurzenia. W głowie mamy tylko nasz obiekt westchnień, do tego myśli o nim powodują przypływ euforii. Mimo iż zdajemy sobie sprawę, że związek z tą osobą jest niemożliwy to i tak go sobie wyobrażamy. Ktoś nas odrzuca, bowiem nie czuje tego samego lub jest zwyczajnie nieosiągalny. Ie trwa niespełniona miłość? To kwestia indywidualna, aczkolwiek emocje ustępują samoistnie po kilku miesiącach. U jednych czas będzie krótszy, a u wielu dużo dłuższy. W większości przypadków nie trwa to jednak więcej niż pół roku.
Prędzej, czy później jednak uda się zapomnieć o niespełnionej miłości. Mimo wszystko pojawią się tu charakterystyczne 3 etapy, które trzeba przejść. Oto one:
- na początku jest poczucie niesprawiedliwości, do tego ból emocjonalny oraz fizyczny
- po czasie nasza rozpacz pogłębia się i narasta frustracja, ponadto silne napięcie emocjonalne rośnie, komplikuje nam życie
- na koniec emocje stopniowo się wyciszają, a odrzucenie coraz mniej boli i zaczynamy zapominać o tym co zaszło.
Jak zapomnieć o niespełnionej miłości?
Niespełniona miłość, podobnie jak inne rodzaje wymaga kilku podstawowych kroków, aby zapomnieć o osobie, którą darzymy uczuciem. W naszym życiu pojawi się zapewne stres i poczucie odrzucenia, a także inne negatywne emocje. Staraj się wobec tego zaangażować w działania, które nie pozwolą Ci za dużo myśleć. Wypełnij powstałą pustkę, na przykład poprzez rozwijanie swoich zainteresowań, pomoc innym, czy spełnianie swoich najskrytszych marzeń. Rozpacz może się pogłębiać, ale istotne jest to, aby się temu nie poddawać.
Każdy człowiek inaczej radzi sobie z niespełnioną miłością. Jednym pomaga sport, innym płakanie w poduszkę. Kluczem jest nierozdrapywanie ran, a więc nie wracaj do tego uczucia. Wsparcie najbliższych okazuje się niezbędne, żeby się pozbierać, podobnie jak zajęcie myśli.
Zapominanie o miłości trwa niekiedy nawet i lata. To specyficzny czas, bo jest w nas masa bólu oraz niesprawiedliwości. Zapominamy o faktach, a żyjemy marzeniami. Niespełniona miłość, jak każda inna rodzi w nas silne emocje. Czas leczy rany, ale zapominanie o drugiej osobie bywa ciężkie. Możesz jednak sobie pomóc. W jaki sposób? Ważne jest, abyś:
- trzymała dystans, wobec tego nie śledź jego kanałów social media, zablokuj numer telefonu i nie wypytuj wspólnych znajomych co dzieje się z ukochanym
- skoncentrowała się na sobie i na swoim życiu
- zajęła swój czas wolny, dzięki temu będzie mniej okazji do wspominania
- próbowała nowych rzeczy
- zaplanowała wakacje z najbliższą rodziną lub z przyjaciółmi
- unikała miejsc, gdzie pojawia się Twoja miłość
- nie szukała na siłę nowego obiektu uczuć, bo w ten sposób tylko pogorszysz sytuację.
Trzeba pamiętać, że niespełniona miłość niekiedy mocno utrudnia nam codzienność. Im więcej zajęć pojawi się w Twoim życiu tym lepiej, bo w ten sposób zajmiesz swoją głowę zupełnie innymi myślami. Nie goń za wyidealizowanym obrazem swojego obiektu westchnień, natomiast zaakceptuj fakt, że nie będziecie nigdy razem. Poukładaj sobie w głowie wszystko na spokojnie, a niespełniona miłość minie prędzej niż Ci się wydaje.
Nieszczęśliwa miłość – co to znaczy?
Nieszczęśliwa miłość to pewnego rodzaju norma. Dlaczego? Wiele osób pragnie kogoś kto jest dla nich nieosiągalny, na przykład ma zupełnie inną orientację lub posiada już rodzinę. Niestety, ale miłość nie wybiera, więc niekiedy obdarzamy uczuciem osoby, które tego nie chcą. Co ważne, kochamy ludzi nawet jeśli zdajemy sobie sprawę, że nie są dla nas. Nieudana miłość może to być również uczucie żywione do byłego partnera. Zdarza się to często, gdy ktoś nie jest w stanie się pogodzić z zakończonym związkiem, bo nadal mocno kocha. Cierpi po rozłące i wraca do pięknych wspólnych chwil.
Jak się odkochać z nieszczęśliwej miłości?
Nie da się ukryć, że nieszczęśliwa miłość jest ciężką życiową próbą. Odkochiwanie może potrwać, a ten okres będzie kumulacją masy negatywnych uczuć. Jak sobie pomóc? Czasami wsparcie specjalisty jest najlepszą opcją. Zyskujemy wtedy fachowe doradztwo, dzięki temu łatwiej nam się pozbierać, do tego trwa to krócej. Nie ma co zwlekać z wizytą, bo im szybciej otrzymamy pomoc tym lepiej, zwłaszcza gdy pojawiają się myśli o samobójstwie lub depresja. Dobrym pomysłem, gdy chcemy się odkochać jest także:
- zmiana otoczenia, aby łatwiej zapomnieć o ukochanej osobie, gdy jej nie ma obok
- wyrzucenie wszystkich pamiątek, które przypominają nam o nieszczęśliwej miłości
- wspominanie złych, a nie dobrych momentów, jakie przeżyliśmy z ukochanym, wtedy łatwiej zapomnieć
- unikanie kontaktu z obiektem naszych westchnień, a więc całkowite odizolowanie się od niego również online
- spojrzenie na wszystko z zupełnie innej perspektywy.
Jak wyleczyć się z nieszczęśliwej miłości?
Nieszczęśliwa miłość spotyka w zasadzie każdego i to wielokrotnie w całym życiu. W tym momencie człowiek boryka się z masą naprawdę odmiennych emocji. Radość oraz ekscytacja mija i pojawia się ból, rozczarowanie oraz rozgoryczenie, a nawet poczucie niesprawiedliwości. Niestety, ale z dnia na dzień coraz bardziej pogrążamy się w tej melancholii. Zawiedziona miłość to trudne doświadczenie. Jak się z niej wyleczyć? Przede wszystkim musisz w tym momencie:
- zająć się sobą i na tym skupić swoje wszystkie myśli
- uciąć kontakt z wyśnionym partnerem
- zadbać o swój rozwój
- wychodzić i poznawać nowe osoby.
Nie da się ukryć, że nieszczęśliwa miłość wymaga od nas przejścia „żałoby”. Kiedy zaangażowałeś się w znajomość, a z niej nic nie wyszło potrzebujesz ukojenia. Płacz, odpoczynek, spędzanie czasu z najbliższymi – to tylko kilka z możliwości, gdy chodzi o „otrząśnięcie się” po tym dramatycznym doświadczeniu. Nieszczęśliwa miłość wymaga dokładnej analizy sytuacji, dzięki temu będzie łatwiej poradzić sobie z brakiem miłości, poza tym w przyszłości uda się uniknąć kolejnego rozczarowania, gdy źle ulokujemy uczucia.
Nieodwzajemniona miłość – co to znaczy?
Nieodwzajemniona miłość to uczucie bez wzajemności, a zatem jednostronne. Co ważne, niekiedy obiekt westchnień nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ktoś go kocha. To głównie jest zauroczenie osobą, która do nas nic nie czuje. Kiedy zainteresowanie leży wyłącznie po jednej stronie to możemy mieć pewność, że nic z tego nie będzie. Takie uczucie na starcie skazane jest bowiem na porażkę.
W przypadku nieodwzajemnionego uczucia pojawiają się pewne charakterystyczne symptomy, które świadczą o tym, że jest to jednostronna miłość. Będzie to fakt, że obiekt westchnień:
- unika spotkań, między innymi odwołuje je w ostatniej chwili, a nie proponuje żadnej alternatywy
- w czasie rozmów nie wykazuje inicjatywy, a więc nie angażuje się w kontakt w przeciwieństwie do zakochanego
- nie wykazuje absolutnie żadnego zainteresowanie Twoim życiem, bo go zwyczajnie to nie obchodzi
- traktuje Cię wyłącznie jako alternatywę, po którą sięga, na przykład gdy się nudzi.
Dlaczego nieodwzajemniona miłość tak boli?
Miłość to piękne uczucie, które nas uskrzydla, dodaje odwagi i energii. W przypadku nieodwzajemnionej emocji targają nami przede wszystkim negatywne uczucia. Pojawia się ból psychiczny oraz fizyczny, do tego tracimy chęć do życia, bo nie mamy siły na nic. Człowiek jest przybity, czuje stres, a także miewa różne lęki. W głowie pojawiają się czarne scenariusze. Nieodwzajemniona miłość jest przyczyną powstawania niskiej samooceny, utraty sensu życia i płaczliwości, jak i wybuchów agresji.
Miłość bez wzajemności boli, ponieważ to duże cierpienie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Niekiedy pojawiają się objawy identyczne, jak w stresie pourazowym. To wiele osób przeraża, poza tym może prowadzić do niebezpiecznej depresji. W tym momencie rośnie w człowieku frustracja oraz bezsilność. Zaczynamy karmić się marzeniami oraz nadzieją, a to jeszcze pogłębia nasz ból.
Niestety, ale miłość i rozum nie zawsze idą w parze, dlatego zaczynamy kochać osoby, z którymi nie mamy szans na szczęśliwy związek. Nieodwzajemnione uczucie wprowadza w nasze życie melancholię, a jednocześnie kształtuje naszą osobowość, ponieważ zyskujemy cenne doświadczenie.
Jak wyleczyć się z miłość nieodwzajemnionej?
Wyleczenie się z miłości nieodwzajemnionej wymaga od nas przede wszystkim zaakceptowania faktu, że ktoś nie chce z nami być. Ciężko przyjąć do wiadomości rzeczywistość, bo jest zupełnie inna niż nasze uczucia. Zapomnij w tym momencie o użalaniu się nad sobą, bo to nie jest właściwa droga. Zdecydowanie lepiej będzie zająć się sobą i przemyśleć pewne kwestie. Każda miłość, również ta nieodwzajemniona to dla nas lekcja, z której trzeba wyciągać wnioski. Zobaczysz, że wykorzystasz zdobytą wiedzę w przyszłości.
Nieodwzajemnione uczucie wymaga odpuszczenia. Pustka oraz samotność są normalne, ale czas uleczy rany. Ty możesz natomiast:
- nie myśleć o sobie źle, bo to tylko pogrąża Cię jeszcze bardziej w negatywnych myślach
- szukać pomocy jeśli nie radzisz sobie sam z negatywnymi emocjami
- zapomnieć o ukochanej osobie – „wyrzuć ją ze swojego życia”
- pracować nad sobą, między innymi nad poczuciem własnej wartości, bo z pewnością ucierpiało
- zadbać o siebie, a więc sprawiaj sobie przyjemności, nawet bardzo drobne.
Miłość bez wzajemności, to się zdarza i nie jest to koniec świata, jak się wielu w tym momencie wydaje. Nie ma co przedłużać sobie cierpienia oraz rozczarowania, dlatego też wyrzuć go z głowy, jak i swoje marzenia z nim związane. Jeśli będziesz do tego wracać, Twoje samopoczucie tylko na tym ucierpi. Pozwól sobie jednak na wypłakanie, wyrzucenie z siebie tego wszystkiego. Dlaczego? Z pewnością, dzięki temu poczujesz ulgę i będzie Ci prościej zapomnieć.
Jak zapomnieć o nieodwzajemnionej miłości?
Nie ważne, czy miłość jest nieszczęśliwa, czy nieodwzajemniona zawsze procedura zapominania jest podobna. Chodzi o zerwanie kontaktu, a więc o unikanie spotkań, rozmów i śledzenia kanałów social media. To przyspieszy proces puszczania danej znajomości w niepamięć. Nie ma co się „karmić” złudnymi nadziejami i je podsycać. Nieodwzajemnione uczucie nie dało nam szczęścia ani na chwilę, a wszystkie piękne momenty sobie jedynie wyobraziliśmy bądź je w głowie wyidealizowaliśmy. Nie musisz w sobie tłamsić złych emocji, ponieważ czasami dobrze je z siebie wyrzucić. Płacz, rozmowa z najbliższa osobą lub wyjście do ludzi – to pozwala poczuć spokój.
Miłość bez wzajemności nie ma szans na przetrwanie. Trzeba te negatywne emocje przeżyć, aby można było myśleć o przyszłości. Strach i ból zastąpi wtedy ulga. W tym momencie nieodwzajemniona miłość budzi w nas obawę, że nigdy nikogo nie pokochamy, ale na całe szczęście to nie jest prawdą. Życie zaskakuje i to wielokrotnie.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.