zakochana para

Czym jest miłość dla człowieka? Poznaj definicje szczerej miłości

Temat miłości jest szeroki. Tak naprawdę mamy kilkanaście form tego uczucia, od braterskiej, po rodzicielską. Wiele osób marzy o przeżyciu szczerej, prawdziwej miłości. Jednak nie każdy zna jej definicję. Ty też nie? W naszym artykule znajdziesz informacje czym jest miłość!

Czym jest miłość? Poznaj definicje tego uczucia

Miłość jest w życiu, literaturze, kinie, bo przybiera różne formy, dlatego też granica wieku, odległość i inne podobne aspekty nie mają w tym wypadku najmniejszego znaczenia. To uczucie pojawia się pomiędzy dwojgiem ludzi, którzy poza sobą świata nie widzą. Zaczyna się z reguły od zakochania – stanu euforii i utraty głowy, a potem przychodzi dopiero miłość. Czym ona jest?

 • Według słownika języka polskiego miłość to „głębokie uczucie do drugiej osoby, któremu zwykle towarzyszy pożądanie” oraz “silna więź, jaka łączy ludzi sobie bliskich” i “poczucie silnej więzi z czymś, co jest dla kogoś wielką wartością” dodatkowo to również “głębokie zainteresowanie czymś, znajdowanie w czymś przyjemności”.
 • Według teorii biochemicznej to miłość powstaje w wyniku działania określonych neurohormonów.

To pokazuje, że nie ma jednej sztywnej definicji miłości. Każdy może rozumieć ją nieco inaczej, bo jednoznaczna interpretacja zwyczajnie nie istnieje. Nie można jednak mylić miłości z zakochaniem, ponieważ są to dwa odmienne stany, które każdy musi odkryć sam. Silna więź rodzi się z czasem, bazuje na wspólnych przejściach oraz doświadczeniu. Rozumiecie się praktycznie bez słów.

Prawdziwa miłość – co to właściwie jest?

Prawdziwa miłość, niestety ale nie przydarzy się każdemu. To wypadkowa wielu czynników, przede wszystkim trzeba poznać właściwą osobę i potrafić zbudować z nią trwały związek. Czasem pojawia się od pierwszego wejrzenia, a niekiedy po wielu latach przyjaźni rodzi się prawdziwa emocja.

Mimo wszystko to piękne uczucie, które uskrzydla. Okazywanie sobie serdeczności w słowach, a także w gestach jest normalne, jednak nie ma tu takiej sielanki, jak w komediach romantycznych. Wzruszenie, łzy, radość i smutek, troska – przeżywamy wiele emocji, niekiedy bardzo od siebie skrajnych.

  Depresja narcystyczna - czym jest? Narcyzm a depresja

Należy pamiętać, że prawdziwa miłość jest ostatnim etapem, nazywanym także tym właściwym. Partnerzy doszli do momentu, w którym są do siebie mocno przywiązani, mało tego dobrze się poznali i przestali się wzajemnie idealizować. Nie ma skrępowania jest za to całkowita akceptacja oraz zrozumienie. Niestety, dla wielu związków ta wyjątkowa chwila to czas próby prowadzący do umocnienia relacji, albo wręcz przeciwnie, do jej ostatecznego zakończenia.

Prawdziwa miłość jest na całe życie, dzięki niej jesteście razem podczas dobrych oraz złych chwil. Kocham Cię pada tu często, bo przy nas jest wyjątkowa osoba, nasza druga przysłowiowa połówka. Nie muszą to być zawsze te dwa słowa, dlatego że drobne gesty pokazujące nasze uczucie też są ważne. Nie da się jednoznacznie wytłumaczyć miłości, ponieważ to wręcz „magiczna” siła, która nie ma oficjalnej definicji.

Kiedy poznać, że pojawiła się miłość?

Prawdziwa miłość nie jest łatwa, bo wymaga dużo pracy, do tego poświęceń. Ma aż kilka etapów, dlatego że jest wielowymiarowa. To nie wyłącznie pożądanie, ale zdecydowanie coś więcej, bo łączy was nie tylko pociąg fizyczny, ale i intelektualny oraz duchowy.

W prawdziwej miłości pojawiają się pewne charakterystyczne oznaki pokazujące nam, że jest to trwałe uczucie, które przetrwa zarówno wzloty, jak i upadki. Poniżej znajdziesz kilka sygnałów tego zjawiska:

 • Zapominamy o swoim ja, a skupiamy się na drugiej osobie, która staje się dla nas najważniejsza.
 • Nie ma podziału na ty i ja – jesteście jednością, mimo to jednak osobnymi jednostkami, które mają prawo do własnych pasji, czy znajomych.
 • Stajecie się przy drugiej stronie lepszym człowiekiem. Motywujecie się do dobrych zmian, wspieracie i podejmujecie nowe wyzwania.
 • Każdy wspólny dzień razem daje wam szczęście.
 • Obie strony są zaangażowane w relację, wtedy związek jest kompletny.
 • Para buduje wspólną przyszłość, myśli o zamieszaniu razem, ślubie, dzieciach, albo innych ważnych decyzjach, które mają wpływ na ich losy.
 • Wsparcie oraz zaufanie to solidna postawa miłości, tak samo jak wzajemny szacunek.
 • Szczerość – to fundament prawdziwej miłości. Macie do siebie zaufanie, nie okłamujecie się i wiecie, że możecie sobie zaufać, poza tym na sobie polegać.
 • Sprzeczki i konflikty są szybko rozwiązywane, bo pomiędzy parą jest zrozumienie, wybaczenie, a także akceptacja wad oraz słabości.
 • Bliskość, zaangażowanie i namiętność tworzą spójną relację. Wobec tego jest to związek kompletny, w którym niczego nie brak.
  Jak zaimponować dziewczynie? 10 sposobów na zaimponowanie kobiecie

Prawdziwa miłość jest silna, a zatem potrafi wiele przetrwać. Nigdy nie gaśnie, bo z czasem, wręcz przeciwnie, umacnia się. To bezwarunkowe uczucie, dlatego nie ma tu miejsca na manipulacje, ranienie, czy też na kłamstwa i zdrady. Buduje się ją na zupełnie innych przeżyciach.

To głębokie, dojrzałe uczucie przynoszące nadzieje, radość i uniesienia. Jesteśmy już pozbawieni egoizmu, hormony opadły, a pojawiło się prawdziwe przywiązanie, wobec tego przez życie idziecie razem we dwoje bez względu na okoliczności.

Czym jest miłość dla człowieka?

Życie bez miłości jest puste, smutne, do tego dla wielu wtedy zwyczajnie traci sens. To uczucie trudno zastąpić czymś innym. Mimo wszystko związek nie jest receptą na szczęście, niezwykle ważne jest pokochanie siebie i otwarcie się na drugiego człowieka.

Praca nad relacją wymaga zaangażowania, odpowiedzialności za drugą osobę, a także spędzania razem wspólnie chwil bez względu na okoliczności. Wielu ludzi boi się odrzucenia bądź tego, że miłość może zostać nieodwzajemniona.

Również przeszłość, między innymi nieudane związki, czy złamane serce wpływa na nasze podejście do tej kwestii, tak samo jak wychowanie i relacje w rodzinnym domu. Warto jednak zaryzykować, bo być może ta znajomość okaże się prawdziwą miłością, czyli taką na całe życie.