friends with benefits

Friends with Benefits – co to znaczy? Ogólne zalety i wady tej relacji

Hasło Friends with benefits krąży w sieci, zwłaszcza na portalach randkowych oraz w aplikacjach, między innymi Tinder. FWB co to? W naszym artykule znajdziesz zasady, a także wady i zalety takiego układu. Koniecznie go przeczytaj!

Friends with benefits (FWB) – co to jest? Znaczenie zwrotu

Skrót FWB, czyli Friends with benefits to przyjaciele, którzy regularnie uprawiają seks, co ważne bez zobowiązań. W łóżku jest im dobrze, a pozostała część życia utrzymana jest na neutralnym gruncie. Taki układ ma jasne zasady, dlatego też nie ma tu mowy o uczuciach, a jedynie chodzi o przyjemność cielesną.

FWB opiera się na pożądaniu i na zaspokojeniu potrzeb seksualnych. Przyjaciel do łóżka to układ, który bazuje tylko i wyłącznie na kontakcie fizycznym, ale bez głębszych uczuć. Chodzi przede wszystkim o przyjemność!

Dlaczego nawiązujemy związki Friends with benefits?

Relacja typu Friends with benefits staje się coraz bardziej popularniejsza. Aplikacje randkowe dają nam szansę na taki układ, podobnie jak wieloletnie, czy krótsze znajomości. Grupa wiekowa, tudzież zawód nie ma tu najmniejszego znaczenia, bo osoby decydują się na taki „związek” z naprawdę wielu powodów. Chodzi, między innymi o:

 • brak zaangażowania
 • nieumiejętność w budowanie głębszej relacji
 • złamane serce, a więc niechęć do tworzenia nowego związku
 • brak czasu
 • obawę przed poważnymi deklaracjami
 • wypełnienie w życiu pewnego rodzaju pustki
 • to, że nie chcą długich zobowiązań
 • że nie szukają nikogo na stałe
 • to, że cieszą się w pełni z życia singla.

przyjaciele z benefitami

FWB jest dość popularny u ludzi, którzy nastawieni są na karierę, albo często podróżują ze względu, na przykład na pracę. Duże miasta dają ogromne możliwości na takie układy, choć królują tu przede wszystkim rozmaite portale, czy kanały social media, na których można nawiązać taką nietypową znajomość. Dla wielu Friends with benefits to dobry substytut prawdziwego związku, a więc namiastka bliskości chociażby przez chwilę. Każdy decyduje się na seks bez zobowiązań kierując się naprawdę różnymi pobudkami, o których najczęściej wcale nie chcą mówić.

Nawiązujemy związki Friends with benefits, bo chcemy być wolni i mieć dużo swobody w przestrzeni życiowej. Mamy swoje życie, a także plany, a seks bez zobowiązań jest do niego jedynie małym bonusem, który nic nie znaczy. Zaangażowanie emocjonalne w tym wypadku jest przecież absolutnie wykluczone.

Zasady związku Friends with benefits – jakie są?

Nie ma wątpliwości, że Friends with benefits ma jasne zasady, na które obie strony się godzą. Tu niekoniecznie musimy się spotykać z przysłowiowym „przyjacielem” na seks, bo to może być również nieznajomy, z którym regularnie dochodzi do zbliżenia. Jakie reguły obowiązują w relacji typu FWB? To przede wszystkim jasne oddzielenie uczuć od seksu. Należy pamiętać, że nie każdy jest to w stanie zrobić! Ustalenie wyraźnych granic jest kluczowe, wtedy wiecie co możecie, a czego nie. Chodzi nie tylko o sprawy łóżkowe, ale na przykład o sposób kontaktu, czy o częstotliwość spotkań. Szczerość jest też niezbędna, nie warto dawać komuś fałszywych nadziei, albo ukrywać że poznaliśmy kogoś i chcemy to zakończyć.

  Introwertyk w związku - jak go kochać i jak on kocha?

Zasady związku FWB pomiędzy parami się różnią. Najczęściej:

 • ustalacie jak długo trwa układ, choć może być on na czas nieokreślony
 • wyznaczacie sobie granice, na przykład co możecie robić, a co nie podczas zbliżenia
 • szczerze mówicie o swoich potrzebach
 • czy dopuszczacie spotykanie się z kimś jeszcze, czy jesteście dla siebie tylko na wyłączność
 • nie oczekujecie od siebie nic więcej niż tylko seks
 • nie snujecie wspólnych planów na przyszłość
 • nie ma miejsca na zazdrość, tęsknotę i inne podobne uczucia
 • nie ma mowy o romantycznych uniesieniach
 • im mniej bliskości w postaci przytulania, czy pocałunków tym lepiej.

Czy związek FWB to coś złego?

Związek FWB nie jest zły, gdy nikogo nie krzywdzi, a więc nie spotykamy się z nikim w międzyczasie, albo nie dajemy złudnych nadziei, że przerodzi się w coś więcej. Obie dorosłe osoby świadomie decydują się na tego rodzaju układ zdając sobie sprawę z plusów, a także z minusów. Trzeba być wobec siebie fair i dobrze przemyśleć wszystko. Zdarza się bowiem tak, że Friends with benefits może zniszczyć naprawdę dobrą, długoletnią przyjaźń, której potem nie da się już odbudować, bo przecież seks wszystko zmieni.

Nie można zapomnieć, że FWB nie jest tak prosty, jak się wielu wydaje. To nie tylko seks, bo zbliżenia mogą budzić dużo głębsze uczucia. Przelotne uniesienie, na przykład z kimś nowo poznanym w klubie mniej komplikuje wszystko, dlatego że potem prawdopodobnie tej drugiej strony nigdy już nie spotkamy. W przypadku przyjaciół jest zdecydowanie trudniej rozdzielić pewne kwestie w trakcie, jak i po Friends with benefits.

zwiazki fwb

Czy związki Friends with benefits są akceptowane społecznie?

Z reguły o związkach Friends with benefits nie mówi się ani głośno ani otwarcie. Spotkania po kryjomu, czy utrzymywanie na co dzień dystansu to norma w tym wypadku. Ukrywanie seksu bez zobowiązań zdarza się często. Dlaczego? Społeczeństwo nie akceptuje tego rodzaju układów i uznaje je za niewłaściwe, a nawet gorszące. Powierzchowne relacje są traktowane zwłaszcza przez starsze osoby za złe, ponieważ nie ma tu prawdziwych uczuć, randek i budowania relacji, a jedynie pojawia się „konsumpcja”. Seks bez zobowiązań może rodzić plotki, a tego nikt nie chce, ponieważ to tylko przejściowa sytuacja, a nie nic na stałe i na poważnie.

Związki Friends with benefits owiane są tajemnicą. W ten sposób unika się kłopotliwej oceny ze strony społeczeństwa, a także złej opinii, która może się potem za nami ciągnąć, a poprzez to utrudniać stworzenie normalnej stałej relacji. Społeczeństwo niekiedy piętnuje takie osoby, mimo iż one nikogo w żaden sposób nie krzywdzą. Przyklejenie takiej „łatki” może odbić się później negatywnie na różnych formach naszego życia, od pracy, po rodzinę.

Na co trzeba uważać wchodząc w relację FWB?

Relacja FWB ma wady, jak i zalety, o których nie można zapominać. Czasami szala minusów zdecydowanie przeważa mimo pojawiania się pewnych plusów. Co więcej dla niektórych nie zawsze dany aspekt będzie pozytywny, i odwrotnie. Na co trzeba zatem uważać wchodząc w taki układ? Przede wszystkim:

 • pojawia się instrumentalne podejście do drugiej osoby
 • potem mamy skrzywiony obraz relacji damsko-męskich
 • brak zaangażowania emocjonalnego, któremu nie każdy sprosta
 • zaniżenie poczucia własnej wartości, dotyczy to przede wszystkim kobiet
 • brak liczenia na drugą osobę
 • po seksie się rozstajecie i każdy wraca do swojego własnego życia, gdzie nie ma miejsca na drugą osobę.
  Przerwa w związku - do czego prowadzi i czy pomaga naprawić relację?

Wiele badań potwierdza, że relacja FWB kończy się głównie, dlatego że jedna ze stron zaczyna się w to angażować emocjonalnie, a więc niestety, ale pojawia się uczucie. To rodzi problemy, dlatego że widać oczekiwania, zazdrość, czy chęć odwzajemnienia miłości. Mimo ustalenia pewnych zasad i tak nie da się przecież wszystkiego przewidzieć. Drugim powodem zakończenia układu przyjacielskiego bazującego na seksie jest to, że osoba poznaje kogoś z kim chce nawiązać głębszą relację, a więc zapomina o „przyjacielu” do łóżka. Nie powinien wtedy pojawić się żal, czy inne podobne odczucia, aczkolwiek wielu to czuje.

Związek FWB pozwala na eksperymenty, na które na przykład będąc w związku nie mieliśmy odwagi. Nie można jednak pozwolić na przekraczanie naszych granic! Owszem uda się próbować nowych rzeczy, ale trzeba uszanować swoje oraz drugiej strony ograniczenia lub opory. Czasami jednak pod naciskiem mimo braku chęci poddajemy się temu, a zatem wbrew naszym przekonaniom decydujemy się na pewne przeżycia.

Nawet jeśli się z kimś przyjaźnimy od dawna nie zawsze mamy pewność co do stanu zdrowia tej osoby. Seks bez zobowiązań wiąże się ze sporym ryzykiem zarażenia rozmaitymi chorobami. Prezerwatywa jest konieczna, bo to jeden z elementów ochrony przed schorzeniami przenoszonymi drogą płciową. Ponadto pozwala ona uniknąć nieplanowanej ciąży, która mogłaby skomplikować wszystko jeszcze bardziej.

para w zwiazku fwb

Wady i zalety relacji FWB

Popularność FWB rośnie z roku na rok. Liczne badania pokazują, że coraz więcej osób stawia na seks bez zobowiązań. Tempo życia, trudności utrzymania bliższej relacji, czy mało wolnego czasu – niestety, ale to nie ułatwia nam budowania tradycyjnych par i szukania drugiej połówki na dobre oraz na złe.

Do głównych plusów relacji Friends with benefits można zaliczyć to, że:

 • pomimo braku partnera spełniamy się w sferze seksualnej
 • próbujemy nowych rzeczy
 • niektórzy poprzez to czują się atrakcyjniejsi
 • lepiej poznajemy siebie
 • mogą nie tylko uprawiać seks, ale również spędzać czas wspólnie w inny sposób w zależności od wcześniejszych ustaleń.

Kiedy idziemy do łóżka z przyjacielem możemy go potem stracić raz na zawsze. Czasami nie warto dla chwili przyjemności poświęcać długoletniej znajomości. To nie jedyny minus takiego układu, bo bywają jeszcze wyrzuty sumienia, a nawet ciąża. Choroby to kolejna wada, tak samo jak to, że może pojawić się jednostronne uczucie.