kobieta ze zlamanym sercem

Jak zakończyć związek kiedy się kogoś kocha? Rozstanie mimo miłości

Rozstanie mimo miłości zdarza się i to wielu parom bez względu na ich staż. Taka decyzja jest trudna, aczkolwiek czasami nie ma innego wyjścia, jak odejść. Serce mówi jedno, a rozum przeciwnie zmusza nas do podjęcia radykalnych działań. Jak zakończyć związek kiedy się kogoś kocha? Jak przerwać długą relację? Koniecznie sprawdź nasze rady!

Myślisz o rozstaniu pomimo tego, że go kochasz? Spróbuj naprawić związek!

Miłość to silne uczucie, które powoduje, że niemożliwe staje się możliwe. Czasami jednak rutyna, problemy i szara codzienność powoduje, że związek się psuje. Kryzysy zdarzają się nawet w najlepszych relacjach, ale nie każde da się niestety, ale załagodzić. Warto jednak próbować uzdrowić miłosny układ. Jak to zrobić? Kluczem będzie z pewnością szczera rozmowa sam na sam w spokojnej atmosferze. Jeśli to nie pomaga można poprosić o wsparcie „mediatora”, czyli kogoś bliskiego, bo to pozwoli łatwiej nawiązać dialog i znaleźć niekiedy nić porozumienia. Sporo par korzysta także ze wsparcia fachowców, a więc psychologów i terapeutów. W tym wypadku dużo zależy od tego, dlaczego związek się rozpada. Zawsze naprawa to i tak będzie ciężka praca. Co ważne, wymaga zaangażowania obu stron w takim samym stopniu, a także wybaczania oraz pójścia na kompromis. Niekiedy mimo ogromnej miłości nie warto jest szukać rozwiązania, bo relacja jest skazana na porażkę. To jednak kwestia indywidualna!

smutna para

Koniecznie chcesz odejść, ale dalej go kochasz? 10 sposobów, które ułatwią Ci rozstanie

Rozstanie mimo miłości z pewnością będzie boleć zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Jedno jest pewne, to trudny moment w życiu człowieka, ale trzeba to przetrwać. Co może ułatwić rozstanie? Poniżej znajdziesz aż 10 skutecznych patentów, które pozwolą Ci mniej cierpieć po rozłące, choć to jest i tak w pewien sposób nieuniknione. Oto one:

1. Pozwól sobie na emocje

Bywa tak, że po rozstaniu dusimy w sobie emocje, poza tym udajemy, że wszystko jest dobrze, choć wcale nie czujemy się komfortowo. W czasie ostatnich rozmów z partnerem nie musisz ukrywać tego co czujesz. Wyrzucenie z siebie wszystkich negatywnych, silnych odczuć przyniesie sporą ulgę. Dodatkowo zaczniesz „nowe życie” z czystą kartą, ponieważ zostawisz za sobą złe chwile.

2. Trzymaj się swojej decyzji

Podjęcie decyzji o zakończeniu relacji to trudny moment. Będzie masa wątpliwości w głowie i sporo aluzji od innych, aby jednak zmienić zdanie oraz dać sobie jeszcze szansę. Ważne jest, aby trzymać się swojego postanowienia i nie ulec otoczeniu. Nie poddaj się presji, bo To tylko i wyłącznie Twoje życie.

3. Naucz się odpuszczać

Mimo miliona prób związek i tak się rozpada? Pogódź się z tym i naucz zwyczajnie „puszczać wolno”. W innym wypadku będziesz wciąż stać w miejscu, cierpieć oraz liczyć na poprawę, która nie nastąpi. Niekiedy rozstanie jest nieuchronne, a przedłużanie tego na siłę jeszcze mocniej niszczy was oboje. Odpuszczanie wymaga sporo odwagi oraz determinacji!

4. Pamiętaj, że zawsze zasługujesz na coś lepszego

Jeśli zdasz sobie sprawę z tego, że zasługujesz na kogoś lepszego łatwiej Ci będzie pogodzić się z zakończeniem nieudanego związku mimo tego, że go nadal mocno kochasz. Nie możesz uszczęśliwić niewłaściwej osoby, tak jak ona Ciebie. Miłość nie jest lekiem na wszystko, dlatego zapomnij i rusz po lepsze jutro już w pojedynkę.

  Związek na odległość - czy może przetrwać?

5. Nie licz, że ktoś się zmieni

Relację rozpadają się, między innymi dlatego że ludzie nie są wobec siebie szczerzy lub nie pasują do siebie na wielu polach. To powoduje, że trudno zbudować szczęśliwy układ nawet pomimo miłości. W momencie, w którym zdasz sobie sprawę, że ktoś się nie zmieni, a jedynie gra na zwłokę będziesz Ci prościej odciąć się od niego raz na zawsze. Obiecywanie, a brak działań – ten schemat powinien Cię zaniepokoić. Kiedy ludzie chcą działać to zwyczajnie to robią, w innym wypadku jedynie udają. W relacji liczy się szczerość, a tu ewidentnie tego brak, więc bycie parą się nie uda.

6. Łzy

Wiele osób boi się łez, a one mogą być naprawdę oczyszczające. Płacz pozwala poczuć się lepiej, daje opust emocjom i koi. Łzy mogą płynąć z Twoich oczu nawet przez kilka tygodni, ale z czasem zauważysz, że jest ich coraz mniej. Ulga pojawi się prędzej, czy później. Pamiętaj, że ne musisz być zawsze silna i ukrywać swoich emocji kiedy jest źle.

7. Uwierz, że czeka Cie jeszcze wiele dobrego

Większość ludzi boi się zakończyć relację i pozostać samemu. Na całe szczęście nawet po długoletnim związku możemy ponownie się szczęśliwie zakochać, czy poznać kogoś idealnego według nas. Nie ma co się zamartwiać, trzeba brać życie w swoje ręce. Daj sobie szansę i zostaw to co Ci szkodzi za sobą nawet jeśli czujesz do niego wielką miłość.

8. Przyjmij do wiadomości, że pojawi się ból po rozstaniu

Ból to normalna reakcja na opuszczenie kogoś kogo darzy się uczuciem. Z pewnością będzie ciężko przetrwać ten czas, ale dasz sobie radę. Potrzeba dłużej chwili, aby emocje opadły, a życie nabrało ponownie sensu.

9. Zajmij się czymś pożytecznym

Rozstanie to bolesny moment, w którym kompletnie nie mamy pojęcia co dalej. To idealny moment, aby zacząć spełniać swoje marzenia, czy rozwijać pasje. Koniec może być początkiem czegoś zupełnie nowego, lepszego. Wykorzystaj samotność na rozwój, a wyjdzie Ci to na dobre.

10. Słuchaj swojego organizmu

Podejmując decyzję o rozstaniu jesteśmy zmuszeni w pewien sposób do zmiany swojej codzienności. Nie ma co zmuszać się na siłę do imprezowania, czy poznawania nowych osób. Wsłuchaj się w swój organizm i jego potrzeby, a poczujesz się lepiej. Spraw, aby zakończenie związku nie było negatywnie obciążające. Skończy się Twój stres, poza tym pozbędziesz się złudzeń. Zapewniamy, że wszystko się z czasem ułoży!

Jak zakończyć długoletni związek?

Długoletni związek powoduje, że para zna się doskonale wręcz na wylot, do tego jest blisko siebie, poza tym ma wspólne plany na przyszłość. Kiedy pojawia się myśl o zakończeniu relacji to samotność dosłownie paraliżuje, bo nagle zostaniemy sami z problemami, prozą dnia codziennego, a nawet ze zobowiązaniami finansowymi. To rodzi wątpliwości, strach, poza tym napięcie oraz stres. Te negatywne emocje i miłość wiele osób zmuszą do trwania w związku bez przyszłości.

  Jak uratować małżeństwo? 10 sposobów na wyjście z kryzysu

Im dłużej jest się razem tym trudniej odejść. Przyzwyczajenie robi swoje, tak samo jak obawy o przyszłość. Rozstanie pary z długoletnim stażem wymaga przede wszystkim szacunku. To będzie pewnego rodzaju podziękowanie za wszystkie lata przeżyte razem. Zachowanie spokoju okaże się niezwykle przydatne, bo emocji z pewnością nie zabraknie. Rozmowa powinna być stonowana, więc zapomnij o podnoszeniu głosu, wypominaniu przeszłości, czy też o płaczu. Chłodne podejście pozwoli wam się rozstać w zgodzie, czyli bez niesmaku. Kolejną kluczową rzeczą jest to, że samotność będzie Cię męczyć. Wcale nie musisz decydować się na poznawanie kogoś, szukanie towarzystwa i wychodzenie. Przeżyj okres „żałoby” w sposób, który będzie dla Ciebie najlepszy. Presja otoczenia pojawi się, aczkolwiek nie musisz jej się poddawać. Nie stawiaj siebie w roli ofiary, bo to tylko jeszcze bardziej pogłębi wewnętrzny smutek. Miłość prędzej, czy później wygaśnie, a Ty poczujesz ulgę.

Nie da się ukryć, że wiele lat z jedną osobą to wyzwanie. Zakończenie takiej relacji też będzie pewnego rodzaju sprawdzianem dla obojga, bo nie wiadomo, czy rozejdą się w zgodzie, czy też przeciwnie. Kolejny związek nie będzie wcale lekarstwem, tak samo jak romans, czy przelotna znajomość. Musisz być w pełni gotowym zaangażować się w relację. Pamiętaj, że każdy związek czegoś uczy, pozwala zdobyć doświadczenie, ponadto umożliwia nam poznać siebie lepiej. Partner, z którym jesteśmy przez lata z pewnością będzie powracał i to wielokrotnie we wspomnieniach. Z czasem uda Ci się wiele rzeczy zapomnieć, przede wszystkim te złe chwile. Uczucia też się wypalą. U każdego ten proces przebiega zupełnie inaczej i potrzeba innej ilości czasu.

bolesne rozstanie mimo milosci

Kiedy wiadomo, że trzeba zakończyć związek niezależnie od uczuć?

Podjęcie decyzji o zakończeniu krótkiego, jak i długiego związku będzie budzić wątpliwości oraz strach. To trudny moment, do którego nie można się w zasadzie przygotować, ale pojawią się pewne przesłanki, że mimo szczerych uczuć ta relacja i tak nie przetrwa. Co może zwiastować, że należy podjąć ostateczną decyzję? Jakie rzeczy wskazują na rozpad? Może pojawić się, na przykład:

  • brak rozmowy
  • izolacja partnera
  • lekceważenie
  • brak szacunku
  • traktowanie z góry
  • zamykanie się w sobie
  • krytykowanie partnera
  • unikanie siebie wzajemnie.

Związek rozpada się z wielu powodów, zazwyczaj następuje to powoli i co chwilę pojawiają się kolejne przysłowiowe „czerwone flagi”, które większość bagatelizuje. Zaślepienie miłością jest normalne, więc nie czuj się winna. Powyżej znalazło się tylko kilka przesłanek świadczących o tym, że uczucie nie wystarczy do podtrzymania relacji. Zdrada, naużywanie narkotyków lub alkoholu, kłamstwa, brak porozumienia, nękanie, przemoc psychiczna i fizyczna – to one najczęściej niszczą nawet największe „love”.

Uczucia nie wystarczą, aby zbudować szczęśliwy związek. Liczy się tutaj przede wszystkim komunikacja, szacunek, poczucie bezpieczeństwa, kompromisy, otwartość na drugą osobę, a przede wszystkim szczerość. W momencie, gdy zamiast tego mamy defensywność, zapominanie o rozmowach i słuchaniu drugiej połówki możemy mieć pewność, że nic z tego nie będzie. Miłość to tylko dodatek, trzeba bowiem poradzić sobie we wspólnym życiu, które nie zawsze jest romantyczną bajką.