kobieta rozmawia z chlopakiem

200 niebanalnych tematów do rozmowy – rozpocznij ciekawą rozmowę!

Ciekawa rozmowa to nie lada sztuka, przede wszystkim gdy to nowo poznana osoba. Zapadająca cisza podczas spotkania bywa krępująca i niezręczna. Jak jej zapobiec? O czym można rozmawiać? Jak rozpocząć ciekawą pogawędkę? Sprawdź 200 niebanalnych tematów do rozmów!

55 najlepszych tematów do rozmowy – to dopiero początek!

Rozmowy o pogodzie, czy też polityce nie są zawsze dobrym pomysłem. To wręcz banały, które i tak budzą niekiedy kontrowersje. Lepiej ich unikać, bo jest masa innych dużo bardziej interesujących tematów. Konwersacja może być naprawdę barwna, trzeba jedynie wykazać się większą kreatywnością. Nie masz pojęcia jakie wątki poruszyć? Spokojnie, w naszym rankingu znajdziesz aż 55 niebanalnych tematów do rozmów. Oto one:

1. Życiowe historie

Pogawędka, która będzie urozmaicona Twoimi życiowymi historiami sprawi, że pokażesz człowiekowi, że darzysz go zaufaniem. Dodatkowo pozna Cię lepiej, jak i dowie się czegoś ciekawego. Mile widziane zabawne anegdotki!

2. Efekt zaskoczenia

Fakty, ciekawostki i mity – to będą idealne tematy do rozmów. Takimi informacjami zaskoczysz niejedną osobę, poza tym wzbudzisz w niej ciekawość. Może to będzie dla niej impuls do zglebienia wiedzy.

3. Wspólni znajomi

Czasami okazuje się, że zupełnie dwie obce osoby mają właściwie ten sam krąg znajomych. W rozmowie można to skutecznie wybadać, poza tym zgłębić wiedzę o innych. Pamięta jednak, aby w żadnym wypadku nie plotkować!

4. Kuchnia

Rozmowy o jedzeniu można prowadzić nie tylko w czasie zakupów, czy kolacji w restauracji. To szeroki temat, do którego trzeba podejść niecodziennie. W jaki sposób? Odważ się zadawać pytania, a także bądź ciekaw gustu drugiej osoby, a konwersacja zmieni swój kierunek i od razu stanie się barwniejsza. Dzielcie się przepisami, wspomnieniami smaków oraz anegdotami, czyli wpadkami kuchennymi.

5. Moda

Kobiety kochają modę, ale o ubraniach i dodatkach można rozmawiać nie tylko w kontekście konkretnej stylizacji. Ulubione sklepy, marki, czy zabawne historie związane z tym tematem – możliwości są ogromne!

6. Marzenia

Każdy człowiek ma swoje marzenia. Warto dzielić się nimi z innymi. To będzie dla nich motywacja, jak i bodziec do dokonania zmian w swoim własnym życiu. Nie przechwalaj się, zamiast tego pokaż swoje cele, a także zapytaj o marzenia innych.

7. Podróże

Tematyka podróżnicza to temat bardzo obszerny. Ciekawostki z wypraw są mile widziane, tak samo jak polecenia w kwestii noclegu, hotelu, czy chociażby rozrywki w danej lokalizacji. Warto urozmaicić rozmowę, na przykład zdjęciami.

8. Nawiązanie do aktywności na kanałach social media

W dobie internetu prawie każdy ma swoje profile na kanałach social media. To będzie dobry wątek do luźnej rozmowy. Nawiąż do wydarzenia, które ktoś uwiecznił na zdjęciu lub bezpośrednio do danej osoby. Możecie również wspólnie zorganizować sesje, przy której będziecie się świetnie bawić.

9. Wspomnienia

W momencie, w którym znasz kogoś od dawna to z pewnością macie wspólne wspomnienia. Powrót do przeszłości może okazać się niebanalnym tematem do rozmowy. Pamiętaj, że na wspominki jest zawsze dobry moment.

10. Kultura

Rozrywka w szerokim pojęciu to banalny temat, aczkolwiek jeśli podejdziesz do tego inaczej to automatycznie pogawędka na tym tylko zyska. Staraj się zdradzić swoje ulubione książki, filmy, czy seriale, ponadto dyskutuj o nowościach, o których ostatnio coś obiło Ci się o uszy. Zadawaj pytania typu „Jaką postacią z tego filmu chciałbyś zostać?” a konwersacja będzie niebanalna!

11. Plany na weekend bądź na wakacje

Rozmowy o planach na przyszłość są często spotykane. Zaskocz rozmówce opowiadając mu co wymyśliłeś na wolny weekend bądź wakacje. To może być naprawdę inspirująca pogawędka!

12. Trzy życzenia do złotej rybki

Zapytaj swojego rozmówce, jakie miałby 3 życzenia do złotej rybki. To nietuzinkowe pytanie, bo potrafi zaskoczyć! Na szybko niekiedy szybko zebrać myśli.

13. Kim chciałbyś być?

W rozmowie wielokrotnie mogą padać nietuzinkowe pytania. „Którą z gwiazd chciałbyś być?” – to ciekawe urozmaicenie każdej pogawędki, bo rodzi dodatkowo kolejne wątki.

Nie da się ukryć, że niebanalne tematy do rozmów bazują głównie na intrygujących pytaniach. Poniżej znajdziesz tylko kilka przykładów, które warto zadać:

14. Jaką postacią historyczną chciałbyś być i dlaczego?

15. Czy cisza Cię męczy, czy wręcz przeciwnie?

16. Kogo zawsze chciałeś spotkać z show biznesu?

17. Jakie masz najdziwniejsze hobby, o którym wstydzisz się zawsze mówić?

18. Co Cię każdego dnia zadziwia?

19. Jaki dzień tygodnia należy do Twojego ulubionego?

20. Czy wiesz, jak będzie wyglądało Twoje życie za 10 lat?

21. Co Cię najbardziej w życiu zaskoczyło?

22. W co inwestujesz swój wolny czas?

23. Jaka piosenka ostatnio wpadła Ci w ucho?

24. O czym za dużo myślisz?

25. Czego najbardziej nie lubisz robić na co dzień?

  Ciągłe kłótnie w związku - co to może oznaczać?

26. Wolisz klasyczne magazyny, czy te w wersji na tablet, czy telefon?

27. Za czym najbardziej tęsknisz z okresu dzieciństwa?

28. Jaki jest Twój największy talent?

29. Masz swoje motto życiowe?

30. Jakie wartości są dla Ciebie najcenniejsze?

31. Co Cię inspiruje w życiu?

32. Jak wyobrażasz sobie swoją starość?

33. Bez czego nie wyobrażasz sobie swojej kuchni?

34. Uprawiasz jakiś sport?

35. Wolisz mieć moc – przewidywać przyszłość, czy cofać czas?

36. Jaki masz ukryty talent, o którym nikt nie wie?

37. Gdzie najchętniej spędzasz czas wolny?

38. Jaka cecha Twoje charakteru Ci najbardziej przeszkadza?

39. Wolisz być bogaty, czy spełniony?

40. Za co jesteś wdzięczny swoim rodzicom?

41. Czy lubisz oglądać zawody sportowe na żywo, czy na ekranie?

42. Czujesz się czasem staro?

43. Czym jest dla Ciebie szaleństwo?

43. Co byś zabrał ze sobą na bezludną wyspę?

44. Jakim zwierzęciem zawsze chciałeś być i dlaczego nim?

45. Czy chciałbyś zacząć swoje życie na nowo?

46. Czego boisz się w życiu najbardziej?

47. Na co mógłbyś wydać swoje ostatnie pieniądze?

48. Co najgłupszego zrobiłeś w życiu?

49. Czym według Ciebie jest odwaga?

50. Chciałbyś mieszkasz w zupełnie innym kraju, czy masz sentyment do ojczyzny?

51. Interesujesz się technologią, czy to dla Ciebie czarna magia?

52. Wierzysz w przeznaczenie?

53. Lubisz niespodzianki?

54. Co Cię zachwyca w naturze najbardziej?

55. Masz artystyczną duszę?

Poznaj klasyczne tematy do rozmów, czyli uniwersalne zagadnienia

Czasami przez przypadek spotykamy kogoś nowego i wręcz jesteśmy w pewien sposób zmuszeni do nawiązania z drugą osobą kontaktu. Jazda pociągiem, taksówką, stanie w kolejne w sklepie, czy impreza u znajomego – takich zdarzeń mamy codziennie całą masę. Wielu zastanawia się w jaki sposób rozpocząć ciekawą rozmowę. Ty również? Zobacz naszą listę tematów, które Ci to ułatwią.

Dzisiejszy dzień to najlepszy pretekst do pogawędki, odnieś się wobec tego do bieżących:

 • wydarzeń – może to być wyjątkowa data z kalendarza, albo dziś wydarzyło się coś ciekawego o czym mówią wszystkie media, tudzież w mieście otwierają nowe miejsce bądź trwa festiwal
 • pory dnia – ale straszne korki, albo o tej porze jest mało ludzi w sklepie, każdy pretekst jest dobry do rozmowy
 • pogody – możesz zachwycać się słońcem lub cieszyć się z wysokich temperatur, unikaj jednak biadolenia, bo to może zniechęcić rozmówce.

Praca to temat rzeka oraz kolejny pretekst do poznania drugiej osoby. Nie wypytuj jednak o szczegóły zarobków i o zakres obowiązków, skup się raczej na bezpiecznych pytaniach typu:

 • Czym się zajmujesz?
 • Co lubisz w swojej pracy?
 • Wolisz pracować stacjonarnie, czy zdalnie?
 • To Twój wymarzony zawód to…

Zapewniamy, że dzięki temu nikogo nie urazisz ani nikt nie poczuje się przesłuchiwany. Potem możesz przejść na dużo obszerniejszych zagadnień, takich jak:

 • zainteresowania
 • zwierzęta
 • sport
 • jedzenie
 • miejsca zamieszkanie
 • rodzina
 • edukacja
 • forma spędzania czasu wolnego.

W tym wypadku konstruuj proste jednak ciekawe pytania, takie jak na przykład:

 • Najbardziej przydatna rzecz, jaką wyniosłeś ze szkoły bądź ze studiów?
 • Twoje ulubione zajęcia to?
 • Czego nauczyło Cię Twoje dziecko?
 • Twoje ulubione danie?
 • Jak spędzacie czas wolny z dziećmi?
 • Co ostatnio nietypowego jadłeś?
 • Czego nie znosiłeś w szkole?
 • Pamiętasz to z czasów szkolnych?

Tutaj znajdziesz najlepsze pytania do dziewczyny i chłopaka, które pomogą przełamać pierwsze lody!

Dzięki omijaniu sztampowych i popularnych pytań wprowadzisz do rozmowy powiew świeżości, mimo iż trzymasz się znanej tematyki. W ten sposób również poznasz swojego rozmówce od drugiej strony, dowiesz się, jakie ma poczucie humoru oraz spojrzenie na świat. Podejście na luzie z uśmiechem zarazi współtowarzysza.

Kiedy macie za sobą wstęp i poznaliście się nieco można przejść do rozmowy o rozrywce. Ta tematyka jest niezwykle szeroka, więc konwersacja szybko się nie skończy. Postaw zatem na filmy, seriale, książki, teatr oraz na muzykę. Przydatne okażą się pytania typu:

 • Twój ulubiony reżyser to..
 • Jakiego fotografa cenisz najbardziej?
 • Co ostatnio ciekawego oglądałeś na Netflix?
 • Na czym ostatnio byłeś w kinie?
 • Twój ulubiony serial z dzieciństwa?

Podróże kształcą i przede wszystkim są dobrym pretekstem do konwersacji zwłaszcza w gorącym okresie wakacyjnym, czy w trakcie ferii. Kierunki wyjazdów, środek transportu, najlepsze biura turystyczne, noclegi… Pytać można o wiele rzeczy, od ogólników, po bardziej szczegółowe dane. Unikaj jednak stricte finansowych tematów, bo mogą wprowadzić niezręczną ciszę!

Niebanalne tematy do rozmów – wykorzystaj je!

Kiedy nie lubisz trzymać się popularnej tematyki postaw na bardzo niebanalne tematy. Gwarantujemy, że one zaskoczą Twojego rozmówce i go zaciekawią. To sprytny sposób na ożywienie konwersacji. Poniżej znajdziesz nietypowe propozycje z lekkim przymrużeniem oka:

 1. Gdyby postać Disneya miała zagrać główną rolę w filmie o Twoim życiu, to która by to była?
 2. Gdybyś mógł przez całe życie oglądać tylko jeden serial. To co to by to było?
 3. Gdybyś mógł przez całe życie jeść tylko jedną rzecz – co to by było?
 4. Jaką supermoc chciałabyś mieć na jeden dzień?
 5. Gdybyś był postacią z kreskówki – to jaką?
 6. Twoje ulubione powiedzonko to…
 7. Gdybyś mógł zjeść kolację z gwiazdą? Kto to by był?
 8. Gdybyś mógł spotkać dowolną postać historyczną, kto by to był?
 9. Gdybyś mógł spędzić jeden dzień w przeszłości, który rok byś wybrał?
 10. Najbardziej szalona rzecz, jaką zrobiłeś w życiu?
 11. Co jadłeś najdziwniejszego?
 12. Gdzie widzisz się za 10 lat?
 13. Jakie było Twoje pierwsze auto?
 14. Jaki będzie rok 2070?
 15. Auto marzeń to…
 16. Zmieniasz się w zwierzaka. Jakiego i dlaczego akurat ten gatunek?
 17. Czy będziemy kiedyś żyć w kosmosie?
 18. Przez godzinę możesz być kim chcesz. Stajesz się…
 19. Jak myślisz, jakie będą telefony za 10 lat?
 20. Masz milion co za to kupujesz?
 21. Najdziwniejszy kosmetyk jakiego używałeś to..
 22. Co zabierasz na bezludną wyspę?
 23. Twoja szczęśliwa liczba to..
 24. Ulubiony kolor to…
  Seks bez zobowiązań - czy decydować się na niego? Zalety i wady

Równie dobrze można wykorzystać sytuację, miejsce, w którym jesteście, albo wydarzenie, którego jesteście częścią i do tego wszystkiego nawiązać bezpośrednio. Proponujemy zatem zapytania, takie jak:

 • Co polecasz tu zjeść?
 • Świetny wystrój wnętrz. Ciekawe gdzie znajdę podobną kanapę?
 • Zbierasz punkty na tej stancji?
 • Często tu bywasz?
 • Co zawsze tu zamawiasz?
 • A gdzie kupiłaś tą śliczną apaszkę?
 • Jaka piosenka tego artysty jest Twoja ulubiona? (koncert, festiwal).

Przy rozwoju technologii oraz kanałów social media warto nawiązać i do tego. To jest uniwersalna opcja, bo przedstawiciele każdego przedziału wiekowego są już zaangażowani w działania w internecie. Na przykład doskonale sprawdzą się tu sformowania:

 • Hej! Widziałem Twój profil w moich sugerowanych propozycjach od Instagrama. Robisz niesamowite zdjęcia. Używasz aparatu, czy telefonu?
 • Widziałam Twój profil na LinkedInie. Robi wrażenie. Możesz mi opowiedzieć coś na temat….?
 • Twój profil wyświetlił mi się w sugestiach znajomych na Facebooku. Nie miałem pojęcia, że śpiewasz. Masz świetny głos. Powiesz mi coś o…?
 • Jakich presetów używasz na swoim profilu?
 • Jakie programy do przeróbki zdjęć są Twoje ulubione?

To też dobry trik do rozpoczęcia konwersacji bezpośrednio w sieci, albo do zaczepienia kogoś kto nam się, na przykład podoba, a nie mieliśmy okazji poznać go osobiście w realnym świecie, a macie wspólnych znajomych. W tym wypadku też warto odpowiedzieć na zdjęcie lub na stories. Jeśli zadasz pytanie masz realną szansę uzyskać na nie odpowiedź!

Co zrobić, aby konwersacja była udana?

Wiele osób zastanawia się, jak podtrzymać rozmowę by uniknąć kłopotliwej ciszy oraz nudnego dialogu. Przede wszystkim musisz:

 • słuchać rozmówce
 • streszczać swoje opowieści, aby nie zanudzić słuchacza i go nie przytłoczyć za dużą dawką informacji jednocześnie
 • reagować na jego pytania i starać się odpowiedzieć, jak najlepiej
 • okazać zainteresowanie, na przykład zadawać dodatkowe pytania
 • dopytywać o szczegóły jednak z zachowaniem dobrego smaku i umiaru.

Trzeba być otwartym, pozytywnie nastawionym oraz ciekawym drugiej osoby. Kontroluj swoje myśli, wykaż zaangażowanie i poświęć się tej rozmowie w pełni. Druga osoba z pewnością szybko to doceni. Tematy do rozmów mogą być rozmaite pamiętaj jednak, aby unikać kłopotliwych zagadnień. Zapomnij wobec tego o poruszaniu trudnych rzeczy, czyli:

 • religii
 • problemów społecznych
 • finansów
 • seksu
 • byłych partnerów
 • plotek.

Niestety, ale wyżej opisane sprawy mogą powodować kłótnie oraz liczne nieporozumienia. Zwłaszcza jeśli kogoś nie znamy lepiej zostawić zakazaną tematykę i trzymać się bardziej uniwersalnych rzeczy, które są zdecydowanie przyjemniejsze. Wtedy rozmowa będzie miła. Lekka i swobodna konwersacja pozwoli nawet osobom nieśmiałym na otworzenie się przed drugą osobą.

Śmieszne tematy do rozmowy – 10 najlepszych

Tematy do pisania, jak i do rozmowy często mają śmieszny wątek, który rozluźnia atmosferę. W tym wypadku polecamy poruszyć następujące kwestie:

 1. Anegdoty z dzieciństwa
 2. Szkole wpadki
 3. Zjawiska paranormalne
 4. Najgłupsze żarty
 5. Życiowe, zabawne przygody
 6. Żarty
 7. Zabawne wydarzenia dnia codziennego
 8. Historie rodzinne
 9. Komedie
 10. Śmieszne filmiki dostępne na kanałach social media.

Zwykłe i fajne tematy do rozmowy – 10 najlepszych

Tematy do rozmowy z kolegą lub znajomym mogą być zwyczajne, a i tak interesujące. Wykorzystaj miejsce, aby nawiązać konwersacje bądź postaw na znane wątki, takie jak:

 1. Pogodę
 2. Wspólnych znajomych
 3. Powrót do wspólnych momentów
 4. Aktualne tematy
 5. Hobby
 6. Rodzina
 7. Edukacja
 8. Podróże
 9. Zwierzęta
 10. Zakupy.

Tematy do rozmowy z dziewczyną – 10 najlepszych

Tematy do rozmowy z koleżanką lub inną przedstawicielką płci pięknej są do siebie bardzo podobne. Warto poruszyć tu następujące tematy:

 1. Zainteresowania
 2. Sztuka
 3. Ulubione miejsca
 4. Wspólne wątki, na przykład dotyczące znajomych
 5. Nauka bądź praca
 6. Rekreacja
 7. Życiowe cele
 8. Podróże
 9. Wakacje
 10. Zakupy.

Tematy do rozmowy z chłopakiem – 10 najlepszych

Tematy do rozmowy z chłopakiem mogą być identyczne, jak w przypadku kobiet, ale warto „przemycić” do dialogu sporo męskich wątków. Wspomnij zatem o:

 1. Sporcie
 2. Motoryzacji
 3. Ekstremalnych wyczynach
 4. Kulinariach
 5. Muzyce
 6. Wycieczkach
 7. Nowych technologiach
 8. Ciekawostkach naukowych
 9. Relacjach
 10. Kinie.

Tematy do rozmów w związku – 10 najlepszych

Związek to poważna rzecz, dlatego też trudne tematy do rozmowy pojawią się obok tych dotyczących codzienności. W dialog wpleć następujące wątki:

 1. Życiowe marzenia
 2. Wspólna przyszłość
 3. Oczekiwania
 4. Relacje
 5. Rodzina
 6. Seks
 7. Pieniądze
 8. Mieszkanie
 9. Wyjazdy
 10. Dalsze życie.

Tematy do rozmowy z kolegą lub koleżanką – 10 najlepszych

Tematy do rozmowy z chłopakiem są nieco inne niż te, które poruszamy ze znajomymi. W tym wypadku najlepsze są neutralne wątki, między innymi:

 1. Pogoda
 2. Czas wolny
 3. Hobby
 4. Filmy
 5. Książki
 6. Gastronomia
 7. Podróże
 8. Praca
 9. Aktualności
 10. Pytania ogólne pozwalające się lepiej poznać.

10 najlepszych tematów do pisania

Czasami rozmowa odbywa się poprzez komunikatory. To luźniejsza pogawędka, która może poruszać następujące tematy:

 1. Zainteresowania
 2. Bieżące wydarzenia
 3. Znajomi
 4. Sport
 5. Kulinaria
 6. Dzieciństwo
 7. Rady i rekomendacje
 8. Zwierzęta
 9. Wyjazdy
 10. Edukacja.