przyjaciele we friendzone

Friendzone – co to jest i jak z niego wyjść? 12 skutecznych kroków

Friendzone to popularna relacja między kobietą i mężczyzną. Niestety, coraz więcej osób wpada w taki schemat znajomości. Jak wyjść z takiego trudnego układu? Co można w takiej sytuacji zrobić? Sprawdź 12 skutecznych kroków na wyjście z friendzone. Dzięki nam odważysz się skończyć z tak zwaną strefą przyjaźni!

Friendzone – co to takiego?

Friendzone to popularne sformułowanie, które wywodzi się z języka angielskiego od słów – friend zone, czyli strefa przyjaźni. Co to takiego? Jest to relacja między kobietą, a mężczyzną. Chodzi o to, że oni wspólnie spędzają czas, przyjaźnią się i czują się w swoim towarzystwie bardzo swobodnie. Dlatego też dzielą się swoimi marzeniami, przeżyciami, jak i licznymi rozterkami, czy problemami. Ponadto opowiadają sobie o randkach, o byłych partnerach, a nawet radzą się wzajemnie w sprawach sercowych. Nie ma jednak pomiędzy nimi absolutnie żadnego kontaktu fizycznego! Mimo to często są nierozłączni, niektórzy ludzie myślą o nich, jak o zwykłej parze.

Osoby będące w friendzone znają się doskonale, niekiedy nawet rozumieją się bez słów. To taki jakby pseudo-związek nazywany również „strefą przyjaźni”, czy układem przyjacielskim. Co ważne w friendzone jedna osoba chciałaby czegoś więcej niż tylko zwyczajnej przyjaźni, druga natomiast woli zostać tylko i wyłącznie przy starych koleżeńskich zasadach. Nie ma tu reguły, która strona angażuje się w to bardziej, ponieważ przypadki są różne. To właśnie ten aspekt decyduje o tym, że mówimy o relacji typu  friendzone, a nie o zwykłej przyjaźni damsko-męskiej.

Pod friendzone kryją się różne sytuacje, między innymi takie, gdzie:

  • jedna strona milczy o swoim uczuciu, a druga wcale nie dostrzega żadnych symptomów świadczących o skrywanej miłości, wobec tego uznaję tę relację za zwykłą przyjaźń
  • jedna strona przeczuwa, że ta druga chciałaby od tej relacji czegoś więcej, ale robi wszystko żeby nie doszło do wyznania miłości, a więc przekroczenia granic przyjacielskich.

Dlaczego ludzie wpadają w friendzone?

Masa kobiet i mężczyzn decyduje się na relację typu friendzone, wiek nie ma tu najmniejszego znaczenia. Powodów tego zjawiska jest kilka. Poniżej znajdziesz te najpopularniejsze:

  • dziewczyna bądź chłopak nie jest dla drugiej strony atrakcyjny fizycznie i godzi się jedynie na przyjaźń
  • dziewczyna, tudzież chłopak jest już w związku, mimo wszystko Ty pragniesz być blisko niego nawet jako jedynie friendzone
  • osoba jest niepewna siebie, dlatego też boi się wejść w poważniejszą relację z drugą osobą, a friendzone pozwala jej mieć kogoś bliskiego z kim może spędzać czas, jak i dzielić się swoimi troskami.

Bywa i tak, że z czasem rozwijania się znajomości nagle postrzeganie drugiej osoby się całkowicie zmienia. Przyjaźń przeradza się w miłość, wtedy relacja automatycznie przechodzi z przyjaźni w friendzone, ale uczucie dotyczy tylko jednej strony.

Niestety, ale osoby, które są w związku friendzone miewają obawy przed ujawnieniem swoich uczuć, a więc chodzi o wyznanie miłości. Trzeba dlatego w realny sposób ocenić swoje szansę, jak i wszystko dokładnie przemyśleć nim podejmiemy decyzję co do dalszych losów tej znajomości.

Odpowiedni czas, miejsce oraz nastrój może nam dużo ułatwić. W wielu wypadkach nie ma co z taką informacją zwlekać, bo może pojawić się ktoś inny i na taki krok zwyczajnie będzie już za późno. Nie ma co gdybać co by było, trzeba zwyczajnie działać. Czasem należy zaryzykować, czyli postawić wszystko na jedną kartę.

  Najgorsze teksty na podryw - TOP 200 żenujących tekstów

12 skutecznych kroków, dzięki którym uda się wyjść z friendzone

Klasyczna przyjaźń damsko-męska nie jest zła to naturalne zjawisko, które dotyczy masy ludzi i wcale nie musi tu chodzić o nic więcej niż tylko kumplowanie się. Friendzone jest to zupełnie inny układ. Na czym dokładnie polega? Jedna strona oczekuje czegoś więcej, ponieważ przyjaciel budzi w niej poważniejsze uczucia.

Dlatego też pojawiają się tu silne emocje, takie jak pociąg fizyczny, czy zazdrość. To pokazuje, że tkwienie w relacji friendzone nie jest dobrym rozwiązaniem. Temu układowi towarzyszy później ból, rozgoryczenie, niekiedy nawet bezsilność.

Nie da się ukryć, że wyjście z relacji typu friendzone wcale nie jest takie proste, jak się wielu osobom wydaje. Im dłużej w tym tkwimy tym gorzej jest nam to skończyć. Poniżej znajdziesz 12 kroków, które Ci to mocno ułatwią:

Krok 1. Upewnij się, że nie stracisz przyjaciela

Zanim powiesz o swoim uczuciu przyjacielowi musisz odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie – czy warto ryzykować utratę dobrego kumpla? Z reguły druga strona nie odwzajemnia uczuć, co więcej chce zerwać całkowicie kontakt po takim wyznaniu. Zdarza się również tak, że przyjaciel zmienia swoje postępowanie wobec nas, albo relacja bardzo się komplikuje. Jeśli nie jesteś pewna na 100% swoich uczuć lepiej się wstrzymaj.

Odpowiedź sobie również na inne dodatkowe pytanie, dlatego weszłaś do relacji typu friendzone? Co było tego powodem? Może obecnie sytuacja całkowicie się zmieniła i nie chcesz w tym dłużej tkwić. Podejmij decyzję o zakończeniu znajomości, albo o zmianie na dużo poważniejszą. Dopiero potem porozmawiaj ze swoim przyjacielem.

Krok 2. Szczerość

Czasami nie ma co owijać w bawełnę, dlatego też wyraź swoje uczucia, ale nie zamęczaj drugiej strony, nie naciskaj na nią, nie rób niczego na siłę. Niekiedy powiedzenie prawdy to jedyne rozwiązanie w relacji friendzone, dlatego że kończy wszystko, albo zmienia przyjaźń w poważny związek.

Krok 3. Może zazdrość?

Spróbuj wzbudzić zazdrość w swoim partnerze z relacji friendzone. Wychodź, spotykaj się z ludźmi, umawiaj się na randki. Staraj się flirtować z kimś innym i obserwuj reakcję swojego przyjaciela. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać i co chwilę nie wpadać w ramiona nowych osób, staraj się nikogo nie krzywdzić.

Krok 4. Metoda znikania

Zniknij na chwilę z życia swojego friendzone – to pozwoli Ci ochłonąć, przemyśleć wszystko dokładnie, a co najważniejsze nabrać dystansu do całej tej sytuacji. Wyjedź, przestań odbierać telefony, nie wchodź na kanały social media. Kto wie może przyjaciel zatęskni za Tobą prędzej niż myślisz!

Krok 5. Zerwanie kontaktu

Zerwij całkowicie kontakt – to dość radykalny sposób na wyjście z relacji friendzone, dla niektórych to jedyne sensowne rozwiązanie. Znikasz z życia drugiej osoby, zapominasz o telefonach, wiadomościach itd. To będzie na początku bardzo trudne, bo wasza relacja była bliska, ale musisz uzbroić się w cierpliwość i pogodzić się z nieodwzajemnioną miłością. Odpuść, czas leczy rany – pamiętaj o tym!

Krok 6. Odkrywaj nowe zainteresowania

Otwórz się na nowe, a więc poznawaj ludzi, odkrywaj kolejne pasje, próbuj nowych rzeczy, albo wróć do swoich starych niezrealizowanych marzeń i hobby. Zrób coś dla siebie i dla swojego rozwoju. To ma jeszcze jeden dodatkowy duży plus, dlatego że jednocześnie spędzasz coraz mniej czasu ze swoim friendzone. Być może to pomoże Ci o nim zapomnieć, a nawet poznać kogoś wartościowego kto będzie myślał o Tobie poważnie.

  Kłamstwa w związku - jak je rozpoznać i co z nimi zrobić?

Krok 7. Nie bądź na każde zawołanie

Nie bądź dostępny dla drugiej strony na zawołanie. Staraj się, jak najmniej czasu spędzać razem, szukaj wymówek by nie iść na spotkanie, czy nie zadzwonić. Próbuj rozluźnić tę relację i się z niej w ten sposób wyplątać. Pokazuj brak zainteresowania. Zapewniamy, że takie niecodzienne zachowanie wprowadzi z pewnością dezorientacje. W ten sposób druga osoba w pewnym stopniu straci „władzę nad Tobą”.

Krok 8. Przysługi

Staraj się nakłaniać przyjaciółkę bądź przyjaciela do ciągłego wyświadczania przysług, wykorzystuj do tego każdy dogodny moment. W ten sposób druga strona nabierze respektu i może zmieni swoje zachowanie względem Ciebie.

Krok 9. Złam stereotyp przyjaciela

Zmień się, a zatem pokaż się jako atrakcyjną osobę. Trzeba przełamać stary stereotyp dobrego przyjaciela i wprowadzić pewne modyfikacje, by odsłonić swój potencjał jako przyszłego partnera.

Popracuj nad swoim wizerunkiem (zmień uczesanie, sposób malowanie bądź ubierania nie stawiaj jednak na radykalną metamorfozę), jak i zdobądź doświadczenie w relacjach damsko-męskich, wobec tego chodź na randki, flirtuj oraz baw się dobrze, na przykład udaj się na koncert, czy na kręgle z kumplami.

Wykorzystaj swoje zmiany i pokaż swojej friendzone nowe oblicze. Pracuj nad swoją pewnością siebie. Bez niej trudno Ci wyjść z friendzone, jak i zmienić relację pomiędzy wami. Pokaż, że jesteś zdecydowaną, wartościową osobą.

Krok 10. Zmień podejście drugiej strony

Wyeliminuj wymówki drugiej strony, a więc zaproponuj jej, że możecie spróbować nowej relacji, a więc poznać się zupełnie na innym stopniu, czyli podejść do waszej znajomości na serio. Róbcie to jednak bez ciśnienia, dajcie sobie na wszystko czas.

Krok 11. Rozgraniczenie przyjaźni od związku

Wyraźnie rozgranicz zachowania typowe dla związku, jak i dla przyjaźni. Wykorzystaj do tego wspólne spotkanie, ma być ono na granicy przyjacielskiej, ale nie przekraczaj ram niech to zrobi druga strona. Dla wielu osób taka sytuacja daje naprawdę dużo do myślenia o całej relacji.

Krok 12. Bliskość fizyczna

Spróbuj dzielić się ze swoją friendzone bliskością fizyczną, zrób coś czego nie zrobiłby zwyczajny przyjaciel. Co to może być? Chwyć ją za rękę, skradnij buziaka, albo obejmij ją zupełnie inaczej niż robisz to zwykle. Pokaż mniej przyjacielskiej troski, zastąp ją namiętnym uczuciem wyrażonym w gestach.

W sytuacji takiej próby, gdy druga strona Cię odepchnie nie reaguj, spróbuj ponownie wykonać taki gest, ale za jakiś czas. Być może dotyk da drugiej osobie do zrozumienia, że oczekujesz czegoś więcej niż tylko przyjaźni. Niestety, ale może również stać się i tak, że taka bliskość sprawi, że wasza znajomość raz na zawsze się zakończy.

Zmiana emocji u drugiej osoby bardzo często powoduję transformację postrzegania całej relacji. To może naprawdę wszystko odmienić. Wiele wyżej wymienionych sposobów przypuszczalnie wywoła właśnie takie zjawisko, bo te 12 kroków wzbudza silne emocje, poza tym w większości przypadków jasno określa Twoje zamiary względem drugiej osoby. W ten sposób dajesz do zrozumienia, że nie chcesz już dłużej tkwić w friendzone, ponieważ oczekujesz czegoś zupełnie innego.