przyjazn damsko meska

Przyjaźń damsko-męska – czy jest możliwa?

Przyjaźń pomiędzy kobietą, a mężczyzną wzbudza masę kontrowersji. Taki układ powoduje wiele domysłów, a nawet i niepotrzebnych plotek. Czy przyjaźń damsko-męska jest możliwa? W naszym artykule znajdziesz odpowiedź!

Co to jest przyjaźń damsko-męska?

Według definicji przyjaźń „to serdeczne stosunki oparte na wzajemnej życzliwości”, tudzież  „duchowa, emocjonalna i platoniczna więź łącząca dwoje lub więcej ludzi”. To pokazuje, że to dość spoufalone braterstwo. Przyjaźń to bliska relacja, jednak kiedy dotyka mężczyzny i kobiety jest nietypowa ze względu na wyraźny podział na płeć, a także popularne stereotypy. Z reguły panie nie utrzymują aż takiej więzi z facetami, z którymi nie są w związku, i odwrotnie. Nic dziwnego, że taka zażyłość wzbudza dość duże kontrowersje oraz liczne spekulacje co do jej szczerości.

Przyjaźń jest bezinteresowna, dlatego jest pewnego rodzaju darem. Ofiarujemy drugiej  osobie swój czas, szczerość, pomoc i wysłuchanie. Nie każdy może doświadczyć tego uczucia. Jasne intencje pozwalają przyjaźni damsko-męskiej przetrwać nawet pomimo licznych przeciwności.

Przyjaźń damsko-męska – co na to psychologia?

Psychologia ma wiele wątpliwości co do przyjaźni damsko-męskiej. Pociąg seksualny, względy psychologiczne, odmienna płeć – te aspekty często wykluczają taki układ, a jednak są pewne przykłady na to, że mimo wszystko taka relacja może istnieć bez ukrytych podtekstów i trwać nawet latami.

Granice przyjaźni damsko-męskiej można przekroczyć w każdym momencie. To właśnie ten fakt komplikuje sporo w takiej znajomości. Co więcej kobiety i mężczyźni oceniają wszystko na podstawie innych czynników, wobec tego mają odmienne zdania, czy spojrzenie. Bywa, że z czasem przyjaźń przeradza się w miłość, albo w zauroczenie, zazwyczaj jest wtedy nieodwzajemniona bądź kończy się zerwaniem kontaktu. Różnica zamiarów oraz celów burzy filary „kumpelostwa”. Zazdrość, wtrącanie się w związek drugiej osoby to tylko niektóre z negatywnych skutków takiej bliskiej znajomości.

Czy istnieje przyjaźń damsko-męska?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy istnieje przyjaźń damsko-męska, czy też nie. To kwestia indywidualna zależna od wielu drobnych czynników. Duże znaczenie ma rodzaj łączącej więzi, podejście do siebie „kumpli”, jak i to, czy nie przeradza się w coś więcej. Nie ma tak naprawdę jakiś istotnych przeszkód, które by powodowały, że taki układ nie ma prawa istnieć, a więc, że się nie uda.

  12 cech kobiet, które działają na facetów jak magnes

Osoby, które są ze sobą emocjonalnie związane, mają wspólne pasje, czy znajomych, a także razem się świetnie bawią w sytuacji, gdy nie ma pociągu fizycznego ani innych przesłanek, że to coś więcej mogą być bliskimi znajomymi, czyli prawdziwymi „kumplami”. Przyjaźń między kobietą, a mężczyzną zdarza się na różnych etapach życia. Wtedy obie osoby mogą liczyć na rozmowę, wsparcie, do tego rozumieją się praktycznie bez słów. Są to bratnie dusze, jednak nie ma mowy o czymś więcej niż tylko i wyłącznie sama przyjaźń. Większość osób uważa, że musi być tu kontekst seksualny, a nie zawsze tak przecież jest.

Co ciekawe wiele badań potwierdza, że przyjaźń damsko-męska jest bardzo trwała w przeciwieństwie, na przykład do takiego układu pomiędzy dwiema kobietami. To ma jeszcze inne plusy, ponieważ zyskujemy punkt widzenia drugiej strony, poszerzamy swoje horyzonty, do tego otrzymujemy możliwość poznać bliżej świat drugiej płci.

Warunki istnienia przyjaźni damsko-męskiej

Istnieją pewne warunki, który pozwalają istnieć przyjaźni damsko-męskiej, a więc prawdziwej bez podtekstów i innych podobnych aluzji. Będzie to:

  • szczerość – to ważny aspekt w każdej relacji międzyludzkiej
  • jasne wyznaczenie granic i intencji swojej znajomości, bo to dużo ułatwia
  • gotowość na to, że relacja z czasem może ewaluować, albo zwyczajnie się zakończyć.

Warunki istnienia przyjaźni są bardzo podobne do tych dotyczących zakochanych. Trzeba być przygotowanym na wiele scenariuszy, poza tym nie można niczego ukrywać i zatajać przed drugą osobą, a tym bardziej celowo komplikować jej życia, na przykład z powodu zazdrości. Szczere intencje, otwartość i zaufanie to niezbędna baza!

Czy przyjaźń damsko-męska może przeistoczyć się w miłość?

Najwięcej pytań rodzi, czy zażyła więź pomiędzy kobietą i mężczyzną może przeistoczyć się w miłość. I tak, i nie, aczkolwiek jest wiele przesłanek, które przemawiają zdecydowanie na zmiany w relacji właśnie w tym kierunku. Granice przyjaźni damsko-męskiej są cienkie. Spędzanie czasu razem, wspólne rozmowy, wyjścia, znanie się na wylot, jak i bliski kontakt także fizyczny – te czynniki niekiedy bywają przyczyną pojawienia się czegoś więcej, a zatem głębszego uczucia, czy też fascynacji. Trzymanie się pewnych wytycznych, a więc ustalenie jasnych granic nie pozwoli na taką sytuację.

  Związek z rozsądku - jak wygląda i czy ma sens?

Bliskość w przyjaźni damsko-męskiej jest normalną rzeczą. Przytulanie, buziak na powitanie i inne podobne gesty nie są niczym złym, oczywiście jeśli nie ma w nich ukrytego drugiego dna. „Kumpelstwo” tak naprawdę jest budowane na tych samych filarach co klasyczny związek miłosny. Zaufanie, szczerość, pomoc, zrozumienie i liczenie na siebie w dobrych oraz w złych chwilach, nie da się ukryć to daje dużo pozytywów, poza tym jest świetną bazę dla tworzenia dużo głębszej więzi.

Dlatego też niektóre osoby boją się zaryzykować, a więc związać jako prawdziwi partnerzy z obawy, że wszystko to co stworzyli po ewentualnym rozstaniu nie będzie już do odbudowania, a oni utracą kogoś ważnego raz na zawsze. Seks przyjacielski nie jest dobrym pomysłem, bo mocno wpływa na układ, między innymi wprowadzając chaos i liczne nieporozumienia.

Niestety, ale wielu przyjaciół poprzez chwilową fascynację, czy osamotnienie lub zdradę partnera i chęć zemsty niszczy świetny układ kumpelski tworzony przez lata. Trzeba dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw, ponadto upewnić się, że to prawdziwe uczucie, a nie jedynie zauroczenie, czy szukanie ukojenia w ramionach kogoś bliskiego. W innym wypadku chwilowy impuls może nas kosztować zakończenie wieloletniej przyjaźni.