para przyjaciol

Związek z przyjacielem – czy warto to zrobić?

Związek z przyjacielem budzi wiele kontrowersji. To nie jest częste zjawisko, choć zdarza się niekiedy nawet u znajomych z długim stażem. Zdecydowana większość osób jest przeciwko takiej relacji. Dlaczego? Czy warto wiązać się z najbliższym kumplem lub kumpelką? W naszym artykule znajdziesz kilka cennych informacji, które pozwolą Ci dokonać właściwego wyboru co do związku z przyjacielem!

Związek z przyjacielem – co na to psychologia?

Nie da się ukryć, że związek z przyjacielem to kontrowersyjny temat. Nic dziwnego, że zdania są mocno podzielone. Co na to psychologia? Masa specjalistów twierdzi, że fundamentem miłości jest właśnie prawdziwa przyjaźń. To powoduje, że więź opiera się na czymś głębszym, jak tylko pociąg fizyczny, czy namiętność. Para doskonale się rozumie, wie o sobie wszystko, daje sobie poczucie bezpieczeństwa, czyli ma już to co potrzebne w każdej relacji miłosnej. Co ważne, rozpoczyna na starcie z dużo większym bagażem niż nieznajomi.

Dzięki dobrej znajomości partnera, okazywaniu sobie wsparcia, czy dzieleniu wspomnień można dokonywać bardziej świadomych decyzji w relacji miłosnej. Kiedy mowa o związku z przyjacielem to sukces zależy od dwóch stron i od ich oczekiwań względem nowego układu. Trzeba pamiętać, że nie zawsze takie połączenie to sprawdzony przepis na udaną miłość. Mimo wszystko nie można całkowicie przekreślać takich związków, dlatego że to życie samo weryfikuje pewne kwestie.

Zakochałaś się w przyjacielu? Co teraz robić?

Miłość potrafi skomplikować nam życie. Kiedy obiektem naszych westchnień staje się najbliższy przyjaciel pojawia się od razu dylemat – powiedzieć mu, czy nie. W tym momencie trzeba zastanowić się dokładnie, czy aby to głębsze uczucie rzeczywiście istnieje. Czasami to jedynie zauroczenie, albo samotność pcha nas w ramiona bliskich osób. Ryzykowanie wszystkiego dla chwili przyjemności nie jest tego warte!

  O czym i jak rozmawiać z dziewczyną? 24 sprawdzone porady

przyjaciele w parku

Czy warto ryzykować związek z przyjacielem?

Nie da się ukryć, że nim związek z przyjacielem się rozpocznie to trzeba uświadomić go o uczuciu. Nie zawsze przecież relacja przekształca się naturalnie w coś więcej, bo dwie osoby boją się, na przykład odrzucenia, a jednocześnie ryzyka utraty przyjaźni. To bardzo indywidualna kwestia, czy warto ryzykować, czy nie. Jeśli masz pewność i czujesz miłość odważ się!

Związek z przyjacielem powoduje, że relacja automatycznie się zmienia. To, czy wyznać uczucie, czy nie niejednej osobie spędza sen z powiek. Czy warto ryzykować? Jeśli naprawdę lubisz tego człowieka i domyślasz się, że uczucie jest nieodwzajemnione możesz tego nie robić. W innym wypadku nie uda się z pewnością utrzymać takiej znajomości, jak dotychczas. Odrzucenie może się pojawić również, gdy wydaje Ci się, że nie jesteś obojętny przyjacielowi, a okazuje się, że to tylko „bliskość” najbliższych znajomych, więc druga strona nie żywi większych uczuć.

Jak wyznać miłość przyjacielowi?

Zakochałaś się w przyjacielu naprawdę? Spotkaj się z nim sam na sam w dość neutralnym miejscu i szczerze porozmawiaj o tym. Uczciwie wyznaj co czujesz. Nie miej jednak żadnych oczekiwań, na nic się nie nastawiaj. Przyjaźń opiera się przede wszystkim na mówieniu sobie prawdy. Pamiętaj o tym! Dobrze podkreślić fakt, że mimo wszystko to wyznanie nie wpłynie na waszą znajomość.

Co zrobić po wyznaniu miłości? Pamiętaj, że czasami przyjaciel potrzebuje czasu, aby wszystko sobie przemyśleć, bo może być mocno zdziwiony obrotem spraw. Nie zawsze zauważa flirt i inne wysyłane mu sygnały. Nie naciskaj, daj czas mu chwilę na poukładanie swoich myśli. Musi podjąć decyzję co z tym zrobić.

przyjaciele tancza w domu

Miłość z przyjaźni – czy to tak źle?

Związek z przyjacielem może się udać, jak i nie, ale wiele tu zależy od okoliczności, zaangażowania i od siły uczucia. Taka głębsza znajomość ma oczywiście swoje plusy i minusy.

  425 powodów dla których Kocham Cię - za co można kogoś kochać?

Miłość z przyjaźni – plusy:

  • znacie swoją przeszłość i to bardzo dokładnie
  • macie pewnie wspólną grupę znajomych, więc nie musicie się stresować, jak oni was odbiorą
  • czujecie się w swoim towarzystwie bezpiecznie, bo macie do siebie zaufanie
  • rozumiecie się praktycznie bez słów, ponieważ świetnie się dogadujecie, a nawet czytacie sobie w myślach
  • doskonale wiecie jaki ktoś ma humor i jesteście w stanie to bezbłędnie wyczuć.

Związek z przyjacielem – minusy:

  • w momencie, gdy związek się nie uda automatycznie stracisz przyjaciela, bo wasza relacja nie będzie już taka sama
  • wiecie wszystko o swoich poprzednich partnerach
  • nie ma między wami tajemnicy, a ona bywa dla wielu podniecająca
  • czasami możecie trwać w nieudanych związku z obawy przed utratą przyjaciela raz na zawsze.

Tak naprawdę związek z przyjacielem to spore ryzyko. Nie jesteście bowiem w stanie przewidzieć, czy w bliższej relacji uda wam się mieć tak świetny kontakt, jak do tej pory. Mimo wszystko miłość z przyjaźni ma pewną przewagę, dlatego że mocno wzbogaca uczucie. Wasza nić porozumienia to solidna baza do tworzenia poważnej relacji. Dodatkowo nie będziecie chcieli jest z błahego powodu zakończyć, za to będziecie próbować bardziej walczyć o uczucie.