przyjazn kobieta i mezczyzna

Przyjaźń między kobietą a mężczyzną – czy może istnieć?

Relacje międzyludzkie to dość skomplikowana sprawa. Czy przyjaźń między kobietą, a mężczyzną jest możliwa? Czy taki układ może istnieć? W naszym artykule znajdziesz odpowiedz!

Przyjaźń między kobietą a mężczyzną – czy to w ogóle możliwe?

Przyjaźń bez względu na płeć opiera się na wzajemnym zaufaniu, wsparciu, akceptacji wad oraz zalet drugiej strony. Ta relacja bazuje na rozmowach, wspólnym spędzaniu czasu, pomocy, jak i na konstruktywnej krytyce. Przyjaciele znają się doskonale, dzięki temu czują się w swoim towarzystwie swobodnie oraz bezpiecznie. Szczerość jest tutaj bardzo ważna. Obie strony sobie coś dają, a jednocześnie czerpią z tego układu wiele korzyści.

Zdania na temat przyjaźni między kobietą, a mężczyzną są podzielone. Jedni uważają, że taka relacja może istnieć i świetnie się sprawdza, inni natomiast mają zupełnie odmienne zdanie, dlatego że wydaje im się, że taki układ się nie sprawdza. Wiele osób bowiem twierdzi, że taki rodzaj przyjaźni to substytut związku. Pojawiają się jednak takie sytuacje, gdy nie ma mowy o jakimkolwiek podtekście seksualnym. To pokazuje, że przypadki są bardzo różne, tak naprawdę wszystko zależy od konkretnej pary przyjaciół i ich historii. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że przyjaźń między kobietą, a mężczyzną nie może istnieć.

Kiedy przyjaźń przeradza się w miłość?

Stereotypy są częstym zjawiskiem, istnieją, ale zazwyczaj nie wiele mają wspólnego z faktami. Niestety, na ogół jeśli kobieta przyjaźni się z mężczyzną inni ludzie uważają, że taka relacja ma zabarwienie erotyczne, a więc chodzi o coś więcej. Wcale tak nie musi być, ponieważ płaszczyzny i konteksty znajomości bywają rozmaite.

Niemniej jednak w wielu przypadkach przyjaźń może się okazać początkiem czegoś zupełnie innego, na przykład po czasie niekiedy przeradza się w głębsze uczucie, czyli w miłość, albo w relację typu friendzone – w tym układzie tylko jedna strona czuje coś więcej, za to druga z reguły nawet nie jest tego świadoma.

W wielu wypadkach samotność, trudne przejścia i liczne kryzysy w życiu powodują, że przyjaciele stają się dla siebie kimś zupełnie innym. W większości przypadków chodzi jednak o coś odmiennego niż miłość. Mowa raczej o zaspokojeniu swoich pragnień, braków, czy deficytów.

Bliscy znajomi zaczynają doświadczać tego czego konkretnie brak im w ich własnym związku. Wtedy przyjaźń między kobietą, a mężczyznom traci charakter przyjacielski, bowiem pojawiają się przesłanki relacji rekompensującej niedostatki miłości w związku partnerskim. Wtedy łatwo o romans, zwłaszcza gdy druga strona pociąga nas fizycznie.

  Jak sprawdzić wierność faceta? Kompleksowy przewodnik po oznakach zdrady i metodach weryfikacji

Przyjaźń a miłość – jak odróżnić?

Czasami miłość i przyjaźń dzieli cieniutka granica. Dlaczego? Obie te relacje mają wiele cech wspólnych, wobec tego w pewien sposób są bardzo podobne. Zarówno przyjaciele, jak i zakochani spędzają ze sobą masę czasu, dzielą dobre oraz złe chwile, poza tym mogą na siebie zawsze liczyć i się wspierać.

Łączy ich coś wyjątkowego, bo rozumieją się bez słów. Nie ma jednak w tym układzie szansy na bliskość fizyczną na takim poziomie, jak w przypadku tradycyjnej miłości. Pojawiają się sporadycznie drobne gesty, takie jak buziak w policzek, czy przytulenie jedynie na powitanie bądź na pożegnanie.

Choć czasami nie ma nawet i takiego kontaktu fizycznego. Mimo wszystko kobieta oraz mężczyzna są bardzo blisko siebie. Zdarza się, że tworzy się iluzja przyjaźni, ponieważ pojawia się wtedy realna szansa na romans. To dla sporej części ludzi argument świadczący o tym, że przyjaźń pomiędzy kobietą, a mężczyzną nie jest absolutnie możliwa.

Przyjaźnią nie można nazwać sytuacji, w której:

  • pragniemy przyjaciela na wyłączność, ponieważ w przyjaźni doskonale wiemy że w jego życiu są dużo ważniejsze osoby niż my i to właśnie je stawia na pierwszym miejscu
  • pragniesz bliskości cielesnej i próbujesz wykonywać gesty o charakterze seksualnym, które wykraczają poza granice przyjacielskie
  • orientujesz się nagle, że czujesz do przyjaciela dużo więcej niż na początku znajomości
  • podczas spotkań i kontaktu odczuwasz „wyjątkowe” doznania, a przecież przyjaźń to powszechna relacja, która nie budzi aż tak ogromnych emocji w żadnej ze stron
  • odczuwasz silną potrzebę kontaktu z przyjacielem, wtedy z niecierpliwością czekasz na każde spotkanie bądź na telefon.

Co ciekawe przyjaciel może pociągać Cię fizycznie, ale tylko wtedy, gdy nie oczekujesz od niego niczego. Jeśli jest inaczej to wyraźny znak, że chcesz od tej relacji czegoś zupełnie odmiennego, bo nie wystarcza Ci już niż sama przyjaźń. Układ przyjacielski nigdy nie ma elementów erotyzmu, to główna różnica między nim, a miłością.

Zdarza się niestety, tak że osoby które są blisko siebie zaczynają mylić oba te uczucia. Kiedy pojawia się miłość mamy do czynienia z różnymi zachowaniami, między innymi:

  • z zazdrością o przyjaciela
  • z pragnieniem emocjonalnym
  • z erotycznymi fantazjami, a w roli głównej pojawia się przyjaciel
  • z negatywną oceną życiowego partnera przyjaciela.
  Jak całować faceta, żeby oszalał na Twoim punkcie? 10 rad

Przyjaźń między kobietą, a mężczyzną – jakie może mieć konsekwencje?

W przyjaźni kluczowa jest szczerość i zaufanie, podobnie jak w normalnym związku partnerskim. Jest szansa, żeby taki układ pomiędzy kobietą i mężczyzną był oparty tylko na tym uczuciu, a więc nie ma tu żadnych kontekstów erotycznych. Jak to możliwe? Osoby w szczęśliwych związkach, czyli zadowolone ze swojego życia nie będą musiały szukać ukojenia w ramionach swojego najlepszego przyjaciela.

Wytyczają sobie na początku wyraźne granice, których nie przekroczą, a bowiem czują się kochane oraz dowartościowane przez swoich partnerów. Tutaj zaufana osoba jest zaledwie kimś bliskim z kim można porozmawiać, albo miło spędzić czas, ale nie najważniejszym. Przyjaciel jest obecny w życiu, ale nie ma za zadanie zaspokajać „głodu emocjonalnego”. Daje wsparcie, pomocną rękę i dobre słowo, jak trzeba sprowadzi nas na przysłowiową ziemię.

Co ciekawe wielu przyjaciół po latach tworzy razem udane związki partnerskie. Ich relacja bowiem płynnie przerodziła się w miłość. Obie osoby doskonale się znają, często mają wspólne zainteresowania i kręg znajomych. Wiedzą czego mogą się po sobie spodziewać, a także ile ich łączy.

Jeśli kobieta oraz mężczyzna jest wolny i pojawiają się, tak zwane iskry udaje im się zbudować dobry związek opierający się na przyjaźni. Jednak takich przypadków jest mało, bo ludzie boją się zaryzykować wieloletnią znajomość i spróbować ją zmienić w coś poważniejszego. Wtedy mogliby stracić bliską osobę raz na zawsze, albo ich przyjaźń będzie wyglądać po takim czymś inaczej.

Sporo przyjaciół traktuje się, jako „zamiennik partnerów”, wtedy wzajemnie się krzywdzą. Jednej stronie może naprawdę zależeć na tej relacji, a druga próbuje tylko zaspokoić swoje braki spowodowane, na przykład kiepskim związkiem.

Taki układ zawsze kończy się źle, ponieważ pojawia się ból, rozczarowanie, czy żal, a to staje się powodem zakończenia znajomości. Poczucie odrzucenia z reguł sprowadza się do końca przyjaźni, nawet tej wieloletniej.