flirtujaca para

Flirt słowny i wzrokowy – co to jest i kiedy się zaczyna?

Flirt to sztuka uwodzenia, a dla innych jest to zwykła zabawa i sposób na spędzanie wolnego czasu. Na czym dokładnie polega? Jak wykorzystać na randce, czy w pracy? W naszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o flirtowaniu, czyli prawdziwe kompendium wiedzy. Koniecznie go przeczytaj!

Flirt – co to jest i na czym polega?

Flirt ma wiele definicji, bo dla każdego jest czymś innym. To słowo pochodzi z języka francuskiego od „conter fleurette”, które w tłumaczeniu oznaczać ma „(próbuje) kusić”. Zazwyczaj mówi się, że to zachowanie społeczne, które opiera się na prowadzeniu zalotnych rozmów i pokazywaniu pewnych gestów. Flirt to najprościej okazywanie zainteresowania drugiej osobie na różne sposoby. Nie da się ukryć, że jest to specyficzna forma kontaktu. Można wykorzystać tu, między innymi słowa, gesty, sposób poruszania się, czy jeszcze szereg innych czynów. Zdarza się i tak, że flirt jest jedynie pewnego rodzaju zabawą, która ma na celu pozyskanie czyjeś sympatii, podtrzymanie dobrego nastroju, albo też dostarczenie przyjemności z kontaktu z drugą osobą. To pokazuje, że nie zawsze musi chodzić o głębsze uczucia.

Flirt bardzo łatwo rozpoznać, bowiem mamy tu pewne charakterystyczne elementy, które się zwyczajnie powielają. Podświadomie wszystko prowadzi do pokazania się z jak najlepszej strony, zdobycia uwagi oraz zainteresowania drugiej osoby. Cel jednak może być zupełnie inny.

Inteligentny flirt – czym się różni od tego zwykłego?

Nie można zapominać, że flirt jest niewinny i niezobowiązujący, dlatego często jest zwyczajnie obracany w żart. W przypadku podrywu ktoś ma konkretny cel względem tej danej znajomości i tego wyłącznie od niej oczekuje, a więc liczy na coś więcej. Nie da się ukryć, że flirt wymaga pewnych umiejętności, które rosną wraz z wiekiem i przychodzą ze zdobywanym przez nas doświadczeniem. Osoby pewne siebie, otwarte i wesołe nie mają tak wielkich problemów przy flirtowaniu, jak te zakompleksione, nieśmiałe oraz wstydliwe.

Inteligentny flirt wymaga od nas przede wszystkim inteligencji emocjonalnej, dużej dawki empatii oraz zainteresowania drugim człowiekiem. Tu mamy wyraźne granice, których nie przekroczymy. Wszystko jest doskonale przemyślane, a mimo to spontaniczne, czyli rozegrane z głową.

Klasyczny flirt powoduje, że trzymamy się utartych schematów, czyli pewnych charakterystycznych gestów oraz słów. Sztampowość widać tu w zasadzie na każdym kroku. Inteligentny flirt wygląda odmiennie od tradycyjnego, dlatego że odzwierciedla styl, jak i sposób bycia danej osoby. Człowiek może łamać utarte schematy, poza tym wykazać się oryginalnością. Ton głosu, strój, temat pogawędki, gesty – wszystko ma znaczenie! W tym wypadku w bardzo inteligenty sposób flirciarz rozgrywa wszystko, choć naturalnie i z poczuciem luzu. Dba o każdy nawet najmniejszy szczegół, a poprzez to od razu zdobywa sympatię drugiej osoby. Intelekt może być tak samo pociągający jak wygląd fizyczny. Pamiętaj o tym!

flirtujaca para w parku

Flirt wzrokowy i słowny – czym są?

Istnieje sporo form flirtu, a każda z nich skupia się na czymś zupełnie innym. Typ wzrokowy to kokieteryjna wymiana spojrzeń. Zaczyna się niewinnie, z czasem ten gest nabiera na sile. Przyciąga się tu wzajemnie oczami, dodatkowo obdarza szczerym uśmiechem i przytrzymuje kontakt, jak najdłużej się da. Im więcej to trwa tym lepiej!  Nie da się ukryć, że oczy mówią dużo, czasem więcej niż byśmy tego chcieli. W tym wypadku wykorzystujemy je, aby nawiązać relację. Za to wariant słowny jest idealny dla rozmówców, bowiem gramy wyłącznie słowami. Rozmowa musi być lekka, wesoła, a przede wszystkim zaskakująca. W tym wypadku człowiek powinien posiadać poczucie humoru, pewność siebie, poza tym być inteligentny. Takie flirtowanie wymaga wielu umiejętności, od prawienia komplementów, po podtrzymywanie ciekawej konwersacji. Nie każdy jednak to potrafi, dlatego też takie zachowanie może dać efekt odwrotny od zamierzonego. Warto ćwiczyć i nabierać wprawy, nie zniechęcaj się porażkami.

Etapy flirtu – jak on się rozwija?

Nie da się ukryć, że flirtowanie to wieloetapowy proces dający nam okazję się wykazać na wielu polach. Zaczyna się zazwyczaj niewinnie, a z czasem atmosfera staje się bardziej gorąca i wszystko nabiera tempa. Poniżej znajdziesz kilka faz, z których z reguły składa się każdy flirt:

  • rozpoczyna się od wymiany spojrzeń, a także od szczerego uśmiechu
  • po ukradkowym spojrzeniu przychodzi przytrzymanie kontaktu wzrokowego, a to znak o zainteresowaniu, dlatego też osoby próbują na siebie zwrócić jeszcze większą uwagę i to na wiele sposobów, między innymi poprzez zachowanie, gesty, a także ubiór
  • rozmowa to kolejny etap, w którym pojawią się żarty, do tego niezobowiązujące komplementy i ciekawe tematy
  • po krótkim poznaniu się potem przystępuje się do fazy dotyku, czyli do szukania okazji do subtelnej bliskości pokazującej zainteresowanie.
  Kiedy dla faceta zaczyna się związek? 10 najważniejszych sygnałów

Flirt może być dłuższy lub krótszy i składać się z innej liczby etapów. Nie zawsze kończy się fizycznym zbliżeniem, bowiem może być to jedynie niezobowiązująca zabawa, a zatem nic głębszego.

Przykłady flirtu – jak rozpoznać, że to jest to?

Flirtowanie zdarza się ludziom bez względu na wiek, czy stan cywilny. Jak rozpoznać, że to coś wyjątkowego? Zazwyczaj nie da się tego wyczuć tak od razu, choć pewne zachowania bywają nachalne i wręcz desperackie, a to automatycznie zniechęca do dalszej znajomości. W poważniejszej odsłonie nie będzie wulgarności ani dosłowności, wszystko jest sprytnie zamaskowane odpowiednimi słowami oraz gestami. To subtelna forma, w której zainteresowany nie odsłania wszystkich kart od razu, dlatego że rozbudza ciekawość. Nutka tajemnicy dodaje wyjątkowej pikanterii i jest niezwykle pożądana.

Prawdziwy flirt, z którego coś może wyjść wyróżnia się charakterystycznymi zachowaniami, między innymi otwartą postawą ciała, poczuciem humoru, subtelnym dotykiem oraz komplementami. Bardzo wyraźny jest w tym wypadku kontakt wzrokowy i okazywanie dużej dawki uwagi drugiej osobie. Specyficzna mowa ciała oraz kokieteryjne gesty to norma. To co mówicie też nie pozostaje bez znaczenia.

Jak flirtować na randce?

Flirt na randce to wręcz obowiązkowy element, bez którego nie ma mowy o dalszym rozwoju znajomości na bardziej poważną, czy intymną. Jak tu wykorzystywać słowa i gesty, aby uwieść drugą osobę? Przede wszystkim:

  • żartuj i reaguje pozytywnie na drugą osobę
  • pamiętaj o otwartej postawie ciała
  • nawiązuj delikatną bliskość fizyczną, ale bez przekraczania granic intymności
  • utrzymuj kontakt wzrokowy i dużo się uśmiechaj
  • dużo rozmawiaj
  • okazuj zainteresowanie drugą osobą
  • daj poznać się z jak najlepszej strony
  • wyluzuj i bądź naturalny
  • nie bądź namolny.

Randka to najlepszy przykład flirtu. Używanie metafor, wymowne gesty, łamanie utartych schematów, dopytywanie – tutaj musisz stawiać na urozmaicenie, aby zainteresować drugą stronę. Wykorzystuje się rozmaite techniki flirtu. Zapomnij za to o oklepanych tekstach, pozostań sobą, a tylko na tym lepiej wyjdziesz.

flirt na randce

Flirt na imprezie czy w klubie – jak to robić?

Impreza w klubie lub w większym gronie osób nieco komplikuje sprawę, bo para nie jest sama. W tym wypadku flirtowanie musi wyglądać nieco inaczej, zatem:

  • dobrze utrzymywać stały kontakt wzrokowy z zainteresowaną osobą nim do niej podejdziemy
  • nie bój się podejść i rozpocząć pogawędki jako pierwszy
  • zwracaj się w rozmowie bezpośrednio do osoby, którą jesteś zainteresowany, gdy znajdujesz się w większej grupie
  • rozmawiaj na różne tematy
  • daj się zauważyć innym, dlatego lepiej stać niż siedzieć w klubie
  • gdy wszystko idzie dobrze zaproponuj samodzielne wyjście.

Na imprezie lub w klubie możesz kogoś oczarować swoim tańcem, czy ciekawą rozmową przy barze. Przedstawienie się, czy żartobliwa zaczepka – to dobry pretekst do rozpoczęcia pogawędki i flirtu. Zacznij rozmowę od pytania otwartego, dzięki temu zyskasz „furtkę” do prowadzenia dalszej konwersacji. Warto najpierw nawiązać kontakt wzrokowy i poprzez to okazać swoje zainteresowanie. Bacznie obserwuj podstawę drugiej osoby, bo dzięki temu możesz odczytać jej zamiary, na przykład to, czy jest zainteresowana. Zachowaj otwartą postawę ciała, nie przejmuj się innymi ludźmi wokół, poza tym praw wyłącznie szczere komplementy.

Flirt przez SMS – czy to jest możliwe?

Nowe technologie dają nam niezliczone możliwości, także gdy chodzi o flirtowanie. Wiadomości tekstowe są idealną opcją do lepszego poznania się, zachowania kontaktu oraz poderwania kogoś. Flirt przez SMS bazuje na słowach i emotikonach, choć lepiej ich nie nadużywać. Koniecznie musisz znać ich znaczenie inaczej łatwo jest nawet nieświadomie popełnić gafę. Pamiętaj, aby dobrze przemyśleć co chcesz napisać, bo już tego nie cofniesz. Najlepiej wysyłać:

  • mało wiadomości, aczkolwiek o niebanalnej treści
  • krótkie wiadomości z nutką humoru, choć uważaj, aby kogoś nie urazić, bo nie każdy może zrozumieć dany żart identycznie
  • wiadomość i nie zawsze od razu odpisywać na odpowiedz, poczekaj, dzięki temu wzbudzisz większą ciekawość
  • wiadomość, która spowoduje, że druga osoba nie przestanie o Tobie myśleć, czyli coś nieprzewidywalnego
  • SMS, w którym napiszesz, że z niecierpliwością czekasz na kolejne spotkanie
  • SMS z gifem, a poprzez to staraj się zaskakiwać, ale w pozytywnym tego znaczeniu.

Pamiętaj o tym, że wysyłanie za dużej ilości SMS-ów nie jest dobre. To może kogoś  przytłoczyć i sprawić, żeby dana osoba poczuje się osaczona takim zachowaniem. Nie naciskaj na kontakt, cierpliwie czekaj na rozwój sytuacji. Nie przeciągaj również w kwestii odpisywania na wiadomość za długo, bo sprawisz drugiej osobie przykrość. Flirt musi usatysfakcjonować dwie strony!

kobieta flirtuje przez sms

Jak wygląda flirt w pracy?

Filtr w pracy pojawia się często. Nie każda firma jednak pochwala tego typu zachowania, więc dobrze to sprawdzić zanim dobrze poznamy politykę oraz regulamin. Napięcie erotyczne wśród współpracowników jest pewną normą. To zazwyczaj jedynie zabawa, która nie niesie za sobą nic więcej, choć może być początkiem zdrady. Według wielu badań flirtowanie w miejscu pracy podnosi efektowność, zacieśnia więzi w zespole, do tego wszyscy są dla siebie dużo bardziej pomocni.

  Jak rozpoznać zdradę męża lub żony? 10 sygnałów, które mogą zwiastować zdradę

Jeśli chodzi o flirt w pracy, bazuje on przede wszystkim na wymownych spojrzeniach, kokieteryjnych gestach, a także na wiadomościach wysyłanych pomiędzy pracownikami. Drobne uszczypliwości są, jak najbardziej mile widziane. Nie zapomnij o komplementach, a zatem docenieniu nie tylko wyglądu fizycznego, ale także charakteru, czy osiągnięć. Dwuznaczność ma liczne oblicza.

flirt w pracy

Czy flirt to zdrada?

Nie ma wątpliwości, że flirtowanie to niebezpieczna zabawa, ponieważ istnieje bardzo cienka granica, po której przekroczeniu dochodzi do zdrady. W wielu przypadkach zaczyna się od niewinnych spojrzeń i długich, ciekawych rozmów, a z czasem dochodzi do tego bliskość fizyczna, która się nasila. Warto dobrze przemyśleć, czy to nie zabrnie za daleko, bo możemy skrzywdzić aż dwie osoby jednocześnie i zupełnie zepsuć atmosferę panującą, na przykład w miejscu pracy.

Czy flirt to zdrada? Tak naprawdę nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, bo sama w sobie rozmowa, czy zalotne spojrzenia nie muszą być niczym złym i gorszącym. To dla niektórych wyłącznie zabawa, okazywanie zainteresowania oraz pewnego rodzaju sposób na oderwanie się od rzeczywistości. W takim przypadku nie ma zbyt wiele dwuznaczności. Zupełnie inaczej jest w sytuacji, gdy obie strony angażują się w to za bardzo i zaczynają się do siebie zbliżać również poprzez dotyk. To niestety, sprawia, że istnieje duże ryzyko, że zaczyna się poważny wstęp do zdrady. Co ważne, nie każdy uznaje w przypadku niewierności, że musi dojść do kontaktu fizycznego w postaci zbliżenia, ponieważ dla sporej części osób wystarcza przekroczenie pewnych granic już na etapie rozmów, czyli angażowanie się emocjonalne w nową znajomość pozostając w związku.

W przypadku par flirtowaniu sprzyja alkohol, samotność, codzienna rutyna oraz za długie przebywanie, na przykład w pracy, czy na wyjeździe służbowym. Szuka się wtedy nowych wrażeń, dowartościowania, a nawet uznania w oczach płci przeciwnej. Bardzo łatwo w swoich działaniach pójść o krok dalej i zdradzić, mimo iż nikt nie zakłada takiego scenariusza decydując się na subtelny flirt.

Granice flirtu i uprzejmości – rozpoznaj różnice

Bywa tak, że wiele osób myli flirt ze zwykłą ludzką uprzejmością. Istnieją jednak pewne rzeczy, które mogą jednoznacznie wskazywać na to, że to coś więcej niż  wyłącznie miłe zachowanie. Na co zwrócić uwagę? Wyraźnym sygnałem głębszego zainteresowania będzie z pewnością:

  • droczenie się
  • wysyłanie pikantnych wiadomości
  • zabawa włosami
  • szukanie kontaktu fizycznego
  • mruganie powiekami
  • skupianie się podczas rozmowy na ustach drugiej osoby
  • delikatne oblizywanie warg.

Komplementy to miłe słowa, dlatego też pojawiają się nawet w uprzejmej rozmowie. Nie zawsze zainteresowanie drugą stroną wiąże się bezpośrednio z czymś głębszym. Warto przyjrzeć się bliżej tematyce rozmów, poza tym znaczeniu gestów oraz ewentualnym utrzymywaniu dystansu bądź nie.

flirt w trakcie pracy

Fakty i mity o flircie

Istnieje wiele mitów oraz faktów na temat flirtowania. Poniżej znajdziesz kilka z nich:

  • Głównym mitem jest to, że to zawsze facet powinien zaczynać flirt, czyli wykonywać pierwszy krok. Tak naprawdę nie ma większego znaczenia kto zdobędzie się na odwagę i rozpocznie rozmowę. Równouprawnienie pozwala nam łamać utarte schematy.
  • Kolejnym mitem jest to, że odrzucenie wiąże się bezpośrednio z nami. Tak naprawdę ktoś może nie mieć ochoty na prowadzenie konwersacji. Odrzuca rozmowę nie daną osobę. Nie ma co się zniechęcać i warto próbować z kimś innym.
  • Flirtowanie powstaje samo – to popularny mit. Niestety, ale wymaga to od nas sporo umiejętności i odwagi w działaniu. Niektórzy mają w sobie naturalnie więcej wrodzonej charyzmy, pewności siebie oraz otwartości, dlatego jest im dużo łatwiej flirtować.

Za to faktami w tym wypadku jest to, że:

  • W klubie, czy podczas wakacji nieudany flirt szybko zniknie z naszej pamięci, bo nigdy więcej tej osoby nie spotkamy. Zapomnimy o niepowodzeniu. Zapewniamy, że nikt tak naprawdę nie będzie do tego wracać ani osoba adorowana ani ta wykonująca pierwszy krok.
  • Coś poszło nie tak podczas flirtu? Zawsze możesz przeprosić i odejść, jak gdyby nic się nie stało. Nieudane zaloty nie są przecież końcem świata. Możesz próbować wielokrotnie, ale nie z tą samą osobą.
  • Nie musisz za wszelką cenę zakończyć flirtu sukcesem. Pamiętaj, że doświadczenie pozwala Ci nauczyć się więcej, a zdobytą wiedzę możesz wykorzystać w przyszłości.
  • Nachalność podczas flirtu nie przyniesie dobrych rezultatów, wręcz przeciwnie, zniechęci do prowadzenia dalszej konwersacji. Kiedy widzisz brak zaangażowania to lepiej się wycofać z klasą niż brnąć donikąd.
  • Popełnianie gaf i złe odczytanie sygnałów wysyłanych przez drugą osobę jest normalną rzeczą, dlatego nie przejmuj się, gdy w czasie flirtowania zdarzy Ci się popełnić błąd. Nie Tobie pierwszemu i nie ostatniemu!