Spis treści
Związek z człowiekiem o osobowości narcystycznej nie jest prosty. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że rozstanie też nie należy do najłatwiejszych. Jak reaguje narcyz? Co czuje? W naszym artykule znajdziesz wszystkie szczegółowe informacje o rozstaniu z narcyzem!
Kim jest narcyz i jak go rozpoznać?
Narcyz posiada osobowość narcystyczną, czyli to człowiek, który czuje się lepszy niż inni. Wywyższa się, uważa się za kogoś o niezwykłym talencie, ponadto pragnie stałego podziwu. Przywiązuje mocno uwagę do swojego wyglądu, a także wrażenia jakie robi na społeczeństwie. Brak mu empatii, do tego wykorzystuje innych do swoich celów.
Poniżej znajdziesz wskazówki, jak rozpoznać narcyza:
- wygląd fizyczny – kładzie mocny nacisk na swój wizerunek, bardzo o siebie dba
- zachowanie – lubi być w centrum uwagi, przechwala się, uważa się za eksperta w każdej dziedzinie i lepszego od innych
- zachowanie względem innych ludzi – dokładnie dobiera krąg znajomych, tak aby zyskać na tym, na przykład prestiż, czy korzyści finansowe.
Narcyzm jest w pewnym stopniu w każdym człowieku. Dużo jednak zależy od czynników genetycznych, rodziny, otoczenia oraz od samego wychowania. Można taką osobowość odziedziczyć po rodzicu, albo wynieść ze swojego środowiska. Toksyczny narcyz to zaburzenie, które leczy się psychologicznie. Tacy ludzie powinni odbyć terapię, natomiast bardzo rzadko stosuje się w leczeniu jakiekolwiek środki farmakologiczne.
Narcyz – czy potrafi kochać?
Wiele osób zastanawia się, czy narcyz potrafi kochać. Niestety, ale nie. Dlaczego? Otacza uczuciem jedynie siebie, nikogo więcej. Nie da się ukryć, że taki człowiek ma problem z wyrażaniem swoich emocji. Nie ma ani wyrzutów sumienia ani tym bardziej
nie odczuwa żalu. Brak empatii negatywnie odbija się na jego relacjach z innymi. Narcyz nie potrafi rozmawiać, słuchać, jak i rozumieć innych. Podsumowując – w życiu stawia tylko i wyłącznie na siebie!
Narcyzm bez najmniejszych oporów uzależnia od siebie innych, aby czerpać z tego różne korzyści. Nie jest to miłość, raczej poczucie władzy i kontroli. Poniża, szantażuje, wykorzystuje do własnych celów, poza tym wymaga non stop podziwu. To pokazuje, że taki człowiek nie jest zdolny do prawdziwej miłości.
Jak wygląda związek z narcyzem? Fazy związku
W przypadku związku z narcyzem początki są bajkowe, bo druga strona czuje się wyjątkowo, jak przysłowiowa księżniczka. Ma wszystko o czym tylko mogła marzyć, ale nagle stopniowo zaczyna dostrzegać, że jest tu więcej negatywów niż pozytywów. Partner zaczyna odsuwać od rodziny, przyjaciół, pracy, dlatego że próbuje zamykać, w tak zwanej „złotej klatce”.
Schemat działania narcyza jest zawsze podobny, bowiem składa się z kilku faz. Poniżej znajdziesz wszystkie etapy związku:
- Zaczyna się od, tak zwanego love bombing, a zatem bombardowania miłością
Mamy wrażenie, że poznaliśmy idealnego partnera. Jest on bardzo zaangażowany w znajomość, a my czujemy pełnie szczęścia. Widać, że narzuca szybkie tempo rozwoju relacji, na przykład prędko chce zamieszać wspólnie. Zdobywa zaufanie, owija powoli wokół palca aż zyska pewność, że ma pełną kontrolę.
- Wycofywanie się narcyza
Po ogromnym love bombing pojawia się coraz mniejsze zaangażowanie. Narcyzowi już nie zależy na spotkaniach, kontakcie, co więcej, powoli staje się niedostępny. Druga strona musi dosłownie prosić o wszystko, co prowadzi do pewnego rodzaju uzależnienia.
- Ujawnia swoje „prawdziwe oblicze”
Po sielance w związku przychodzi moment na ujawnienie „prawdziwej twarzy” narcyza. Staje się nagle manipulatorem, kłamcą i zmniejsza Twoją wolność. Za każdym razem przeprasza, obiecuję poprawę, czyli pokazuje, że żałuje, choć wcale tak nie jest. Tak naprawdę ciągle robi to samo, osacza mocniej. Bywa w swoich działaniach nieprzewidywalny, a także gwałtowny. Nie wiesz zwyczajnie czego możesz się spodziewać.
- Próbowanie ratowania związku
Wiele osób obwinia się, że narcyzm kończy relacje. Mimo wszystkiego co się dzieje druga strona wciąż widzi ideał z początku znajomości. Walka o uwagę powoduje, że traci szacunek, poza tym narcyzm to perfidnie wykorzysta.
- Zakończenie relacji
Finalnie narcyzm, gdy nie widzi uwielbienia i zaangażowania nagle kończy znajomość. To bardzo bolesne dla drugiej strony.
Z narcyzem jest trudno zbudować szczęśliwy związek. W większości przypadków już na starcie taka znajomość jest skazana na porażkę. Jego osobowość jest na tyle silna, że toksyczna znajomość nie zakończy się dobrze.
Najczęstsze powody rozstania z narcyzem
Związek z narcyzem to burzliwy układ, który często zostawia poważne ślady w psychice człowieka. Do rozstania dochodzi z różnych powodów. Co ciekawe, to głównie narcyz kończy relacje, dlatego że:
- znudził się tym związkiem i nie ma nowych bodźców, których tak bardzo potrzebuje
- znalazł kogoś nowego, kto zaspokoi jego próżność
- brak mu ciągłego uwielbienia, więc szuka kogoś nowego
- nie pragnie przejścia na wyższy „level” znajomości.
W przypadku drugiej strony przyczyny są zupełnie inne, bowiem:
- pojawia się przemoc psychiczna i fizyczna
- narcyz zdradza
- narcyz ograniczył kontakty rodzinne i przyjacielskie
- masz wsparcie bliskich i chcesz zakończyć toksyczną znajomość
- doszło do uniezależnienia
- nie potrafi poradzić sobie z tą znajomością i chce się z niej wyrwać
- pojawiły się przebłyski, że to toksyczna, niebezpieczna znajomość.
W sytuacji, gdy decydujesz się zakończyć związek z narcyzem musisz być twarda. On będzie chciał Tobą dalej zmanipulować. Przede wszystkim:
- Zero kontaktu
Taki człowiek zrobi wszystko, żeby odzyskać drugą osobę. Zerwanie kontaktu w dużym stopniu uniemożliwia mu wiele działań. To dobry sposób, aby odciąć się od toksycznej relacji. Wobec tego nie odbieraj telefonów, nie odpisuj na wiadomości, do tego zablokuj go na kanałach social media. Nie podtrzymuj również znajomości z jego bliskimi.
- Pogódź się z rozstaniem
Każde rozstanie trzeba przecierpieć. Daj sobie czas na poukładanie spraw i odzyskanie wewnętrznego spokoju. Postaw na rozwijanie siebie, wychodź do ludzi oraz oczyść atmosferę wokół siebie.
- Proś o pomoc
Nie każdy poradzi sobie sam, zwłaszcza po rozstaniu z toksycznym narcyzem. Szukaj wsparcia u bliskich oraz rodziny. Warto także skorzystać z pomocy fachowca, czyli psychologa. Rozmowa przyniesie Ci ulgę, poza tym pomoże lepiej zrozumieć toksyczną znajomość, bo czasem sami nie dostrzegamy pewnych ważnych kwestii.
- Chwile słabości
Z pewnością wielokrotnie poczujesz zwątpienie, czy aby rozstanie było dobrym rozwiązaniem, czy to słuszna decyzja. W takim momencie przypomnij sobie, dlaczego się na to zdecydowałaś. Nie pielęgnuj w sobie poczucia winy, odetnij się od przeszłości.
- Postaw na siebie
Kończenie każdego związku nie jest przyjemne. Tracisz w pewien sposób kawałek swojego życia, a nawet siebie. W tym momencie jest ciężko, ale to na całe szczęście z czasem minie. Rozwijaj się, zadbaj o siebie, a co najważniejsze odbuduj utracone poczucie wartości. Poradzisz sobie sama, mimo iż narcyz wielokrotnie przekonywał Cię, że nie dasz sobie bez niego rady.
Zachowanie narcyza po rozstaniu – czego się spodziewać?
Po zerwaniu z narcyzem jedna strona czuje się bezwartościowa, odczuwa pustkę i tęsknotę. Jej samoocena spada, pojawia się wewnętrzne rozdarcie. Niestety, ale narcyz zupełnie inaczej reaguje na rozstanie. Czego się można po nim spodziewać? Nie lubi on odrzucenia, dlatego często sam kończy związki nim ktoś go uprzedzi. Potem nie pojawiają się żadne emocje, bo taki człowiek nie posiada empatii.
Trzeba pamiętać, że narcyz wraca, jak bumerang, czyli odchodzi i potem ponownie pojawia się w życiu. Chodzi o kontrolowanie, grę na emocjach, a także o szukanie podziwu. Nigdy nie robi tego z miłości!
Musisz być przygotowana, że zachowanie narcyza po rozstaniu Cię nieraz zaskoczy. Taki człowiek może, na przykład:
- szukać zemsty
- składać fałszywe obietnice poprawy
- próbować szantażu emocjonalnego
- dać wyraz uczuciom, aby Cię udobruchać i nakłonić do powrotu.
Czy narcyz tęskni i cierpi po rozstaniu?
Zachowanie narcyza po rozstaniu wiele osób może zaskoczyć, ale negatywnie. Zasadniczo on nie tęskni, bo jego przedmiotowe podejście do ludzi i brak empatii mu na to nie pozwala. Bez trudu zerwie kontakt bez specjalnych wyjaśnień, gdy przestaniesz być mu potrzebna. Nie ma najmniejszego problemu z drastycznym zakończeniem nawet długoletniej znajomości. W przypadku, gdy to on zostanie porzucony bywa już zupełnie inaczej. Jego ego jest silnie starumatyzowane. Okazało się, bowiem że jego wyjątkowość nie została doceniona, a tym bardziej nie zyskała potrzebnego aplauzu. Wtedy staje się nieobliczalny, albo mówi miłe słówka i chce udobruchać, albo stawia na szantaż emocjonalny. Robi wszystko, aby odzyskać to co stracił i nie cofnie się przed niczym.
Nie można zapomnieć, że narcyz cierpi po zakończeniu związku, ale na swój, specyficzny sposób. Zmaga się z licznymi zaburzeniami, dlatego też trudno mu nawiązać tradycyjne, bliskie kontakty z innymi, a także być po prostu szczęśliwym. Wbrew pozorom narcyzm ma niskie poczucie wartości i robi wszystko, żeby ten fakt ukryć.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.