kobieta w ciazy

Jak wygląda i ile trwa cesarskie cięcie? Wyjaśniamy

Przyjście dziecka na świat to radosne i długo wyczekiwane wydarzenie. Dynamika porodu sprawia jednak, że kobieta spodziewająca się dziecka nie ma pewności, czy jej pociecha przyjdzie na świat siłami natury, czy też może konieczna będzie interwencja lekarska. Co powinnaś wiedzieć o cesarskim cięciu, aby się do niego przygotować?

Nawet jeśli nie ma przeciwwskazań do tego, abyś urodziła siłami natury, lepiej, byś była przygotowana na zmianę scenariusza porodu. Decyzję o tym, aby przeprowadzić cesarskie cięcie, lekarz może podjąć w różnych okolicznościach. Przedstawiamy najczęstsze wskazania do cesarki.

Planowane cesarskie cięcie

Lekarz może zdecydować o takim rozwiązaniu, jeśli ze względów medycznych uzna je za bezpieczniejsze niż poród naturalny. Dotyczyć to może na przykład:

  • ciąży wielopłodowej,
  • dużego dziecka (powyżej 4500 g lub 4250 g u ciężarnych chorujących na cukrzycę),
  • ułożenia miednicowego,
  • gdy blizna po poprzednim cesarskim cięciu jest cienka,
  • jeżeli matka cierpi na problemy zdrowotne, takie jak choroby sercowo-naczyniowe, poważna wada wzroku czy choroby płuc.

Zanim lekarz podejmie decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia, weźmie pod uwagę twoją indywidualną sytuację położniczą. Pamiętaj, że ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno tobie, jak i dziecku.

Pilne cesarskie cięcie

W większości przypadków nieplanowane cesarskie cięcie ma miejsce, gdy podczas porodu wystąpią komplikacje zagrażające zdrowiu i życiu dziecka lub matki. Może to być np. brak postępów porodu i spadek tętna płodu.

Cesarskie cięcie – jak wygląda?

Nad przebiegiem zabiegu czuwa zespół specjalistów, którzy dbają o bezpieczeństwo twoje i dziecka. Pierwszym krokiem w procedurze cesarskiego cięcia jest przygotowanie do znieczulenia. Decyzję o rodzaju znieczulenia podejmuje lekarz anestezjolog, a podstawą do niej będzie możliwie największa korzyść dla ciebie i dziecka.

  Opalanie w ciąży – czy w ciąży można korzystać ze słonecznej kąpieli?

Jakie znieczulenie możesz otrzymać?

Zdecydowana większość zabiegów cesarskiego cięcia wykonywana jest w znieczuleniu przewodowym, kiedy pacjentka jest przytomna. Jest to możliwe dzięki znieczuleniu miejscowemu – zewnątrzoponowemu lub podpajęczynówkowemu. Jeśli zostanie wybrany ten typ znieczulenia, podczas operacji nie będziesz czuła nic od pasa w dół, ale będziesz w pełni świadoma, co się dzieje wokół. Gdy zostaniesz położona na stole operacyjnym, między twoją głową a dolną częścią ciała pielęgniarka umieści zasłonę. Jej zadaniem jest między innymi zapewnienie ci komfortu w czasie zabiegu. Nie powinnaś odczuwać bólu, jedynie nacisk i uczucie szarpania podczas wyciągania dziecka. Czucie w nogach będzie wracać stopniowo w ciągu najbliższych 4-6 godzin.

W rzadszych przypadkach do przeprowadzenia cesarki stosuje się ​znieczulenie ogólne. Jeśli lekarz uzna, że taki rodzaj znieczulenia jest najlepszym wyborem, podczas operacji będziesz uśpiona i nie będziesz świadoma, co dzieje się wokół.​ Lekarz z reguły wybiera ten typ znieczulenia w sytuacjach naglących, na przykład, gdy nie ma czasu na podanie znieczulenia z wkłuciem do kręgosłupa, gdy zdrowie bądź życie matki albo dziecka jest zagrożone.

Jak przebiega cesarskie cięcie?

Planowany zabieg cesarskiego cięcia zwykle trwa około 45 minut, jednak dziecko rodzi się w ciągu pierwszego kwadransa. Gdy znieczulenie już działa, lekarz wykonuje nacięcie tuż nad linią bikini (poziomo w górnej części wzgórka łonowego). Kolejne nacięcie wykonuje w ścianie macicy, przez którą wyciągane jest dziecko. Następnie lekarze przecinają pępowinę, usuwają łożysko i zamykają nacięcie. Nie zobaczysz przeprowadzanej operacji, jednak będziesz mogła po raz pierwszy usłyszeć swoje dziecko, gdy tylko się urodzi i zobaczyć je wkrótce potem.

Co się dzieje tuż po zabiegu?

Po zabiegu i zszyciu nacięcia zostaniesz przewieziona na salę wzmożonego nadzoru. Opiekująca się tobą pielęgniarka będzie tam monitorować twój stan oraz w razie potrzeby podawać ci środki przeciwbólowe. Następnie zostaniesz przeniesiona na oddział położniczy, gdzie wraz ze swoim maleństwem spędzisz kolejne dni. Przed samym wypisem otrzymasz instrukcje co do pielęgnacji blizny oraz kilka wskazówek odnośnie do opieki nad noworodkiem.

  Jak pielęgnować skórę noworodka?

Cesarskie cięcie – jak przebiega rekonwalescencja?

Poród przez cesarskie cięcie jest zabiegiem chirurgicznym. Dlatego kobiety rodzące w ten sposób zwykle dłużej odczuwają skutki porodu.

Pierwszego dnia po cesarce możesz odczuwać mdłości i osłabienie. Zwykłe czynności, takie jak kaszel, kichanie i śmiech mogą powodować ból w dole brzucha. Już po kilku godzinach od operacji możesz być zachęcana do wstania i nieforsownego ruchu. Jest to ważne, ponieważ ma na celu zapobieganie między innymi zatorom. Staraj się wstać i zrobić kilka kroków, ale nic na siłę.

Prawdopodobnie będziesz mogła wrócić z maleństwem do domu po 3-4 dniach. Przez kilka następnych tygodni, w ramach możliwości, odpoczywaj od aktywności fizycznej (choć może to być niełatwe z noworodkiem w domu – nie wahaj się prosić najbliższych o pomoc!). Po upływie tygodnia od porodu zostaniesz umówiona na ściągnięcie szwów. O twoje samopoczucie i pielęgnację maleństwa zadba również położna środowiskowa odwiedzająca was w domu. Chociaż ból w dole brzucha może ci jeszcze dokuczać, prawdopodobnie wrócisz do formy po około 4-6 tygodniach.

W razie pogarszającego się samopoczucia lub jakichkolwiek wątpliwości w kwestii zdrowia twojego lub dziecka nie wahaj się umówić na wizytę lekarską.

Źródła:

https://www.bebiprogram.pl/ciaza/porod/cesarskie-ciecie

https://1000dni.pl/planowanie/jak-przebiega-i-czemu-sluzy-cesarskie-ciecie

https://www.bebiklub.pl/ciaza-i-porod/porod/cesarskie-ciecie-co-sie-za-tym-kryje

https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-cesarskie-ciecie-czy-jest-bezpieczne-wskazania-do-cc,nId,6035111