kobieta w ciazy

Czym się kierować przy wyborze ginekologa prowadzącego ciążę?

Ciąża jest szczególnie ważnym etapem w życiu każdej kobiety. Dlatego też tak ważna jest profesjonalna opieka medyczna w tym okresie. Ginekolog prowadzący ciążę powinien być nie tylko kompetentny, lecz również wzbudzać nasze zaufanie. Odpowiedni specjalista chętnie będzie udzielał nam porad i zrobi wszystko, aby pacjentka w tym wyjątkowym okresie czuła się bezpiecznie i komfortowo.

Przy wyborze lekarza prowadzącego ciążę warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie. Specjalista z dziedziny położnictwa i ginekologii skieruje nas na szereg specjalistycznych badań, odpowie na nurtujące nas pytania i rozwieje nasze wątpliwości. Podstawowym zadaniem takiego lekarza jest opieka nad zdrowiem przyszłej mamy oraz monitorowanie rozwoju dziecka w jej łonie.

Pierwsza wizyta u ginekologa prowadzącego ciążę

Podczas pierwszej wizyty lekarz prowadzący przeprowadzi szczegółowy wywiad. Dzięki temu będzie mógł ustalić wszystkie przebyte choroby, datę ostatniej miesiączki, a także określić styl życia przyszłej mamy. Ponadto, zleci on pacjentce wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Im kobieta jest starsza, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób genetycznych u malucha. W takim przypadku lekarz może zlecić również wykonanie badań prenatalnych, które pozwolą wykryć ewentualne wady genetyczne.

Na pierwszą wizytę do ginekologa prowadzącego ciążę powinniśmy udać się w około siódmym tygodniu ciąży. Lekarz udzieli nam wtedy niezbędnych wskazówek dotyczących tego, czego nie wolno robić w ciąży i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Jak wybrać lekarza prowadzącego ciążę

W wielospecjalistycznych centrach medycznych zazwyczaj możemy umówić się na prywatne konsultacje z ginekologiem bez oczekiwania w bardzo długich kolejkach, np. konsultacje ginekologiczne w MedicaPark.

Bardzo ważne jest, aby podczas wizyty w gabinecie lekarskim pacjentka czuła się komfortowo. Dobry kontakt z ginekologiem prowadzącym ciążę jest niezwykle istotny. Kobieta spodziewająca się dziecka powinna czuć pełną swobodę w zadawaniu pytań. Lekarz jest właśnie po to, aby zapewnić nam spokój i rozwiać wszystkie wątpliwości.

  9 miesiąc ciąży – co Ciebie czeka w tym ostatnim miesiącu?

Ponadto, ginekolog musi czuwać nad tym, aby w trakcie ciąży przeprowadzane były regularnie obowiązkowe badania – zgodnie z kalendarzem ciąży. W sytuacji, gdy wykryte zostaną u pacjentki jakieś schorzenia, takie jak na przykład choroby tarczycy, cukrzyca ciążowa, będzie mógł on wdrożyć odpowiednie leczenie lub skierować nas do lekarza specjalizującego się w danej jednostce chorobowej.

Poród z lekarzem prowadzącym ciążę

Czas oczekiwania na narodziny dziecka to również okres przygotowania pacjentki do porodu. Może zdarzyć się tak, że nasz lekarz ginekolog pracuje również w szpitalu, w którym zamierzamy rodzić. Bez wątpienia jest to ogromna zaleta, gdyż będzie on mógł nam opowiedzieć o tym, jak przebiega poród w danym szpitalu, a także będzie mógł czuwać nad nami na oddziale w przypadku wcześniejszego wystąpienia komplikacji. Specjalista może też polecić nam inną placówkę szpitalną, którą dobrze zna.