Spis treści
Ząbkowanie to trudny okres dla niemowlęcia. Jest on jednak nieodłącznym elementem jego rozwoju. Co robić, gdy dziecko jest niespokojne, marudzi, nie chce jeść, a do tego pojawia się gorączka? Przeczytajcie.
Ząbkowanie to proces fizjologiczny, podczas którego zęby niemowlęcia przebijają się przez dziąsła. Zazwyczaj zaczyna się ono ok. 5-6 miesiąca życia, zdarza się jednak, że pierwsze ząbki pojawiają się wcześniej, nawet w 2 lub 3 miesiącu.
Pełny zestaw 20 zębów mlecznych większość maluchów osiąga w wieku ok. 2,5 lat. Pierwszy ząb jest dla wielu rodziców powodem do radości, niestety zazwyczaj okupionej okresem gorszego samopoczucia ich pociechy.
Jak rozpoznać ząbkowanie u dziecka?
Rychłe pojawienie się zębów zwiastują przede wszystkim zaczerwienione i rozpulchnione dziąsła. Czasem pojawiają się na nich również niewielkie siniaki. Jednym z najczęstszych objawów ząbkowania jest swędzenie dziąseł oraz pojawiający się i znikający, dość silny ból.
Dzieci reagują na niego rozdrażnieniem, płaczem, gorszym niż zazwyczaj snem oraz brakiem apetytu. Zazwyczaj potrzebują też więcej uwagi i ciepła ze strony opiekunów – domagają się, by je nosić i przytulać. Do innych częstych objawów ząbkowania można zaliczyć:
- nadmierne ślinienie;
- wkładanie do ust rąk oraz znajdujących się pod ręką przedmiotów;
- pocieranie policzków;
- łagodna wysypka pojawiająca się w okolicy ust;
- ulewanie podczas jedzenia, a nawet wymioty;
- biegunka;
- gorączka
Co zrobić, gdy pojawia się gorączka?
Szczególnie niepokojący jest ten ostatni objaw. Gorączki u dziecka nigdy nie należy lekceważyć, jednak ta pojawiająca się podczas ząbkowania jest nieznaczna – zazwyczaj nie przekracza 37,8 stopni Celsjusza – i łatwa do zbicia.
Pojawienie się wyższej temperatury może być oznaką infekcji i powinno być skonsultowane z lekarzem. Jeśli jednak gorączka nie jest wysoka, ani uporczywa (przy ząbkowaniu trwa ona 3 max. 4 dni) można podać dziecku dostosowane do jego wieku leki przeciwbólowe w płynie lub w postaci czopków.
Niezwykle ważne jest przestrzeganie zalecanych dawek. Należy również pamiętać, o podawaniu dziecku odpowiedniej ilości płynów. Więcej dowiesz się na: https://mamabezrecepty.pl/goraczka-a-zabkowanie/
Jak ulżyć ząbkującemu dziecku?
Innymi sposobami łagodzenia bólu podczas ząbkowania może być podawanie dziecku gryzaka – najlepiej schłodzonego wcześniej w lodówce. Przyniesie on ulgę dziąsłom. Skuteczne mogą być również żele łagodzące przeznaczone dla niemowląt.
Jeśli szukasz innych sprawdzonych sposobów na ząbkowanie lub porad dotyczących opieki nad niemowlęciem, zajrzyj na bloga Mamabezrecepty.pl. Jest to profil prowadzony przez farmaceutkę, będącą jednocześnie młodą mamą. Porusza ona wiele ciekawych wątków, które mogą stać się przydatne na co dzień, jednocześnie opierając się wyłącznie na rzetelnej wiedzy.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.