kobieta w ciazy czyta gazete

Jak wygląda brzuch w 16 tygodniu ciąży?

Ciąża to wyjątkowy, choć nie zawsze łatwy czas w życiu każdej kobiety. W jej ciele rozwija się życie, a każdy tydzień przynosi nowe doświadczenia. Rozwija się nie tylko dziecko, ale również więź pomiędzy nim a mamą. Jednym ze szczególnych okresów ciąży jest 16 tydzień, kiedy można na ogół rozpoznać płeć maleństwa. Mama może także zacząć odczuwać ruchy dziecka.

Rozwój płodu w 16 tygodniu ciąży

Płód w 16 tygodniu ciąży ma długość 11 centymetrów, a jego waga wynosi 80-100 gramów. Wizualizując wielkość dziecka można przyrównać je do gruszki lub awokado. Z pewnością zmieściłoby się ono w jednej ręce. Płód pod koniec 4 miesiąca ma już bardziej naturalne proporcje. Intensywnie rozwija się jego mózg, uformował się już móżdżek, zaś część czołowa i ciemieniowa mózgu pozostają aktywne. Powstają nowe połączenia między komórkami nerwowymi.

Dziecko jest także aktywne w brzuchu mamy, co można zauważyć na badaniu USG. Pozwala ono także na określenie płci dziecka. Co ciekawe, to właśnie 16 tydzień ciąży jest momentem, kiedy u płodu powstają linie papilarne. Dziecko może słyszeć już dźwięki, odróżnia mrok od światła. Staje się również bardziej wrażliwe na dotyk.

  Badania przed ciążą - jakie badania warto wykonać planując ciążę?

Porady dla mamy w 16 tygodniu ciąży

16 tydzień ciąży to okres intensywnego rozwoju dziecka. O czym powinna pamiętać przyszła mama?

  • Warto postawić na aktywność fizyczną, choć powinna być umiarkowana. Najlepiej zdecydować się na chodzenie, bieganie, pływanie lub jazdę na rowerze. Można skorzystać ze specjalnych zajęć jogi dla ciężarnych.
  • 16 tydzień to czas, kiedy wiele kobiet skarży się na wzmożone ruchy perystaltyczne jelit lub wzdęcia. Tak naprawdę są to pierwsze ruchy dziecka!
    Koniec czwartego miesiąca to idealny moment, aby odwiedzić ginekologa oraz wykonać badania moczu i krwi.
  • Mogą pojawić się problemy z koncentracją, zatkany nos, krwawienie z dziąseł. Stoją za nimi hormony: estrogen oraz progesteron.
  • Należy pamiętać o zdrowym odżywianiu oraz nawadnianiu organizmu!
  • Warto postawić na suplementację kwasów DHA. Zapotrzebowanie na nie rośnie w czasie ciąży. Polecany suplement to Mamadha Premium+, który zawiera odpowiednio dobraną kompozycję DHA, witamin i minerałów. Wspierają one organizm kobiety w czasie ciąży oraz prawidłowy rozwój płodu (więcej na Mamadha.pl)

16 tydzień ciąży to czas, kiedy większość rodziców poznaje płeć swojego dziecka, dzięki czemu mogą oni zacząć urządzać dla niego pokój i wyprawkę. Kobieta zaczyna odczuwać ruchy dziecka. Koniec 4 miesiąca to okres, kiedy wiele ciężarnych czuje się dobrze i prowadzi aktywny tryb życia. Ciążowy brzuch zaczyna być widoczny dla otoczenia.