mała dziewczynka siedzi na kanapie i trzyma się za brzuch

Co poradzić na wymioty u dziecka?

U dzieci wiele chorób przebiega znacznie bardziej drastycznie niż u dorosłych. W ich przypadku nawet niewielkie i błahe objawy mogą skończyć się źle. Zwłaszcza, gdy chodzi o niemowlęta lub małe dzieci konsekwencje są niekiedy dramatyczne. Co poradzić na wymioty dziecka? Jak ulżyć maluchowi i mu pomóc? Sprawdź!

Wymioty u dziecka – przyczyny

Tak naprawdę wymioty u dziecka mogą mieć różne przyczyny. Ten objaw bardzo często pojawia się przy grypie żołądkowej, albo innej infekcji. Towarzyszy temu jeszcze niekiedy biegunka, bóle brzucha, czy też gorączka. Ponadto utrata apetytu i osłabienie organizmu. Po 12, albo maksymalnie 24 godzinach „wirusówka” samoistnie ustępuje.

W sytuacji, gdy dziecko wymiotuje bezpośrednio po posiłku może to być najzwyczajniej w świecie z przejedzenia. Maluch za dużo zjadł, albo robił to łapczywie. Kiedy zdarza się to po wielokroć w ciągu dnia być może to jeden z objawów choroby. Jakiej? Refluksu żołądkowo-przełykowego.

Niekiedy wymioty są też spowodowane silnym stresem lub długotrwałym płaczem, a nawet kaszlem. Najczęściej to jednorazowy incydent. Mija kiedy dziecko się uspokoi i ochłonie. 

Wymioty u dziecka mogą być też symptomem poważnej choroby, na przykład zapalenia ucha bądź alergii pokarmowej. Jednocześnie powinny pojawić się inne znaki świadczące o schorzeniu, na przykład ból, albo wysypka na ciele. 

Ostatnią ewentualnością jest zatrucie pokarmowe, na przykład spowodowane zjedzeniem nieświeżej żywności lub toksycznej. 

Po wymiotowaniu trzeba obserwować dziecko dokładnie, bo być może pojawią się jeszcze zupełnie inne zwiastuny chorobowe, które będą wymagać udania się do lekarza. 

Jaką dietę stosować przy wymiotach?

Gdy dziecko wymiotuje nie staraj się na siłę podawać mu jedzenia. Apetyt może być naprawdę niewielki, a po każdym posiłku pojawią się torsje. Ugotuj lekkostrawny klei ryżowy, marchewkową zupkę bądź puree ziemniaczane.

  Koszulki niemowlęce - jakie modele będą najlepsze na początek?

Nie doprawiaj! Można też podać  zwykłą suchą bułkę, sucharki lub niesłodzone biszkopty, ewentualnie krakersy. Zapomnij za to o tłustych daniach, a także tych o silnym zapachu. Dlaczego? Niestety, one mogą zwiększyć odruch wymiotny.

Nie należy jednak zapominać o płynach. Wymioty u dziecka mogą szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu, które jest bardzo niebezpieczne, przede wszystkim u najmłodszych. Podaj roztwór elektrolitowy z apteki. Dlaczego? Dostarczy niezbędnych składników, do tego wzmocni malucha. Dobrym rozwiązaniem jest też zwykła woda oraz lekki rosół warzywny. Niewielką ilość oferuj co kilkanaście minut, na przykład za pomocą łyżeczki. 

Domowe sposoby na wymiotowanie

Wymioty u dziecka zmniejszy podanie letniej herbatki ziołowej. Z czego będzie najlepsza? Na przykład z mięty, melisy, rumianku, tudzież z kopru włoskiego. Znajdziesz te naturalne specyfiki w gotowych saszetkach w aptece lub supermarkecie. Kosztują mniej niż 5 złotych.

Można też przygotować ciepłą wodę ze świeżym imbirem. Mdłości powstrzyma także gorzka herbata lub podanie kilku kropli soku z cytryny. 

Jakie leki przeciwwymiotne podać?

Jeśli domowe sposoby nie skutkują sięgnij po farmaceutyki z apteczki dostępne bez recepty. Przydadzą się przy wymiotach probiotyki. Zawiesina lub krople uzupełnią florę bakteryjną, pomogą też zwalczyć wirus. Niezbędne są też elektrolity – zazwyczaj saszetkę rozpuszcza się w wodzie i lek jest gotowy do spożycia. Można stosować już od 3 roku życia. Te dwa preparaty pozwalają szybciej wrócić do formy.

Do tego uzupełnią utracone składniki mineralne, inaczej mówiąc zapobiegają one odwodnieniu. Te leki znajdziesz w wielu smakach, dzięki temu dziecko przyjmie je z chęcią. 

Na torsje idealny jest też roztwór z soli i glukozy. Możesz kupić go bez problemu w aptece. 

Kiedy starsze dziecko wymiotuje podaj mu węgiel leczniczy. To stara i sprawdzona metoda naszych babć.

Czytaj dalej:

  1. 9 miesiąc ciąży – co Ciebie czeka w tym ostatnim miesiącu?
  2. Senność i zmęczenie w ciąży
  Jak wygląda brzuch w 16 tygodniu ciąży?

People photo created by freepik – www.freepik.com