dziecko-z-mamą-siedzą-na-bagażniku-samochodu

Jak dostosować fotelik do wagi i wieku dziecka?

Fotelik samochodowy, który zapewnia dziecku odpowiedni poziom komfortu i bezpieczeństwa, powinien zostać dostosowany do jego wagi, wieku, a nawet wzrostu. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i stawia na jakikolwiek fotelik albo wykorzystuje ten sam model od urodzenia dziecka do osiągnięcia 7 lat. To duży błąd. Jak zatem wybrać odpowiedni fotelik?

Waga dziecka

Wybierając się do sklepu albo przeglądając oferty sklepów z fotelikami w Internecie, warto uprzednio zważyć dziecko. Do wartości, którą zobaczymy na wadze elektronicznej, należy dorzucić 2-3 kilogramy. Dziecko będzie bowiem używało swojego fotelika zarówno latem, jak i zimą przy różnych wariantach ubrań – zarówno tych grubszych i jednocześnie cięższych, jak i tych lżejszych i cieńszych.

Jeżeli mamy dwójkę dzieci i zdarza się, że na danym foteliku jeżdżą na zmianę, oczywiście należy uwzględnić wagę obojga. Na rynku znajdziesz modele, które oferują ogromną rozpiętość wagową. Na przykład fotelik Joie Verso przeznaczony jest dla dzieci od 0 do aż 36 kilogramów.

W przedziale wagowym od 0 do 18 kilogramów fotelik montuje się tyłem. Z kolei w przedziale od 15 do 36 kilogramów montowany jest przodem.

Wzrost dziecka

Drugim istotnym parametrem, który należy sprawdzić zanim dokonamy zakupu, jest wzrost dziecka. Wiele osób lekceważy ten czynnik, a jednak ma on bardzo duże znaczenie. Zdarzają się bowiem dzieci, które ważą mało, a są bardzo wysokie.

Z drugiej strony natomiast możemy mieć do czynienia z maluchem, który jest nieco bardziej krępy, a jednak waży sporo. Jeżeli wybierzemy fotelik zbyt krótki albo ze źle dopasowanym zagłówkiem, nie zapewnimy dziecku ani komfortu, ani optymalnego poziomu bezpieczeństwa. Warto więc skonfrontować wymiary fotelika ze wzrostem naszego dziecka.

  Koszulki niemowlęce - jakie modele będą najlepsze na początek?

Wspomniany wcześniej fotelik Joie Verso, oferujący dość dużą rozpiętość wagową i wiekową dziecka, ma mniej więcej 50 centymetrów szerokości, 62-87 centymetrów wysokości, a także 52 centymetry długości.

Czy wiek dziecka ma znaczenie?

Błędem jest kupowanie fotelika dla dziecka, bazując na jego wieku. Jak wiadomo bowiem dzieci rozwijają się w różny sposób i w różnym tempie. Oczywiście na stronie producenta fotelików najczęściej znajdziemy informację o preferowanym wieku, ale mimo wszystko te dane powinny zostać uzupełnione o wzrost i wagę dziecka.

To one bowiem są decydującymi parametrami, które wyznaczą optymalny fotelik dla Twojej pociechy. Dla fotelika Joie Verso wskazano przedział wiekowy od urodzenia do 12 roku życia. Dodatkowo w opisie zawarto jednak informację, jaki przedział wagowy należy uwzględnić w odniesieniu do montażu fotelika przodem i tyłem, a także jaką długość, szerokość i wysokość ma fotelik.