dziecko w pieluszce

Jak pielęgnować skórę noworodka?

Przyjście na świat maluszka to niezwykle silnie przeżycie dla każdego rodzica. Noworodek wymaga szczególnej opieki. Bardzo ważne jest to, aby w odpowiedni sposób dbać o jego skórę. Jest ona bardzo cienka i niedojrzała. Nie jest w stanie ona zapewnić dziecku właściwej termoregulacji, nie umie się także skutecznie bronić przed wieloma szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jak ją właściwie pielęgnować?

Pielęgnacja skóry noworodka

Pielęgnacja delikatnej skóry noworodka wymaga szczególnej uwagi. Jej podstawą jest prawidłowe mycie, nawilżanie i natłuszczanie naskórka. Maluszka należy kąpać codziennie w temperaturze około 36-37 stopni, a także w odpowiedni sposób osuszać jego skórę. Nie powinno się jej pocierać ręcznikiem, co może spowodować dodatkowe podrażnienia. Najlepiej jest ręcznik przykładać do skóry, aby mógł on wchłonąć wilgoć.

Sama kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kilka minut. Należy sięgać zawsze po hipoalergiczne i bezpieczne dla dziecka kosmetyki. Buzię noworodka warto codziennie przemywać wacikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie. Jego uszka też można przecierać mokrym wacikiem, najlepiej w odstępie 2-3 dni. Dzidziuś powinien być zawsze ubrany w miękkie i przewiewne ubranka. Więcej przeczytasz tutaj: pielęgnacja skóry maluszka.

Pielęgnacja okolic intymnych dziecka

W opiece nad dzieckiem bardzo ważne jest, aby odpowiednio dbać o okolice intymne dziecka. Są one szczególnie narażone na podrażnienia, a nawet stan zapalny skóry. Głównym winowajcą tego stanu rzeczy jest zabrudzona pieluszka, która stanowi idealne środowisko do namnażania się bakterii. Bardzo ważne jest, aby często wietrzyć pupę dziecka i regularnie wymieniać pieluszkę, najlepiej zaraz po zanieczyszczeniu. Przed nałożeniem nowej pieluszki, okolice intymne dziecka należy umyć i osuszyć, a następnie nałożyć na nią maść, która będzie miała działanie ochronne. Po jakie kremy na odparzenia dla niemowląt warto sięgnąć? Przede wszystkim powinny być one przebadane dermatologiczne oraz hipoalergiczne. Najczęściej zawierają one w swoim składzie tlenek cynku, który ma działanie ściągające.

  Senność i zmęczenie w ciąży

Sudocrem – niezawodna maść na odparzenia

Dużą popularnością na odparzenia u niemowląt cieszy się Sudocrem Expert. To produkt posiadający pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych. W swoim składzie zawiera on nie tylko tlenek cynku, ale też lanolinę, który natłuszcza i nawilża oraz alkohol benzylowy, który ma właściwości dezynfekujące i miejscowo znieczulające.

Inne składniki, jak benzoesan benzylu i cynamonian benzylu, mają z kolei działanie przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Maść tworzy na skórze dziecka barierę ochronną, przez co skuteczniej może się ona bronić przed czynnikami drażniącymi jak kał i mocz. Krem sprawdzi się także w przypadku pierwszych objawów pieluszkowego zapalenia skóry, jak zaczerwienienie i łuszczenie się naskórka. Będzie on miał wówczas działanie lecznicze i łagodzące.

Zmniejszy także bolesność skóry, poczucie jej swędzenia i pieczenia. Maść zależy zawsze aplikować na skórę po umyciu i osuszeniu rąk. Krem najlepiej jest delikatnie wmasować okrężnymi ruchami, a następnie pozostawić aż do wchłonięcia. Częstotliwość korzystania z Sudocremu zależy od rodzica – maści nie da się przedawkować, choć na skórze może zostać nadmiar kremu. Należy więc go nakładać w niedużych ilościach. Więcej o produkcie można przeczytać na https://sudocrempolska.pl/sudocrem-na-odparzenia/.

Skóra noworodka i niemowlęcia wymaga specjalnego traktowania. Dopiero około 3 roku życia w pełni się wykształci i będzie zdolna do obrony przed czynnikami zewnętrznymi. Na szczęście nie brakuje artykułów i książek, które podpowiadają, jak dbać o skórę maluszka. Na rynku znaleźć można też dobrej jakości kremy i kosmetyki. Warto w szczególny sposób zwracać uwagę na okolice intymne dziecka, które są wyjątkowo narażone na infekcje czy rozwój stanu zapalnego.