szczesliwa para

Fazy rozwoju związku – jakie są? Najważniejsze etapy związku

Związki są budowane latami, wymaga to jednak wielu wyrzeczeń oraz masy pracy od obu stron. Bardzo szybko endorfiny słabną, a pojawia się szara codzienność, która jest sprawdzianem dla relacji. Miłość jest skomplikowana, tak samo jak fazy rozwoju związku. Jakie są etapy? Nie wiesz? To koniecznie sprawdź nasz artykuł!

Związek – jak się rozwija?

Miłość ulega transformacji, dlatego z czasem zauroczenie przeradza się w coś więcej, poza tym ludzie się lepiej poznają i ich relacja się poprzez to nieco zmienia. Istnieje wiele koncepcji tego uczucia, dla każdego bowiem może oznaczać ono zupełnie coś innego. Również jeśli chodzi o etapy związku są pewne drobne rozbieżności.

Wszystkie fazy związku są budowane przede wszystkim na:

  • Intymności, ale nie chodzi tu tylko o bliskość fizyczną, bo równie ważny jest wzajemny szacunek, dbanie o siebie, czy wsparcie. Buduje się ten element długo!
  • Namiętność w początkowym etapie to klasyka, bo jest masa porywów emocji, od tych pozytywnych, po negatywne. Para czuje do siebie ogromny pociąg fizyczny, mało tego pragnie bliskiego kontaktu bez przerwy. Jednak codzienna rutyna może spowodować, że żar gaśnie, dlatego że nuda go zabija.
  • Zaangażowanie jest to baza każdej relacji nie tylko tej miłosnej. Chodzi zarówno o zachowanie, myśli, jak i o podejmowane decyzje. Obie strony muszą być aktywne podczas budowania relacji i to na każdym jej etapie. Musimy akceptować nie tylko wady, ale również zalety drugiej strony. Należy pamiętać, że w późniejszej fazie związku to właśnie zaangażowanie odgrywa kluczową rolę. W prawdziwej miłości wzrasta ono wraz z rozwojem, poza tym trwa aż do samego końca.

Fazy miłości

Szybko codzienne życie sprawia, że przysłowiowe motyle w brzuchu ustępują miejsca trwalszej miłości, na przykład tej przyjacielskiej bądź raz na zawsze kończy się love. Wszystko jednak trwa, a relacja się zmienia, bo po sobie następują nowe jej stadia. Poniżej znajdziesz fazy miłości według amerykańskiego psychologa Jeda Diamond:

Faza I – zakochiwanie się

Na samym początku jest faza romantyczna, gdy dopiero się w sobie para zakochuje. Snujemy w wyobraźni plany i marzenia, idealizujemy wybranka, ponadto w powietrzu czuć namiętność. Hormony buzują, wszystko kręci się wokół miłości, a poza tym czuć  szczęście. Okazywanie uczuć i bycie non stop razem w tym etapie jest normalne, tak samo jak ogromne pożądanie.

Faza II – zawiązanie się związku

  Jak przeprosić chłopaka? 10 sprawdzonych sposobów

Kolejnym krokiem po zauroczeniu jest budowanie związku. Zakochanie jest wciąż, ale relacja wkracza na wyższy poziom, ponieważ pojawia się codzienna rutyna, jak i zaczynamy dostrzegać wady partnera. Życie sprawia, że weryfikujemy swoje marzenia oraz wyobrażenia, do tego jest mniej uniesień miłosnych, a coraz więcej problemów. Rzeczywistość powoduje iż dopiero teraz związek nastawiony jest na próbę. Trzeba bowiem zaakceptować minusy drugiej osoby, słabości, a także poradzić sobie z obowiązkami, czy z pewnym niedopasowaniem. Zazwyczaj przejście do związku tworzy przyjaźń, albo wręcz przeciwnie, powoduje zakończenie relacji.

Faza III – rozczarowanie

Im dłużej jesteście razem tym więcej o sobie wiedzie, do tego macie nowe przemyślenia. Na tym etapie rutyna jest normą, podobnie jak kłótnie, nieporozumienia i trudne rozmowy. Ważny jest zatem kompromis, chęć wysłuchania oraz walki o związek. Niestety, ale nie wszyscy zakochani poradzą sobie z tą fazą. Czasem podejmują decyzje o rozwodzie, a to z kolei rodzi trudności z podziałem majątku, czy opieki nad pociechami.

Faza IV – praca nad długoletnim związkiem

Do tego etapu nie dojdą wszyscy zakochani, bowiem wymaga to masę cierpliwości, pracy, kompromisów oraz ustępstw. Tylko silne uczucie przetrwa wszystkie trudności, wtedy docenicie wspólne chwile, wsparcie, czy też akceptacje i poczucie bezpieczeństwa.

Faza V – siła dwojga zmienia świat

W ostatniej fazie rozwoju związku wiecie o sobie wszystko, przeszliście dużo, mało tego przetrwaliście wiele burz. Macie za sobą dobre i złe chwile, poza tym czujecie spokój o waszą wspólną przyszłość. Nie oznacza to jednak, że o miłość nie trzeba już walczyć, bo to przecież ciągła praca nad relacją.

Fazy zakochiwania według B. Wojciszke

B. Wojciszke również wyróżnia aż 5 faz związku. Jego teoria składa się z:

Fazy I – zakochanie

Klasycznie pojawia się na początku zakochanie, ale trwa krótko. Niektórzy mylą ten stan z prawdziwą miłością, a to błąd. Króluje tu idylla, namiętność oraz same pozytywne uczucia.

Fazy II – romantyczne początki

Powoli opada zakochanie, ale wciąż jest bardzo romantyczna otoczka związku. Stopniowo rodzi się coraz większe zaangażowanie.

Faza III – związek kompletny

Ta faza związku wyróżnia się tym, że miesza się intymność, namiętność i zaangażowanie. Jednak widać powolne osłabienie pociągu, mimo iż da się wyczuć dużo szczęścia oraz przyjemności.

Faza IV – związek przyjacielski

Relacja dojrzewa staje się coraz bardziej poważna, dlatego trzeba cały czas rozbudzać uczucie. Para zna się dobrze, wypracowała już układ przyjacielski.

  Jak się całować z języczkiem? Poradnik krok po kroku

Faza V – związek pusty i jego rozpad

Jeśli nie dbamy o relacje z czasem miłość się wypala. Obustronne zaangażowanie, rozpalanie namiętności, a także kompromisy – to pozwala uczuciu przetrwać.

Podziałów jest bardzo dużo, każdy ma własne teorie oraz opisy rozwoju miłosnej relacji. Niektórzy wyróżniają tylko 4 etapy związku. Mowa tu o:

Etapie I – zakochanie

Trwa to miej więcej 1-2 lata. Namiętność, spędzanie każdej chwili wspólnie oraz masa planów to norma. Nie ma za wielu spięć w związku, trwa sielanka. To zdecydowanie najpiękniejsza faza miłości dająca obojgu euforyczny stan. Pociąg fizyczny bierze górę, a problemy schodzą na dalszy plan.

Etapie II – pozwania się i budowa związku

Ta faza trwa około 2-4 lata. Zakochanie lekko gaśnie zamiast tego jest szara codzienność. Nie da się ukryć, że nie każda para poradzi sobie z problemami, kłótniami oraz z różnicami, które będą coraz bardziej widoczne. Ten moment dla niektórych jest powodem zakończenia związku. Dotarcie się, kompromisy i walka o relacje to są niezbędne elementy, aby można było przejść do kolejnej fazy.

Etapie III – miłości kompletnej

4-7 lat związku pozwala wkroczyć w miłość kompletną. Wtedy właśnie para się dociera, bo zna swoje wady i zalety, przeszłość, poza tym wiele już przeszła wspólnie. Kłótnie są normą, ale każda ze stron jest świadoma siebie oraz pewnych zachowań. Rutyna może okazać się gwoździem do trumny pary, dlatego trzeba dbać o rozwijanie relacji oraz o nowe bodźce, które umocnią, a jednocześnie ożywią miłość.

Etapie IV – miłości przyjacielskiej

Im dłużej dwie osoby są ze sobą tym stają się sobie bliższe, ale mają również coraz większą świadomość wad i zalet. Wtedy buduje się układ przyjacielski, w którym mniej jest dzikiej namiętności, ale za to więcej wsparcia oraz poczucia bezpieczeństwa. Para mocno musi pracować, aby miłość się tliła, a codzienność nie zabiła uczucia.

Te kilka odmiennych idei ma mimo wszystko wiele wspólnych cech. Miłość zaczyna się od zakochania, powoli przeradza się w przyjaźń zbudowaną na silnych fundamentach.