facet po rozstaniu

Fazy po rozstaniu u faceta – 5 etapów odczuwania

Koniec związku to przełomowa chwila w życiu każdego człowieka. Niekiedy nie wiemy, jak odejście ukochanej osoby wpłynie na nas. Zachowanie faceta po rozstaniu bywa naprawdę różne. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że mężczyzna przechodzi w tym momencie przez różne fazy. Nie wiesz jak to wygląda w przypadku panów? Koniecznie sprawdź nasz artykuł, bo tam znajdziesz wszystkie szczegółowe informacje!

Facet po rozstaniu – co czuje i jak to przeżywa?

Facet po rozstaniu przechodzi ten trudny okres na swój własny sposób. Dużo zależy tutaj od charakteru, podejścia do sprawy, czy od chociażby długości związku. Nie bez znaczenia pozostaje fakt kto zdecydował o zakończeniu relacji. W społeczeństwie krąży popularny mit, że mężczyzna mniej to przeżywa niż kobieta. To czasem błędne myślenie, bowiem oni też mają uczucia. Może są bardziej skryci i mniej pokazują emocje, dlatego trudno domyśleć się, jak wpływa na nich rozstanie. Nie wątpliwości, że też bardzo cierpią!

zestresowany mezczyzna po rozstaniu

Etapy rozstania u faceta – 5 najważniejszych faz

Rozstanie to trudny moment dla każdego. Po niektórych osobach widać na pierwszy rzut oka, jak cierpią, inne natomiast duszą w sobie emocje i udają, że wszystko jest dobrze. Zawsze mimo wszystko towarzyszą temu pewne fazy. Czasami nie wiemy w jaki sposób przeżywają to mężczyźni. Ty również nie masz pojęcia? Oto etapy rozstania u faceta:

1. Faza – szok

Związek dobiega końca, a mężczyzna nie do końca wierzy w to co się wydarzyło. Wydaje mu się, że jest jeszcze szansa, aby wszystko naprawić. Namawianie do powrotu to norma! Trzeba pamiętać, że facet czuje, że emocje w nim narastają, ponadto wypiera prawdę o zakończeniu relacji.

2. Faza – złość

Facet po rozstaniu czuje w II fazie przede wszystkim gniew. Zdenerwowanie czasami ustępuje miejsca innym emocjom, między innymi smutkowi, żalowi i tęsknocie. To ciężki etap, który może naprawdę uprzykrzyć życie człowiekowi. Co ważne, każdy facet przeżywa to na swój własny sposób, na przykład płacząc lub odwrotnie, udając silnego , dlatego że dusi w sobie wszystko.

3. Faza – próba pogodzenia się z rzeczywistością

Z czasem złość i smutek powoli mija, a facet zaczyna rozumieć, że to naprawdę koniec relacji. Co się stanie? Spojrzy na wszystko inaczej, ponadto zyska nadzieje na lepszą przyszłość. Zaakceptowanie faktów jest istotne, aby móc iść dalej.

4. Faza –  nowe życia

W pewnym momencie chłopak wreszcie się przekona, że doszło do zerwania i nic tego nie zmieni. Stopniowo będzie wracać do swojego „starego” życia, a jednocześnie rozpocznie nowy etap. Zacznie próbować nowych rzeczy, więcej wychodzić do ludzi, do tego przestanie „czekać”, a zacznie korzystać z dostępnych możliwości.

  10 sposobów, które wzbudzą zazdrość chłopaka i męża

5. Faza – przebaczenia

Fazy rozstania u mężczyzny trwają mniej lub dłużej. Na samym końcu pojawi się zawsze przebaczenie. To moment, w którym chłopak przestanie czuć gniew i jednocześnie przestanie cierpieć. Dostrzeże, że coś się skończyło, do tego wybaczy sam sobie.

Etapy rozstania u faceta są z reguły takie same, ale to jak on przez nie przechodzi wygląda nieco inaczej, tak samo jak fakt ile trwa dany okres. Zawsze jednak zaczyna się wypieraniem faktów i szokiem, a kończy pogodzeniem z zaistniałą sytuacją.

mezczyzna przezywa rozstanie

Co jest najbardziej bolesne dla faceta w rozstaniu?

Fazy rozstania u mężczyzny dotykają go mniej lub bardziej, a on i tak to przeżywa. Zmaganie się z silnymi emocjami jest bardzo bolesne. W jednym momencie traci się kogoś i zaczyna żyć w zupełnie nowej rzeczywistości. Uczucie ogromnej pustki dobija, a poczucie braku perspektyw na przyszłość strasznie boli. Złamane serce powoduje, że nic więcej się nie liczy, a facet pogrąża się w żalu, smutku oraz w bólu. Towarzyszą temu zjawisku różne objawy, między innymi brak apetytu, bezsenność, płacz i planowanie zemsty. Życie uczuciowe przestaje istnieć, a wraz z nim człowiek traci nadzieje na lepsze jutro. Ten bolesny moment na szczęście z czasem samoistnie przeminie.

Mężczyzna i jego życie uczuciowe po rozstaniu

Rozstanie to trudny czas, na który każdy reaguje inaczej. Panowie zdecydowanie mniej chętniej od razu decydują się na rozpoczęcie nowego wątku uczuciowego. Dlaczego? W ich przypadku w głowie przez dłuższy czas pozostaje pozytywny obraz byłej partnerki. To powoduje, że nie myślą o rozpoczynaniu czegoś nowego i szukaniu dla tej idealnej „zastępstwa”. W przypadku panów:

  • tęsknota sprawia, że trwają oni dłużej w stanie wolnym
  • zazdrość ich otrzeźwia, a jednocześnie nie pozwala na rozpoczęcie życia uczuciowego po rozstaniu.

Mężczyźni oczywiście mogą poznawać nowe kobiety, wychodzić na randki i korzystać z życia na różne sposoby. Nie można zatem generalizować, że każdy facet po rozstaniu pójdzie do innej. Może tak zrobić, aby wzbudzić w kobiecie zazdrość i w pewien sposób skłonić ją do powrotu. Dużo jednak zależy od człowieka. Bywa i tak, że spotka na swojej drodze miłość i nie będzie myślał o tym co było, a od razu zacznie budować nowe życie. To sprawa bardzo indywidualna, więc nie da się nic przewidzieć.

Czy facet od razu idzie do innej?

Większość facetów po rozstaniu pragnie wolności, a tworzenie kolejnego związku ich przeraża. Nie chcą oni zaczynać czegoś od nowa, bowiem to wiąże się z poznawaniem kogoś innego, a więc z oswajaniem lęków, przechodzeniem wszystkich etapów miłości, czyli między innymi chodzi o spotkania z rodzinną oraz o randki. Chłopak woli pozostać w swojej bezpiecznej „fazie wolności”, gdzie czuje się komfortowo. Dodatkowo ma już pewne „standardy” zachowań partnerskich, dlatego też nie pcha się zbyt szybko w coś innego. Porównywanie kobiet do ex powoduje, że trudno mu dogodzić.

  75 trudnych pytań w związku, które pomogą zbudować prawdziwą relację

Status singla daje facetowi nowe możliwości. Może chodzić na randki, poznawać kobiety i korzystać z przygodnego seksu, ale moment zaangażowania się w coś nowego będzie mimo wszystko przekładać długo. Pozytywne wspomnienia o ex i o związku sprawiają, że nie myśli o niczym na stałe. Brak chęci zaczynania od nowa zniechęca go do angażowania się w relacje z kolejnymi kobietami.

W wielu wypadkach jednak można zauważyć, że po rozstaniu chłopak ma szybko kogoś nowego. Najczęstszymi powodami, dla których facet idzie do innej będzie fakt, że:

  • chce zapomnieć o ex
  • chce udowodnić wszystkim, że jest w stanie zbudować szczęśliwy związek
  • czuje się samotny i pragnie bliskości fizycznej
  • pragnie na nowo poczuć się atrakcyjny
  • szuka bezpieczeństwa u boku kobiety
  • pragnie, w ten sposób odbudować poczucie własnej wartości.

Czy mężczyzna myśli o byłej po rozstaniu?

Rozstanie sporo zmienia w życiu. Bez względu na to ile z kimś byliśmy to i tak pojawia się sentyment oraz tęsknota. Wiadomo, że im dłużej trwała relacja tym silniejsze emocje będą towarzyszyć odejściu ukochanej. Mężczyzna wielokrotnie wraca wspomnieniami do byłej dziewczyny. Myśli przede wszystkim o dobrych chwilach przeżytych razem. Całkiem naturalne jest to, że niekiedy obok tego uczucia jest złość, która powoduje, że niektórzy planują zemstę.

Decyzja o walce o dziewczynę bywa nieprzemyślana i pcha chłopaka do nierozsądnych działań, które nie pozwalają mu zapomnieć o byłej. To powoduje, że jeszcze trudniej jest „wyrzucić” dziewczynę z głowy. Ciekawostką jest to, że w większości przypadków mężczyzna dłużej cierpi niż kobieta, gdy relacja się zakończy.

facet mysli

Podsumowanie – facet po rozstaniu

Miłość przechodzi różne etapy, natomiast facet po rozstaniu musi zmierzyć się z kilkoma fazami. Od momentu zerwania do chwili przebaczenia oraz pogodzenia się z faktami mija sporo czasu. To jednak sprawa bardzo indywidualna, bo każdy inaczej radzi sobie z emocjami i z zakończeniem związku. Płeć tak naprawdę nie ma większego znaczenia, bowiem dużo zależy od charakteru człowieka. Osoby wrażliwe zupełnie inaczej znoszą odejście ukochanej osoby niż te skryte bądź silne i pewne siebie. Emocje targają każdym, ale odmienne podejście sprawia, że fazy rozstania przebiegają nieco inaczej. Mężczyźni cierpią zupełnie, tak samo jak kobiety. Stereotyp twardziela nie zawsze pozwala im na przeżywanie tego w taki sposób jakby chcieli. Dla każdego odejście partnera łączy się z bólem, rozczarowaniem i smutkiem.