zgaga w ciazy

Domowe sposoby na zgagę w ciąży – jakie są?

Jesteś w ciąży i odczuwasz takie dolegliwości jak: pieczenie w przełyku, kwaśny posmak i często Ci się odbija lub wymiotujesz? Jesteś zmęczona objawami zgagi i szukasz domowych, które skutecznie Ci pomogą? Przeczytaj artykuł i ciesz się dobrym samopoczuciem bez zgagi!

Zgaga w mniejszym lub większym stopniu dotyka każdej kobiety w ciąży. Jest to związane ze wzrostem płodu oraz działaniem hormonów, które zaburzają w organizmie kobiety równowagę kwasowo-zasadową. Sprzyja to rozwojowi bakterii, a sam kwas żołądkowy podnosi się, przez co kobieta odczuwa typowe dla zgagi objawy, jak np. pieczenie, nieprzyjemny posmak w ustach, a niekiedy dochodzi do wymiotów. Na szczęście w ciąży nie wszystko jest zabronione, a przyszła mama ma szereg możliwości, aby się jej pozbyć. Warto sprawdzić jakie.

7 produktów polecanych przy zgadze w ciąży

Aby poradzić sobie z typowo ciążową przypadłością, jaką jest zgaga, warto do swojej diety włączyć następujące produkty:

  • Herbaty ziołowe — na wszelkie problemy żołądkowe, szczególnie polecane są napary z mięty i rumianku.
  • Przetwory mleczne — szacuje się, że kobiety, które regularnie spożywają w ciąży mleko i produkty mleczne, jak maślanka i kefir, deklarują mniejsze dolegliwości związane ze zgagą. Warto jednak wybierać produkty o obniżonej ilości tłuszczu, aby nie pobudzać nadprodukcji kwasu żołądkowego.
  • Soda oczyszczona — przy silnych zgagach zaleca się wypicie szklanki wody z łyżeczką sody, przy czym nie należy tej metody nadużywać ze względu na większe ryzyko biegunek, które działają odwadniająco na organizm.
  • Imbir — ma właściwości lecznicze i przeciwzapalne.
  • Migdały — wykazują działanie zobojętniające kwas w żołądku.
  • Siemię lniane — ochrania żołądek, tworząc swojego rodzaju powłokę, dzięki czemu łagodzi objawy zgagi.
  • Soki — marchwiowy, buraczany lub z ogórków, neutralizują kwasy żołądkowe ze względu na swój odczyn zasadowy.
  Wózki dziecięce - promocja

Kobieta w ciąży ma szereg możliwości, które bez trudu może włączyć do swojej codziennej diety. Oprócz samego działania przeciw zgadze powyższe produkty są zdrowe, posiadają wiele cennych wartości odżywczych, w tym witamin i soli mineralnych, które są korzystne zarówno dla mamy, jak i dziecka.

7 praktycznych porad jak uniknąć zgagi w ciąży

Sama dieta nie wystarczy. Czasami mimo wyboru najlepszych składników pokarmowych, zgaga w dalszym ciągu daje o sobie znać. Warto więc zapoznać się z praktycznymi wskazówkami, które pomogą obniżyć ryzyko wystąpienia tej nieprzyjemnej dolegliwości:

  • Zasada mniej, a częściej — spożywanie dużych objętościowo posiłków przepełnia żołądek, co z kolei prowadzi do rozciągnięcia zwieracza przełyku, a tym samym, wypychania treści pokarmowej do przełyku. Korzystniej jest sięgać po posiłki częściej, ale w mniejszych ilościach. Dzięki temu kobieta nie będzie głodna, a sam żołądek nie będzie się rozciągać.
  • Posiłki powinny być spożywane powoli, bez stresu, dokładnie przeżuwając — w ten sposób ułatwia się późniejsze trawienie.
  • Tuż po jedzeniu nie zaleca się schylania i leżenia. Pozycja pionowa sprzyja przesuwaniu się treści pokarmowej do żołądka, zapobiegając refluksowi. Dobrą praktyką po głównym posiłku będzie udanie się na spacer.
  • Nie powinno się przejadać przed snem. Po ostatni posiłek warto sięgać maksymalnie 2 godziny przed snem.
  • Zaleca się zrezygnowanie z noszenia pasków — uciskanie talii i brzucha wiąże się ze ściśnięciem żołądka, a to jedna z przyczyn powstania zgagi.
  • Jak udowodniono, stres nasila odczuwanie zgagi.
  • Warto skonsultować przyjmowane w czasie ciąży leki z lekarzem, ponieważ niektóre z nich nasilają zgagę. Powszechnie mówi się o lekach na depresję i nadciśnienie.

Podsumowując, rosnące dziecko oraz hormony ciążowe dają znać o sobie w postaci zgagi. Na szczęście dzięki zastosowaniu powyższych praktyk oraz urozmaiceniu swojej diety, ryzyko zgagi będzie niższe, a sama dolegliwość może być mniej uporczywa.