zimne poty u dziecka

Jakie są przyczyny zimnych potów u dziecka?

Młodzi rodzice, którzy dopiero co powitali na świecie swojego potomka, muszą uczyć się tak naprawdę od początku, jak zrozumieć jego potrzeby. Częstym objawem u niemowląt są zimne poty, a co więcej, jest to niezwykle niecharakterystyczny objaw. Jakie są więc tego przyczyny?

Jakie są przyczyny zimnych potów u dziecka?

Wspomniane już zostało, że zimne poty to bardzo niecharakterystyczny objaw. Z jednej strony zimne poty u dziecka mogą być objawem bardzo poważnej choroby, z drugiej jednak strony mogą być one spowodowane czymś zupełnie błahym jak np. zbyt wysoka temperatura w pokoju, w którym dziecko śpi lub po prostu zbyt duża ilość ubrań, która doprowadza do pocenia się maluszka. Niemniej jednak, co jest najczęstszą przyczyną zimnych potów u dziecka? Otóż jak wskazują specjaliści, zimne poty mogą pojawić się w następujących sytuacjach:

  • doprowadzenie do przegrzania niemowlęcia, czyli wspomniany już sen dziecka w pomieszczeniu gdzie panuje zbyt wysoka temperatura, bądź po prostu nałożenie na dziecko zbyt dużej ilości ubrań.
  • zażywanie niektórych leków- choć środki dla dzieci i niemowląt dobierane są niezwykle ostrożnie, to niektóre z nich mogą powodować wystąpienie zimnych potów.
  • infekcja spowodowana przez bakterie lub wirusy- zimne poty bardzo często pojawiają się podczas zwykłego przeziębienia.
  • w momencie kiedy zbyt szybko została zbita dość wysoka gorączka
  • poważne choroby np. gruźlica- jednak dzieje się to niezwykle rzadko

Warto również wspomnieć o tym, że zimne poty u dzieci i niemowląt najczęściej pojawiają się w ciągu nocy. Wówczas rodzice często zastanawiają się co może być tego przyczyną, gdyż w ciągu dnia dziecko zachowywało się i czuło całkowicie normalnie, jednak tuż po zaśnięciu zaczyna się pocić. Znów w takim przypadku warto dokładnie sprawdzić temperaturę w sypialni dziecka. Co więcej zimne poty mogą być następstwem kontaktu wrażliwej skóry dziecka z materiałami, które nie zapewniają optymalnej cyrkulacji powietrza. Warto więc sprawdzić z czego została wykonana poduszka, kołdra, a także kocyki i otulacze, które znajdują się w pokoju malucha. Warto wspomnieć, że zimne poty u dziecka mogą być również spowodowane alergią, wówczas malec może odczuwać dodatkowo swędzenie podniebienia i niezbędna będzie wizyta u alergologa.

  Najładniejsze imiona dla chłopców w 2022 roku - jakie są?

Kolejną przyczyną zimnych potów u dzieci, które pojawiają się w szczególności nocą mogą być nawet uwarunkowania genetyczne. Warto również podkreślić fakt, że niemowlęta nie mają w pełni rozwiniętego systemu termoregulacji, więc zimne poty, szczególnie w okolicy rąk i stóp mogą być tym spowodowane, jednak powinny się one uregulować wraz z wiekiem. Nie wolno zapominać również o podłożu psychologicznym, które może być przyczyną tej dolegliwości. W przypadku gdy maluch się stresuje lub jest wystawiony na działanie zbyt wielu bodźców w ciągu jednego dnia może doświadczyć on zimnych potów.

Czy zimne poty u dziecka są powodem do niepokoju?

W pierwszej kolejności, by dowiedzieć się, czy zimne poty u malucha rzeczywiście są powodem do niepokoju, rodzice musza wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą sprzyjać powstawaniu tej dolegliwości. Mowa tutaj o uregulowaniu temperatury w pokoju dziecka, dostosowaniu jego ubrań do warunków panujących w pomieszczeniu, a także zmiana pościeli na taką, która oddycha i wyeliminowanie stresu. Dopiero jeśli te czynności nie poprawią stanu rzeczy, a maluch dalej będzie doświadczał zimnych potów, wówczas konieczna może być wizyta u lekarza. Warto pamiętać, że zimne poty u dziecka często mogą wskazywać na konkretne problemy ze zdrowiem i mogą one sugerować wystąpienie pewnych schorzeń. Na co więc mogą wskazywać zimne poty u dziecka? Otóż:

  • mogą być one objawem ogólnego osłabienia organizmu lub anemii
  • mogą wskazywać na niedobór witaminy D lub nawet wapnia
  • mogą być objawem alergii nawet tej pokarmowej
  • mogą być symptomem przerośniętego migdała podniebiennego
  • mogą wskazywać na rozwijające się przewlekłe choroby nerek
  • mogą być objawem chorób atopowych
  • mogą być symptomem mukowiscydozy
  • mogą świadczyć o tym, że dziecko doświadcza bezdechu sennego
  • mogą wskazywać na wrodzoną wadę serca