kobieta-w-ciąży-trzyma-misia-na-brzuchu

9 miesiąc ciąży – co Ciebie czeka w tym ostatnim miesiącu?

Wiele pań wyczekuje z niecierpliwością na 9 miesiąc ciąży, a co za tym idzie na pojawienie się malucha na świecie. Poród zbliża się wielkimi krokami. Niestety, ten okres wiąże się z licznymi obawami. Sprawdź, co Cię czeka w ostatnim miesiącu!

9 miesiąc ciąży –  maluch jest gotowy do przyjścia na świat

Termin porodu nie jest nigdy podany szczegółowo, to raczej przybliżony czas. Ostatni miesiąc ciąży to oczekiwanie w napięciu na nowego członka rodziny. Ten okres budzi wiele obaw. Poród może nastąpić w każdej chwili, ponieważ dziecko jest już dojrzałe zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Na samym końcu kobiety odczuwają wiele dolegliwości, do tego są także symptomy przepowiadające poród. Organizm w różny sposób sygnalizuje o tym, że dziecko wkrótce pojawi się na świecie. Warto się do tego przygotować przede wszystkim mentalnie oraz wcześniej spakować torbę do szpitala.

Ostatni miesiąc ciąży – dolegliwości

9 miesiąc ciąży wiążę się niekiedy z nieprzyjemnymi dolegliwościami. W sytuacji, gdy dziecko układa się do wyjścia na świat matka może odczuwać dokuczliwe objawy.

Masa dziecka pod koniec jest już dość spora. Kobieta zatem czuje się ociężała, kończyny natomiast są spuchnięte. Trudności z chodzeniem są związane z przesunięciem się ciężaru ciała do przodu. Nawet pokonanie niewielkiej odległości staje się bardzo męczące, nie mówiąc o przejściu po schodach. Stawy przez hormony się rozluźniają, kręgosłup boli, zwłaszcza gdy leżymy na plecach. Dodatkowo piersi są nabrzmiałe, zdarzają się i skurcze łydek. To wszystko zdecydowanie nie ułatwia przemieszczania się, a nawet codziennego funkcjonowania.

Duża waga malucha powoduje również kłopoty z przekręcaniem się, czy zwyczajną zmianą pozycji. To nie wszystko! Kopniecie dziecka, czy położenie się na boku jest mocno odczuwalne, bywa że i bolesne. Na szczęście w 3 trymestrze aktywność płodu jest dość niska, a to z powodu braku miejsca.

  Niebieskie pudełko - co w nim jest i co zrobić żeby je dostać?

9 miesiąc ciąży to prawdziwa burza hormonów. Rozchwianie psychiczne oraz zmiany nastrojów zdarzają się co chwilę. Ostatni miesiąc ciąży to trudny czas zarówno dla matki, jak i dla pozostałych członków rodziny. Napady lęku, strach przed porodem, obniżenie samooceny, nagły przypływ euforii – każda kobieta reaguje inaczej na zbliżający się poród. Zdarzają się również problemy ze snem oraz notoryczne zmęczenie. Odpoczynek jest więc niezbędny.

Końcówka ciąży jest kłopotliwa, także dlatego że dziecko uciska na żołądek i jelita. To skutkuje pojawieniem się zgagi, która przeszkadza matce i maluchowi. Czasami ta przypadłość tuż przed porodem mija, ponieważ macica kieruje się zdecydowanie ku dołowi. Bywa, że układ pokarmowy się oczyszcza, dlatego pojawia się biegunka, a nawet wymioty. Zdarza się, że ciężarna ma wilczy głód i niecodzienne zachcianki. Niestety, częste wizyty w toalecie są normą.

Tuż przed porodem

9 miesiąc ciąży wiąże się również z dużą ilością badań. Często rejestruje się czynności dziecka, jak i skurcze macicy. KTG jest regułą, powtarza się je wielokrotnie. Do tego lekarz wykonuje USG, aby sprawdzić ułożenie malucha i wykluczyć ewentualne komplikacje, jak również określić przybliżoną masę płodu.

Tuż przed zbliżającym się porodem kobiety odczuwają skurcze przepowiadające. Do tego wydzielany jest czop śluzowy – gęsty i śliski, może tam znajdować się śladowa ilość krwi. Co jeszcze się dzieje? Obniża się dno macicy, a co za tym idzie brzuch opada niżej, ponadto  twardnieje. Kobiecie oddycha się lepiej, ale niestety, musi częściej chodzić do toalety.

3 trymestr ciąży to też niewielki spadek wagi matki. Nie powinno nas to nie niepokoić, to normalne zjawisko. Tak samo, jak pojawienie się w piersiach pokarmu – po ściśnięciu brodawki wydostaje się, tak zwana siara.

  Jak wybrać fotelik samochodowy dla noworodka?

Strach z pewnością wzbudzą inne objawy, między innymi krwawienie z dróg rodnych, czy sączenie się płynu. Należy to bezzwłocznie zgłosić lekarzowi prowadzącemu!