kobieta-w-ciąży-siedzi-na-kanapie-i-trzyma-się-dłońmi-za-brzuch

Senność i zmęczenie w ciąży

Stan błogosławiony wiele zmienia w życiu kobiety, przede wszystkim funkcjonowanie organizmu. Jedne panie nie odczuwają tak uciążliwie skutków ciąży, inne natomiast skarżą się na wiele dolegliwości.

Każdy kolejny nowy tydzień to nie tylko większy brzuszek, ale i dodatkowe utrudnienia, z którymi trzeba się zmierzyć. Bardzo duża część kobiet boryka się ze zmęczeniem w ciąży lub sennością.

Jak sobie z tym poradzić? Czy to niebezpieczne dla dziecka? Sprawdź!

Senność w ciąży – poznaj przyczyny

Nie każda kobieta odczuwa senność w ciąży. To zależy od wielu czynników. Ta dolegliwość najmocniej doskwiera w pierwszych oraz w ostatnich miesiącach. To jest normalne zjawisko spowodowane zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety. Zmęczenie i senność w ciąży wiąże się oczywiście z hormonami. Winny jest wszystkiemu wzrost progesteronu.

Rozszerza on naczynia krwionośne, poprzez to pojawia się, między innymi niskie ciśnienie. Niekiedy też dochodzą zupełnie inne objawy, na przykład uderzenia gorąca, zawroty głowy, a także obniżenie koncentracji. Do tego w wielu przypadkach dołącza kołatanie serca, omdlenia, a nawet ogólne osłabienie organizmu.

Zmęczenie w ciąży w poszczególnym trymestrze

Każdy kolejny tydzień stanu błogosławionego czymś się różni. Dziecko nabiera wagi, mama również. Zmęczenie w ciąży w poszczególnym trymestrze się niekiedy nasila.

W pierwszych miesiącach wiele pań wymiotuje, albo ma jedynie silne nudności. To wpływa na obniżenie apetytu, pojawia się też nadwrażliwość na zapachy. Niestety, to sprawia, że kobiety niechętnie jedzą oraz piją. Zmęczenie w ciąży jest zatem na samym początku mocno odczuwalne. Na szczęście osłabienie z czasem samoistnie minie. 

Kolejna taka faza przychodzi w trzecim trymestrze, czyli to już końcówka. Organizm przygotowuje się powoli do nadchodzącego porodu. Kobieta dość mocno odczuwa ciężar dziecka i dodatkowych kilogramów. Obrzmiałe kończyny odbierają ochotę do spacerowania. Macica silnie uciska na naczynia, a to ma wpływ na ukrwienie innych narządów. Senność w ciąży, jak i zmęczenie w czasie ostatnich trzech miesięcy jest niesłychanie częstym zjawiskiem. 

  Jak pomóc dziecku w nauce?

Jeśli przez dłuższy czas odczuwasz senność w ciąży może to być objaw jakiejś choroby. Spokojnie, najzwyklejsze badania laboratoryjne pozwolą szybko odkryć, czy masz poważniejsze kłopoty ze zdrowiem, czy to najzwyklejsze dość uciążliwe objawy stanu błogosławionego. Długotrwałe przemęczenie niekiedy oznacza problemy z niedokrwistością bądź cukrzyce ciążową.  Zmęczenie w ciąży to nieraz również symptom niedoczynności tarczycy, a nawet anemii. Zawsze zgłaszaj niepokojące znaki lekarzowi prowadzącemu!

Osłabienie organizmu w ciąży – jak sobie poradzić?

Senność w ciąży jest bardzo uciążliwa. Bez względu na porę dnia odczuwasz silne zmęczenie. Najlepiej dużo odpoczywać, czyli po prostu się zdrzemnąć, ale nie zawsze mamy taką możliwość.

Co wtedy? Z pewnością zapomnij o pobudzeniu za pomocą napojów energetycznych. Lepiej sięgnij po zieloną herbatę, albo świeżo wyciskany sok z cytrusów. Kobiety w stanie błogosławionym mogą spożywać kawę, ale w rozsądnych ilościach, choć niekiedy jest ona przeciwwskazana przez lekarza. 

Zmęczenie w ciąży pozwoli zmniejszyć także ruch. Świeże powietrze jest, jak najbardziej wskazane.  Dużo spaceruj, możesz także zapisać się na specjalne ćwiczenia dla kobiet przy nadziei, albo do szkoły rodzenia. 

W diecie ciężarnej musi się znaleźć dużo owoców oraz warzyw, ponadto masa produktów pełnoziarnistych. Białko, jak również węglowodany dodadzą energii. Wiele pań odczuwa zmęczenie po zjedzeniu dużych i sycących posiłków, dlatego warto zamienić je na kilka mniejszych.

Odżywiaj się racjonalnie, nie ratuj się w chwilach słabości słodkimi przekąskami, bo one tylko na chwilę dodadzą Ci power, później znów nastąpi poprzedni leniwy stan. Odpowiednia ilość witamin i mikroelementów z pewnością zmniejszy senność. Nawodnienie organizmu też jest ważne. Pij dużo wody, soków, ale zapomnij o gazowanych i mocno słodzonych napojach.