fotelik dla dziecka w samochodzie

Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku?

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, szczególnie w podróży. Istnieje szereg przepisów, które minimalizują ewentualne skutki wypadku samochodowego, albo drobnej kolizji. Kodeks drogowy zawiera ścisłe wytyczne dotyczące transportu pociech.

Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? Nie wiesz? Koniecznie to sprawdź!

Przewożenie dziecka w aucie – obowiązujące przepisy w Polsce

Prawo ruchu drogowego reguluje sposób, w jaki dziecko może być transportowane autem osobowym. Dawniej znajdowała się tam informacja o wieku oraz wzroście pociechy. Dziś należy się jedynie sugerować tym drugim elementem, czyli wymiarami.

Masz obowiązek wozić dziecko w foteliku aż do osiągnięcia przez nie 150 centymetrów. Choć są od tej reguły pewne wyjątki! Maluch mierzący powyżej 135 centymetrów oraz ważący więcej niż 36 kilogramów może podróżować samodzielnie, czyli bez tego dodatku.

Wystarczy przypiąć dziecko klasycznie pasami na tylnym siedzeniu. Na przednim niestety, nie może jeszcze jeździć bez zabezpieczenia w postaci fotelika!

Jeśli chodzi o miejsce z przodu też dopuszcza się umieszczenie tam małoletniego, ale są bardzo sztywne wymogi. Po pierwsze, poduszka powietrzna musi być dezaktywowana, a po drugie, fotel należy ustawić tyłem do kierunku jazdy. Wszystko to spowoduje, że w razie wypadku maluch odniesie mniej obrażeń. Najlepiej sprawdza się to rozwiązanie w sytuacji niemowląt lub nieco starszych dzieci.

Trzeba pamiętać, że przepisy ruchu drogowego stale się zmieniają bądź pewne wytyczne są w niewielkim stopniu aktualizowane. Więc trzeba być z nimi na bieżąco! Wyjeżdżając do innego kraju, na przykład na wakacje zapoznaj się z panującymi tam zasadami, aby uniknąć kar finansowych.

W jakich sytuacjach można zrezygnować z fotelika?

Istnieje kilka wyjątkowych zdarzeń, w trakcie których możemy transportować dziecko samochodem bez użycia fotelika. To ścisłe wytyczne stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach. Chodzi głównie o środki transportu, takie jak auta straży pożarnej, pogotowia, czy innych służb. Do tego w taksówce możemy przypiąć dziecko tradycyjnie, czyli tylko samymi pasami.

  Hulajnogi dla dzieci - nowy, niezależny środek transportu

W osobowym aucie też można zrezygnować z przewozu w foteliku, ale tylko i wyłącznie, gdy liczba pasażerów-dzieci na tylnej kanapie wynosi 3 osoby. Ale to odstępstwo dotyczy jedynie pociech powyżej 3 roku życia! W samochodzie zmieszczą się tylko 2 foteliki, więc berbeć umieszczony w środku będzie przypięty jedynie pasami. Trzeba pamiętać, że to udogodnienie obowiązuje w pojazdach 5 osobowych, gdzie nie ma zwyczajnie fizycznej możliwości na umocowanie aż 3 foteli. W samochodach większych, czyli 4-9 osobowych nie można stosować tego rozwiązania!

Czasami pewne choroby lub schorzenia uniemożliwiają przypinanie dziecka do fotelika. Co w takiej sytuacji? Stosujesz tylko pasy, jak w przypadku dorosłych pasażerów. Choć trzeba mieć specjalne zaświadczenie lekarskie zawsze przy sobie, aby uniknąć ewentualnego mandatu.

Fotelik – jaki wybrać dla pociechy?

Pamiętaj, że zawsze fotelik musi być dobrany do konkretnego dziecka. Chodzi zarówno o wzrost, jak i wagę pociechy. Każdy produkt powinien zawierać atest, dzięki temu wiemy, że spełnia on rygorystyczne normy określone w przepisach prawa Unii Europejskiej, czy też innych regulaminach obowiązujących na terenie naszego kraju.

Na rynku znajdziesz szereg modeli fotelików w kilku przedziałach cenowych. W zależności od typu mają one regulację kąta jazdy, albo inne udogodnienia. Często są niezależne pasy, albo dodatkowe mocowanie do fotela w postaci, tak zwanej „bazy”. To wszystko jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo dziecka w podróży. Wybieraj zawsze atestowane produkty renomowanych marek, które przechodzą liczne testy.

Większe dzieci mogą zrezygnować ze standardowego zabudowanego fotelika i zastąpić go, tak zwaną podstawką. Stosuje się ją wraz z pasami bezpieczeństwa. To dobra opcja dla maluchów powyżej 25 kilogramów, ale tych które nie osiągnęły jeszcze 36 kilogramów.