fotelik dla dziecka w samochodzie

Dziecko w samochodzie – fotelik czy podstawka? 

Bezpieczeństwo naszego dziecka w aucie powinno być priorytetem. Niezależnie czy jest to maluch wieku kilku lub kilkunastu miesięcy, przedszkolak, czy już junior w wieku szkolnym. W okresie do 12 roku życia, póki nie osiągnie określonego przepisami wzrostu i wagi musi być przewożone w specjalnym foteliku samochodowym dla dziecka.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP rodzice dbają o bezpieczeństwo jazdy najmłodszych dzieci. 80% niemowląt przewożonych jest w specjalnych fotelikach samochodowych dla dzieci, dedykowanych tej grupie wiekowej.

Niemniej jednak im dziecko jest starsze, tym dbałość rodziców o jego bezpieczeństwo w samochodzie spada. Zaledwie 50% dzieci w wieku przedszkolnym ma zapewnioną odpowiednią ochronę podczas podróży autem.

Jak należy przewozić dziecko w samochodzie zgodnie z przepisami?

Od 15 maja 2015 roku zmieniły się przepisy co do podróży dzieci w samochodzie. Zgodnie z nową ustawą bezwzględnie zabrania się przewożenia dziecka niezależnie od wieku w pojeździe mechanicznym niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa.

Niemniej jednak przepisy co do stosowania fotelików samochodowych dla dzieci zostały nieco zliberalizowane. A mianowicie:

Obecnie nie ma granicy wieku 12 lat, do której dziecko w aucie miało być przewożone w foteliku samochodowym. Jego konieczność stosowania zależy od wzrostu i wagi naszej latorośli. A więc dziecko powyżej 135 cm wzrostu może już jeździć tylko w prawidłowo zapiętych pasach bezpieczeństwa.

Maluch powyżej 15 kg wagi nie musi już jeździć w foteliku, a może na specjalnym podwyższeniu, czyli tzw. podstawce.

Dziecko co najmniej trzyletnie może być przewożone jedynie w pasach bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu, jeżeli w aucie znajduje się dwoje innych dzieci w fotelikach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego.

  Wybieramy najlepszy wózek dziecięcy do zimowych wojaży

Poniżej 150 cm wzrostu dziecko na przednim siedzeniu bez fotelika nie może być usytuowane. Natomiast może by dziecko w foteliku z przodu samochodu.

Zliberalizowane przepisy ruchu drogowego odnośnie do przewożenia dzieci nie gwarantują ich bezpieczeństwa. Dlatego eksperci radzą rodzicom, aby pomimo obecnie obowiązujących elastycznych zasad w tym zakresie, kierowali się dobrem i zdrowiem własnych dzieci.

Jakie rodzaju foteliki samochodowe dla dzieci mamy do wyboru?

Fotelik samochodowy dla dziecka powinien być dostosowany do jego wzrostu i wagi. Generalnie najważniejszy jest jego wzrost. Co prawda, wybierając odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka zazwyczaj, jako parametr podawany jest wiek i waga. I tak dla niemowląt są specjalne foteliki do 18 kg.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym mamy do wyboru foteliki samochodowe od 12 do 36 kg lub od 15 do 48 kg. Te ostatnie są zazwyczaj z opcją zdejmowanego oparcia, czyli zastosowania go w wersji tylko podstawki. Dla dzieci starszych mamy możliwość zastosowania podstawki.

Fotelik czy podstawka dla dziecka?

To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Tym bardziej że zgodnie z obecnymi przepisami podstawka niemalże jest równoznaczna z fotelikiem samochodowym dla dziecka. Zatem kiedy jeszcze dziecko powinno jeździć w foteliku samochodowym, a kiedy już w podstawce.

Eksperci doradzają, aby dzieci młodsze i drobniejsze powinny bezwzględnie jeździć w foteliku samochodowym. Natomiast zbliżające się do granicy wzrostu mogą już siedzieć na podstawce.

Warto przy tym wiedzieć, że najważniejszym parametrem jest wzrost. Jeżeli dziecko jest już na tyle duże, że nie mieści się w foteliku samochodowym, to może jeździć na podstawce.

Niemniej pamiętajmy o tym, aby jednak naszą latorośl w miarę jak najdłużej wozić w foteliku. Dlaczego?

Otóż tylko fotelik samochodowy zapewnia pełne bezpieczeństwo naszemu dziecku. Zarówno tułów i dolna cześć, czyli pas, miednica i brzuch, jak i głowa oraz szyja są w pełni chronione. Natomiast podstawka zapewnia tylko prawidłowe prowadzenie i zapięcie pasa w części tułowia.

  Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo? O tych elementach nie możesz zapomnieć

Dzięki temu przechodzi przez środek ramienia i mostek. Przy okazji zabezpiecza jeszcze słabo wykształconą miednicę oraz brzuch. Natomiast nie ma tutaj żadnego oparcia na plecy, szyję i głowę.

Co się dzieje w trakcie zderzenia?

Jak wykazały testy dziecko w trakcie wypadku, siedząc w foteliku samochodowym ma większe szanse na uniknięcie urazów.

Fotelik samochodowy dla dziecka swoją strukturą działa, jak pochłaniać siły uderzeniowej, co pozwala na uniknięcie urazów ciała i głowy. Natomiast w podstawce dziecko narażone jest na pełną siłę uderzeniową.

Ponadto w trakcie testów okazało się, że nasz maluch z dużym prawdopodobieństwem wypadnie z pasów i podstawki. Zatem podstawka praktycznie nie daje żadnego bezpieczeństwa małemu dziecku.

O czym należy pamiętać?

Dobierając odpowiednie siedzisko należy pamiętać o tym, że głowa dziecka nie może wystawać ponad zagłówek. Górny pas powinien przechodzić jak u dorosłego, czyli przez klatkę piersiową, a nie przez szyję.

Po zainstalowaniu fotelika samochodowego w aucie należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy jest on porządnie osadzony (nie buja się). Pamiętajmy, aby w czasie jazdy samochodem pasy były napięte.