sproszkowany korzen maca

Czym jest korzeń maca? Jakie ma właściwości?

O korzeniu maca mówi się, że jest peruwiańskim żeń-szeniem, co zawdzięcza swojemu pochodzeniu i prozdrowotnym właściwościom. Ludy zamieszkujące okolice Andów znają maca od dawna, a roślina ta jest powszechnie stosowana w medycynie ludowej. Teraz preparaty z korzeniem maca można spotkać także u nas. Czy warto się na nie zdecydować?

Maca jest rośliną, którą można spotkać w wysokich Andach. Jej najcenniejszą częścią jest korzeń. To właśnie w nim znajduje się najwięcej cennych składników odżywczych, jakich?

Cenny skład korzenia maca

Analizując związki znajdujące się w korzeniu maca, znajdziemy mnóstwo takich, które wywierają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Jest w nim sporo pełnowartościowego białka, błonnika wspierającego przemianę materii i węglowodanów, dzięki którym będziemy mieć dużo energii. Jest to także źródło wielu pierwiastków, a wśród nich są miedź, żelazo i cynk. Ponadto korzeń maca to prawdziwa skarbnica witamin z grupy B.

Jak widać, roślina ta jest wartościowa. Jednak podobne związki znajdziemy w wielu suplementach. Co więc jest takiego w korzeniu maca, że jest taki wyjątkowy? Przede wszystkim jest jednym z adaptogenów, co oznacza, że jest rośliną od środka wspierającą wytrzymałość organizmu i zwiększającą jego odporność na stres. Wyjątkową właściwością adaptogenów jest to, że pomagają organizmowi wrócić do stanu równowagi po zderzeniu się z niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Korzeń maca wykazuje takie właściwości dzięki temu, że zawiera takie związki jak flawonoidy, saponiny, taniny i antocyjany.

Największe korzyści płynące z suplementacji korzeniem maca

Przez dużą różnorodność związków i pierwiastków korzeń maca wszechstronnie wspiera nasze zdrowie. Poza tym, że łagodzi stres i dodaje energii, jego suplementację warto wziąć pod uwagę także z innych powodów. Systematyczne spożywanie zaowocuje wyregulowaniem gospodarki hormonalnej, poprawą nastroju, obniżeniem ciśnienia i pozbyciem się uczucia zmęczenia psychicznego i fizycznego.

  Oczyszczacz powierza Airdog X8 – jak działa i jaki ma wpływ na zdrowie?

Korzeń maca ma bardzo korzystny wpływ na płodność i układ rozrodczy, co dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Kobiety łatwiej mogą zajść w ciążę, a mężczyźni mają nasienie lepszej jakości. Widać również wzrost libido. Preparaty z tą rośliną poleca się kobietom w okresie menopauzy, których dotykają nieprzyjemne objawy związane z przekwitaniem. Ponadto maca korzystnie wpływa na układ kostny i zmniejsza poziom cukru we krwi, co wspiera profilaktykę cukrzycy.

Komu poleca się korzeń maca?

Grupa osób, która powinna wziąć pod uwagę suplementację korzeniem maca, jest dość duża. W pierwszej kolejności poleca się ją osobom żyjącym bardzo aktywnie. Niezależnie od tego, czy pracują fizycznie, czy psychicznie. Poprawa wydolności organizmu i łatwiejsze radzenie sobie z ciągłym stresem to coś, co jest dla współczesnego człowieka bardzo ważne.

Drugą grupą beneficjentów są osoby starające się o dziecko lub mające kłopoty w sferze seksualnej. Spożywanie korzenia maca może być bardzo pomocne dla przyszłych rodziców.

Po korzeń maca warto również sięgnąć podczas rekonwalescencji, kiedy to organizm jest osłabiony, być może także niedożywiony. Taka suplementacja pozwoli szybko uzupełnić niedobory poszczególnych składników odżywczych.

Czy są przeciwwskazania do stosowania korzenia maca?

Adaptogeny są naturalne i bezpieczne dla organizmu człowieka, nie musimy się więc ich obawiać. Nie powstają syntetycznie przez wykorzystanie zaawansowanych technologii, a korzysta się tylko z tego, co dała natura. Nie ma też zbyt wielu przeciwwskazań do ich stosowania, trzba jednak zachować ostrożność przy łączeniu jej z różnymi lekami, np. na nadciśnienie. W tym przypadku maca może mieć wpływ na obniżenie skuteczności leków.

Jeśli natomiast chodzi o skutki uboczne, to są to rzadkie przypadki i wynikają ze zbyt dużej dawki lub indywidualnych predyspozycji. Zdarza się, że pojawia się bezsenność, nadpobudliwość lub wzrost ciśnienia. Jednak jeśli będziemy przestrzegać zalecanych dawek, to nie powinno być żadnych kłopotów ze złym samopoczuciem. (więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://mothersprotect.com/korzen-maca/)