kobieta mysli

Ile ważna jest recepta na tabletkę dzień po? Czy lekarz może ją przedłużyć?

Tabletka „dzień po” to rodzaj antykoncepcji awaryjnej, stosowanej po stosunku bez zabezpieczenia lub niepowodzeniu innych metod antykoncepcji. Czy tabletka „dzień po” jest na receptę? Ile jest ważna recepta na antykoncepcję awaryjną? W artykule odpowiadamy na te pytania, omawiamy również kwestie związane z bezpieczeństwem pigułek „dzień po”.

Czy tabletka „dzień po” jest na receptę? 

Tabletka „dzień po” to pigułka hormonalna, która zapobiega ciąży po stosunku bez zabezpieczenia lub niepowodzeniu innych zastosowanych metod antykoncepcji. Lek można zastosować np. wtedy, gdy doszło do pęknięcia prezerwatywy. Nie przerywa on istniejącej ciąży, lecz zapobiega owulacji i zapłodnieniu. Czy tabletka „dzień po” jest na receptę? Tak, w Polsce można otrzymać antykoncepcję awaryjną wyłącznie z przypisu lekarza. Na szczęście, dzięki e-receptom pacjentka nie musi się udawać do gabinetu osobiście, wizytę można zrealizować zdalnie, na odległość. 

Aby otrzymać e-receptę na antykoncepcję awaryjną, można skorzystać z oferty dowolnego podmiotu medycznego, który świadczy usługi zdalnie, np. tutaj: https://naszarecepta.pl/e-recepta/tabletka-po/. Następny krok to wypełnienie formularza na stronie internetowej i zapisanie się na zdalną konsultację z lekarzem. W formularzu należy podać informacje, takie jak: 

  • nazwa wnioskowanego leku, wraz z ilością opakowań, 
  • stan fizjologiczny (ciąża lub jej brak), 
  • stan zdrowia (zdiagnozowane choroby przewlekłe, przebyte operacje, zauważone objawy).

Po opłaceniu prywatnej wizyty u lekarza wystarczy poczekać na kontakt. Specjalista przeprowadzi krótki wywiad, rozwieje również wątpliwości, np. związane z tym, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna. Jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, e-recepta zostanie wystawiona nawet w ciągu kilku minut. 

  Hemoroidy – jak im przeciwdziałać?

Gdzie można zrealizować e-receptę na tabletkę „dzień po”? 

E-receptę na antykoncepcję awaryjną można zrealizować w dowolnej aptece na terenie całego kraju. Lek można kupić dla siebie lub dla kogoś, wystarczy znać 4-cyfrowy kod oraz numer PESEL tej osoby. Apteka może również zeskanować kod QR recepty, wyświetlony na ekranie telefonu. Jeśli chodzi o zakup tabletek „dzień po” w krajach innych niż Polska, w niektórych państwach można otrzymać środki antykoncepcji awaryjnej bez recepty. 

Ile ważna jest recepta na tabletkę „dzień po”?

Okres ważności e-recepty na antykoncepcję awaryjną jest określany każdorazowo przez lekarza wystawiającego receptę. Zwykle czas na zakup jakiegokolwiek leku na receptę wynosi 30 dni, natomiast jeśli pacjentka potrzebuje więcej czasu, warto to omówić to z lekarzem. W sytuacji, gdy e-recepta na tabletkę „dzień po” wygaśnie, lekarz może odnowić receptę lub zastąpić ją całkowicie nową. W obu przypadkach wymagane jest ponowne zapisanie się na wizytę. 

Aby sprawdzić, jak długo ważna jest e-recepta na tabletkę „dzień po”, można sprawdzić wiadomość SMS lub e-mail przesłaną po wystawieniu dokumentu. Podgląd e-recepty jest możliwy również z poziomu konta IKP. Aby go wyświetlić, wystarczy zalogować się na swoje konto za pomocą przeglądarki internetowej lub urządzenia mobilnego i wybrać zakładkę Recepty.

Czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna?

Pigułki „dzień po” są bezpieczne dla większości kobiet, ale, jak w przypadku każdego leku, ich stosowanie wiąże się z potencjalnymi skutkami ubocznymi. Przykładowe działania niepożądania, które mogą wystąpić po zażyciu tabletek „dzień po” to: 

  • bóle głowy, 
  • bóle podbrzusza, 
  • krwawienie niezwiązane z miesiączką,
  • nudności i wymioty, 
  • zmęczenie.

W środkach antykoncepcji awaryjnej zawarto dużo hormonów, dlatego należy po nie sięgać sporadycznie, w sytuacjach awaryjnych. W przeciwnym razie może dojść do rozregulowania gospodarki hormonalnej. Kobiety, które sięgają po antykoncepcję awaryjną, często interesuje zagadnienie tabletka „dzień po” a owulacja, jeśli jednak lek jest stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza, nie powinien wpłynąć negatywnie na ogólną płodność.

  Bezpieczny transport mebli - jak go przeprowadzić?