irygator

Irygator stomatologiczny: co to jest, jaki kupić i jak go używać?

Chcesz oczyścić swoje przestrzenie międzyzębowe? Świetnym sposobem, aby to zrobić, będzie zastosowanie irygatora stomatologicznego, który działa nie tylko skutecznie, ale również w pełni bezpiecznie dla dziąseł. Można użyć także wykałaczki lub nici dentystycznej, jednak ich użytkowanie może doprowadzić do podrażnienia dziąseł. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, czym jest irygator stomatologiczny, jaki model wybrać oraz jak go używać. Ponadto poznasz specyfikę poszczególnych rodzajów irygatorów do zębów.

Irygator do zębów to urządzenie stworzone z myślą o oczyszczaniu jamy ustnej, a zwłaszcza trudno dostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe czy kieszenie dziąsłowe. Swoim działaniem przypomina myjkę ciśnieniową, gdyż podczas swojej pracy korzysta ze strumienia wodnego o określonym ciśnieniu, a swoim wyglądem – szczoteczkę elektryczną, lecz zamiast standardowej końcówki posiada cienką rurkę.

Jak działa irygator?

Najważniejszym elementem irygatora jest silnik elektryczny, który znajduje się w jego wnętrzu i napędza pompę połączoną ze zbiornikiem na wodę. Na wylocie urządzenia umieszczona jest wymienna dysza strumieniowa, przez którą przedostaje się sprężone powietrze. Irygatory do zębów wyróżnia możliwość mieszania wody i powietrza, a niektóre modele oprócz tego generują strumień pulsujący. W wyniku tego zjawiska tworzą się drobne pęcherzyki, które następnie łączą się z wodą i trafiają do ciasnych przestrzeni międzyzębowych oraz kieszonek dziąsłowych, zwalczając w ten sposób np. bakterie beztlenowe, które odpowiedzialne są za nieprzyjemny oddech.

Irygator stomatologiczny – jaki kupić?

Możemy wymienić dwa podstawowe rodzaje irygatorów do zębów: irygatory stacjonarne i bezprzewodowe. To od naszych indywidualnych potrzeb zależy, po jaki model sięgniemy. Pierwszy jest idealny dla całej rodziny, a drugi stworzony został dla osób, które przez długi czas przebywają poza swoim domem. Najlepszy irygator to taki, który w pełni odpowiada naszym potrzebom.

  Czy mogę skorzystać z tabletki dzień po?

Irygator stacjonarny to urządzenie, które gwarantuje szeroki zakres ciśnienia wody z uwzględnieniem jego wartości maksymalnej. Jego wadą jest konieczność stałego podłączenia do gniazdka elektrycznego, a zaletą – duży zbiornik na wodę, który nie wymaga uzupełniania podczas procesu irygacji.

Irygator bezprzewodowy wyróżnia się bardzo wydajnym akumulatorem, który umożliwia jego pracę nawet przez miesiąc bez konieczności ładowania. Generowane przez niego ciśnienie jest zazwyczaj nieco niższe niż w irygatorze stacjonarnym, a zbiornik na wodę jest mniejszy. Irygator mobilny zabierzesz ze sobą wszędzie, dzięki czemu możesz zadbać o swoje przestrzenie międzyzębowe w każdym miejscu i o każdej porze.

Istnieje jeszcze jeden typ irygatorów. Są to irygatory podłączane do kranu lub do słuchawki prysznicowej. Nie są one jednak tak popularne, jak urządzenia opisane wyżej. Moc ciśnienia wody jest w nich uzależniona od tego, jak mocno ją odkręcimy. Tego typu irygatory działają oczywiście bez prądu.

Irygator stomatologiczny – jak go używać?

Chcesz w pełni wykorzystać działanie oraz właściwości irygatora do zębów? Zastosuj się do następujących wskazówek:

  1. Nałóż końcówkę wymienną irygatora na jego rękojeść.
  2. Napełnij zbiornik wodą lub specjalnym płynem o niezbyt wysokiej temperaturze.
  3. Wybierz odpowiedni dla siebie tryb pracy.
  4. Trzymaj urządzenie w pozycji pionowej, aby końcówka zwrócona była w kierunku zębów. Twoje usta powinny być lekko rozchylone, aby możliwy był swobodny przepływ wody.
  5. Wciśnij przycisk on/off i rozpocznij irygację.
  6. Strumień wody powinien być skierowany pod kątem 90 stopni.
  7. Przesuwaj końcówkę wzdłuż linii dziąseł i przestrzeni międzyzębowych. Jeśli posiadasz aparat ortodontyczny, mosty lub korony – poświęć odrobinę więcej czasu na ich wyczyszczenie.
  8. Zakończ irygację przez wciśnięcie przycisku on/off.
  9. Wylej resztki wody.
  10. Wytrzyj urządzenie i pozostaw je do wyschnięcia.