Kobieta cierpiąca z powodu hemoroidów

Hemoroidy – jak im przeciwdziałać?

Ból, świąd, pieczenie, ślady krwi na papierze toaletowym po wypróżnianiu – hemoroidy to wstydliwy, ale dość często spotykany problem. Obecność tego typu objawów należy oczywiście skonsultować z proktologiem, ale każdy z nas może, a nawet powinien wprowadzić w życie kilka zasad, które pozwolą zapobiegać żylakom odbytu.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to są hemoroidy,
  • jak można zapobiegać hemoroidom,
  • jak leczyć hemoroidy.

Hemoroidy – czyli guzki krwawnicze – to naturalnie występujące sploty naczyń krwionośnych, otoczone mięśniami zwieracza odbytu oraz błoną śluzową. U zdrowych osób wypełnione krwią hemoroidy są napęczniałe, dzięki czemu utrzymują szczelność kanału odbytu – wraz z mięśniami rozluźniają się podczas wypróżniania, dzięki czemu możliwe jest oddanie stolca.

Czasami, na skutek różnych czynników, hemoroidy powiększają się, powodując ból, dyskomfort, pieczenie okolicy odbytu, a także obecność krwi podczas wypróżniania. Wówczas mamy do czynienia z hemoroidami patologicznymi. W zależności od stopnia zaawansowania, chorobę hemoroidalną dzieli się na cztery stadia.

W pierwszym hemoroidy nie są widoczne ani wyczuwalne, a wykrywa się je podczas wykonywanej przez proktologa   anoskopii (obserwacji kanału odbytu przy użyciu wziernika), w czwartym – hemoroidy wypadają poza odbyt, mają skłonności do obrzęków i przekrwienia.

Hemoroidy – czynniki ryzyka

Istnieje wiele czynników zwiększających ryzyko powiększenia hemoroidów. Do tych najpoważniejszych zalicza się:

  • siedzący tryb życia,
  • niedobór aktywności fizycznej,
  • nieodpowiednia dieta (uboga w błonnik i płyny),
  • wiek powyżej 50. roku życia,
  • częste zaparcia,
  • nadużywanie środków przeczyszczających,
  • nadmierny wysiłek fizyczny,
  • otyłość,
  • ciąża,
  • problemy z perystaltyką jelit.

Hemoroidy – profilaktyka

Oczywiście wystąpienie niepokojących objawów powinno skłonić do jak najszybszej wizyty u proktologa  , ale osobom z grup ryzyka zaleca się również wprowadzenie zasad profilaktyki, dzięki którym można uchronić się przed zachorowaniem.

  • Właściwa dieta i nawadnianie
  Zespół policystycznych jajników (PCOS) - co to jest, objawy, leczenie

Podstawą profilaktyki choroby hemoroidalnej jest stosowanie zasad diety przeciwzaparciowej. Swobodne, łatwe oddawanie stolca, bez konieczności silnego parcia, pozytywnie wpływa na stan naczyń krwionośnych oraz mięśni wokół odbytu. I tak w codziennym jadłospisie powinny znaleźć się przede wszystkim produkty bogate w błonnik: pieczywo z pełnego ziarna, płatki owsiane, kasze, pełnoziarniste makarony, warzywa, rośliny strączkowe oraz owoce. Uwaga! Dieta bogata w błonnik niesie ze sobą konieczność odpowiedniego nawadniania organizmu – w innym przypadku może dojść do odwrotnych efektów, czyli przewlekłych zaparć.

  • Aktywność fizyczna

Regularne spacery, pływanie, fitness, sporty zespołowe – każda dyscyplina sportu, która nie wiąże się z siedzeniem (jak np. jazda konna czy jazda na rowerze) jest doskonałym sposobem na zapobieganie hemoroidom. Aktywność fizyczna poprawia pracę jelit, przyspiesza metabolizm, zmniejsza ryzyko zaparć, ułatwiając      wypróżnianie i zapobiegając powstawaniu choroby hemoroidalnej.

  • Regularne wypróżnianie

Jeśli odczuwamy parcie na stolec, to mimo wszystkich wykonywanych w danym momencie czynności, należy udać się do toalety i się wypróżnić. Powstrzymywanie potrzeb fizjologicznych może powodować nadmierne obciążanie i napinanie mięśni brzucha, a w konsekwencji – obciążanie naczyń krwionośnych wokół odbytu. Bardzo ważne jest także utrzymywanie higieny okolic intymnych, regularne podmywanie się oraz używanie miękkiego papieru toaletowego (twardy papier może podrażniać okolice odbytu).

Hemoroidy – jak leczyć?

Powyższe zasady są również ważnym elementem leczenia zachowawczego hemoroidów we wczesnym stadium. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań, proktolog   może włączyć również miejscowe leczenie farmakologiczne w postaci czopków, sztyftów, żeli, maści i kremów. Mają one działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, odkażające, ściągające, znieczulające oraz uszczelniające naczynia krwionośne.

W przypadku bardziej zaawansowanych stadiów choroby, konieczne może być wprowadzenie leczenia zabiegowego oraz operacyjnego. Proste, mało inwazyjne zabiegi leczenia znacznie powiększonych hemoroidów  obejmują m.in. krioterapię (wymrażanie), usuwanie hemoroidów metodą Barrona (tzw. gumkowanie), skleroterapię (wstrzyknięcie leku powodującego powstawanie skrzepu i odpadnięcie guzka). Jeśli choroba jest już bardzo zaawansowana, wykonane może zostać operacyjne usunięcie guzków krwawniczych.

  Jak zatrzymać okres? Skuteczne sposoby na zatrzymanie okresu

Choć objawy hemoroidów mogą być dla wielu osób wstydliwe, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Bez odpowiedniej terapii problem będzie się nasilać i wówczas leczenie zachowawcze może już nie wystarczyć.

Źródła:

http://www.medrodzinna.pl/wp-content/uploads/2014/10/mr_2011_007-011.pdf

http://www.nowamedycyna.pl/wp-content/uploads/2016/07/nm_2016_061-076.pdf

http://www.aptekarzpolski.pl/2018/03/hemoroidy-jak-walczyc-z-dokuczliwym-problemem/