male dziecko

Różnorodne zastosowanie maty dla dzieci

Wśród produktów, które warto zakupić dla najmłodszych, znajduje się mata dla dzieci. Jest ona tak uniwersalna, że znajdzie zastosowanie zarówno dla dziecka kilkumiesięcznego, jak i kilkuletniego. Dziś można je zakupić w bardzo wielu wersjach, w niemal wszystkich sklepach z produktami dziecięcymi. Dlaczego warto wybrać matę dla dzieci?

Mata dla niemowlaka

Mata dla dzieci w kontekście niemowląt sprawdza się przede wszystkim po ukończeniu 3. miesiąca życia, gdy dziecko zaczyna wykonywać pierwsze poważniejsze ruchy. Mata zwykle ma bardzo kolorowe wzory, które zachęcają maluszka do przebywania na niej, jednocześnie dając ciepłą podkładkę pomiędzy skórę maluszka, a podłogę. Mata dla dzieci używana jest głównie po to, aby maluszek nauczył się przewracać z plecków na brzuszek i na odwrót.

Najodpowiedniejszym miejscem do tego typu aktywności jest właśnie podłoga, a nie łóżko czy kanapa. Na podłodze dziecko jest bowiem najbezpieczniejsze, jednak musi mieć ono wygodną, miękką i przyjemną dla skóry podkładkę w postaci właśnie maty dla dzieci. Rodzice mogą dla najmłodszych wybierać maty przeznaczone właśnie dla niemowląt, jednak z drugiej strony mogą również zdecydować się na maty piankowe, które będą także stanowiły doskonałą amortyzację podczas nauki raczkowania czy później chodzenia.

Czasami rodzice decydują się również na dmuchaną matę dla dzieci, na której maluszek musi łapać równowagę. Jest to doskonały wybór szczególnie w przypadku dzieci, które mają problemy z napięciem mięśniowym, a tym samym właśnie z utrzymaniem równowagi. Niektóre maty mogą również stanowić swego rodzaju kojec dla dziecka, jeśli ich boki są zamykane. Jest to bardzo przydatne szczególnie, gdy maluch zaczyna się już przemieszczać.

Mata dla starszaka

Wielu rodziców żegna się z matą dla dzieci, gdy maluszek zacznie chodzić. Tymczasem wybierając odpowiednią matę, może ona posłużyć jeszcze przez długi czas. Mata dla dzieci może bowiem pełnić funkcję edukacyjną (na przykład piankowa mata z cyferkami czy literkami) oraz znaleźć zastosowanie jako miękki dywanik, na którym może bawić się dziecko.

  Pierwsze kolczyki dla dziecka - jakie wybrać i czego się spodziewać?

Mata jest o wiele łatwiejsza w utrzymaniu, zatem doskonale sprawdzi się w domach małych alergików. Co więcej, dziecko może rozkładać swoje zabawki właśnie na macie, a następnie po skończonej zabawie, uporządkować je w odpowiednim miejscu. Dzięki temu zabawki nie będą porozrzucane po całym pokoju. Mata dla dzieci, która odwzorowuje farmę, ulicę czy las daje mnóstwo pomysłów do efektywnej zabawy dla najmłodszych i ich rodziców.