Przygotowujemy mieszkanie na narodziny dziecka

Kiedy zbliża się termin rozwiązania, u wielu kobiet rodzi się potrzeba wicia gniazda. Tak przyjęło się określać naturalny instynkt, który każe przyszłym mamom przygotować się na narodziny dziecka. Mieszkanie ulega wtedy przemianom, które mają spełniać oczekiwania maluszka i jego rodzicielki. Ma być bezpiecznie, wygodnie i funkcjonalnie. Koniecznie warto zadbać też o to, by wystrój mieszkania budził przyjemne doznania.

Przygotowanie mieszkania na narodziny dziecka warto rozpocząć od generalnych porządków. Należy uporządkować przestrzeń, w której znajdują się rzeczy niepotrzebne i zagrażające maleństwu.

Prace porządkowe i remontowe w mieszkaniu

Dobrze jest usunąć przedmioty, które będą przeszkadzały w przemieszczeniu się mamie, trzymającej w ramionach maluszka. Wysprzątanie mieszkania przed narodzinami dziecka jest istotne z kilku powodów. Po pierwsze kurz nie wpłynie dobrze na dziecko, po drugie warto pamiętać, że mama nowonarodzonego dziecka nie będzie miała wiele czasu na robienie porządków. Dlatego większe prace, takie jak mycie okien, pranie firan i generalne porządki w szafkach warto zaplanować przed narodzinami dziecka.

Niektórzy rodzice decydują się jednak nie tylko na sprzątanie, ale również na remont mieszkania. Warto pamiętać, że pomieszczenie, w którym będzie przebywał noworodek, nie powinno być świeżo po remoncie. Większość dostępnych na rynku materiałów przeznaczanych do wykańczania wnętrz (farby, tynki, laminaty, kleje do tapet) co prawda ma niezbędne atesty, jednak i tak może mieć negatywny wpływ na delikatny organizm nowonarodzonego dziecka. Warto zadbać o to, by utrzymujące się w mieszkaniu opary i zapachy chemii nie zaszkodziły dziecku. Dlatego remont dobrze jest przeprowadzić przynajmniej kilka tygodni przed planowym terminem porodu. Co więcej, warto zadbać także o to, by w mogącym wywierać negatywny wpływ otoczeniu, nie przebywała też kobieta w ciąży. Ryzyko można minimalizować, wybierać odpowiednie produkty. Warto czytać informacje od producentów i zamieniać te bardziej szkodliwe, na łagodniejsze.

  Co stosować na pieluszkowe zapalenia skóry?

Nowe meble i elementy wyposażenia

Przygotowanie mieszkania na narodziny dziecka to również konieczność wprowadzenia do jego wnętrza nowych mebli, sprzętów i elementów wyposażenia. Jednym z najistotniejszych zakupów jest łóżeczko dla dziecka. Warto wybrać takie, które ma 3-stopniową regulację wysokości mocowania materaca. Dzięki temu łatwo dostosujemy je do wieku dziecka i etapu rozwoju, na którym maluszek się znajduje. Kiedy dziecko zacznie siadać, a następnie wstawać należy zamocować materac niżej, by nie wypadło z łóżeczka. Wyjmowane szczebelki to kolejne udogodnienie, które pozwoli maluszkowi samodzielnie wychodzić i wchodzić do łóżeczka.

Bardzo ciekawą propozycją jest kołyska, która poprzez delikatne kołysanie pomaga w usypianiu maleństwa. Odpowiednie modele można znaleźć na stronie Wozki-foteliki.pl. Oczywiście potrzebne będą także inne meble. Z pewnością przyda się komoda lub szafka, w której pomieścimy dziecięce ubranka. Akcesoria i przedmioty niezbędne do pielęgnacji maluszka, takie jak pieluszki, nawilżane chusteczki dla niemowląt, oliwka, maść na odparzenia itp. warto trzymać w pobliżu przewijaka, by mieć je pod ręką podczas pielęgnacji maluszka. Przewijak można zamontować na łóżeczku lub wybrać taki, który będzie stabilne leżał na komodzie.

Pośród niezbędnych akcesoriów warto wymienić też wanienkę. Pamiętajmy jednak, że przedmiotów, które wspomagają opiekę nad maluszkiem, jest znacznie więcej. Nie wszystkie muszą zagościć w naszym mieszkaniu. Wybierajmy te, które rzeczywiście są nam potrzebne. Dla jednych będzie to leżaczek dla niemowląt, dla innych kojec, który zapewni dziecku bezpieczeństwo podczas zabawy.