dziecko założyło swoje pierwsze kolczyki

Pierwsze kolczyki dla dziecka – jakie wybrać i czego się spodziewać?

Przebicie uszu dla dziecka budzi różne emocje, czasami nawet powoduje u niektórych osób kontrowersje. To indywidualna decyzja rodziców i trzeba ją uszanować.

Co należy wiedzieć przed wizytą u kosmetyczki? Jakie powinny być pierwsze kolczyki? Czego się spodziewać po tym zabiegu kosmetycznym? Sprawdź!

Pierwsze kolczyki dla dziecka – co trzeba wiedzieć?

Jeśli już decydujesz się dziecku przebić uszy zrób to w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko powikłań, a także będziesz mieć pewność, że maluch zostanie obsłużony należycie, czyli z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa.

W salonach kosmetycznych używa się, tak zwanych „pistoletów”, dzięki nim przekuwanie uszu jest szybkie i prawie bezbolesne. Po wyrysowaniu równoległych kropek na płatkach oraz odkażeniu skóry kosmetyczka za pomocą aparatu wykonuje dziurkę i jednocześnie umieszcza w niej kolczyk. Cały zabieg trwa kilka minut, więc stres dla dziecka nie jest zbyt długi. 

Pamiętaj, że nie przebija się uszu dla dzieci poniżej 1 roku życia! Warto dobrze przemyśleć tę decyzję i trochę z nią poczekać. Najlepiej przeprowadzić ten zabieg u kilkulatków. Dziewczynka musi być zdrowa, bo infekcje mogą być główną przyczyną pojawienia się ewentualnych komplikacji. Trzeba odczekać aż maluch wróci do zdrowia i dopiero potem decydować się na wizytę u kosmetyczki.

Kolczyki lecznicze – co to takiego?

Bez względu na wiek dziecka należy zdecydować się na zakup leczniczych kolczyków. Jaki to model? To produkt wykonany ze stali niezwykle odpornej na korozję, czyli z tak zwanej stali chirurgicznej. Trzeba jednak pamiętać, że ten dodatek zawiera chrom oraz nikiel. Więc jeśli maluch jest uczulony na choćby jeden ze składników trzeba zrezygnować z tego wariantu!

  Najładniejsze imiona dla chłopców w 2022 roku - jakie są?

Kolczyki lecznicze mogą również nie posiadać dodatku niklu. Plastik medyczny jest nieco droższy od klasycznego wariantu, za to to doskonałe rozwiązanie dla alergików, czy dziewczynek o wrażliwej skórze. Znajdziemy w tym modelu znacznie grubszy sztyft, który gwarantuje dodatkowy margines bezpieczeństwa. Mamy poprzez to lepszą cyrkulację powietrza, a co za tym idzie czas gojenia dziurki jest znacznie krótszy. 

Kupuj tylko i wyłącznie certyfikowane produkty o wysokiej jakości. Pierwszy kolczyk musi być niewielkich rozmiarów ze sztyftem, w ten sposób nie będzie przeszkadzać dziecku w codziennym życiu oraz we śnie. Ryzyko zaczepienia, czy innych niepożądanych zdarzeń będzie naprawdę minimalne. 

Dopiero po pewnym okresie możemy wymienić kolczyki lecznicze na inny model. Trzeba poczekać aż dziurka się zagoi. Po 4-6 tygodniach dziecko będzie miało zabliźnione miejsce. Aczkolwiek czas może być różny, ponieważ wszystko zależy od organizmu. Nie należy jednak zbyt wcześnie decydować się na usunięcie kolczyków leczniczych, bo dziurka może zarosnąć. W trakcie noszenia pierwszego dodatku delikatnie przekręcaj biżuterię, aby nie wrosła.

Komplikacje po przebiciu uszu 

Bardzo rzadko dochodzi do komplikacji po przebiciu uszu u dziecka, choć zdarzają się. Kluczem jest wybór odpowiednich kolczyków, a także przestrzeganie zaleceń. Dziurkę należy przemywać środkiem bakteriobójczym bez alkoholu! Trzeba też, jak najbardziej ograniczyć dotykanie tego miejsca rękami. Higiena jest kluczowa, dzięki pielęgnacji ucha unikniemy nieprzyjemnych problemów.

Najczęstszym powikłaniem po przekuciu uszu jest ropienie. Należy bezzwłocznie wyciągnąć kolczyk i przemywać ranę, na przykład wodą utlenioną lub naparem z rumianku. Odwiedź kosmetyczkę bądź lekarza, skonsultuj z nimi komplikację. Trzeba odczekać aż dziurka zagoi się i dopiero później można ponownie przebić to miejsce. Nigdy wcześniej tego nie rób, bo pogorszysz stan rany.

Niezwykle rzadko zdarzają się poważniejsze kłopoty, takie jak stany zapalne i wysoka gorączka. To oznaka, że w organizmie dziecka dzieje się coś niepokojącego. Być może będzie konieczne wdrożenie leczenia farmakologicznego.