kobieta trenuje uda na sali do fitness

10 prostych ćwiczeń, które pomogą spalić tłuszcz z ud

Aktywność fizyczna to świetny sposób na wyrzeźbienie całej sylwetki, jak i tylko poszczególnych partii ciała. Poznaj 10 prostych ćwiczeń, które pomogą Ci spalić nagromadzony tłuszcz w okolicy ud. One działają!

Tłuszcz w okolicy ud – dlaczego się tam gromadzi?

Osoby, które mają w ciele za dużo estrogenów, czyli hormonów żeńskich często narzekają, że dolna część figury jest znacznie okrąglejsza od górnej. Widać to bardzo mocno u pań o sylwetce gruszki, a nawet i klepsydry.

Przyczyną może być także spożywanie zbyt dużej ilości przetworzonej żywności, jak również napojów gazowanych, słodyczy, czy alkoholu. Panierki, smażone potrawy i niewielka ilość wody w diecie też nie pomaga. Kaloryczne produkty mają mnóstwo tłuszczów, które najczęściej zbierają się właśnie w dolnej części figury, między innymi na udach oraz pośladkach. 

Bywa i tak, że to genetyczna przypadłość, dziedziczona. Tłuszcz w okolicy ud narasta także u osób, które unikają aktywności fizycznej bądź u tych prowadzących siedzący tryb życia. Jak więc skutecznie spalić nadmiar tłuszczu z ud?

Proste ćwiczenia, które pomogą spalić tłuszcz z ud

Wystarczy systematycznie 2-3 razy w tygodniu wykonywać trening oraz stosować zbilansowaną dietę, aby pozbyć się tłuszczu z okolicy ud.

1. Jeśli chcesz wymodelować uda postaw na półprzysiady

Oddziałują one też na pupę oraz brzuch. Jak zrobić? Stajesz w delikatnym rozkroku, uginasz kolana, a biodra wysuwasz do tyłu. Zachowaj proste plecy, co więcej podczas przysiadu złącz ręce miej więcej na wysokości brody. Opuszczaj i wznoś ciało – nie zapominaj o wdechu oraz wydechu. 

2. Klasyczny pełny przysiad na modelowanie ud

Możesz również wykonywać klasyczne pełne przysiady, ale dodatkowo w pozycji podstawowej znacznie niżej opuszczaj biodra. Tutaj też ważne są proste plecy, jak i to, aby kolana nie znajdowały się poza palcami stóp. 

  Jak wyrzeźbić sylwetkę kobiecą? 10 skutecznych ćwiczeń

3. Przysiady z unoszeniem kolan

Kolejnym prostym ćwiczeniem na uda jest trudniejsza wersja przysiadów, w której unosimy kolana. Dodatkowo oprócz modelowania ud zyskujemy polepszenie równowagi. Po wyprostowaniu sylwetki z przysiadu unosisz jedną nogę w górę w kierunku brzucha. 

4. Wypady w przód

Uda odchudzą też wypady w przód. W tej pozycji stopy powinny być równolegle ustawione do szerokości bioder. Robisz krok w przód, a następnie powoli uginasz kolano do uzyskania kąta prostego w łydce. Zmieniasz stronę i powtarzasz czynność – wypad do przodu. Ręce oprzyj na biodrach lub trzymaj luźno przed sobą. 

5. Martwy ciąg dla pięknych ud

Martwy ciąg, czyli ćwiczenia siłowe skutecznie działają na mięśnie ud. Co to takiego? Można tutaj dodać sprzęt, taki jak sztanga bądź hantle do wielu pozycji, na przykład do klasycznych przysiadów. 

6. Hip thrust kształtują pośladki i uda

W tym przypadku trenujemy nie tylko uda, ale również brzuch i pośladki. Poprzez to angażujemy podczas treningu rozmaite partie ciała. Tutaj biodra z plecami są na podwyższeniu, za to nogi zgięte w kolanach ustawiamy na ziemi. Podnosimy się do góry i do dołu wraz z obciążeniem. 

7. Prostowanie nogi w pozycji podpartej

W pozycji podpartej także uda się wykonać kilka aktywności, dzięki którym nasze uda wysmukleją. Zrób klęk i oprzyj ciężar ciała na przedramionach. Unoś jedną nogę ugiętą do góry, jak najwyżej Ci się uda. W trakcie delikatnie prostuj kolano. Ruch musi być płynny, niezbyt mocny, aby nie naciągnąć sobie któregoś z mięśnia. 

8. Unoszenie nóg w podporze

Ręce ułóż, jak do klasycznej pompki, czyli na szerokości barków, a nogi opierają się tylko i wyłącznie na czubkach palców. Naprzemiennie unoś do góry nogę. Zachowaj równowagę i wyprostowaną sylwetkę!

9. Nożyce

Istnieje szereg ćwiczeń na leżąco, dzięki którym nasze uda staną się zgrabne. Można, na przykład położyć się na plecach i krzyżować nogi nad ziemią – to tak zwane „nożyce”. Warto też na wyprostowanej nodze na udzie ułożyć drugą. Podnosisz tułów do góry wraz z kończynami.

  Silikonowe sznurówki Hickies - rewolucja wśród sznurowadeł

10. Unoszenie nóg w leżeniu bokiem

Leżąc na prawym boku prostujemy prawą nogę, a przeciwną, czyli lewą uginamy. Kilkukrotnie unosimy kończynę prawą, potem zmieniamy stronę. W ten sposób wysmuklimy uda.