kobieta z ekspanderem

Czym są ekspandery i jak można wykorzystać je podczas domowych treningów?

Pragniesz wzmocnić poszczególne partie swojego ciała i wyrzeźbić sylwetkę? Regularne treningi w zaciszu domowym pozwolą ci osiągnąć ten cel. Aby nieco urozmaicić sobie ćwiczenia w domu, warto korzystać z profesjonalnych sprzętów treningowych, takich jak ekspandery. Urządzenia te mają prostą budowę i mogą być stosowane podczas wielu ćwiczeń ogólnorozwojowych. Można spotkać je na siłowniach czy w klubach fitness, jednak równie dobrze sprawdzają się w warunkach domowych. Czym jest ekspander i jak z niego korzystać, by osiągnąć najlepsze efekty? Sprawdź!

Ekspander – prosty przyrząd do ćwiczeń wzmacniających mięśnie

Na początku warto zaznaczyć, że ekspandery do ćwiczeń nie są żadną nowością na rynku. Tryumfy popularności święciły w latach 80. i 90. XX wieku, a obecnie znów wracają do łask. Trenerzy są zgodni co do tego, że ekspander może zastąpić wiele sprzętów do ćwiczeń. Istnieją różne rodzaje ekspanderów, jednak klasyczny model składa się z dwóch uchwytów połączonych ze sobą gumowymi linkami bądź sprężynami. Niektóre tego typu przyrządy posiadają możliwość regulacji, co pozwala dostosować obciążenie do swoich indywidualnych potrzeb. W sklepach ze sprzętem sportowym można znaleźć także ekspandery w formie elipsy bądź okręgu, które doskonale nadają się do ćwiczeń pilates oraz przyrządy w kształcie ósemki. Niezaprzeczalną zaletą ekspanderów jest fakt, że mogą być wykorzystywane podczas treningów różnych partii ciała, a ponadto są wyjątkowo proste w obsłudze i niedrogie.

Jak wykorzystać ekspandery podczas treningów?

Za pomocą ekspandera, takiego jak np. https://be-active.pl/pol_m_fitness_Ekspandery-201.html  można ćwiczyć mięśnie brzucha, uda, ramiona, klatkę piersiową oraz plecy. Podczas treningów stosowane są różne metody naciągania linek, a uchwyty trzymane są w dłoniach lub zaczepiane o stopy. Najprostszym, a przy tym bardzo skutecznym ćwiczeniem z wykorzystaniem ekspandera jest unoszenie ramion do boku. Aby wykonać to ćwiczenie, należy stanąć w wyprostowanej pozycji, wziąć uchwyty w dłonie, a środek gumy przytrzymać stopami. Trening polega na podnoszeniu i opuszczaniu wyprostowanych rąk do boku. Najważniejsze jest to, aby w trakcie ruchów nie zmieniać kąta ugięcia rąk. Nie wolno ich przykurczać, ponieważ ćwiczenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Ekspandery doskonale sprawdzają się także podczas tzw. wiosłowania, czyli ćwiczenia mięśni grzbietu. Należy usiąść na macie z wyprostowanymi nogami, środek linki zaczepić o stopy, a uchwyty złapać w dłonie. Wykorzystując mięśnie ramion, uchwyty trzeba przyciągać do siebie poziomo, by znalazły się jak najbliżej tułowia.