ciche dni w zwiazku

Ciche dni w małżeństwie i związku – jak przerwać ciszę? 10 sposobów

Ciche dni w związku zdarzają się wielu osobom. W tym przypadku statystyki są zaskakujące, bo już co 3 para ma taki problem. Jak przetrwać ten kryzysowy moment? Co może pomóc przerwać milczenie? Sprawdź koniecznie, jak skrócić ciche dni w małżeństwie i nie tylko!

Ciche dni – co to oznacza?

Milczenie w związku nazywa się potocznie cichymi dniami. W tym wypadku po kłótni, nieporozumieniu albo po innej podobnej sytuacji atmosfera się zagęszcza. Partnerzy reagują na takie zdarzenia różnie, aczkolwiek milczenie jest jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań. To pewnego rodzaju kara za negatywne emocje. Co ważne, jest to dla wielu reakcja obronna, gdy ktoś nie chce eskalować konfliktu. Nie da się ukryć, że cisza w związku to jest forma pasywnej agresji, a niektórzy o tym zapominają i niepotrzebnie się ranią.

Jak przełamać ciszę? 10 sposobów

Kiedy zdarzają się ciche dni w małżeństwie automatycznie codzienność się zmienia. Taka gra emocjami ma wiele negatywnych skutków, bo może dojść nawet do rozpadu relacji. Jak zatem przełamać ciszę? Poniżej znajdziesz 10 skutecznych sposobów. Oto one:

1. Cierpliwość i spokój może Cię uratować!

Musisz być cierpliwy, bo ciche dni nie pojawiły się bez przyczyny. Druga strona potrzebuje nieco czasu, aby ochłonąć i wszystko sobie przemyśleć, więc jej go daj. Zachowaj również spokój, więc wstrzymaj się od gniewu oraz od okazywania innych negatywnych uczuć.

2. Powiedz szczerze o swoich uczuciach

Kiedy druga strona milczy dobrze jest powiedzieć jej co się czuje. Obojętność ukochanej boli, dlatego warto to zakomunikować, choć w spokojny i łagodny sposób bez naciskania na rozmowę.

3. Rozmowa

Ciche dni może przełamać spokojna, rzeczowa rozmowa. Czasami będzie trzeba wykonać wiele prób nim do niej dojdzie.

4. Hasła klucze

Wiele osób będąc w długim związku rozumie się bez słów, aczkolwiek niektórzy mimo stażu i tak tego nie potrafią. Co wtedy? Umówcie się na słowa klucze, które jeśli padną w rozmowie dadzą jasny komunikat, że któraś ze stron potrzebuje chwili dla siebie na ochłonięcie i przemyślenie. To sprawi, że nie pojawią się ciche dni, a jedynie pewnego rodzaju pauza, po której wrócicie do rozmowy dużo szybciej.

  Koniec miłości - 10 znaków zwiastujących koniec związku

5. Mediator

Zdarza się tak, że niekiedy para nie jest w stanie samodzielnie przełamać milczenia. Osoba trzecia, tak zwany mediator pochodzący z bliskiego otoczenia może pomóc nawiązać dialog.

6. Poświęć czas drugiej osobie

W ciche dni para się od siebie oddala, dlatego dobrze jest poświęcić drugiej osobie swój czas, choć bez naciskania na rozmowę. Małe gesty dnia codziennego pozwolą przełamać milczenie i wrócić do bycia razem.

7. Przeproś

W wielu wypadkach okazanie skruchy, czy też powiedzenie przepraszam wystarcza, aby ciche dni w związku się skończyły. Przyznanie się do błędu jest ważne, ale równie kluczowa jest gotowość do przebaczenia drugiej stronie.

8. Postaw się na miejscu drugiej strony

Kiedy pojawia się milczenie druga strona musi postawić się na miejscu partnera, aby lepiej zrozumieć jego zachowanie. Takie „wcielenie” pozwala zażegnać powstały konflikt dużo szybciej.

9. Zaproponuj wspólne rozwiązanie problemu

Ciche dni są spowodowane przede wszystkim przez kłótnie, nieporozumienia i niedomówienia. Zaproponowanie wspólnego rozwiązania problemu może okazać się niebywale pomocne w przerywaniu milczenia w związku. Pokazanie dobrej woli jest zawsze mile widziane!

10. Zacznij uważnie słuchać

Kiedy druga osoba milczy w nas buzują emocje. Okazanie chęci wysłuchania małżonka w wielu przypadkach pozwala załagodzić ciche dni. Słuchaj z uwagą, zaangażowaniem i bez wydawania osądów, a możesz być pewny, że uda się wam pogodzić.

poklocona para

Ciche dni w związku na odległość – co zrobić w tym przypadku?

Ciche dni w związku na odległość są bardziej kłopotliwe niż te, gdzie para znajduje się blisko siebie. Dlaczego? Dzielące kilometry nie pomagają, wręcz przeciwnie, powodują, że trudniej jest załagodzić powstałą sytuację. Nie odbieranie telefonów, czy nie odpisywanie na wiadomości – to wszystko mocniej pogłębia ciche dni. Wstrzymywanie kontaktu to prawdziwe zabójstwo dla relacji!

Cisza w związku oznacza oziębienie w relacji. Co zrobić w przypadku, gdy dzielą kilometry i są od siebie daleko? Możliwości nie ma zbyt wiele. Najlepszą opcją jest rozmowa w cztery oczy, a więc udanie się do partnera. Trzeba się mocno zaangażować i okazać zainteresowanie. Najważniejsze jest przecież odnowienie kontaktu. Poświęcenie czasu dla drugiej osoby z pewnością będzie docenione.

  30 najpiękniejszych piosenek o miłości, które poruszają serce

Co zrobić gdy ciche dni przechodzą w miesiące?

Nie ma sztywnej reguły ile powinny trwać ciche dni, u niektórych to tydzień, a u innych już całe miesiące. Pamiętaj jednak, że im dłużej występuje milczenie tym trudniej będzie je przełamać! Staraj się przypomnieć partnerowi o swojej obecności, wyciągnąć rękę na zgodę i pokazać mu, jak bardzo Ci zależy. W innym wypadku relacja zacznie powoli umierać, a wasze drogi się rozejdą.

Ciche dni – czy zwiastują rozstanie?

Sporo osób doświadcza cichych dni. W wielu przypadkach jest to sposób na poradzenie sobie z konfliktem i przemyślenie wszystkiego na spokojnie. W takim wypadku dobrze zakomunikować drugiej stronie, że potrzebujemy czasu sam na sam, dzięki temu on dostanie jasny sygnał, że potem wrócicie do rozmowy. Jeśli bez słowa pojawi się milczenie to może negatywnie odbić się na relacji. Ciche dni oddalają, bo powodują, że powstaje dystans. W tym momencie każdy buduje swój własny świat, a nie o to chodzi w związku. Kiedy cisza będzie za długa ciężko jest wrócić do starego życia bez urazy i innych negatywnych odczuć, a to wpłynie z pewnością na parę.

Bywa, że ciche dni zwiastują, że związek ulegnie rozpadowi. Dlaczego? Para się oddala, brak tu porozumienia i dialogu, czyli pewnego rodzaju fundamentów udanej relacji. Milczenie tworzy dystans, poza tym nie ma bliskości. To wszystko sprawia, że para wciąż odczuwa wyłącznie negatywne emocje, poza tym myślami nadal wraca do sporu. Problem stale narasta, a zakochani tracą coś wyjątkowego co budowali tak długo. Koniec wydaje się wobec tego bliski.