narcyz

Toksyczny narcyz – jak go rozpoznać? 15 najczęstszych cech

Relacje damsko-męskie są trudne. Pojawiają się w nich wzloty i upadki, to normalne. Zdarza się też tak, że tkwimy w niebezpiecznym układzie bez szans na przysłowiowy happy end. Toksyczny związek z narcyzem to dość popularne zjawisko. Nic dziwnego, bo w społeczeństwie takich osób jest całkiem dużo. Jak rozpoznać narcyza? Co go charakteryzuje? W naszym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą Ci go zdemaskować!

Toksyczny narcyz – kto to jest?

Toksyczny narcyz jest to specyficzny typ osobowości. Wyróżnia go to, że doskonale się kamufluje, bo tak naprawdę skrywa odmienną „drugą twarz”. Taki człowiek uwodzi i robi wszystko by uzależnić od siebie partnera. Manipuluje, potrafi być ofiarą, ponadto kontroluje każdy aspekt życia najbliższych. Potrzebuje „marionetki”, którą będzie mógł kierować.

Narcyzm jest w pewnym stopniu w każdym człowieku. Dużo jednak zależy od czynników genetycznych, rodziny, otoczenia oraz od samego wychowania. Można taką osobowość odziedziczyć po rodzicu, albo wynieść ze swojego środowiska. Toksyczny narcyz to zaburzenie, które leczy się psychologicznie. Tacy ludzie powinni odbyć terapię, natomiast bardzo rzadko stosuje się w leczeniu jakiekolwiek środki farmakologiczne.

Związek z toksycznym narcyzem – jak wygląda?

Związek z toksycznym narcyzem nie należy do najłatwiejszych. Relacja jest skomplikowana i to z wielu względów. Na początku nic nie budzi zastrzerzeń, dopiero z czasem pojawiają się niepokojące sygnały. Nie każdy jest w stanie zakończyć taki układ i odciąć się od człowieka z zaburzeniami osobowości.

W przypadku związku z toksycznym narcyzem początki są bajkowe, bo druga strona czuje się wspaniale. Ma wszystko o czym tylko mogła marzyć, ale nagle stopniowo zaczyna dostrzegać, że jest tu więcej negatywów niż pozytywów. Partner zaczyna odsuwać od rodziny, przyjaciół, pracy, dlatego że próbuje zamykać, w tak zwanej „złotej klatce”. Co ciekawe, nie jest dla niego problemem zerwanie wieloletniej znajomości nawet z błahego powodu.

Schemat działania toksycznego narcyza jest zawsze podobny, bowiem:

  • Zaczyna się od, tak zwanego love bombing, a zatem bombardowania miłością

Mamy wrażenie, że poznaliśmy idealnego partnera. Jest on bardzo zaangażowany w znajomość, a my czujemy pełnie szczęścia. Widać, że narzuca szybkie tempo rozwoju relacji, na przykład prędko chce zamieszać wspólnie. Zdobywa zaufanie, owija powoli wokół palca aż zyska pewność, że ma pełną kontrolę.

  • Ujawnia swoje „prawdziwe oblicze”

Po sielance w związku przychodzi moment na ujawnienie „prawdziwej twarzy” narcyza. Staje się nagle manipulatorem, kłamcą i zmniejsza Twoją wolność. Za każdym razem przeprasza, obiecuję poprawę, czyli pokazuje, że żałuje, choć wcale tak nie jest. Tak naprawdę ciągle robi to samo, osacza mocniej. Bywa w swoich działaniach nieprzewidywalny, a także gwałtowny. Nie wiesz zwyczajnie czego możesz się spodziewać.

W związku z toksycznym narcyzem:

  • pojawia się zazwyczaj niczym nieuzasadniona zazdrość
  • ma on silną potrzebę kontrolowania wszystkiego
  • zamiast troski pojawia się pilnowanie
  • jeden z partnerów pozostaje w cieniu tego drugiego, który oczekuje komplementów, uznania i adoracji i to bez przerwy
  • partner izoluje od rodziny, przyjaciół, to wszystko po to, aby wywołać uczucie osamotnienia
  • partner przelewa swoją frustrację oraz niezadowolenie na drugą połówkę
  • druga strona jest całkowicie uzależniona, zarówno pod względem finansowym, jak i emocjonalnym od narcyza
  • pojawiają się nakazy oraz zakazy
  • partner jest pozbawiony samokrytyki, a winą obarcza innych
  • jest wykorzystywana słabość innych, bowiem to cel do osiągnięcia upragnionego celu
  • musi pojawiać się zmiana, to siła napędowa dla ludzi o takiej osobowości
  • nie ma emocjonalnego zaangażowania w relację ze strony narcyza
  • jedna strona decyduje dosłownie o wszystkim, druga natomiast ma się całkowicie podporządkować.
  250 pytań dla par - lista najlepszych pytań dla osób w związku

W wielu relacjach narcyzm w bardzo subtelny sposób owija sobie partnera wokół palca. Robi tak, aby nie był on w stanie dostrzec, że to toksyczny układ. Moment przebudzenia następuje w tym wypadku rzadko, zazwyczaj jest spowodowany przez poważną sytuację. Mimo wszystko robi on wszystko, aby nie doszło do rozpadu i definitywnego odejścia. Decyzja o rozłące jest trudna, ponieważ wymaga sporo wytrwałości oraz wiary w siebie. Narcyz stara się przekonać, że samodzielnie druga strona sobie nie poradzi.

Jesteś w związku z toksycznym narcyzem? Masz kilka wyjść:

  • Stawiasz wyraźne granice, które są nienaruszalne. Pamiętaj, że nie ma miejsca na taryfę ulgową, a więc nawet na niewielkie odstępstwa, bo on to wykorzysta.
  • Bądź niezależna, czyli zadbaj o swoją niezależność emocjonalną, finansową i zawodową. W ten sposób nie będzie miał nad Tobą „władzy”, a Ty zyskasz pewność, że sama sobie doskonale poradzisz w życiu.
  • Zyskaj wsparcie najbliższych, albo psychologa. To ważne! Dlaczego? To da Ci siłę do wyznaczania granic, poza tym nauczysz się skutecznie bronić przed wszelkimi formami manipulacji wykorzystywanymi przez toksycznego narcyza.
  • Staraj się utrzymywać kontakty towarzyskie, choć będzie to trudne, bo narcyz za wszelką cenę próbuje je przecież ograniczać. Nie izoluj się, bowiem to tylko powoduje, że jest Ci trudniej stawić czoła toksycznej relacji. Własny krąg towarzyski powinien być bez udziału narcyza. To pozwoli czuć Ci się w nim pewniej.
  • Kończysz relację raz na zawsze, ale nie będzie proste. On mimo wszystko stara się manipulować, kontrolować i mieć władzę nad wszystkim.

15 cech toksycznego narcyza – jak go rozpoznać?

Znajomość z toksycznym narcyzem zabiera masę energii, poczucia wartości i indywidualności. Nie każdy jest w stanie od razu zauważyć, że taki człowiek wcale nie jest doskonały, wręcz przeciwnie, ma masę problemów sam ze sobą. Nie potrafi on być szczęśliwy. Toksyczny narcyz kryje się ze swoim prawdziwym ja, aczkolwiek po pewnych zachowaniach można go rozpoznać. Na co zwrócić uwagę? Poniżej znajdziesz 15 cech toksycznego narcyza:

1. Notoryczne kłamstwa

Narcyz bez przerwy kłamie. Nigdy nie przyzna się do błędu, co więcej, może zmieniać zdanie w zależności od okoliczności. Zawsze wymiga się od winy, ponieważ fakty przekręca na swoją korzyść. W kłamstwie nie ma sobie równych!

2. Brak empatii

Toksyczny narcyz nie potrafi identyfikować uczuć, dlatego nie współczuje, zadaje ból i nie przejmuje się innymi. Brak empatii sprawia, że taki człowiek nie posiada wyrzutów sumienia, poza tym jest płytki emocjonalnie. Robi wokół siebie szum, ale zapomina o innych i nigdy nie stawia się na ich miejscu.

3. Pragnie podziwu

Narcyz uwielbia komplementy, poza tym cały czas pragnie podziwu, zainteresowania oraz bycia w centrum uwagi. Bez tego czuje się niekompletny. To powoduje, że jego partner musi wręcz okazywać mu wyrazy podziwu na każdym kroku. Jeśli o tym zapomina staje się bezględny.

4. Problemy w komunikacji

Toksyczny narcyz nie słucha innych, nie potrafi wyciągać wniosków z rozmów ani też nie angażuje się w wymianę słów. Dialog z takim człowiekiem jest naprawdę ciężki, bo on stale wychwala siebie i swoje dokonania, a ignoruje wszystkich i wszystko inne. Odpowiedz na krytykę bywa bardzo agresywna.

  Jak poznać ciekawego faceta? 15 sprawdzonych sposobów

5. Kontrolowanie

Osoba o osobowości narcystycznej stara się uzależniać od siebie ludzi. W ten sposób ma nad nimi kontrolę i pewnego rodzaju władzę. Decyduje za innych gdzie bywają, co robią i z kim się spotykają. Bez trudu podejmuje decyzje za innych ludzi, narzuca im swoje zdanie. Nie lubi jakichkolwiek form sprzeciwu, krytyki, czy tak zwanej samowolki.

6. Przemoc fizyczna i psychiczna

Niestety, ale toksyczny narcyz stosuje wobec najbliższych zarówno przemoc fizyczną, jak i psychiczną. W jego mniemaniu to inni są winni jego niepowodzeń, dlatego muszą ponieść za to karę. Pomimo stosowania agresji sam uważa się za ofiarę. Bez przerwy manipuluje, aby osiągnąć swoje cele. Dręczy nieustannie, szantażuje, do tego ciągnie w dół.

7. Owija ludzi wokół palca

Narcyz to człowiek manipulant. Na początku każdej znajomości wydaje się być idealny i to pod każdym względem. Robi wszystko, aby skraść serce, a co za tym idzie zyskać zaufanie. Owija sobie partnerów wokół palca, tak żeby swobodnie nimi manipulować. Snuje wspólne piękne życie, rzuca komplementami i robi niespodzianki, jednak później pokazuje swoją gorszą „prawdziwą stronę”. Nie ma tam już magicznego czaru ani skrupułów, bo nagle jest zupełnie innym człowiekiem.

8. Przekracza granicę

Dla człowieka toksycznego narcyza nie ma w zasadzie żadnych granic. Uwielbia ryzykowne zachowania, kontrolę innych i decydowanie o nich. Wchodzi z butami w czyjąś prywatność, stosuje przemoc, a brak empatii powoduje, że może posunąć się w swoich działaniach bardzo daleko.

9. Wyzyskuje

W relacjach z innymi ludźmi człowiek o osobowości narcystycznej robi wszystko, aby coś zyskać. Wykorzystuje kłamstwa i podstęp, żeby „ukraść” niezależność, poczucie wartości, energię, czy tożsamość. Jego działania są nastawione nie tylko na korzyści materialne. Liczą się dla niego znajomości, pozycja w społeczeństwie oraz sytuacja finansowa.

10. Wysokie mniemanie o sobie

Toksyczny narcyz uważa się za speca w każdej dziedzinie. Potrafi przypisywać sobie zasługi innych, poza tym osiągnięcia i to bez skrupułów. Uważa się za lepszego człowieka, a wszyscy mają spełniać jego zachcianki.

11. On jest najważniejszy

Jak rozpoznać narcyza? Czerwona lampka powinna nam się zapalić w głowie, gdy dostrzegamy, że człowiek uważa się za ważniejszego niż inni. To najpopularniejsza cecha ludzi z tym rodzajem zaburzenia osobowości.

12. Arogancja w kontakcie z innymi

Toksyczny narcyzm jest arogancki i wywyższa się. Lekceważy innych, a nawet pogardza nimi. Jego przekonanie o wyższości przysłania mu rzeczywisty obraz świata.

13. Ma kłopoty z utrzymywaniem relacji z innymi ludźmi

Charakter oraz podejście toksycznego narcyza powoduje, że nie potrafi on utrzymywać kontaktów międzyludzkich. W tym przypadku drobna krytyka może być przyczyną zakończenia znajomości.

14. Ubiera „maskę”

Narcyzm często gra kogoś innego niż jest, dlatego że boi się odrzucenia i pokazania prawdziwego siebie. Dlaczego tak robi? Udaje pewnego siebie, kompetentnego, silnego, aby zamaskować kruchą samoocenę.

15. Nie ufa

Osobowość narcystyczna wyróżnia się tym, że takie osoby są nieufne. Według nich świat nie jest im przychylny, co więcej, zagraża im.