rozstajaca sie para

Kiedy narcyz odpuszcza i nie wraca?

Osobowość narcystyczna dotyczy wielu ludzi, głównie mężczyzn. Przedstawiciele tej grupy zachowują się dość specyficznie zwłaszcza, gdy chodzi o relacje damsko-męskie. U nich odejście nie zawsze oznacza koniec związku. Kiedy narcyz odpuszcza i nie wraca? W naszym artykule staramy się zgłębić ten temat. Koniecznie go zatem przeczytaj!

Kiedy narcyz rezygnuje się związku i odchodzi?

Narcyz posiada osobowość narcystyczną, czyli jest to człowiek, który czuje się lepszy niż inni. Co go wyróżnia? Wywyższa się, uważa się za kogoś o niezwykłym talencie, ponadto pragnie stałego podziwu. Przywiązuje mocno uwagę do swojego wyglądu, a także wrażenia jakie robi na społeczeństwie. Brak mu empatii, do tego wykorzystuje innych do swoich celów.

Niestety, narcyz prawdziwie nie kocha, ponieważ zwyczajnie tego nie potrafi. Co robi? Otacza uczuciem jedynie siebie, nikogo więcej. Nie da się ukryć, że taki człowiek ma problem z wyrażaniem swoich emocji. Nie ma ani wyrzutów sumienia ani tym bardziej
nie odczuwa żalu. Brak empatii negatywnie odbija się na jego relacjach z innymi. Narcyz nie potrafi rozmawiać, słuchać, jak i rozumieć innych. Podsumowując – w życiu stawia tylko i wyłącznie na siebie!

Kiedy narcyz odpuszcza i kończy związek, i dochodzi robi to najczęściej z jakiegoś powodu, bo na przykład:

 • Znalazł sobie nową „ofiarę”. Taki człowiek ma niebywale silną potrzebę zdobywania. W sytuacji, której Ty nie okazujesz mu wystarczającej uwagi, nie sypiesz komplementami i nie chcesz mu się podporządkować traci zwyczajnie zainteresowanie, ponieważ oczekuje non stop silnych bodźców.
 • Znudził się życiem z Tobą. Nie można zapominać, że on nie szuka ani bezpieczeństwa ani miłości.
 • Z racji tego, że narcyzowi brakuje empatii to automatycznie nie liczy się on z uczuciami innych osób, dlatego nawet z błahego powodu może zakończyć wieloletnią relację.
 • W sytuacjach konfliktowych narcyz się wycofuje. Nie ma mowy tu o wyjaśnianiu sytuacji, czy o szukaniu kompromisów, ponieważ dla niego jest lepiej zakończyć znajomość.
 • Pragnie zaspakajać tylko i wyłącznie własne potrzeby, a czasami związek mu na to nie pozwala. Kiedy partner jest mu niepotrzebny zwyczajnie się go pozbywa ze swojego życia.
 • Partner zwyczajnie już nie pasuje do narcyza poziomu, na przykład gdy chodzi o status społeczny. Jego próżność sprawia, że nie ma skrupułów szukać sobie kogoś lepszego, czyli znajomości, która da mu pewne profity.
 • Nie jest w stanie już kontrolować danej osoby, a to liczy się dla niego w relacji najbardziej.

Kiedy narcyz odchodzi nie zawsze zniknie z naszego życia. Jego osobowość skłania go bowiem do powrotów i do zabawy uczuciami innych. Lubi zmieniać w tej kwestii zdanie.

Jak zachowuje się narcyz, który odchodzi ze związku?

Zachowanie narcyza po zakończeniu związku dla wielu wydaje się niezrozumiałe. Z reguły koniec oznacza definitywnie rozstanie, ale w tym przypadku niekoniecznie. Trzeba pamiętać, że narcyz wraca, jak bumerang, czyli odchodzi i potem ponownie pojawia się w życiu. Chodzi o kontrolowanie, grę na emocjach, a także o szukanie podziwu. Nigdy nie robi tego z miłości!

Musisz być przygotowana, że zachowanie narcyza po rozstaniu nieraz Cię zaskoczy. Taki człowiek może, na przykład:

 • szukać zemsty
 • składać fałszywe obietnice poprawy
 • próbować szantażu emocjonalnego
 • dać wyraz uczuciom, aby Cię udobruchać i nakłonić do powrotu.
  Związek z młodszym mężczyzną - jakie znaczenie ma różnica wieku?

Dodatkowo kiedy narcyz odpuszcza to:

 • przerzuca całą winę na partnera
 • nie okazuje empatii, więc nie licz na skruchę z jego strony.

mezczyzna odchodzi ze zwiazku

Narcyz odchodzi a Ty wracasz do życia!

W przypadku związku z toksycznym, jak i z klasycznym narcyzem początki są bajkowe, bo druga strona czuje się wspaniale. Ma wszystko o czym tylko mogła marzyć, ale nagle stopniowo zaczyna dostrzegać, że jest tu więcej negatywów niż pozytywów. Partner zaczyna odsuwać od rodziny, przyjaciół, pracy, dlatego że próbuje zamykać, w tak zwanej „złotej klatce”. Co ciekawe, nie jest dla niego problemem zerwanie wieloletniej znajomości nawet z błahego powodu, bo nie liczy się z partnerem.

Pozbycie się z życia partnera narcyza zmienia diametralnie dotychczasowy świat, do którego przywykliśmy. To dosłownie powiew świeżości, bo nie czuje się już stałej kontroli. Człowiek stopniowo odzyskuje poczucie bezpieczeństwa, nie ma mowy o manipulacjach, szantażu emocjonalnych, czy o huśtawkach uczuć. Rozstanie z narcyzem to jedyny sposób, aby odzyskać władze nad swoim życiem. Z pewnością pojawi się cierpienie, ale czas uleczy rany. Jego manipulacje, kłamstwa i gra nareszcie się skończą.

Czy narcyz wraca do związków?

Człowiek o narcystycznej osobowości cały czas gra. Robi to co mu pasuje, nie zwraca uwagi na innych. Czy narcyz wraca do ofiary? Bardzo często, a w zasadzie prawie zawsze prędzej, czy później będzie obok. Pojawia się i znika w życiu partnera bawiąc się jego emocjami. Nie ma najmniejszych skrupułów, aby udawać skruchę i obiecywać poprawę, a później znów jest to samo. Potrzeba kontroli jest zdecydowanie silniejsza niż inne uczucia, więc nie ma co się łudzić, że powrócił z miłości, przywiązania lub z innych podobnych pobudek.

Po jakim czasie narcyz wraca? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, bo wiele zależy od sytuacji. Robi to przede wszystkim dla rozrywki, a także by odzyskać kontrolę nad ofiarą. To karmi jego ego, a ta osobowość tego bardzo potrzebuje. Czasami mijają tygodnie, innym razem lata. Narcyz bywa naprawdę nieprzewidywalny w swoim działaniu!

Kiedy narcyz odpuszcza to trzeba się cieszyć, choć może wrócić ponownie. Konieczne jest zerwanie z nim kontaktu, zajęcie się swoim życiem i pokazanie sobie, że tak naprawdę samotnie świetnie sobie poradzimy. Związek z takim człowiek powoduje, między innymi brak pewności siebie, poczucia wartości i wiary w siebie, wobec tego nad tym w tym momencie trzeba mocno pracować.

Z jakich powodów narcyz może chcieć wrócić?

W momencie kiedy narcyz wraca nie robi tego bezinteresownie. Może mydlić oczy o wielkim uczuciu lub o tęsknocie, ale on nie odczuwa takich emocji. Jego powódki są zupełnie inne, oczywiście nie mają nic wspólnego z miłością. Poniżej znajdziesz kilka przyczyn:

 • Narcyz może od partnera otrzymywać masę komplementów i „nagród”, dzięki temu jego ego rośnie, a o to mu chodzi. Udowadnianie mu swojej miłości tylko jeszcze bardziej go nakręca i rozbudza w nim apetyt na więcej. Jeśli będziesz próbować nakłonić go do powrotu być może zrobi to, ale na krótko.
 • Nie chce oddać władzy nad ofiarą, dlatego wraca i odchodzi. Pragnie przejąć nad nią całkowitą kontrolę i wykorzystywać to dla własnych celów.
 • Robi to z zemsty, na przykład gdy to partner podjął decyzje o zakończeniu relacji. Nie pozwoli sobie na odrzucenie, bowiem tylko on o tym może w swoim mniemaniu decydować. To dla niego okazja, aby podciąć skrzydła i kolejny raz być górą.
 • Nie znalazł nikogo innego, a potrzebuje silnych bodźców, żeby czuć, że żyje. Nie radzi sobie zwyczajnie z samotnością, dlatego wraca do byłej relacji. Jeśli jednak pojawi się ktoś lepszy nie będzie czekał, dlatego też szybko ponownie zerwie kontakt.
 • Chęć pokazania kto rządzi. W ten sposób udowadnia sobie, że może wracać kiedy tylko ma ochotę, bo to on rozdaje przysłowiowe karty.
  Jakie SMS-y wysyła zakochany facet? 15 sygnałów, które to potwierdzają

Nie można zapomnieć, że powrót narcyza to chwilowe stany. On się nie przywiązuje, raczej szuka kogoś słabego nad kim może mieć pełną władzę. Za każdym razem poczujesz się wykorzystana, a to jeszcze bardziej przedłuży cierpienie po rozstaniu.

Kiedy narcyz nie wraca?

Kiedy narcyz nie wraca to ofiara ma szczęście, bo skończy się jej koszmar. Z pewnością i tak poczuje się źle po zakończeniu związku, ale to z czasem minie. Ciekawostką jest to, że narcyz rezygnuje tylko w kilku sytuacjach, gdy:

 • traci władzę nad ofiarą

Kiedy narcyz całkowicie stracił kontrolę nad ofiarą to nie jest w stanie nią dłużej manipulować. W tym momencie ważne jest, aby nie ulec jego czarowi i nie dać się kolejny raz oszukać. Konsekwencja pokaże mu, że nie ma szans na powrót, wtedy zniknie raz na zawsze.

 • Prawda wyszła na jaw

Wiele osób będąc w związku z narcyzem nie zdaje sobie sprawy, że ten człowiek tylko gra. Kłamstwa i manipulacje to wszystko z czasem się wyda, a partner spojrzy na relację inaczej. W tym momencie może podjąć decyzje o definitywnym zakończeniu związku.

 • Narcyz na tym traci

Większość relacji narcyza opiera się na korzyściach również te miłosne. Jeśli zacznie  dostrzegać, że dana znajomość nie przynosi mu konkretnych profitów, na przykład towarzyskich, finansowych, czy społecznych zaczyna rozglądać się za kimś kto mu to zapewni.

 • Partner naciska na kolejną fazę związku

W sytuacji, gdy narcyz odchodzi raz na zawsze może to być spowodowane tym, że partner pragnie, aby ich relacja przeszła na wyższy „level”, czyli najczęściej została sformalizowana. Z pewnością to nie jest mu na rękę i woli zrezygnować z ofiary niż tracić czas, a tym bardziej się angażować.

Czy chcesz być znów w związku z narcyzem?

Wielu osobom miłość przysłania wszystkie wady partnera. To normalne, że nie dostrzegamy wtedy przykrych sytuacji nawet pomimo szantażu, gróźb, czy też przemocy. Naprawdę trudno jest rozstać się z narcyzem. Trzeba to jednak zrobić dla swojego dobra i dla lepszego życia!

Jeśli chcesz być znów w związku z narcyzem dobrze to przemyśl. Rozważ wszystkie za i przeciw, ale przede wszystkim pogódź się z faktem, że taki człowiek nie jest w stanie kochać i się zmienić. U narcyza liczą się tylko jego potrzeby, poza tym chce mieć nad wszystkim kontrolę. Związanie się z kimś takim to gwarancja huśtawki emocjonalnej. Obietnice zmian to w tym przypadku jedynie odwrócenie uwagi, próba udobruchania, a nie rzeczywiście chęć poprawy.

Relacja z narcyzem bardzo rzadko kończy się szczęśliwie. W momencie, gdy raz odszedł i wrócił pojawia się wysokie prawdopodobieństwo, że to się jeszcze wielokrotnie wkrótce powtórzy. Musisz o tym pamiętać, jak również o fakcie, że oni kochają skakać z kwiatka na kwiatek. To z kolei może sprawić, że nie będziesz jego jedyną partnerką. Zdrada może przynieść Ci jeszcze więcej bólu. Czasami lepiej zakończyć związek niż się krzywdzić.