pewny siebie narcyz

Czy narcyz zdradza? Wierność a narcyzm

Osobowość narcystyczna jest specyficzna i to pod wieloma względami. Relacje z takim człowiekiem nie należą do najłatwiejszych. Związki pełne są skrajnych emocji i prawie nigdy nie kończą się dobrze. Czy narcyz zdradza? W naszym artykule znajdziesz odpowiedź!

Czy i dlaczego narcyz zdradza?

Narcyz jest bardzo atrakcyjny fizycznie, poza tym ma w sobie niesamowity urok. Uwielbia być w centrum uwagi, chce non stop słyszeć komplementy i uznania podziwu. Ludzie z taką osobowością niestety, ale mają duże skłonności do zdrady. Dlaczego? Narcyz:

 • zawsze stawia siebie i swoje potrzeby zawsze na pierwszym miejscu.
 • Ludzi traktuje, jako kogoś kto ma zaspakajać ich potrzeby, chwalić i wykonywać ich nakazy.
 • Bywa często seksoholikiem.
 • Nie ufa ludziom.
 • Najbardziej lubi początki związku pełne emocji, nie ma skłonności do angażowania się w poważniejsze relacje.
 • Szybko się zakochuje i odkochuje.
 • Potrafi być w związku i na boku mieć kogoś innego, podobnie zachowuje się, gdy jest singlem, bo spotyka się z wieloma osobami jednocześnie.
 • Nie ma empatii.
 • Nawet w łóżku kieruje całą uwagę tylko na siebie, za nic ma potrzeby partnerów.
 • Po rozstaniu może wielokrotnie wracać, jak bumerang.
 • Szybko się nudzi, dlatego że stale potrzebuje nowych, silnych bodźców.
 • Nie potrafi rozwiązywać problemów, a nawet rozmawiać.
 • W życiu, a także w łóżku lubi dominować.
 • Wykorzystuje swoje miłosne podboje do podniesienia swojego ego.
 • Traktuje partnerkę jako obiekt, czyli nie jako kogoś na równi ze sobą.
 • To urodzony kochanek i mistrz podrywu.

Narcyz zdradza, bowiem ma problem ze sferą emocjonalną. Taki człowiek nie przywiązuje się do ludzi, poza tym nie potrafi budować bliskości. Nie dba o uczucia innych, a tylko i wyłącznie o swoje. Jest nieszczery, nie znosi krytyki oraz niedocenienia. To wszystko powoduje, że zdrada zdarza się mu bardzo często.

Czy wszyscy narcyzi zdradzają?

U narcyza zdrada nie ma emocjonalnego podłoża. Robi to, bo ma taką potrzebę, która wynika w dużym stopniu z jego charakteru oraz pragnień, przede wszystkim tych seksualnych. Istnieją jednak pewne wyjątki od reguły. Czy narcyz może być wierny? Nie tylko osobowość wpływa na to, że mężczyzna lub kobieta jest lojalnym partnerem. Czynniki są tutaj zdecydowanie bardziej złożone. System wartości człowieka nie jest bez znaczenia.

  Feeders - kim są i jak wyglądają ich związki?

Narcyz może zmieniać partnerki, jak rękawiczki, albo będzie wołał przygodne znajomości od poważnej relacji. Niektórzy przedstawiciele osobowości narcystycznej tworzą sprzeczny wizerunek, a więc idealnego ojca, męża i wierzącego. Oblicza takiego człowieka są różne, chociaż ma on dużą większą skłonność do zdrady niż inni.

Narcyz seksualny robi wszystko, aby kreować się na lepszego i ukryć swoje niedoskonałości. To wszystko pcha go do zdrady, aby poczuć się idealnym, pożądanym, a zatem żeby połechtać swoje ego i niskie poczucie wartości. Wykorzystuje partnerów do swoich celów, zwyczajnie nimi manipuluje.

Facet mnie zdradza – czy to świadczy, że jest narcyzem?

Niewierność pojawia się w wielu związkach. Czy jeśli facet zdradza to od razu świadczy o tym, że jest narcyzem? Trzeba pamiętać, że odrobina tego typu osobowości pojawia się w każdym człowieku. Dużo jednak zależy od czynników genetycznych, rodziny, otoczenia oraz od samego wychowania. Przyczyny są naprawdę liczne, na przykład można taką osobowość odziedziczyć po rodzicu, albo wynieść ze swojego środowiska. Narcyz w pewnym stopniu jest w każdym człowieku, więc z pewnością nie wszystkie zdrady da się wytłumaczyć tylko i wyłącznie faktem, iż ktoś ma osobowość narcystyczną. Powody niewierności mogą być przecież zupełnie inne, na przykład problemy w związku, seksoholizm, albo inne zaburzenia. Warto przyjrzeć się temu w dużo szerszym kontekście.

narcyz

Jak zdradza narcyz? Rodzaje zdrady narcyza

Czy narcyz zdradza? W większości przypadków, niestety tak. Co ważne, istnieją różne rodzaje niewierności. Poniżej znajdziesz te najpopularniejsze:

 • krótkie, ale intensywne relacje

Narcyz będący w związku miewa często krótkie, ale intensywne relacje z kochankami. W obu przypadkach partnerki nie są świadome jego prawdziwego oblicza i niewierności. Taki człowiek decyduje się na zdradę, aby zyskać podziw, nowe doznania oraz podbudować swoją własną wartość.

 • One-night stand

Zdrady na jedną noc są wywołane impulsem, a także chęcią zaspokojenia u narcyza potrzeb, też tych seksualnych. W ten sposób zyskuje potwierdzenie o swojej atrakcyjności fizycznej, poza tym zapewnienie, że jest świetnym kochankiem.

 • Kochanka nagle zostaje partnerką

Narcyz może zdradzać partnerkę, bo nie poświęca mu ona wystarczającej uwagi i nie ma oczekiwanej atencji. Zdarza się, że jej miejsce zastępuje kochanka, która wielokrotnie nie jest świadoma tego, że jest tą drugą. Ona daje mu wszystko co potrzebuje, ale z pewnością do czasu.

  Dystans na faceta - czy działa? Sposoby na wykorzystanie tej metody

Czy narcyz może być wierny?

Narcyz może być wierny, ale dużo tu zależy od człowieka, jak i od samej partnerki. Ryzyko zdrady jest spore, bo w tym wypadku osobowość nie sprzyja bliskości i szczerości. Trudno może być utrzymać jedną, stałą relację, ponieważ narcyz pragnie nowych bodźców. Pewne uwarunkowania powodują, że ma naturalną skłonność do zdrady. Kiedy jest singlem spotyka się z wieloma osobami jednocześnie, jak typowy maczo. W ten sposób podbudowuje swoje ego, a także zyskuje potwierdzenie swojej atrakcyjności. Stawia na piękne kobiety, którymi będzie mu łatwo manipulować. Za to unika tych z marzeniami i życiowymi celami, ponieważ to dla niego pewnego rodzaju konkurencja. W przyszłości może być o nie zazdrosny. Życie singla narcyza to liczne znajomości bez zobowiązań. To również pewien symptom świadczący o tym, że w bardziej zażyłej relacji może dochodzić do niewierności.

Dlaczego narcyz wraca po zakończeniu związku?

Jak już wspominaliśmy narcyz lubi wracać, jak bumerang. Po zakończeniu związku może próbować wielokrotnie przekonać partnerkę do powrotu. To popularne zjawisko u osób z narcystyczną osobowością. Co jest tego przyczyną? Lubi czuć kontrolę nad innymi i wyższość w relacjach międzyludzkich. Powroty pozwalają mu na jeszcze mocniejsze uzależnienie drugiej połówki. To narcyz zostawia, w innym wypadku zrobi wszystko by samemu zakończyć związek. Powrót jest jedną z metod.

Zbudowanie normalnej, zdrowej relacji z narcyzem jest praktycznie niemożliwe. Na początku owszem jest idealnym partnerem, ale z czasem pokazuje swoją prawdziwą, nieobliczalną twarz. Może udawać, że się zmienia, choć i tak będzie to fikcja. Robi to tylko po to, aby uśpić czujność partnera i móc dalej działać na własnych zasadach. Kłamstwa w relacji z narcyzem są normą, nic dziwnego, że w wielu pojawia się dodatkowo niewierność. Narcyz to człowiek bezwzględny, bez uczuć i empatii. Powraca po zakończeniu związku nie z miłości, bo z zupełnie innych pobudek. Zdarza mu się wzbudzać poczucie winy, szantażować, czy tworzyć intrygi, a wracanie jest jedną z nich. Nie można zapominać, że narcyz nie znosi odrzucenia, krytyki oraz oddawania kontroli. Zawsze szuka zemsty, ponieważ chce pokazać, że jest od innych lepszy.