Osobowość narcystyczna nie jest wcale niewielkim odsetkiem w społeczeństwie. W każdym z nas jest sporo cech, które sugerują, że ktoś należy właśnie do tej grupy. Przejawy są różne, ponieważ niektórzy ukrywają swoje prawdziwe ja. Myślisz – jestem narcyzem? Sprawdź koniecznie jakie 25 sygnałów może o tym świadczyć. Przekonaj się, czy rzeczywiście jesteś przedstawicielem tej osobowości!
25 sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że jesteś narcyzem
1. Dużo kłamiesz
Niestety, ale narcyz nigdy nie przyzna się do swojego błędu. Mało tego, może zmieniać zdanie w zależności od okoliczności. Zawsze wymiga się od winy, ponieważ fakty przekręca na swoją korzyść. Jednym słowem, kłamie bardzo dużo.
2. Lubisz być w centrum uwagi
Narcyz uwielbia komplementy, poza tym cały czas pragnie podziwu, zainteresowania oraz bycia w centrum uwagi. Bez tego czuje się niekompletny. Masz tak? To może świadczyć o tym, że jesteś posiadaczem tej osobowości.
3. Nie masz żadnych zahamowań
Dla narcyza nie istnieją tak naprawdę żadne granice. Uwielbia ryzykowne zachowania, kontrolę innych i decydowanie o nich bez nich. Wchodzi z butami w czyjąś prywatność, stosuje przemoc, a brak empatii powoduje, że może posunąć się w swoich działaniach bardzo daleko.
4. Brak Ci empatii
Narcyz nie potrafi identyfikować uczuć, dlatego nie współczuje, zadaje ból i nie przejmuje się innymi. Brak empatii sprawia, że taki człowiek nie posiada wyrzutów sumienia, poza tym jest płytki emocjonalnie. Robi wokół siebie szum, ale zapomina o innych i nigdy nie stawia się na ich miejscu. Brak Ci empatii?
5. Jesteś zazdrośnikiem
Nie da się ukryć, że narcyz bardzo chce być zauważony i doceniany. Potrafi zazdrościć dosłownie wszystkiego. Te cechę widać w jego życiu codziennym, jak i w prywatnym. W relacji z partnerem często zdarzają się nieuzasadnione ataki zazdrości. Bywa też zupełnie inaczej. To właśnie Ty twierdzisz, że to wszyscy zazdroszczą Tobie.
6. Człowiek z kruchym ego
Narcyz robi wszystko, żeby jego niskie poczucie wartości nie wyszło na jaw. Ciągle stwarza pozory, aby każdy aspekt jego życia wydawał się idealny. Zwyczajnie przyjmuje „maskę”, za którą się chowa przed światem. Masz tak?
7. Nie potrafisz zaufać innym
Osobowość narcystyczna wyróżnia się tym, że takie osoby są nieufne, wręcz podejrzliwe w stosunku do ludzi, również swoich bliskich. Według nich świat nie jest im przychylny, co więcej, w pewnym stopniu zagraża im.
8. Kochasz mieć nad wszystkim i wszystkimi kontrolę
Osoba o osobowości narcystycznej stara się uzależniać od siebie ludzi. W ten sposób ma nad nimi kontrolę i pewnego rodzaju władzę. Decyduje za innych gdzie bywają, co robią i z kim się spotykają. Bez trudu dokonuje wybory za innych ludzi, narzuca im swoje zdanie. Nie lubi jakichkolwiek form sprzeciwu, krytyki, czy tak zwanej samowolki. Masz podobnie?
9. Łatwo się zakochujesz
Narcyz bez przerwy się zakochuje i odkochuje. Widzi innych przez pryzmat różowych okularów. Kiedy magia mija taki człowiek szuka sobie nowej osoby, którą obdarzy uczuciem. Jesteś kochliwym człowiekiem? To może być symptom narcyza.
10. Urodzony lider
Czy jestem narcyzem? Jeśli lubisz dominować, a także kierować innymi to jest duże prawdopodobieństwo, że masz taką osobowość. Rządzisz twardą ręką, brak Ci empatii, poza tym wymagasz niekiedy niemożliwego.
11. Czujesz się niedoceniany przez innych
Narcyz uważa się za kogoś lepszego, wręcz wyjątkowego. Wobec tego oczekuje od innych specjalnego traktowania. Niestety, właśnie dlatego czuje się niedoceniany. Nieuzasadnione wymagania powodują, że pragniesz, aby ludzie ciągle podkreślali Twoją wyjątkowość.
12. Wyzyskiwacz
W relacjach z innymi ludźmi człowiek o osobowości narcystycznej robi wszystko, aby coś zyskać. Wykorzystuje kłamstwa i podstęp, żeby „ukraść” niezależność, poczucie wartości, energię, czy tożsamość. Jego działania są nastawione nie tylko na korzyści materialne. Liczą się dla niego znajomości, pozycja w społeczeństwie oraz sytuacja finansowa.
13. Charyzmatyczny człowiek
Narcyz jest bardzo charyzmatyczny, ma w sobie bowiem niesamowity urok. Bez trudu uwodzi, schlebia i zdobywa towarzystwo. Jednak bardzo uważnie dobiera sobie znajomych, kierując się przede wszystkim korzyściami. Masz tak? Czyli jesteś narcyzem.
14. Nie jesteś dobrym rozmówcą
Nie da się ukryć, że narcyz ciągle mówi tylko i wyłącznie o sobie. To jedyny temat, który go interesuje. Co więcej, nie potrafi słuchać, bo się kompletnie nie angażuje. Zazwyczaj udaje zainteresowanie i przytakuje, a tak naprawdę nie poświęca żadnej uwagi, by zrozumieć o czym mówi rozmówca. Widzisz to w swoim zachowaniu?
15. Tylko inni są winni Twoich porażek
Urodzony narcyz nie potrafi pogodzić się z przegraną, dlatego winę przerzuca na innych. Człowiek nastawiony tylko na sukces nie jest w stanie uporać się z rozczarowaniem. Porażki wywołują w nim złość i zazdrość, nigdy się do nich nie przyznaje.
16. Człowiek nieomylny
Niestety, ale narcyz ma bardzo wysokie mniemanie o sobie, poza tym wiele spraw wyolbrzymia, między innymi swoje dokonania. Uważa się za najmądrzejszego, ponadto speca w każdej dziedzinie. To człowiek nieomylny i wywyższający się.
17. Atrakcyjny fizycznie – to Twój mocny atut!
Bardzo często narcyz uważa się za atrakcyjnego fizycznie. W większości przypadków inni również tak go odbierają. Wyczucie stylu, dbanie o siebie oraz niesamowity urok osobisty – to wszystko sprawia, że tacy ludzie są bardzo pociągający seksualnie. To jeden z sygnałów, który może świadczyć o tym, że skrywasz osobowość narcystyczną.
18. Często zdradzasz
Osobowość narcystyczna ma wiele negatywnych cech, które objawiają się w relacji z partnerem. Kiedy w związku pojawia się rutyna, brak oczekiwanej adoracji i nowych bodźców to narcyz szuka sobie nowego obiektu westchnień. Zdarza mu się zdradzać, by ponownie czuć się zapewniany o atrakcyjności i swojej wyjątkowości. Niewierność to drugie imię narcyza.
19. Marzyciel
Masz w swojej głowie wiele przyszłych osiągnięć? Ciągle wizualizujesz swój sukces, a nic nie robisz by go realizować w rzeczywistości? Poświęcasz sporo czasu na gdybania? To wyraźny symptom narcystycznej osobowości. Przeznaczasz dużą część swojego życia, aby marzyć. Robisz to, ponieważ w swojej wyobraźni jesteś idealnym człowiekiem sukcesu.
20. Obrażasz ludzi
Wybuchowy temperament narcyza prowadzi do tego, że tacy ludzie nagminnie używają przekleństw, ponadto obrażają innych nawet bez powodu. Widać tu wobec tego pychę oraz arogancję w kontaktach międzyludzkich. Narcyz nie potrafi prowadzić dyskusji, za to woli poniżać i narzucać swoje zdanie. Wyniosłe zachowania są pewnego rodzaju normą przy tym typie osobowości.
21. To Ty jesteś najważniejszy
Czy jestem narcyzem? W sytuacji, gdy stawiasz siebie na pierwszym miejscu i nikt inny się dla Ciebie nie liczy to z pewnością tak. To pokazuje, że kochasz wyłącznie siebie i tylko na tym się w życiu skupiasz.
22. Pragniesz sukcesu
Narcyz to człowiek nastawiony na sukces, zwłaszcza w życiu zawodowym. Potrafi po trupach dojść do swojego zamierzonego celu. Ty również nie zwracasz uwagi na innych? Chcesz mieć władzę nad ludźmi? To jasny znak, że jest w Tobie dużo z osobowości narcystycznej.
23. Urodzony gwiazdor
Bez dwóch zdań narcyz jest urodzonym gwiazdorem. Kocha blask fleszy, bycie w centrum uwagi i aplauz publiczności. Bez tego czujesz się źle? To z pewnością jesteś człowiekiem o narcystycznej osobowości.
24. Jesteś roszczeniowy
Człowiek roszczeniowy uważa, że wszystko w życiu mu się należy, tak robi narcyz. Oczekuje wobec tego, że bez wysiłku będzie mieć sukces na wciągnięcie ręki. Nie szanuje pracy innych, poza tym korzysta z ich wysiłku oraz sukcesów bez skrupułów.
25. Boisz się upokorzenia
Nie chcesz pokazywać swoich słabości oraz wad? Zwyczajnie się tego boisz? Robisz wszystko, aby tworzyć swój idealny obraz człowieka nieomylnego „bohatera”? Boisz się zdemaskowania? Odpowiedź sobie na te pytania. „Tak” potwierdza, że jesteś narcyzem. Jeśli ktoś Cię zdemaskuje, a więc odsłoni Twoją prawdziwą twarz nie masz najmniejszych skrupułów, aby odegrać się na nim.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.