toksyczna matka

Toksyczna matka – jak sobie z nią poradzić i uwolnić na zawsze?

Rodzice są niezwykle ważni w życiu dzieci, zwłaszcza na samym początku rozwoju, aczkolwiek później też mają silny wpływ na jego losy. Nie każdy jednak jest dobrym opiekunem. Toksyczne matki spotyka się bardzo często. Jakie ma cechy? Jak działa na swoje pociechy? W naszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o toksycznej mamie. Koniecznie go przeczytaj!

Toksyczna matka – co to oznacza?

Toksyczna matka jest to kobieta, która negatywnie wpływa na życie swoich pociech. Co ważne, ona kompletnie nie zdaje sobie sprawy, jak mocno destrukcyjnie działa na dziecko poprzez swoje negatywne zachowanie. Takie mamy nie potrafią odpowiednio pokazać swojej miłości, ponadto nie wiedzą że ich wychowanie jest złe.

Jakie są typy toksycznych matek?

Toksyczna matka to specyficzna osoba. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że niektóre cechy mogą u niej mocniej dominować. Wyróżnia się aż kilka typów takich kobiet, między innymi:

  • matkę narcystyczną, która zawsze chce być najważniejsza, do tego absolutnie nie przyjmuje do siebie żadnej krytyki
  • matkę nadopiekuńczą, która za wszelką cenę stara się zadbać o dziecko i to bez względu na to ile ma lat, bo uważa że ona zrobi to najlepiej
  • matkę kontrolerkę, która uporczywie pragnie mieć kontrolę nad każdym aspektem życia swojego dziecka
  • matkę uzależnioną, która ma nałóg i poprzez to nie jest w stanie właściwie wypełnić opieki nad dzieckiem
  • matkę perfekcjonistkę, która wymaga perfekcjonizmu od dziecka
  • matkę pasywnie agresywną, a więc ona karze milczeniem i odrzuceniem, poza tym brak tu więzi emocjonalnej z dzieckiem.

dziecko z toksyczna matka

Cechy toksycznej matki – jakie są?

Toksyczne matki posiadają pewne charakterystyczne cechy, które je łączą. Co ważne, to zupełnie niekiedy skrajne typy, wręcz wykluczające się. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że:

  • postrzegają swoje dzieci jak konkurencję, bo czują zazdrość
  • porównują dzieci z innymi lub ze sobą, oczywiście wypadają one przy pozostałych źle
  • są apodyktyczne i chcą non stop kontrolować swoje dzieci na każdym kroku naruszając ich granicę oraz prywatność
  • poniżają pociechy, dlatego że same mają kompleksy
  • krytykują wszystko co robi dziecko, poza tym jak wygląda, czy gdzie mieszka
  • chcą zostać najważniejszą osobą w życiu dziecka
  • nie angażują się kompletnie w emocjonalne życie dziecka.

Toksyczna mama jest nadopiekuńcza, zazdrosna,  krytyczna, niedostępna emocjonalnie, do tego stosuje przemoc fizyczną lub psychiczną. Zmusza dziecko do przejęcia roli rodzica, jak i uwielbia je zawstydzać oraz poniżać. Taka osoba nie zna granic, dlatego wprost krzywdzi pociechę. 

  Behawioryzm - zachowanie i cechy behawioralne człowieka

10 sygnałów, że Twoja mama jest toksyczna

Zastanawiasz się, czy Twoja zaborcza matka jest toksyczna? Poniżej znajdziesz 10 sygnałów, które mogą potwierdzić Twoją tezę. Oto one:

1. Ciągła potrzeba uwagi

Nie tylko samotna toksyczna matka, ale w zasadzie każda pragnie ciągłej uwagi. Kiedy jej brak staje się agresywna, nieprzyjemna, a nawet złośliwa. W zasadzie od całego otoczenia potrzebuje nieustannej uwagi i zaspakajania wyłącznie jej potrzeb.

2. Nadopiekuńczość

Bez względu na wiek swojego dziecka toksyczne matki są nadopiekuńcze. Dają nie tylko dobre rady, ale i okazują im wsparcie, czy pomoc. Co ciekawe, nigdy nie robią nic bezinteresownie, bo chcą kierować życiem dzieci, poza tym potrafią im wszystko później wypominać.

3. Szantaż emocjonalny

Szantaż emocjonalny oraz wzbudzanie w dziecku poczucia winy to normalne zachowanie toksycznych osób, również matek. Oczekuje od pociech poświęcenia, nie przyjmuje do wiadomości odmowy i życia własnym życiem.

4. Zaprzeczanie faktom

Despotyczna matka zaprzecza faktom, wręcz je bagatelizuje, dlatego są awantury, poza tym uważa, że dziecko „wymyśla”. Ciekawostką jest to, że w domu może być zupełnie inna niż w otoczeniu, bo w towarzystwie najbliższych staje się osobą, która niszczy poczucie własnej wartości pociech.

5. Nieprzewidywalna kobieta

Toksyczna matka ma zmienne nastroje, a dziecko nigdy nie wie czego się może po niej spodziewać.

corka z toksyczna matka

6. Krytyka dziecka

Najczęściej toksyczny rodzic krytykuje pociechę. Wyolbrzymia wszystko, podkreśla wady, a jednocześnie wraca do porażek z przeszłości. Negatywne rzeczy są zawsze na pierwszym miejscu, bo pozytywów nie dostrzega.

7. Brak zaangażowania w relację z dzieckiem

Matki z toksycznym usposobieniem są często chłodne wobec pociech. Brak emocjonalnej więzi ma wiele negatywnych skutków, między innymi obniża poczucie wartości dziecka i powoduje, że ma ono poczucie, że na miłość musi jakoś zasłużyć.

8. Ofiara

Toksyczne osoby zawsze stawiają siebie w roli ofiary. Matka może wypominać, że poświęca się dla dzieci, do tego wini je za swoje niepowodzenia.

9. Milczenie

Karanie milczeniem to popularna zagrywka toksycznej matki. Celowa obojętność ma wymusić przeprosiny, poza tym sprawić, że dziecko ulegnie.

10. Brak szacunku do zdania dziecka

Toksyczny rodzic przerywa dziecku, bo nie obchodzi go to co ma do powiedzenia. Matka uważa, że pociecha jest niewystarczająca, do tego oczekuje, że dopasuje się do jej planów, czy potrzeb. Nie ma mowy tutaj o żadnym szacunku.

Toksyczna matka a dorosły syn

Toksyczny dom wpływa na dorosłe życie dzieci. Jak jest w przypadku chłopców? Matka może być chorobliwie zazdrosna o syna, wręcz pragnąć mieć go wyłącznie dla siebie. Kontrola jego życia to norma, podobnie jak wymuszanie przysług, umniejszanie jego wartości i dyskredytowanie w jego oczach każdej partnerki. Traktowanie dorosłego mężczyzny jak dziecko objawia się na liczne sposoby, od nadopiekuńczości, po nie szanowanie jego wyborów. Nie da się ukryć, że to jest złe i niesie ze sobą sporo zagrożeń, które negatywnie odbiją się na jego samodzielnym życiu, między innymi na rodzinie, którą stworzy.

  Toksyczna teściowa - co zrobić, żeby się od niej uwolnić? 5 sygnałów ostrzegawczych i jej cechy

Toksyczna matka a dorosła córka

Toksyczna matka i dorosła córka to popularny duet występujący w wielu rodzinach. Rodzic powoduje, że dziecko ma niskie poczucie wartości, bywa pomijane, a nawet i lekceważone. Wybory córki są krytykowane, mało tego, zawsze porównuje się ją do matki z młodości. Sterowanie jej życiem oraz stawianie wymagań nie daje dobrego przykładu. Pociecha płci żeńskiej ma stawiane zdecydowanie wyższe wymagania niż gdy chodzi o chłopców. Toksyczna matka pozbawia jej prywatności, nie znosi sprzeciwów, a do tego wymaga od nich czasem niemożliwego. Toksyczna matka z dorosłą córką nie ma silnej więzi, bo to raczej uzależnienie.

klotnia z matka

Jak postępować z toksyczną matką?

Relacja z toksycznym rodzicem jest kłopotem i może mieć negatywny wpływ na przyszłość dziecka. Jak postępować z taką matką? Niekiedy opuszczenie domu rodzinnego jest najlepsze, bo odcinamy się od piętna. Warto budować w sobie pewność siebie i poczucie własnej wartości, ponadto nie ulegać presji mamy. Trzeba zawsze stawiać siebie na pierwszym miejscu, do tego wypracować swoje własne, zdrowe wzorce jeśli posiadamy już rodzinę. Toksyczny człowiek na wiele sposobów próbuje wpłynąć na dziecko, a ono powinno zachować mimo wszystko balans w życiu i nie dać się całkowicie podporządkować. To wymaga odwagi, dużo pracy oraz wsparcia innych.

Jak ostatecznie uwolnić się od toksycznej matki?

Agresywna matka to spory kłopot, nie tylko dla małego, ale i dla dorosłego dziecka. Jak się od niej uwolnić? Nie ma jednej, uniwersalnej recepty, aczkolwiek istnieje kilka patentów. Odcięcie się i życie własnym życiem to najlepsza opcja, choć nie zawsze możliwa. Terapeuta dla wielu to jedyny ratunek, bo ludzie niekiedy sami nie są w stanie dokonać zmian. Despotyczna matka może w przyszłości stać się taką babką i ucierpią na tym wnuki. Pokonanie traumy, przepracowanie problemów oraz poznawanie innych ludzi – to recepta, aby odzyskać balans i uwolnić się od mamy z toksycznym zachowaniem.

Toksyczna matka a terapia z psychologiem

Toksyczna matka potrafi naprawdę zmienić życie dziecka w piekło. Masa osób musi korzystać ze wsparcia fachowca, a więc z terapii psychologicznej. Rozmowa z takim człowiekiem może uświadomić nam wiele. Psycholog pokazuje w jaki sposób rozwiązywać konflikty z rodzicem, a także nie powielać wzorców wyniesionych z domu. Zapomnisz dodatkowo o poczuciu winy, jak i będziesz w stanie wypracować zupełnie, nowe i to zdrowsze zachowania.