nastolatek klocki sie z matka

Jak rozmawiać z nastolatkiem? 7 podstawowych zasad

Osoby wkraczające w okres nastoletni i dorastające powoli odseparowują się od rodziców i są w większym stopniu zainteresowane własnym światem oraz rówieśnikami. Wielu rodziców zastanawia się nad tym, jak rozmawiać z nastolatkiem i co robić, aby rozwiązać różnego rodzaju problemy. Przedstawiamy 7 ważnych porad.

7 rad, które pozwolą Ci porozmawiać z nastolatkiem

1. Nie zaczynaj rozmowy od „Musimy porozmawiać”

Dla nastolatka słowa „Musimy porozmawiać” mogą wskazywać na jakieś problemy. Lepiej nie nastawiać swojego dziecka na tego typu komunikację, ponieważ nastolatek w takiej sytuacji przybiera postawę obronną i bardzo się pilnuje, aby unikać pewnych słów i tematów oraz pokazywania własnych emocji. Znacznie lepiej przyjść po prostu do pokoju nastolatka i rozpocząć miłą pogawędkę lub po prostu usiąść przy dziecku z książką.

2. Wysłuchaj swojego dziecka

W każdej, nawet najpoważniejszej sytuacji, warto posłuchać swojego dziecka. Jego lub jej zdanie na dany temat ma ogromne znaczenie. Warto popatrzeć z perspektywy nastolatka, a nie tylko osoby dorosłej, nauczycieli lub pedagoga szkolnego. Aktywne słuchanie ma ogromne znaczenie w kontekście budowy dobrego porozumienia.

3. Postaw na dobrą komunikację

Dobra komunikacja to taka, która nie ocenia nastolatka i daje przestrzeń na wyrażenie własnych emocji i odczuć. Nie należy naruszać granic dziecka, tylko najlepiej okazać zainteresowanie w łagodny i spokojny sposób. Dodatkowo warto przeczytać artykuł: https://www.vitapku.pl/psychologia/jak-rozmawiac-z-nastolatkiem-ktory-sie-buntuje-z-powodu-swojej-choroby

4. Nie zadawaj zbyt wielu pytań

Nastolatka nie należy przesłuchiwać, tylko wysłuchać. Zadawanie zbyt wielu pytań sprawia, że dziecko nie chce rozmawiać i staje się coraz bardziej zamknięte w sobie.

5. Nie wzbudzaj poczucia winy

Bez względu na to, co się stało, nie należy wzbudzać poczucia winy w nastolatku. Wszystkie sprawy trzeba traktować w sposób dojrzały, nawet jeśli dotyczą seksu w wieku nastoletnim, złych ocen, agresji, problemów z rówieśnikami.

6. Traktuj nastolatka jak partnera

  Toksyczna kobieta - rozpoznaj ją zanim zostanie twoją żoną!

Nastolatek to osoba, która prawie jest dorosła. Co prawda to właśnie „prawie” czyni wielką różnicę, ale nie zmienia to faktu, że nastolatka nie można traktować jak małego dziecka. Zwykle adolescenci mają wiele różnorodnych doświadczeń i nawet rodzice mogą się od nich czegoś nauczyć.

7. Empatyzuj i przypomnij sobie siebie sprzed lat

Czasy nastoletnie to odległa przeszłość? Nawet jeśli tak czujesz, to w rzeczywistości pewnie jesteś w stanie przypomnieć sobie siebie sprzed lat. Postaraj się być empatycznym i spokojnym rodzicem, który rozumie co przeżywa nastolatek.