dojrzala kobieta

Dojrzała kobieta – kiedy się nią staje? 7 cech

Kobieta dojrzała – czyli jaka? Wiele osób zastanawia się, czy wiek jest wyznacznikiem, czy może coś zupełnie innego definiuje taką osobę. Ty również o tym myślisz? W naszym artykule staramy się odpowiedzieć na to niezwykle nurtujące pytanie. Koniecznie sprawdź szczegóły!

Dojrzałość fizyczna a emocjonalna

Każdy człowiek przechodzi różne etapy kształtowania osobowości, jak i wizerunku. Nie da się ukryć, że dojrzałość emocjonalna dotyczy kobiecego wnętrza. Objawia się specyficznym zachowaniem. Co to może być? Kobieta wie jak kontrolować swoje emocje, potrafi pójść na kompromis, ponadto przystosowała się do życia w społeczności. W skrócie można by powiedzieć, że dojrzałość to moment, w którym dziewczyna potrafi śmiać się ze swoich słabości i wyznaczać dystans przy tym nie ma potrzeby, aby cały świat się wokół niej kręcił. Natomiast dojrzałość fizyczna wiąże się w mocnym stopniu z wyglądem przede wszystkim samego ciała. Dziewczynki dorastają w aż odmiennych 5 fazach. 8-14 lat to chwila, w której ich ciało zaczyna się znacząco zmieniać, co ważne, w środku, jak i na zewnątrz. Jednak dopiero 10-15 lat to tak zwane pokwitanie właściwe, czyli ciało staje się bardziej kobiece, a miesiączka sygnalizuje gotowość do poczęcia dziecka. Trzeba pamiętać, że dojrzewanie wiąże się z transformacją zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej, a u każdego przebiega w indywidualny sposób.

dojrzala blondynka

Kiedy kobieta staje się dojrzała?

Dojrzała kobieta musi być taka zarówno pod względem emocjonalnym jak fizycznym. To nie zależy wyłącznie od wieku, a przede wszystkim od emocji, doświadczeń, przemyśleń oraz od gotowości na nadchodzące zmiany. Psychika ma wbrew pozorom ogromne znaczenie! Osiągnięcie odpowiedniego podejścia to tak naprawdę suma wielu rzeczy, które się na siebie nakładają. Metryka to niekiedy dla wielu najistotniejszy detal, ale jak jest rzeczywiście? Nie ma sztywnych ram czasowych określających dojrzałość, choć niektórzy naukowcy podają pewne liczby, które są sugestią. Jak to wygląda? Według wielu badań kobieta dojrzała biorąc pod uwagę wiek to ta, która skończyła 32 lat. Ciekawostką jest fakt, że faceci osiągają te ten stan zdecydowanie w innym terminie, mniej więcej po 43 roku życia. Różnica 11 lat jasno pokazuje, że panowie dojrzewają później.

  INTJ (osobowość typu Architekt) - cechy, zalety, wady, znani Architekci

Ciekawostką jest to, że kobieta dojrzała wcale nie musi mieć potomstwa, robić kariery ani posiadać męża. To wcale nie są kryteria dorosłości, a jedynie pewne utarte w społeczeństwie schematy. To zachowanie, czy wizerunek zdecydowanie bardziej określa człowieka niż sam zegar biologiczny oraz życiowe osiągnięcia. Schematy bywają naprawdę krzywdzące.

7 cech dojrzałej kobiety

Kobieta dojrzała zachowuje się w specyficzny sposób. Niektóre jej cechy to oczywiście plus, inne minusy, ale wszystkie są tak samo ważne, bo wpływają na jej osobowość. To suma doświadczeń życiowych oraz pracy nad sobą, a także zmian, które w niej zaszły na przestrzeni lat.

Dojrzała kobieta ma w sobie pewne charakterystyczne cechy. Oto one:

1. Stabilność

Stabilność emocjonalna jest to adekwatna reakcja na daną sytuację. Trafne ocenienie i zachowanie pokazuje stateczność oraz stabilność kobiety. Ona nie wyzbyła się nadmiernej emocjonalności, ale za to nabyła opanowanie oraz dystans, który daje jej przewagę nad młodszymi dziewczynami.

2. Brak schematyczności

Wychodzenie poza schemat pozwala podejmować wyzwania bez obaw przed czekającymi na nas zmianami. Wszystko jednak robi się z głową, a więc rozsądnie próbuje nowych rzeczy. Porażki traktowane są jak lekcje, a nie koniec świata, więc zupełnie odwrotnie niż gdy mowa chociażby o nastolatkach.

3. Akceptacja siebie

To całkowite pogodzenie się z pewnymi kwestiami, poza tym docenienie siebie oraz swojego piękna zarówno tego w środku, jak i na zewnątrz. Czasem na to pracuje się latami, bo duży wpływ ma otoczenie. Dojrzała kobieta ma właśnie akceptację siebie i to pełną.

4. Radość życia

pozwala cieszyć się z najdrobniejszych rzeczy jak dziecko. To specyficzne podejście, które co ciekawe, naprawdę odmładza. Takie nastawienie to wynik stabilności emocjonalnej oraz akceptacji siebie. Dojrzała kobieta promienieje wewnętrznym spokojem oraz radością i to naprawdę łatwo zauważyć.

5. Ochrona prywatności

Dojrzała kobieta jest świadoma, że nie ma sensu pokazywać swojego życia, na przykład w kanałach social media w całości. Nie robi nigdy nic na pokaz! Bez trudu jest w stanie oddzielać życie prywatne od tego wirtualnego. Podejmuje świadome decyzje, dlatego też nie ma mowy o sensacjach i kontrowersjach.

  ISFP (osobowość typu Poszukiwacz Przygód) - cechy, zalety, wady, znane osoby ISFP

6. Wie czego chce

Kobieta dojrzała z racji tego, że ma już doświadczenie oraz świadomość pewnych rzeczy zyskuje przewagę nad młodszymi dziewczynami. Wie co chce, a czego nie, dzięki temu jej życie jest łatwiejsze. Zadaje pytania bez obaw o odpowiedź.

7. Odpowiedzialność

Zyskujemy ją z wiekiem w trakcie dojrzewania. Ta cecha powoduje, że stajemy się odpowiedzialni za swoje czyny i słowa. Z tyłu głowy mamy to, że wszystko ma swoje konsekwencje, które poniesiemy.

Dojrzała kobieta ma w sobie bogaty zestaw cech, a niektóre wynikają z siebie nawzajem. Wiadomo, że każda może mieć nieco inne, bo dużo zależy od charakteru, ale mimo wszystko istnieją wspólne, które je ze sobą wiążą.

dojrzalosc

Czy dojrzałość ogranicza kobiecie możliwość zabawy?

Kobieta dojrzała bez względu na swój wiek i tak może korzystać z życia, i to pełnymi garściami. Stereotypy są jednak spore w tej kwestii, dlatego też wiele osób obawia się robić to na co ma naprawdę ochotę ze względu na ocenę innych ludzi. Zdecydowanie wydaje się, że dojrzałość emocjonalna oraz odpowiedzialność powoduje, że nie ma już miejsca na zabawę. Oczywiście to nie sprawi, że dojrzała kobieta nie będzie popełniać błędów bądź robić głupot. Można sobie pozwalać na realizację marzeń i planów, również tych niezwykle szalonych. Różnica polega na tym, że z czasem człowiek doskonale zdaje sobie sprawę z konsekwencji, które mogą czekać. Możliwość zabawy ogranicza przede wszystkim podejście do życia, czy usposobienie, a nie fakt, że ktoś jest już dojrzały.