kobieta marzy

Jakie mogą być marzenia? 15 najczęstszych z nich

Marzenia są małe i duże, w zasadzie każdy jakieś posiada. To motywacja do działania, ale nie tylko bowiem przede wszystkim pozwalają nam wierzyć, że wszystko jest możliwe. Wyobrażenia, życzenia i pragnienia – wszyscy jakieś skrywamy w swoich głowach, choć nie zawsze o nich mówimy. Jakie można mieć marzenia? W naszym artykule pojawia się 15 najczęstszych z nich. Koniecznie sprawdź o które chodzi!

Marzenia – czym są i skąd się biorą?

Jeśli chodzi o marzenia, to one powstają w naszym umyśle. Mogą być ubrane w słowa, jak i w obraz. Tworzymy sobie wizje w taki sposób jak chcemy, bo nic nas tu nie ogranicza oprócz naszej wyobraźni. Wytwarzamy w głowie wiele rzeczy, nawet te całkowicie nierealne, które nie mają tak naprawdę szans się wydarzyć.

Marzenie biorą się z naszych ukrytych pragnień, życzeń lub z niespełnionych ambicji tudzież potrzeb. Przyczyn takich wizji jest naprawdę wiele, a u każdego są odmienne. Jakie można mieć marzenia? Bardzo przyziemne, jak i odwrotnie oderwane od rzeczywistości. Marzyciele w swojej wyobraźni tworzą miliony najróżniejszych scenariuszy. Dosłownie „bujają w obłokach”, choć nie tylko oni pogrążają się w sferze marzeń, ponieważ każdy od czasu do czasu to robi nawet nieświadomie.

Jakie są rodzaje marzeń?

Marzenia to są wytwory naszej wyobraźni. W głowie tworzymy różne wizje. To myśli, fantazje oraz życzenia dotyczące wielu tematów, od życia, po karierę, czy związki. Sami je powodujemy pod wpływem chwili, a także pewnych zdarzeń. Marzenia dzienne to niejedyna możliwość, dlatego że istnieją również te nocne. To sny, które również są wytworem naszej wyobraźni. W większości przypadków są one bardzo realistyczne, natomiast inne wręcz przeciwnie, niezwykle mało autentyczne, a nawet i dziwne. Sporo z nich rankiem zapominamy, choć nie zawsze.

rozmarzona kobieta

O czym marzą ludzie? Poznaj 15 przykładów

Każdy ma swoje własne marzenia, aczkolwiek istnieją takie które pojawiają się w wielu głowach. To popularne wyobrażenia na temat rzeczy materialnych, czy chociażby związków. W naszym zestawieniu znalazło się aż 15 takich propozycji. Oto one:

1. Spotkać miłość swojego życia

Zdecydowanie najwięcej osób marzy o odnalezieniu swojej drugiej połówki. Pragnienie posiadania czułego partnera u boku posiadają przede wszystkim single lub osoby w związku, który nie daje im spełnienia. Spotkać miłość można, ale trzeba być otwartym na innych, do tego nie szukać na siłę ani nie udawać kogoś innego.

2. Posiadać swoje miejsce na ziemi

Większość osób ma wręcz banalne marzenia głównie te dotyczące rodziny lub przyszłości. Wizja o swoim własnym domu bądź mieszkaniu powtarza się najczęściej. Nie każdy jednak ma perspektywy na szybkie zyskanie swojego „m4”. Brak pieniędzy nie jest jedyną przeszkodą, choć fundusze są tu oczywiście decydującym czynnikiem. Warto odkładać chociażby symboliczne kwoty, aby zyskać nieco oszczędności na start i móc zrealizować swoje marzenie.

3. Podróże

Kolejnym klasycznym marzeniem będzie podróżowanie dookoła świata. Wycieczki wiążą się nie tylko z funduszami, ale i z odwagą, aby ruszyć w nieznane. Wystarczy nieco zmienić myślenie i postawić na tańsze formy wyjazdów, na przykład stopem. Możliwości mamy spore, aby zrealizować to marzenie, choć potrzeba dużo determinacji, a także działania. Zacznij od niedalekich wypraw, aby zyskać większą pewność siebie. Uczenie się języków, czy zgłębianie kultur innych krajów – to okaże się z pewnością pomocne.

  Szowinizm - co to jest? Przykłady męskiego szowinizmu

4. Szczęście

Jednym z uniwersalnych życzeń jest to o szczęściu. Co ważne, dla każdego oznacza  zupełnie coś innego, więc pojawią się tu nawet spore rozbieżności w wizjach. Poczucie szczęścia daje, między innymi rodzina, pieniądze, jak i rozwój osobisty.

5. Przebiec maraton

Bardzo dużo osób chce brać udział w zawodach sportowych, aczkolwiek marzenie o pokonaniu maratonu jest tu zdecydowanym liderem. To trudne wyzwanie, które wymaga długich i ciężkich przygotować, ale jest oczywiście możliwe do spełnienia.

rozmarzony mezczyzna

6. Wydać książkę

Sporo ludzi chciałoby napisać książkę i ją wydać. Pisanie to dla wielu sposób na oderwanie się od rzeczywistości, poza tym relaks. Hobbystyczne tworzenie można zamienić na profesjonalne, bo wystarczy regularnie spisywać swoje myśli i znaleźć potem wydawcę. Niekiedy trzeba będzie wprowadzić wiele zmian w pierwowzorze szkicu, ale to tylko pomoże w dalszym rozwoju kariery. Doświadczenie przydaje się tak samo, jak wyobraźnia. To marzenie jest proste do realizacji!

7. Zmienić swój wygląd

Niektórzy pragną schudnąć, natomiast inni chcą zmienić fryzurę, czy chociażby wielkość biustu. Marzenia dotyczą różnych kwestii wyglądu, dlatego są naprawdę odmienne. W wyobraźni mamy obraz swojej nowej, idealnej wersji, która motywuje do wprowadzenia zmian w życiu.

8. Nauka czegoś nowego

Jedni pragną poszerzać swoją wiedzę, pozostali uczyć się języków, czy doskonalić już zdobyte umiejętności. W głowie mamy liczne marzenia dotyczące rozwoju osobistego, czy zawodowego. To będzie dobry motor do podjęcia działań, które pozwolą nam osiągnąć zamierzony cel.

9. Odnowić kontakty z rodziną lub znajomymi

Niektórzy marzą o odnowieniu kontaktów ze znajomymi ze szkoły, starymi przyjaciółki, czy z dalekimi krewnymi. W ich głowach pojawia się wizja spotkań z dawno niewidzianymi osobami. Wystarczy wykonać kilka telefonów lub przeszukać kanały social media, aby odnowić relacje.

10. Zdrowie

Większość ludzi ma przyziemne marzenia, które skupiają się na dobrym zdrowiu dla siebie oraz dla najbliższych. Bez niego przecież trudno jest realizować inne cele. To fundament, o którym niekiedy zapominamy. Bez zdrowia nie spełnimy się zawodowo, w relacjach międzyludzkich, czy nie będziemy mogli poszerzać wiedzy, a nawet i podróżować.

11. Samochód

Jeśli chodzi o materialne marzenia mieszkanie nie jest jedynym, bo równie popularne bywa pragnienie o wymarzonym aucie. Tu panowie zdecydowanie przeważają, bo bez względu na wiek wyobrażają sobie swój samochód ze snów. Markowe, sportowe typy są numerem jeden.

12. Skok ze spadochronem

Fani mocnych wrażeń wyobrażają sobie skok ze spadochronem. Taki wyczyn budzi obawy, a jednocześnie nutkę ciekawości. Z pewnością takie przeżycie byłoby pięknym wspomnieniem. Ekstremalne doświadczenia znajdują się w czołówce pragnień, nic dziwnego bo dostarczają adrenaliny oraz poruszają kreatywność.

  INFJ (osobowość typu Rzecznik) - cechy, zalety, wady, znani Rzecznicy

13. Zwycięstwo

Sportowcy i pasjonaci sportów, czy gier z pewnością marzą, aby zwyciężać. W ich głowach pojawia się obraz nagród, podium oraz uwielbienia fanów. Oczami wyobraźni widzą swój sukces. To doskonały bodziec do podjęcia działań, który może zbliżyć ich do upragnionego zwycięstwa, a także profitów z nim związanych.

14. Kariera

Niektórzy w głowie układają marzenia, które dotyczą ich ścieżki zawodowej. Skupiają się bowiem na karierze. Marzą o awansie, własnej firmie, czy o objęciu kierowniczego stanowiska. Widzą siebie na nowym miejscu. Ich wizja dotyczy ludzi spełnionych i szczęśliwych z sukcesami na koncie.

15. Życiowa stabilizacja

Dość spora część społeczeństwa marzy o życiowej stabilizacji, która pozwoli im osiągać inne cele, czy realizować kolejne marzenia. Posiadanie pracy, dobrego zdrowia oraz rodziny to dla nich coś najważniejszego. Skupiają się na tym mocno i to dosłownie w każdej swojej wolnej chwili.

kobieta liczy ze marzenie sie spelni

Największe wady i zalety marzeń – jakie są?

Wszystko ma swoje wady, jak i zalety również marzenia. Jakie mamy w tym przypadku plusy? Przede wszystkim wizje:

 • dodają nam skrzydeł
 • mobilizują do podjęcia działań w celu ich realizacji
 • pobudzają wyobraźnie
 • w pewien sposób formują nasze życiowe cele
 • odprężają
 • wprawiają w dobry nastrój
 • podnoszą samoocenę
 • to „lek” na chandrę i złe chwile.

Nie można zapominać, że jest tutaj sporo wad. Zdecydowanym minusem będzie to, że marzenia:

 • mogą odcinać nas całkowicie od rzeczywistości
 • powodować zazdrość
 • izolować od otaczającej nas rzeczywistości
 • pochłaniają masę czasu, który można by spożytkować inaczej
 • mogą stać się w pewnym momencie dla nas tak realne, a niestety, ale to może prowadzić do wielu zaburzeń, a nawet i poważnych schorzeń.

W dużym stopniu to o czym marzymy przyczynia się do tego, czy będzie to miało dobry, czy zły wpływ na nasze życie, poza tym istotny jest fakt jak do tego podchodzimy. Oddawanie się bez reszty marzeniom nie będzie sprzyjać ich spełnianiu, ponieważ poprzez to odsuniemy się od świata rzeczywistego i pogrążymy w we własnych wizjach.

Marzyć czy działać? A może oba na raz?

Marzycielskie wizje pojawiają się w naszych głowach już od najmłodszych lat. Każdy z nas ma swoje pragnienia, które z wiekiem się zmieniają. Wiele badań naukowych pokazuje, że marzenia są nam potrzebne, bowiem dzięki nim rozwijamy swoją kreatywność, bo stymulują dość mocno wyobraźnie. Dodatkowo są one dla wielu bodźcem do działania, jak i do wprowadzania zmian. Trzeba jednak nie tylko marzyć, ale i wdrażać w swoje życie pragnienia, czyli je realizować. W innym wypadku nic nie zmienimy, a do tego może pojawić się niepotrzebna frustracja. W przypadku, gdy marzenia odcinają nas od rzeczywistości oraz powodują jedynie zazdrość bądź zawiść to zdecydowanie negatywnie wpłyną na nasze życie.