pozytywna kobieta

60 pozytywnych cech charakteru – poznaj je wszystkie!

Pozytywne cechy osobowości każdy z nas ma inne, bo zależą one od wielu kwestii. Co ważne, istnieje bardzo dużo takich, które się u większości osób powtarzają. Czasami trudno jest nam je tak od razu wymienić. Zalety mamy wszyscy, mniej lub więcej, ponadto masę z nich można zyskać, bo można się ich wyuczyć. W naszym artykule pojawia się lista pozytywnych cech charakteru. Koniecznie sprawdź, które z nich posiadasz!

Pozytywne cechy charakteru – poznaj aż 60 z nich!

Pozytywne cechy charakteru to te, które są wręcz pożądane. Wielu chciałoby posiadać tylko takie. Ich posiadanie pozwala nam zjednywać sobie ludzi, lepiej radzić sobie w pracy, czy chociażby w relacjach międzyludzkich. W wielu sytuacjach musimy wymienić swoje dobre cechy charakteru. To ćwiczenie jest łatwe, choć niektórym może i tak sprawiać masę trudności. Na szybko czasem ciężko jest przytoczyć nawet kilka z nich, a lista jest przecież okazała. W naszym zestawieniu masz pozytywne cechy człowieka. Oto 60 najczęściej wymienianych. Będzie to:

1. Asertywność

Dobre cechy ludzi są różne, aczkolwiek asertywność jest mocno ceniona. To umiejętność polegająca na wyrażaniu własnego zdania, choć w taki sposób aby nikogo nie urazić. Wiele osób myli to z agresją, ale w tym wypadku chodzi o dbanie o swoje interesy, a jednocześnie o kontrolę zachowania. Co ciekawe, jest to cecha nabyta, a zatem możemy się jej nauczyć.

2. Bezinteresowność

Ludzie, którzy pomagają innym bezinteresownie robią to i nie oczekują nic w zamian. Działają w ten sposób wyłącznie z potrzeby serca, nie chcą bowiem profitów. Chętnie angażują się w wolontariat lub w inne podobne działania. Niosą pomoc innym, bo dzięki temu czują się w pewien sposób spełnieni.

3. Dobroduszność

Dobre cechy charakteru to z pewnością dobroduszność. Co to takiego? To pewnego rodzaju pozytywne nastawienie, które objawia się, między innymi życzliwością i radością bijącą od człowieka z jego wnętrza. Pozytywne nastawienie względem innych, a także serdeczność oraz pogodzenie się z losem jest u nich normalne.

4. Życzliwość

To przyjazne usposobienie człowieka, on lubi pomagać innym, dobrze im życzy, a także jest zwyczajnie miły. Taka postawa składa się z wielu cech, między innymi z empatii, wsparcia wobec samego siebie, ponadto chodzi też o uważność, czy chociażby wdzięczność za to co mamy.

5. Empatia

Pozytywna cecha to oczywiście empatia. Jest to zdolność odczuwania przeżyć innej osoby, a także wczuwanie się w konkretne sytuacje. To istotne, bo dzięki temu lepiej można zrozumieć ludzi, a także im pomóc. Życzliwe wsparcie, porozumienie oraz umiejętność postawienia się na czyimś miejscu – to wszystko niezwykle ułatwi kontakty międzyludzkie.

6. Gościnność

Wiele osób uwielbia przyjmować gości, bo to  sprawia im niezwykłą frajdę. Przygotowania, tworzenie atmosfery – liczy się tu każdy aspekt. Tacy ludzie czerpią radość z goszczenia i zajmowania się innymi. Ich dom zawsze jest pełen znajomych, poza tym będzie on otwarty też na przypadkowych gości.

7. Odpowiedzialność

To obowiązek moralny, czyli odpowiadamy za swoje czyny. Człowiek zna swoje wady oraz zalety, do tego zawsze na czas wywiązuje się z powierzonych działań. W razie konieczności przyzna się do winy, gdy zrobi jakiś błąd. Podchodzi do wszystkiego odpowiedzialnie.

8. Odwaga

Dobre cechy charakteru są odmienne, ale odwaga zdecydowanie się wyróżnia na tle innych. Człowiek nie boi się, do tego potrafi działać w kryzysowych sytuacjach. Walczy o swoje, a przede wszystkim broni swoich przekonań oraz wartości. Działa odważnie!

9. Opanowanie

Wewnętrzny spokój sprawia, że człowiek jest opanowany w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. W większości przypadków takie osoby są bardzo cierpliwe. Jedno jest pewne, nie tracą oni głowy, dlatego że doskonale radzą sobie w kryzysach. Nigdy nie wpadają w panikę, ponieważ są opanowani – podchodzą do wszystkiego na „chłodno”.

10. Optymizm

Optymizm to pozytywne nastawienie, czyli to  miłe cechy charakteru. Ludzie patrzą na świat przez przysłowiowe „różowe okulary”, bo widzą same plusy, do tego u nich szklanka jest do połowy pełna. Wyróżnia ich odwaga, cierpliwość oraz entuzjazm. Na ich twarzy jest uśmiech, a w sercu masa pozytywnego nastawienia.

optymistyczna kobieta

11. Poczucie humoru

Osoby z dystansem do siebie, a także z poczuciem humoru są lepiej odbierane przez otoczenie niż te smutne, czy zamknięte w sobie. Wesołe osoby czerpią radość w zasadzie ze wszystkiego, a uśmiech z ich twarzy nie schodzi. W takim towarzystwie zawsze czas płynie milej!

12. Pracowitość

Pozytywne cechy charakteru to oczywiście pracowitość. Tacy ludzie bardzo mocno angażują się w powierzone zadania, do tego są lojalni i odpowiedzialni. To pomaga im w życiu codziennym, jak i w służbowym. To prawdziwi pracusie niezwykle skoncentrowani na celu.

13. Prawdomówność

W przypadku tej pozytywnej cechy ludzie mówią prawdę i to zawsze bez względu na okoliczności, czy konsekwencje. Niczego nie zatajają, bo są bardzo uczciwi w stosunku do siebie, jak i do innych. Na takich osobach można zawsze polegać.

14. Punktualność

Przychodzenie zawsze na czas, a nawet nieco wcześniej pokazuje szacunek względem innych osób. Taka cecha jest niezwykle przydatna w wielu sytuacjach, nie tylko w tych codziennych, ale przede wszystkim w służbowych. Spóźnianie się jest zawsze źle odbierane, a punktualność wręcz przeciwnie. Dobra organizacja czasu pozwala nam nabyć tę cechę!

15. Rozsądek

Pozytywne cechy charakteru to przede wszystkim rozsądek. Człowiek kieruje się tutaj swoim doświadczeniem, przemyśleniami oraz wiedzą, a nie uczuciami i emocjami. Stara się wyciągać wnioski i podejmować najlepsze decyzje. Rozsądek podpowiada mu więcej niż serce.

16. Komunikatywność

Komunikacja jest ważna i to w zasadzie na każdej płaszczyźnie. W relacjach międzyludzkich to absolutna podstawa. Umiejętność komunikacji, zrozumienia oraz odpowiedniego reagowania na argumenty jest kluczowe, aby dobrze dogadywać się z innymi. Nie każdy niestety ma w sobie taką cechę.

17. Hojność

Człowiek, który jest hojny nie ma problemu z dzieleniem się, do tego z robieniem prezentów bez okazji. Co ważne, w tym wypadku nie liczy się zasobność czyjegoś portfela, bo można dawać wiele rzeczy, nie tylko pieniądze.

18. Troskliwość

Troszczenie się o innych jest ważne nie tylko w relacjach rodzinnych, ale i w tych partnerskich. Ta cecha może objawiać w prozaicznych rzeczach dnia codziennego. Nie trzeba demonstrować jej spektakularnie, bo tu nawet małe gesty znaczą wiele.

19. Pomysłowość

Kreatywne myślenie pomaga w życiu codziennym, zwłaszcza w kryzysowych momentach. Taka cecha charakteru jest doceniana nie tylko w zawodach artystycznych, bo u każdego będzie ogromną zaletą. Twórczy umysł jest w stanie wymyślić wiele nawet pod presją czasu, czy w kryzysowym momencie.

  Toksyczna matka - jak sobie z nią poradzić i uwolnić na zawsze?

20. Bystrość

Osoby bystre są niezwykle spostrzegawcze, poza tym inteligentne. Ich spryt oraz talent pozwala im osiągnąć w życiu wiele. Prawdziwe bystrzaki bez trudu zorientują się w nowościach, do tego rozwiążą wszelkiego rodzaju zagwozdki. Trenowanie umysłu i logicznego myślenia pomoże nam nabyć tę cechę lub ją bardziej rozbudować.

bystra kobieta

21. Wyrozumiałość

Człowiek wyrozumiały jest w stanie zrozumieć zachowania i reakcje innych bez oceniania. Ma dużą skłonność do wybaczenia, do tego również potrafi o wielu rzeczach zapominać. Nie ma mowy o osądzaniu, czy też o braku tolerancji, wręcz przeciwnie. Wyrozumiałość to wyjątkowa cecha, którą posiada naprawdę niewielki odsetek ludzi.

22. Dokładność

Kiedy człowiek jest dokładny to z ogromną precyzją wykonuje każde nawet najdrobniejsze czynności. Dba, aby dopieścić szczegóły, bowiem chce aby wszystko było wręcz idealne. Przykłada się do tego co robi, ponieważ wkłada w to całe swoje serce.

23. Wielkoduszność

W przypadku osób wielkodusznych mowa tutaj o wyrozumiałości, szlachetności, a także o zrozumieniu. To jest cnota ludzi uduchowionych.

24. Skromność

Osoby skromne nie chwalą się nigdy niczym, ponadto nie dbają o rozgłos ani o uznanie innych. Widać tu wyraźną powściągliwość, pokorę, uduchowienie, jak i wyciszenie. Taki człowiek robi co może, a nigdy nie oczekuje za to specjalnych nagród lub pochwał. Wiele osób odbiera skromność jako negatywną cechę, a wcale tak nie jest.

25. Altruizm

Altruiści powstępują w taki sposób, aby bezinteresownie nieść pomoc innym ludziom. Co ważne, nie oczekują oni w zamian nic, bo robią to wyłącznie z potrzeby serca. Nie chcą poklasku, bo postępują w imię dobra innych. To ich cel życiowy, pewnego rodzaju misja.

26. Ciekawość

Człowiek, który ma wewnętrzną potrzebę poznawania świata, czy uczenia się jest odbierany pozytywnie przez społeczeństwo. Jego ciekawość bywa niekiedy zaraźliwa! Bez trudu przekracza granice, bo jest dosłownie głodny wiedzy. Widać tu wyraźny pociąg do tego co nieznane. Pragnie odkrywać, jak najwięcej, do tego chce zdobywać nowe doświadczenia.

27. Przezorność

Osoby przezorne są zawsze ubezpieczone, a więc mają zdolność przewidywania problemów, jak inną ważną umiejętność, bo potrafią im zapobiegać. Doskonale radzą sobie, bo są przygotowani na wiele ewentualności. Przezorność sprawia, że są w stanie zapobiec niekorzystnym wydarzeniom, ale tylko tym, które przewidzą.

28. Zaradność

Osoby zaradne radzą sobie nawet w trudnych momentach. Ich kreatywność, samozaparcie oraz samodzielność – te cechy powodują, że prędko wyjdą z każdej opresji. Zaradność pozwala im skutecznie zapobiegać poważniejszym kłopotom i zjednywać sobie ludzi.

29. Grzeczność

Dobrze ułożony człowiek ma wiele pozytywnych cech. Grzeczność jest to zachowywanie się odpowiednio do sytuacji. Ta cecha to może być wynik wychowania lub usposobienia człowieka. Uprzejmość, szarmanckość, a także „ułożenie” jest to kwintesencja grzeczności.

30. Zdyscyplinowanie

Osoby zdyscyplinowane bez trudu podporządkowują się panującym zasadom. Nie mają najmniejszego problemu z dopasowaniem się do obowiązujących reguł.

zdyscyplinowana kobieta

31. Uprzejmość

Człowiek uprzejmy ma wysoką kulturę osobistą, do tego życzliwy stosunek do ludzi. Wie doskonale jak się zachować w danej sytuacji, do tego jest bardzo wrażliwych na innych. Bezinteresownie pomaga, bo jest uczynny i traktuje wszystkich przyjaźnie. Ta cecha jest niebywale pożądana w czasach, gdzie pewne zasady odchodzą do lamusa.

32. Godny zaufania

Człowiek godny zaufania zawsze bez względu na wszystko dotrzymuje słowa oraz tajemnic. Można z nim szczerze porozmawiać, a on i tak zachowa to wyłącznie dla siebie. Nie plotkuje, nie rozpowiada oraz nie knuje za plecami. To krystaliczny człowiek, który dochowuje sekretów.

33. Cierpliwość

Atutem z pewnością jest cierpliwość, dlatego że nie każdy ją posiada. Ta cecha to spokój, umiejętność oczekiwania oraz wytrwałość. Nie ma mowy o denerwowaniu się, czy o wyprowadzaniu z równowagi. Brak Ci tego? Na całe szczęście można tego się nauczyć, ale będzie to dość trudne, bo wymaga sporo pracy oraz czasu.

34. Charyzma

To szczególna cecha charakteru objawiająca się w wyglądzie i w zachowaniu człowieka. Co ważne, właśnie dlatego mocno wyróżnia się na tle innych. To osoba świadoma swoich wad oraz zalet, pewna siebie, a także entuzjastyczna, odważna i kontaktowa. To głównie urodzeni liderzy, którzy przyciągają do siebie innych właśnie swoją niepowtarzalną charyzmą. Brak Ci tego? Spokojnie, ponieważ dzięki odpowiednim ćwiczeniom można stać się bardziej charyzmatycznym człowiekiem.

35. Wrażliwość

Człowiek wrażliwy mocno wszystko przeżywa, ale również angażuje się bardzo w wiele rzeczy. To zaleta, choć wielu odbiera ją zupełnie inaczej. Tacy ludzie niestety, ale są wrażliwi na zmiany nastrojów, czy też na negatywne emocje, które są kierowane w ich stronę. Oni odczuwają silnie wszelkiego rodzaju bodźce. Dlaczego? Wrażliwość może być spowodowana poprzez relacje rodzinne, tło genetyczne bądź środowisko, w którym przebywają. Takie osoby są „delikatne” na swój niepowtarzalny sposób.

36. Uczynność

Kiedy ktoś jest uczynny to oczywiście niesie bezinteresowną pomoc, do tego to sprawia mu masę przyjemności. Widać tutaj mocną wrażliwość w stosunku do społeczeństwa, a jednocześnie przyjacielskie stosunki ze wszystkimi wokół. Uczynność to pozytyw, ale niestety, może być wykorzystywana przez innych, aby czerpać z tego jakieś profity.

37. Łaskawość

Wielkoduszny i wspaniałomyślny człowiek potrafi zjednać sobie ludzi. Umie przebaczać, bo ma życzliwe uosobienie. Wyróżnia się również tym, że jest w nim miłosierdzie. To w skrócie miły, uprzejmy oraz wyrozumiały człowiek, który jest gotowy do wielu gestów, dzięki którym pokaże innym swoją wspaniałomyślność.

38. Lojalność

Lojalny człowiek dba o to, aby jego myśli, słowa i czyny były zawsze spójne. To osoba uczciwa, która nie dopuści się zdrady, do tego potrafi dochować tajemnicy, a jednocześnie można na nią liczyć zawsze bez względu na wszystko. Ta cecha jest poszukiwana, gdy chodzi o życiowych partnerów oraz o przyjaciół na wiele lat.

39. Czułość

Tu bliskość pojawia się na poziomie emocjonalnym, jak i fizycznym. Człowiek jest serdeczny, troskliwy oraz odnosi się do wszystkich z miłością. Na całe szczęście czułości można się nauczyć, choć pojawia się ona naturalnie w wielu sytuacjach, między innymi to odwzajemniony uśmiech, czy uścisk.

40. Zrównoważony

  Szowinizm - co to jest? Przykłady męskiego szowinizmu

Człowiek zrównoważony jest zawsze spokojny i opanowany. Nie ma mowy o uleganiu emocjom, czy o nagłym porywie uczuć. Waży swoje zachowanie, tak samo jak słowa. Bije od niego wewnętrzny spokój.

zrownowazona kobieta

41. Wytrwałość

Wytrwałość w dążeniu do celu to połączenie wielu cech, między innymi uporu, niezłomności, a także konsekwencji. Potrzeba również masę cierpliwości, samozaparcia, aby mimo przeszkód osiągać to co się chce. Tacy ludzie są w stanie dosłownie przenosić góry, bo dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Wytrwale idą po swoje mimo niedogodności.

42. Śmiałość

Ludzie pewni siebie są śmiali, dlatego bez obaw działają. Nie odczuwają oni zakłopotania, czy lęku, bo wiedzą że są w stanie sprostać zadaniom. Mają w sobie dużo odwagi, dzielności oraz bohaterstwa.

43. Pewność siebie

Pozytywną cechą charakteru jest pewność siebie, a więc znajomość własnych zalet oraz wad. To stan wysokiej świadomości, który pozwala czuć się dobrze samemu ze sobą. Wiara we własne możliwości, a także akceptacja siebie dodaje wiary. Poziom wartości utrzymuje się na wysokim poziomie, bo komentarze, czy oceny innych nie są w stanie tego zmienić. Pewność siebie jest niezbędna w relacjach międzyludzkich, tak samo jak w pracy. Brak tej cechy powoduje niepewność, nieśmiałość i zamknięcie w sobie.

44. Stanowczość

Dla wielu stanowczość jest wadą, choć to tak naprawdę zaleta. Podjęcie decyzji jest proste, bo człowiek wie czego chce, ponadto jest twardy i pewny siebie. Widać tu dużą asertywność, poza tym uczciwość. Nie ma obaw przed wyrażaniem swoich uczuć i myśli.

45. Przedsiębiorczość

Człowiek przedsiębiorczy jest asertywny, komunikatywny i nastawiony na swoje cele. Doskonale zarządza swoim czasem oraz oszczędnościami. Jest pomysłowy, spostrzegawczy i potrafi wiele przewidzieć. Doskonale kalkuluje ryzyko, jak i dopasowuje się do konkretnych sytuacji. Ta cecha jest ważna nie tyko w świecie biznesu, bo w życiu także wydaje się niezbędna.

46. Operatywność

To pozytywna cecha charakteru, bowiem sprzyja rozwiązywaniu problemów i tworzeniu dobrych rozwiązań. Człowiek działa szybko, skutecznie, a co najważniejsze energicznie.

47. Staranność

Wykonywanie wszystkiego dokładnie i sumiennie ułatwia, jak i utrudnia, bo czasem zajmuje więcej czasu niż trzeba. Mimo wszystko to pozytywna cecha wręcz pożądana na wielu stanowiskach pracy.

48. Taktowność

Uprzejmy i kulturalny człowiek jest taktowny, bo doskonale wie jak się zachować w danym momencie. Wykazuje się ogromnym wyczuciem przede wszystkim w kontaktach z innymi, dlatego nie popełnia gaf. Przy takiej osobie masz pewność, że nie będzie się za nią wstydzić w towarzystwie.

49. Szybka adaptacja

Kiedy ktoś nie ma problemów z adaptowaniem się do nowych warunków, towarzystwa, czy sytuacji zawsze sobie poradzi. Aklimatyzowanie przychodzi mu z niebywałą lekkością, a co więcej, on to bardzo lubi, więc chętnie podejmuje nowe wyzwania.

50. Dociekliwość

Człowiek dociekliwy stara się dowiedzieć wszystkiego co go interesuje. Możesz mieć pewność, że będzie drążył temat aż dobrze zrozumie każdy szczegół. Bez trudu pokona wszelkie trudności, dlatego że wnikliwie i skrupulatnie dąży do realizacji swojego celu. Uwielbia nowości oraz ciekawostki.

51. Serdeczność

Pewność siebie widać w gestach oraz w słowach, tak samo jak serdeczność. Człowiek otwarty, życzliwy i uprzejmy bez trudu zyskuje przychylność innych. W jego otoczeniu społeczeństwo czuje się bardzo dobrze, więc jest lubiany.

serdeczna kobieta

52. Skuteczne przekonywanie

Niektórzy ludzie mają taką cechę, że potrafią szybko i skutecznie przekonać kogoś do swoich racji, czy do jakiegoś pomysłu. Poprowadzą rozmowę umiejętnie, spokojnie oraz rzeczowo. Znają „sekret”, jak namówić innych bez zbędnych dyskusji, czy kłótni. Ich komunikacja jest na najwyższym poziomie, a społeczeństwo to docenia.

53. Uważne słuchanie

Nie każdy jest dobrym słuchaczem, ponieważ ta pozytywna cecha jest stosunkowo rzadka. Taki człowiek jest idealnym kompanem do rozmowy, bo potrafi wysłuchać, doradzić, a nawet kiedy trzeba pomilczeć. Z nim dialog jest przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem, więc ludzie do niego dosłownie lgnął.

54. Łagodność

Ta cecha charakteryzuje się przede wszystkim dobrocią człowieka, który jest wyrozumiały, spokojny i potrafi ustępować w sporach. Jego usposobienie to oznaka mądrości, wrażliwości, a niekiedy nawet nieśmiałości. Łagodny człowiek nie wdaje się w dyskusje, czy kłótnie, woli polubowne załatwienie sprawy.

55. Sprawiedliwość

Człowiek sprawiedliwy zawsze postępuje fair. W życiu kieruje się uczciwością oraz poszanowaniem prawdy. To wzór cnót. Kieruje nim ludzka przyzwoitość, a także to fakt, że zawsze osądza sprawiedliwie.

56. Systematyczność

W wielu kwestiach działanie systematyczne jest niezbędne, aby osiągnąć zamierzone cele. Regularność to trudna rzecz, aczkolwiek można się tego nauczyć. Pewne rzeczy mogą wejść w nawyk o ile się do tego odpowiednio przyłożymy.

57. Pilność

Człowiek pilny mocno przykłada się do wszystkiego co robi. To pozytywna cecha niezbędna w szkole, jak i w pracy. Szybka reakcja, dokładność i sumienność – na to składa się wiele mniejszych oraz większych aspektów.

58. Mądrość

Życiową mądrość nabywa się wraz z wiekiem. Podejmowanie decyzji, które w przyszłości zaprocentują to pozytywna cecha. Wykorzystywanie zdobytej wiedzy, czy doświadczenia wymaga jednak pewnych umiejętności.

madra kobieta

59. Dyskrecja

Człowiek dyskretny nie plotkuje, nie wnika w niczyje życie, do tego jest bardzo taktowny. Spokojnie możesz powierzyć mu swoją tajemnicę, a ona z pewnością pozostanie bezpieczna. Ta cecha jest ważna, gdy mowa o kontaktach międzyludzkich, czy też o wykonywaniu pewnych zawodów.

60. Elokwencja

Gadatliwość może być zarówno wadą, jak i zaletą, bo dużo zależy od tego, jak i co człowiek mówi. Elokwencja jest to umiejętność prowadzenia rozmowy używać do niej pięknych słów oraz zdań. Co ważne, bogactwo słownika takiego człowieka jest duże. Nie ma trudności z wyrażaniem swojego zdania, do tego jasno oraz zrozumiale przedstawia swoje wizje. Dialog z kimś takim jest niesamowitą przyjemnością!

To 60 najczęściej wymienianych cech charakteru o pozytywnym wydźwięku. To tylko przykładowe atuty człowieka. One sprawiają, że ludzie postrzegają ich na plus, ponadto z takim usposobieniem lepiej radzimy sobie w życiu codziennym.