samiec alfa

Samiec alfa – kto to jest? Cechy i zachowania

Osobnik alfa – w taki sposób mówi się o wielu facetach. Kim oni są? Jak się zachowują? Co ich wyróżnia pośród innych? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Koniecznie sprawdź szczegółową charakterystykę samców alfa!

Samiec alfa – co to znaczy?

Samiec alfa to osobnik, który jest silny, władczy i króluje nad innymi. Ma w sobie dominujące cechy, poza tym tendencje do zachowań agresywnych. Zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych członków grupy nie tylko charyzmą oraz wyglądem. Jego styl życia, zachowanie, a także sposób wypowiedzi sprawia, że samce alfa brylują w towarzystwie, choć konkurencji im nie brakuje.

Jeśli chodzi o facetów, to osobnik alfa może mieć dwa podtypy:

 • pozytywny lider

To facet, który jest marzeniem wielu kobiet, dlatego że jest i twardy, i wrażliwy. Panie do niego lgną, bo ma on w sobie pewnego rodzaju cechy sprzeczne. Bywa nieprzewidywalny, choć w pozytywnym tego znaczeniu.

 • niegrzeczny chłopiec

Ten samiec alfa kocha zdobywać, pokazywać siłę, a także dominować. Często stosuje intrygi, oszukuje i kreuje swój wizerunek wedle potrzeby. To niegrzeczny chłopiec, nieco egoista oraz drań.

Skąd pochodzi określenie samiec alfa?

Samiec alfa ta nazwa wywodzi się ze świata zwierząt. Opisuje rolę przywódcy, lidera w grupie, czyli najsilniejszego osobnika. Samce alfa mają wyższą pozycję, dlatego też mogą liczyć z tego powodu na wiele bonusów. Muszą niekiedy konkurować o pozycję z innymi. To pojęcie ze świata zwierząt mocno przeniknęło do psychologii, a także do socjologii. Tego sformułowania używa się w stosunku do facetów, którzy są władczy i wyróżniają się wysoką pozycją w społecznej hierarchii.

pewny siebie samiec alfa

Samiec alfa w świecie ludzi i zwierząt

Samce alfa występują w świecie przyrody, a także ludzi. To specyficzne jednostki, które mocno wyróżniają się na tle innych. Ich cechy są dominujące zarówno jeśli chodzi o wygląd fizyczny, jak i o osobowość. To silne osobniki, którym łatwo odnosić zwycięstwa. Ich celem życiowym jest bycie najlepszym i robią wszystko, aby to osiągnąć. W świecie zwierząt oraz ludzi walczą o przywództwo oraz o dominację. Wykazują dużą wyższość nad innymi, więc wrogów im nie brakuje.

Samiec alfa – jakie ma cechy?

Kiedy mówi się o samcu alfa od razu w głowie pojawia się wyraźny opis takiej jednostki. Czym się wyróżnia? Szeregiem cech, które sprawiają, że ich osobowość jest tak wyjątkowa. Mowa tutaj o:

 • odwadze
 • pewności siebie
 • dominacji
 • przywództwie
 • zadufaniu w sobie
 • poczuciu wyższości
 • egoizmie.

Ponadto zazwyczaj pojawiają się specyficzne cechy fizyczne, takie jak:

 • wysportowana sylwetka
 • idealnie dobrana stylizacja i fryzura
 • typowo męski głos
 • zamaszysty chód.

Specyficzne jest dla takich facetów to, że oni nie potrafią:

 • się nikomu podporządkować
 • przyjąć krytyki
 • pokazać empatii, bo im jej zwyczajnie brak.

Jak zachowuje się samiec alfa? 15 zachowań

Samiec alfa zachowuje się specyficznie, dlatego łatwo rozpoznać takiego osobnika. Po czym wiedzieć, że to on? Poniżej znajdziesz aż 15 zachowań, które łatwo dostrzec:

1. Pewny siebie facet

Zdecydowanie samiec alfa wyróżnia się mocną pewnością siebie. Jego wysoka samoocena, do tego duże mniemanie o sobie i chwalenie się swoimi talentami, a także sukcesami to cechy, które od razu rzucają się w oczy.

  ENFP (osobowość typu Działacz) - cechy, zalety, wady, znani Działacze

2. Mocno dba o siebie!

Wygląd zewnętrzny samca jest dla niego istotny. Nic dziwnego, że przykłada dużą uwagę do swojego wizerunku. Dba o siebie, jak i o swoją garderobę. To dla niego ważny aspekt w życiu!

3. Emanuję męskością

Od razu da się dostrzec, że samiec alfa emanuje swoją męskością i siłą. Jego postawa ciała i głos ma pokazać jego atuty, do tego wzbudzić podziw wśród innych, a przede wszystkim pokazać jego wyższość nad facetami.

4. Uważa się za kogoś lepszego

Negatywną cechą jest to, że samiec ma ogromne przekonanie o tym, że jest najlepszy. To nieco narcystyczne zachowanie, bo wydaje mu się, że jest człowiekiem wyjątkowym.

5. Dominuje

Samiec alfa dominuje i to zawsze. Nie chce się nikomu i niczemu podporządkować. Bycie liderem to jego główny cel życia. Przejmuje inicjatywę, decyduje oraz rozdysponowuje zadania. Kieruje w pracy, jak i w domu, a nawet w towarzystwie. Zwyczajnie pragnie mieć kontrolę nad każdą sytuacją.

6. Ambitny

Samce alfa mają swoje cele, do których dążą. Nie dla nich porażka i poddawanie się, wręcz przeciwnie, ich cechy charteru powodują, że usilnie starają się być najlepsi.

7. Uwodziciel

Ten typ faceta to uwodziciel, który non stop szuka nowych wrażeń. To dobry kochanek, aczkolwiek mało kiedy decyduje się na poważne związki i dochowanie wierności.

8. Zawsze najważniejszy

Samiec alfa uważa, że jest najważniejszy. Nie przejmuje się specjalnie innymi i ich uczuciami. Zawsze stawia się na pierwszym miejscu, działa tak, aby osiągać cele, z których czerpie korzyści. Widać wyraźne skłonności do narcyzmu.

9. Odważny

Taki facet nie ma problemu, żeby wyjść ze swojej strefy komfortu. To odważny człowiek, który często miewa problemy z prawem i jeszcze inne kłopoty, które są spowodowane jego podejściem i przebywaniem wiecznie na granicy. Ryzyko ich kręci!

10. Egoista

Dużo osób ocenia samców alfa jako egoistów, którzy są skoncentrowani wyłącznie na sobie. Brak empatii to u nich norma, podobnie jak wieczne pouczanie innych, a także przechwalanie się.

11. Towarzyski

Typowy samiec alfa lubi towarzystwo, w którym może brylować. Nie ma problemu z nawiązywaniem kontaktów, bo jest bardzo otwartym człowiekiem.

12. Agresja

Niestety, ale samce alfa często są agresywni i pokazują swoją siłę właśnie w taki sposób. Krytykowanie, ośmieszanie – to klasyczne zachowanie. U nich negatywne emocje wręcz buzują.

13. Obwinia innych

Pewny siebie i przywódczy mężczyzna źle znosi krytykę oraz odrzucenie, poza tym winę za porażki zrzuca na barki innych. Sam przed sobą nie przyznaje się do swoich niepowodzeń, bo uważa, że za nie nie odpowiada.

14. Inteligentny człowiek

Samiec alfa jest bardzo inteligentny i nie boi się tego pokazywać. Wie co powiedzieć, jak się zachować, i czy warto przejąć inicjatywę. Spryt i jego zaradność to dodatkowy atut, dzięki któremu jest w stanie zjednać sobie ludzi.

15. Lubi być w centrum uwagi

Dominujący facet kocha być w centrum uwagi, aczkolwiek nie musi wcale o nią specjalnie zabiegać. Jest świadomy, że jego osobowość daje mu ogromną przewagę nad innymi. Specyficzna charyzma sprawia, że ludzie lgną do samców i chętnie ich słuchają, a nawet podziwiają.

mezczyzna samiec alfa

Jak być samcem alfa?

Nie każdy rodzi się samcem alfa, a wielu by bardzo chciało. Jak stać się takim facetem? To będzie wymagało przede wszystkim zdobycia prawdziwej pewności siebie, a nie tej udawanej. W innym wypadku nie będziesz w stanie zyskać innych cech, które wyróżniają takich osobników. Trzeba dążyć do bycia najlepszym i to na każdym polu. Niekiedy konieczna będzie demonstracja siły oraz pouczanie innych, czyli prezentacja swojej wyższości. Przyda się wobec tego dużo sprytu, a także zaradności, jak i inteligencji.

  Sennik - samochód, wypadek samochodowy, kradzież lub jazda autem. Co oznaczają?

Osobowość samca alfa jest skomplikowana, niekiedy łączy on w sobie wiele sprzecznych cech. On zawsze chce stać na czele „stada”, więc musi być niezależny, silny, a przede wszystkim przywódczy. To on rządzi, wyznacza hierarchę, do tego zdobywa kobiety. Nie każdy będzie w stanie tak się zachowywać, więc bycie samcem nie jest dla dla wszystkich facetów.

Jak podrywa samiec alfa?

Samiec alfa to urodzony uwodziciel. Bez skrupułów wykorzystuje swoje atuty, aby zdobyć kobietę. Jego sposób poruszania się jest doskonale przemyślany, bo chce pokazać swoją siłę i warunki fizyczne, żeby zaimponować płci pięknej. Jego głos również zachwyca, podobnie jak zachowanie w stosunku do pań. W czasie podrywu chętnie wykorzystuje dotyk, czułe słówka i swoją pewność siebie. Co jeszcze robi osobnik alfa? Chwali się swoimi osiągnięciami, talentami, a także sukcesami. Pokazuje się z jak najlepszej strony, a swoje negatywne cechy skrzętnie ukrywa. Popisuje się, jest zabawny. Zrobi wszystko, aby zdobyć obiekt westchnień, aczkolwiek chodzi mu głównie o zaspokojenie potrzeb seksualnych.

W przypadków samców alfa decydują się oni przede wszystkim na podryw kobiet uległych. Dlaczego? One pozwalają im na kierowanie związkiem, ponadto przymykają oko na niewierność. Nie da się ukryć, że panie ich nudzą, a oni ciągle potrzebują nowych zdobyczy, które zaspokoją ich libido.

Zakochany samiec alfa – jak się zachowuje?

Samiec alfa potrafi stworzyć poczucie bezpieczeństwa i mocno zabiegać o względy kobiety. Zakochany facet dominuje, poza tym nie poddaje się łatwo. Jego odwaga, siła oraz determinacja powoduje, że jest w stanie uwieść prawie każdą kobietę. Nie boi się romantycznych gestów, czy bliskości fizycznej. Zdecydowanie nie znosi sprzeciwu, czyli źle radzi sobie z krytyką oraz z odmową. Bywa również stanowczy i nie ma problemu z podrywaniem i okazywaniem swojego zaangażowania. Kocha zdobywać, ponadto jest prawdziwym zazdrośnikiem, gdy na kimś ma zależy.

Czy warto wchodzić w związek z samcem alfa?

Samiec alfa nie jest dobrym materiałem na męża.  Dlaczego? To specyficzny człowiek o silnym usposobieniu. Przede wszystkim:

 • dominuje w związku, dlatego nie daje kobiecie pola do podejmowania decyzji, czy chociażby wygłaszania swojego zdania
 • taki facet unika przykrych stanów emocjonalnych
 • traktuje kobiety, jak gorsze od siebie
 • to wymagający partner zarówno w życiu codziennym, jak i w łóżku
 • trudno mu zbudować silną więź emocjonalną z dziećmi
 • bywa agresywny i może wybuchać bez powodu
 • bywa niedojrzały emocjonalnie i nadwrażliwy
 • może kłamać, manipulować, a nawet być brutalny względem kobiety.

Związek z samcem alfa może się udać jeśli jest on podtypem pozytywnym, czyli tym o większej ilości dobrych cech. Dużo jednak również zależy od usposobienia kobiety. Nie każda będzie w stanie żyć z człowiekiem o silnym charakterze i o przywódczych aspiracjach. Nie ma wobec tego sztywnej reguły, czy warto wchodzić w relacje z takim człowiekiem, czy nie. Jedno jest pewne, to będzie trudny układ raczej do zabawy niż do tworzenia czegoś poważnego. Musisz rozważyć wszystkie za i przeciw.