smutna kobieta

Śmierć rodziców – jak nas zmienia? 15 najważniejszych rzeczy

W życiu liczymy się z tym, że nie wszystkie doświadczenia będą dla nas miłe. Pewnych rzeczy nie da się przecież uniknąć. Śmierć rodziców to trudna chwila, która zmienia nasze życie i to dosłownie. Co po tym doświadczeniu nie będzie już takie jak było? W naszym artykule znajdziesz 15 rzeczy, które ulegną znaczącej modyfikacji. Koniecznie sprawdź na co trzeba się przygotować!

Śmierć rodziców to moment kiedy na zawsze przestajemy być dziećmi

Śmierć rodziców to zawsze szok. To ciężka chwila, na którą w zasadzie wcześniej nie da się przygotować. Co więcej, to przełomowy moment, który zmienia sporo w życiu człowieka, bowiem pojawi się pustka, poza tym ból. Wiek nie ma najmniejszego znaczenia, dlatego że każdy potrzebuje wsparcia rodziców. To oni kształtowali osobowość pociech, do tego służą im radą oraz pomocą. Śmierć rodziców sprawia, że nagle trzeba dorosnąć i zacząć myśleć zupełnie inaczej o różnych kwestiach. Zostajesz sierotą i jesteś w pewnym stopniu skazany wyłącznie na siebie. Czeka wtedy masa kłopotów, którym będziemy musieli sprostać samodzielnie. Zazwyczaj okazuje się, że rodzice byli dla nas ważniejsi niż się wydawało. Teraz ich nie ma i trzeba stać się odpowiedzialnym dorosłym.

smutna kobieta na fotelu

15 rzeczy, które zmieniają się po śmierci rodziców

Śmierć rodziców powoduje, że dorastamy. Jako sieroty czasami zmieniamy perspektywę i musimy być gotowi na to, że nic nie będzie takie jak wcześniej. To przełom dla każdego dziecka i to bez względu na wiek. Na co trzeba się przygotować? Śmierć rodziców zmieni sporo. Poniżej znajdziesz aż 15 przykładów reform, które nas dotknął mniej lub bardziej:

1. Czujesz brak zrozumienia otoczenia

Śmierć rodziców powoduje ból, uczucie pustki, a nawet depresje. Nie każdy jest w stanie zrozumieć wszystkie negatywne emocje jakie temu zjawisku towarzyszą. Trudno poprzez to dogadać się z innymi ludźmi, którzy nie mają takich doświadczeń. Wyjaśnienie uczuć osobom, które nie przeżyły czegoś takiego jest wręcz niemożliwe. To może wpłynąć na kontakty z pewnymi znajomymi, a nawet i z rodziną.

  200 niebanalnych tematów do rozmowy - rozpocznij ciekawą rozmowę!

2. Męczące poczucie winy

Nie zawsze mamy czas dla naszych rodziców, ale kiedy ich zabraknie nagle czujemy się winni, że nie poświęcaliśmy im go tyle ile było trzeba. Nagle nie mamy z kim porozmawiać, czy też do kogo pójść na niedzielny obiad. Zdajemy sobie sprawę, że z dnia na dzień straciliśmy coś niezwykle cennego. Żałujemy niewypowiedzianych słów, podziękowań oraz unikania spotkań.

3. Wolność

Brak rodziców daje nam wolność, dlatego że nie musimy się nikomu tłumaczyć, z nikim już spierać ani też konsultować wielu spraw. Z dnia na dzień zyskujemy swobodę, ale ona niestety, nie zawsze jest dla nas dobra. Jeśli rodzina była toksyczna z pewnością odczujemy ulgę, ale gdy odwrotnie, czyli była kochająca poczujemy usilny brak i pewnego rodzaju dręczącą pustkę.

4. Zmiana nastawienia do tradycji

W rodzinnym gronie święta i inne uroczystości, które wiążą się z tradycją lub religią są dla wielu świętością. W momencie, w którym nie mamy już nikogo zaczynamy zupełne inaczej to wszystko postrzegać. Zawsze pierwsze święta są trudnym doświadczeniem, bo nic nie jest takie jakie powinno. Zmienia nam się automatycznie nastawienie, a negatywne myśli przysłaniają wszystko.

5. Sieroty

Dawniej biegłeś z problemem do rodziców i szukałeś u nich wsparcia oraz pomocy, a gdy jesteś sierotą wiesz, że możesz w zasadzie liczyć tylko i wyłącznie na siebie. Tracisz coś cennego, a z pewnością tego wcale nie doceniałeś. Trzeba będzie stawić życiu czoło i to zupełnie w pojedynkę nawet jeśli mamy partnera, czy też dzieci odczuwamy brak kogoś.

6. Inna codzienność

Brak rodziców w naszym życiu dosłownie przewraca naszą codzienność do góry nogami. Błahe rzeczy stają się trudne, a wspomnienia to jedyne co mamy. Rozpacz po odejściu najbliższych sprawia, że inaczej postrzegamy nawet codzienne czynności.

7. Dręczące wspomnienia

Nie da się ukryć, że śmierć w zasadzie każdego członka rodziny wiąże się ze wspomnieniami. Miejsca, przedmioty, czy też inne rzeczy przypominają nam przeszłość. Śmierć rodziców przytłacza, a dręczące nas wspomnienia dobijają.

placzaca kobieta

8. Trudne emocje

Śmierć bliskiej osoby przepełnia nas negatywnymi emocjami, z którymi ciężko sobie niekiedy samemu poradzić. Bezsilność, złość, smutek, frustracja oraz szok – to wszystko przytłacza człowieka psychicznie. Daj sobie czas na cierpienie i odczuwanie wszystkich uczuć, które będą Cię dręczyć.

  Co to znaczy kochać? Ubieramy trudne uczucia w proste słowa

9. Nowy rozdział

Brak rodziców w naszym życiu automatycznie otwiera nowy rozdział. To całkiem nieznane nam doświadczenie. Przestajemy być dzieckiem, bo trzeba będzie podejmować samodzielne decyzje, poza tym myśleć zupełnie inaczej o dorosłym życiu.

10. Większa podatność na stres

Śmierć rodziców to trauma, która zwiększa nam podatność na stres. Osierocenie powoduje wahania nastroju, zaburzenia lękowe, a nawet może prowadzić do depresji.

11. Nie potrafisz rozmawiać o rodzicach

Brak rodziców w życiu powoduje, że trudno Ci o nich mówić nawet w kwestii zwykłych czynności. To temat tabu, którego unikasz jak się da, aby nie płakać i się nie rozczulać.

12. Zmiana w relacjach rodzinnych

Brak rodziców wpływa bezpośrednio na relacje z innymi członkami bliskiej rodziny. Zacieśnienie więzów z rodzeństwem to jedna z opcji, bowiem może pojawić się również silna konkurencja, na przykład w kwestiach spadkowych.

13. Fizyczne dolegliwości

Jak już wspominaliśmy śmierć rodziców wpływa negatywnie na psychikę, jak i na stan fizyczny człowieka. Spadek wagi, bezsenność, bóle głowy, czy wolniejsze procesy myślowe – musisz się przygotować, że Twoje ciało będzie cierpieć razem z Tobą.

14. Zmiany nastroju

Czas leczy rany, ale wiadomo, że śmierć rodziców będzie powodować istną mieszankę różnych uczuć. Huśtawki nastrojów są normalną sytuacją w czasie żałoby. Raz będziesz czuć się fatalnie, a potem już humor wróci.

15. Zazdrość

Śmierć rodziców powoduje, że widok innych osób przede wszystkich tych bliskich w otoczeniu rodziców może powodować uczucie zazdrości. Automatycznie to wpłynie negatywnie na postrzeganie wielu wydarzeń, zwłaszcza rodzinnych imprez, które mocno uświadamiają pustkę, jaka pojawiła się po odejściu rodziców.