brak seksu w zwiazku

Brak seksu w związku – czy może prowadzić do jego rozpadu?

Brak sexu w związku to poważny problem, który dotyka sporo par i to nie tylko te z długim stażem. Niestety, ale takie zachowanie może prowadzić do rozpadu relacji, aczkolwiek ma jeszcze inne równie poważne konsekwencje. Jakie są przyczyny tego zjawiska? Jak zapobiec braku pociągu fizycznego w miłosnej relacji? W naszym artykule znajdziesz odpowiedz na te i na inne pytanie związane z tą tematyką. Koniecznie sprawdź szczegóły!

Rola seksu w związku i małżeństwie

Związek bez seksu zarówno ten wolny, jak i sformalizowany może cierpieć z racji tego, że partnerzy jasno sygnalizują, że nie sypiamy ze sobą. Kiedy nie ma współżycia rodzą się kłopoty. Wiele osób zapomina, że zbliżenie fizyczne to coś więcej niż tylko odbycie stosunku. Jaka jest rola seksu? Wbrew pozorom kluczowa dla relacji, bo przede wszystkim:

 • to forma budowania bliskości między partnerami
 • wzmacnia zaufanie
 • zapewnia przyjemność, więc pozytywnie działa na samopoczucie
 • sprawia, że partnerzy czują do siebie pożądanie
 • współżycie pozytywnie wpływa na zdrowie, bowiem poprawia jakość snu, obniża stres, do tego zmniejsza ryzyko depresji

ponadto:

 • bywa poważnym czynnikiem, który prowadzi do zdrady
 • stanowi źródło konfliktów, niedomówień oraz zazdrości, gdy brak jest bliskości.

Brak seksualności w relacji odbija się na niej negatywnie, bowiem para traci pewne ważne elementy, które w pewien sposób budują uczucie i je umacniają. W momencie, gdy zakochani nie są ze sobą w sypialni ciężko tworzyć trwały oraz szczęśliwy związek. Nie można zapomnieć, że seks jest najistotniejszy na samym początku, ale później także wpływa na to jak układa się parze. Dlaczego? Bez niego jest z pewnością więcej napięć, kłótni oraz czuć wyraźne oddalenie zakochanych od siebie. Kontakt fizyczny jest jednym z fundamentów w przypadku miłości, a kiedy nagle zaczyna go brakować dzieje się źle.  Każdy jednak reaguje zupełnie inaczej na to zjawisko, ponieważ to jest kwestia indywidualna. Nie wszyscy mają przecież identyczne potrzeby, gdy chodzi o częstotliwość uprawiania seksu, ale to i tak pozostaje ważna rzecz w związku.

Niechęć seksualna – co to jest?

Niechęć seksualna to nic innego, jak brak chęci do współżycia. Człowiek przyjmuje specyficzną postawę, która ma na celu unikanie jakichkolwiek form fizycznej bliskości. Brak seksu w małżeństwie bądź w związku ma swoje jakieś mniej lub bardziej poważne przyczyny. Co ważne, u wielu osób pojawia się wyraźna niechęć seksualna, która nie zawsze musi występować już na początku znajomości, bo przychodzi ona dopiero z czasem. Co to takiego? Mówimy tutaj o tym, że ktoś nie ma potrzeby do współżycia. Dzieje się tak, bowiem nie odczuwa on przyjemności podczas stosunku bądź ma za sobą traumatyczne przeżycia, czy też czuje zwyczajny lęk przed bliskością z płcią przeciwną. Odrzucenie partnera, czy konflikt również sprzyja występowaniu tego zjawiska.

Brak seksualności ma liczne podłoża, choć wynika głównie z zaburzeń psychologicznych i wcale nie musi mieć uwarunkowań medycznych, ale i takie bywają. Warto rozmawiać oraz bacznie obserwować partnera, aby znaleźć prawdziwe źródło problemu. Brak pociągu seksualnego w związku wynika niekiedy z zaburzeń hormonalnych, stresu, osłabienia bądź niedożywienia, czy jest powiązane z menopauzą. To trudny moment dla pary, bo pojawia się kryzys.

bez seksu w zwiazku

Czy brak zainteresowania seksem w związku może być normalny?

Brak pociągu seksualnego w związku bywa bardzo rzadko objawem aseksualności. Takie osoby nie mają potrzeby bliskości fizycznej na poziomie erotycznym. Im wystarcza czyjaś obecność, rozmowa, czy inne mniej znaczące gesty, które są dalekie od klasycznego współżycia. To coś zupełnie innego niż nagła utrata zainteresowania tym tematem. U kobiet brak seksu w związku wiąże się w wielu wypadkach z cyklem miesiączkowym i to zupełnie normalne zjawisko. W przypadku panów również czynniki sytuacyjne wpływają na ich chęć do współżycia. To nie powinno niepokoić, bo to z reguły wyłącznie chwilowy stan, który szybko mija. To jasno pokazuje, że brak seksu w związku to nie zawsze oznacza wstręt do współżycia! Czasami zmęczenie, problemy w pracy bądź z dziećmi, czy inne podobne czynniki działają na nas tak, że nie mamy najmniejszej ochoty na zbliżenia. To jednak jest tylko przejściowy stan, który prędzej, czy później minie, a poprzez to wszystko wróci do normy.

W momencie, gdy to trwa i trwa należy zacząć się niepokoić. Brak współżycia po ślubie wydaje się dla wielu dziwny, tak samo jak nagła zmiana nastawienia partnera co do tej kwestii. Warto się nad tym głębiej zastanowić, bowiem musiało się coś stać. Czasem błahy powód odbiera nam chęć na igraszki w sypialni. Chyba że jest to związek bez seksu, wtedy to zmienia całkowicie postać rzeczy, bo może taki stan rzeczy bardzo przeszkadzać jednej ze stron. Rozmowa jest niezbędna, aby ustalić, dlaczego brak chęci. Wstrzemięźliwość w sypialni musi być jednogłośną decyzją pary, inaczej wzbudza niepokój i napięcie, a to miewa różne negatywne skutki.

  50 najlepszych komplementów dla faceta, które zawsze trafią w punkt!

Możliwe przyczyny braku zainteresowania współżyciem

Jak już wspominaliśmy brak współżycia po ślubie, czy w niesformalizowanej relacji ma swoje przyczyny. To mniejsze lub większe czynniki wpływają na to, że w związku słabnie pożądanie i gaśnie przysłowiowy „ogień” w sypialni, dlatego mniej jest porywów. Co może powodować brak seksu w małżeństwie? Co ważne, istnieje tu szczegółowy podział ze względu na typ przyczyny. Jaki? Oto on:

1. Przyczyny psychologiczne braku zainteresowania seksem w związku

Brak seksu w małżeństwie, czy też w innej relacji prowadzi do szukania przyczyn występowania tego zjawiska. Nie da się ukryć, że zdecydowanie największy wpływ na nas mają uwarunkowania psychologiczne. Małżeństwo bez seksu spowodowane jest bardzo często właśnie tym czynnikiem. Co konkretnie jest przyczyną braku zainteresowania współżyciem? To, między innymi:

 • brak więzi emocjonalnej pomiędzy partnerami
 • traumatyczne przeżycia, na przykład ktoś doświadczył molestowania
 • schematyczne myślenie o współżyciu
 • złe doświadczenia wyniesione z poprzednich relacji
 • przekonania religijne, które wewnętrznie blokują
 • konflikty w związku
 • zmęczenie
 • stres
 • zdrada
 • strach przed posiadaniem dziecka
 • brak akceptacji własnego ciała
 • zaburzenia psychiczne, na przykład depresja

2. Brak pociągu seksualnego w związku – przyczyny fizjologiczne

Brak seksualności niekiedy ma bezpośredni związek z naszym organizmem, a więc ze stanem fizjologicznym. Choroby takie jak cukrzyca, czy tarczyca wpływają bezpośrednio na układ hormonalny, dlatego niekiedy właśnie przez nie spada chęć do zbliżeń. Problemy zdrowotne to tylko jeden z czynników, który powoduje brak pociągu seksualnego. Co jeszcze wpływa na unikanie bliskości? To będzie, między innymi:

 • niskie libido
 • przyjmowanie antykoncepcji doustnej
 • przyjmowanie pewnych leków, które negatywnie wpływają na libido
 • infekcje narządów płciowych
 • suchość pochwy powodująca ból podczas zbliżenia
 • problemy z erekcją u mężczyzn.

Brak seksu nie zawsze oznacza kiepskie dopasowanie w sypialni. Czasami problem jest o wiele bardziej złożony niż się na początku nam wydaje. Różnica w poziomie libido jest tylko jednym przykładem na to co może odpychać nad od partnera. Ludzka psychika ma ogromne znaczenie, tak samo jak stan zdrowia. Czasami niechęć do seksu może być objawem jakieś dużo poważniejszej choroby. Warto zrobić wtedy podstawowe badania, aby to wykluczyć, ponadto można zastanowić się nad zmianą leków, bo i one niekiedy odbierają chęć na współżycie. Musimy wiele przeanalizować, aby dojść do prawdy.

para niezaintersowana seksem

3. Znudzenie seksem z partnerką/partnerem w małżeństwie

Brak seksu w związku małżeńskim w wielu przypadkach spowodowany jest zwykłą rutyną życia codziennego, choć nie tylko tym. Praca, obowiązki, dzieci – to wszystko  przytłacza człowieka, poza tym ogranicza wolny czas. Znudzenie następuje, ponieważ:

 • para nie czuje takich emocji, jak wcześniej, bo może, na przykład w sypialni cały czas powielać ten sam schemat działania i brak im ekscytacji i nutki niepewności, która towarzysza ich pierwszym zbliżeniom
 • przytłoczenie spowodowane pracą, codziennymi obowiązkami oraz dziećmi sprawia, że brakuje czasu na seks, a „szybkie numerki” są tylko pewnego rodzaju zaliczeniem tej czynności i nie dają większej satysfakcji partnerowi
 • brakiem zaspakajania potrzeb, bowiem nie zawsze facet skupia się na dostarczeniu przyjemności kobiecie, a jedynie na własnym spełnienie w sypialni, dlatego ona niechętnie decyduje się na współżycie, bo nie czerpie z tego zbyt wiele radości
 • pomijanie gry wstępnej dla wielu osób jest czynnikiem, który zmniejsza chęć na seks i powoduje, że współżycie nie jest samo w sobie tak interesujące, więc się go zwyczajnie unika
 • kiepska komunikacja w sypialni sprawia, że odechciewa się współżycia, bo partner nie zawsze jest w stanie zaspokoić potrzeby drugiej strony, bo tak naprawdę ich nie zna.

Znudzenie to normalny stan rzeczy, bo na początku przysłowiowa „chemia” pcha ukochanych w ramiona, a współżycie jest niebywale intensywne, za to z czasem to naturalnie słabnie, bo relacja się rozwija, staje się bardziej dojrzała. Codzienność nie pomaga, podobnie jak brak rozmów o swoich potrzebach, fascynacjach oraz o oczekiwaniach w sypialni. Zmiany są niekiedy potrzebne, bo życie seksualne wymaga urozmaicenia inaczej okaże się koniecznością, a nie przyjemnością.

brak zainteresowania seksem

Czy brak zainteresowania seksem można leczyć?

Brak seksu w małżeństwie bywa sporym kłopotem. Wiele osób zastanawia się czy można z tym coś zrobić. Kiedy nie ma zainteresowania współżyciem należy zacząć szukać jakiegoś rozwiązania. Brak seksu w zależności od przyczyn wymaga zupełnie innego podejścia do tematu.  Stres, przemęczenie oraz zły nastrój sam przejdzie o ile odpoczniemy i zapewnimy sobie chwilę na relaks. Konflikty, a także nieporozumienia złagodzi oczywiście szczera, spokojna i konkretna rozmowa. Natomiast brak seksu w małżeństwie, który spowodowany jest dużo poważniejszymi czynnikami psychologicznymi, takimi jak depresja, obawa przed współżyciem i narodzinami dziecka, czy też złe doświadczenia z przeszłości wymagają od nas dużo większych działań. Tutaj zazwyczaj samodzielnie trudno jest przepracować pewne kwestie, dlatego ważne jest, aby nie bać się prosić o pomoc innych, na przykład specjalistów. Terapeuta to człowiek z ogromnym doświadczeniem, który dzięki rozmowie lub lekom jest w stanie zlikwidować nasz problem – brak seksu z związku. Jednak należy pamiętać, że człowiek musi się zaangażować w terapię czasami wraz ze swoim partnerem. Nie da się jednak nikogo zmusić do leczenia na siłę, bo to nic nie zmieni. To powinna być świadoma decyzja!

  Objawy zakochania - jak je rozpoznać? 15 najczęstszych oznak miłości

Zanik pożycia w relacji może być związany bezpośrednio ze stanem zdrowia człowieka. Niestety, ale brak seksu w małżeństwie niekiedy wymaga leczenia farmakologicznego, na przykład ze względu na niskie libido, czy choroby przewlekłe. Konsultacja lekarska i wykonanie podstawowych badań w wielu przypadkach jest w stanie szybko ożywić klimat w sypialni.

Pamiętaj, że brak seksu w małżeństwie, czy niesformalizowanej relacji to skomplikowany problem, do którego trzeba podejść z wyczuciem inaczej partner poczuje się bardzo urażony. Nie zawsze wie, dlaczego w związku brakuje bliskości fizycznej lub wstydzi się mówić o prawdziwym powodzie. Okazanie zrozumienia i szczera rozmowa okazuje się niezbędna, aby móc dojść do porozumienia, a przede wszystkim szukać odpowiedniej pomocy.

Co można zrobić, żeby przywrócić partnerce lub partnerowi chęć na seks?

Brak seksu w związku jest mniejszym bądź większym problemem dla pary. Mnóstwo z nich udaje, że wszystko jest dobrze, choć w głębi duszy czuje zupełnie inaczej. Jeśli parze wystarcza raz na czas zbliżenie lub całkowicie z niego rezygnują za obopólną zgodą to jest ich świadoma decyzja, na którą się razem zgadzają. Wtedy nie ma mowy o żadnych pretensjach i wypominaniu tego, na przykład w czasie kłótni. W momencie, gdy tylko jedna ze stron nie ma potrzeby na współżycie zaczynają się poważniejsze kłopoty w relacji. Warto pomyśleć wtedy o szczerej, spokojnej i o rzeczowej rozmowie, dzięki której uda się wyjaśnić nieporozumienia, smutki, czy swoje obawy. Co jeśli to nie wystarcza, a chęci na seksu nadal nie ma? Spróbuj przywrócić „ogień” w sypialni, na przykład:

 • przełamując rutynę w sypialni, bo dla wielu osób powiew świeżości, na przykład przebieranki, gadżety erotyczne bądź stosowanie nowych pozycji wystarcza, aby podgrzać atmosferę w sypialni i poczuć większą chęć do kolejnych zbliżeń – rób to jednak z głową, aby nie uzyskać zupełnie odwrotnego skutku!
 • afrodyzjaki stosowane w kuchni, czyli krewetki, cynamon, lubczyk, kakao, ostrygi oraz szparagi potrafią podnieść ochotę na seks – przygotuj wobec tego romantyczną kolację w blasku świeci z dodatkiem wina, a być może to wystarczy, żeby rozpalić na nowo namiętność
 • wyjazd tylko we dwoje z dala od problemów, dzieci i od pracy na niektórych działa zbawiennie, gdy chodzi o pożądanie, więc warto spróbować wyrwać się chociażby na weekend
 • wyjścia razem, czyli tak zwane randki pozwalają nam poczuć na nowo gorące uczucia i wzniecić namiętność – spontaniczność działa na plus, tak samo jak romantyczne gesty, więc to wykorzystaj!
 • dobrze zbilansowana dieta oraz suplementy sprawiają, że libido wzrasta w naturalny sposób, dlatego też dokonaj pewnych zmian w swoim codziennym menu, choć warto w pierwszej kolejności wykonać podstawowe badania z krwi, aby sprawdzić ewentualne niedobory
 • aktywność fizyczna pomaga nam utrzymać libido na właściwym poziomie, dlatego zadbaj aby Twój partner regularnie się ruszał – wspólny spacer, wycieczka rowerowa lub wypad na narty spowoduje, że ogień w sypialni pojawi się ponownie
 • dieta odchudzająca – czasami niezbędne jest, aby nasz partner zredukował masę ciała, bo otyłość zmniejsza pożądanie, poza tym powoduje kompleksy związane z wyglądem ciała, ponadto utrudnia igraszki w sypialni
 • zmiana otoczenia – wiele par próbuje uprawiać seks w plenerze, czy w aucie, bo dosyć ma monotonni sypialni, zamiast tego potrzebują nowych, czasem ekstremalnych doznań
 • zmiana wizerunku powoduje niekiedy, że partner na nowo czuje poryw namiętności, dlatego też zadbaj o siebie, mocniej się umaluj lub spróbuj ubierać się seksowniej w domu, dlatego rozciągnięte dresy zastąp dopasowanymi legginsami.

Brak seksu w związku źle wpływa na relację i to fakt. Chęć na zbliżenie można próbować przywrócić wieloma metodami. Wszystko jednak zależy od naszego partnera i od jego preferencji. Nie każdy potrzebuje tego samego w sypialni, bo kręci go przecież coś innego. Dobieraj zawsze wszystko indywidualnie, ale pamiętaj, że wyczucie jest bardzo ważne. Nie rób nic na siłę, a tym bardziej wbrew woli partnera, bo on jeszcze mocniej się od Ciebie odsunie!