samotna mama z dzieckiem

Samotne matki – jak wygląda jednoosobowe macierzyństwo?

Rodzicielstwo ma swoje blaski i cienie. Samotna matka z dzieckiem nie jest niczym wyjątkowym, bowiem wiele kobiet w pojedynkę próbuje sprostać macierzyństwu. Nie da się ukryć, że to jest trudne doświadczenie. W naszym artykule zgłębiamy ten temat. Koniecznie sprawdź, jak wygląda samotne macierzyństwo!

Kim jest samotna matka?

Samotna matka to kobieta, która wychowuje swoje potomstwo w pojedynkę. Niepełna rodzina nie jest niczym nowym i mało spotykanym, wręcz przeciwnie, bo według statystyk jest ich ponad pół miliona. To głównie panie po rozwodzie, poza tym mężatki, wdowy, jak i panny same zajmują się swoimi pociechami. Samotna matka ma ciężko, bo wciąż istnieje wiele krzywdzących stereotypów związanych z jej sytuacją życiową, dlatego nie brak krytyki ze strony otoczenia, a nie tylko najbliższej rodziny. Zarzuca się jej wiele, między innymi rozwiązłość, samolubność, poza tym są oskarżenia o bezmyślność. Mało kiedy jednak jest to prawda. Dodatkowo nie zawsze kobieta ma szansę na wsparcie ojca, zarówno w kwestii wychowania, jak i finansów, a to komplikuje jej sytuację życiową.

Nie da się ukryć, że samotne matki muszą mierzyć się z wieloma przykrymi sytuacjami. Często jednak same decydują się na taki los, na przykład ze względu na dobro dziecka. Alkohol, przemoc w rodzinie, czy wieczne awantury – to źle wpływa na proces rozwoju pociech, więc odejście od mężczyzny pozwoli im zaoszczędzić traumatycznych przeżyć. Bywa również tak, że to nie jest ich świadomy wybór, a jedynie sytuacja losowa sprawia, że kobieta musi tworzyć niepełną rodzinę, na przykład gdy doszło do śmierci partnera. Warto wobec tego dobrze się zastanowić nim wyda się „wyrok” dotyczący samotnej matki.

samotna matka z malym dzieckiem

Jak być samotną mamą i dobrze wychować dziecko?

Samotna matka musi włożyć wiele wysiłku i zaangażowania, aby wychować dziecko właściwie. Praca czasami sprawia, że nie ma tyle czasu ile by chciała dla swojej pociechy. To niestety, ale może negatywnie odbijać się na nauce, bo ciężko wszystko dopilnować samej. Brak sił po całym dniu w pracy i natłok obowiązków powoduje, że odechciewa się dosłownie wszystkiego. Samotna matka niekiedy musi być również drugim rodzicem, a to skomplikowane zwłaszcza, gdy dziecko dojrzewa i szuka wzorców. Tata nie zawsze jest obecny w życiu, bo na przykład pojawia się sporadycznie, czyli od święta. Bycie jednocześnie ojcem i matką to nie zawsze zdaje egzamin. Brak czasu na rozmowę i inne wspólne chwile tworzy dystans, a to wszystko odbija się na kontakcie, jak i na samym rozwoju pociechy.

Wiele samotnych matek zastanawia się w jaki sposób dobrze wychować dziecko. Nie ma jednej złotej recepty. Zdecydowanie sama miłość, czy zapewnienie odpowiedniego bytu finansowego to za mało. Poświęcanie czasu, angażowanie się w życie pociechy oraz okazywanie jej wsparcia, uczuć oraz zaufania to niezbędne elementy do stworzenia silnej więzi. Trzeba dodatkowo zadbać o jej rozwój, edukację i wychowanie. Trzeba pamiętać, że inni będą wytykać błędy oraz niedociągnięcia, a to nie poprawi sytuacji. Kobieta, która sama zajmuje się dzieckiem musi być autorytetem, przyjacielem, a także przewodnikiem pokazującym świat. To ważne, aby zapewnić wszystko na stracie i na każdym etapie rozwoju, bo inaczej pojawią się potem liczne kłopoty. Zaniedbanie prowadzi do problemów w szkole, trudności wychowawczych i uciekania z domu. Złe towarzystwo, brak autorytetu, konflikty, poczucie osamotnienie oraz zaniedbania – to wszystko sprawia, że dziecko komplikuje sobie życie już na wczesnym etapie. Czasami lepsze jest poświęcenie czasu niż wynagradzanie braku rodzica kosztownymi prezentami, czy pozwalaniem na wszystko.

  Jak flirtować przez SMS-y? 15 najważniejszych zasad

W wielu przypadkach samotna matka zapomina, że dziecko potrzebuje nie tylko wsparcia finansowego i stabilizacji w tej kwestii. Dobre wychowanie to dużo bardziej złożony proces niż mogłoby się wielu wydawać. Nigdy nie należy w oczach pociechy oczerniać ojca, czy nastawiać jej przeciwko niemu. Szczera rozmowa jest zawsze podstawą, bo pozwala zbudować zaufanie oraz poczucie bezpieczeństwa. Dziecko musi znać fakty! Zachowanie kobiety ma ogromne znaczenie, tak samo jak wzorce wychowawcze wyniesione z domu. Matka powinna ułatwiać przede wszystkim chłopcu poznawanie męskiego świata, w tym pomoże, na przykład wujek lub dziadek, który pokaże mu sport i inne typowe dla facetów dziedziny.

Problemy samotnych matek – jakie są największe?

Samotne macierzyństwo wiąże się z wieloma problemami. Kobieta z dzieckiem musi liczyć się, że jest zdana tylko i wyłącznie na siebie. Bardzo rzadko ma wokół siebie osoby, które ją wspierają, a także pomagają w opiece nad dzieckiem. Z czym wiąże się samodzielne rodzicielstwo? Zdecydowanie taki stan rzeczy ma więcej minusów niż plusów, dlatego że dziewczyna musi wiedzieć, że dotkną ją problemy:

  • finansowe
  • osobiste
  • lokalowe
  • wychowawcze
  • społeczne.

Kobieta bez partnera odpowiada sama za wszystko, do tego ma niewiele czasu dla siebie. Typowo męskie zadania, czy obowiązki spadają na jej barki. Brak ojca odbija się również na sytuacji finansowej, a co za tym idzie na tej lokalowej, czy społecznej. Nie zawsze w pojedynkę uda się zapewnić wszystko co by się chciało. W większości przypadków faceci nie chętnie płacą alimenty, więc to kobieta musi martwić się o pieniądze. Wiadomo, że dzieci chcą wielu rzeczy, a z wiekiem ich potrzeby rosną. Podejmowanie dodatkowych prac zarobkowych zabiera matce czas, między innymi na obowiązki domowe, wobec tego one spadają na pociechy. W przypadku samotnego rodzicielstwa wiele kwestii się nawarstwia, a samotność dobija.

Samotna matka nie zawsze jest wspierana przez mężczyznę – ojca dziecka, dlatego bierze na siebie pełną odpowiedzialność, jak i fakt, że musi zapewnić wszystko sama. Łączenie pracy z obowiązkami jest ciężkie, tak samo jak zadbanie o swoje własne życie osobiste. To trudne psychicznie, bowiem pojawia się uczucie osamotnienia, bezsilności, presja otoczenia, poza tym odpowiedzialność za dziecko. Obowiązki codzienne i zawodowe niekiedy nie da się połączyć, tak jakby się chciało. Stan fizyczny, jak i psychiczny kobiety bywa poprzez to kiepski.

W momencie, gdy kobieta zostaje wdową to automatycznie mierzy się nie tylko z samotnym rodzicielstwem, ale i ze stratą kogoś ważne. Co więcej, dochodzi do tego obowiązek wyjaśnienia maluchowi, dlaczego nagle zostali sami. To jeszcze bardziej komplikuje zaistniałą sytuację.

samotna mama wychowuje corke

Gdzie samotne matki mogą szukać pomocy?

Samotna mama może czasem liczyć na pomoc rodziny, czy przyjaciół. Niekiedy ojciec też sam angażuje się w życie swojego dziecka, dzięki temu pewien sposób odciąża kobietę. Co w chwili, gdy nie ma się takiego „zaplecza”? O ile względy finansowe pozwalają na zatrudnienie opiekunki to matka jakoś będzie w stanie pracować i samotnie wychowywać dziecko bez specjalnych wyrzeczeń. W momencie, w którym ledwo wiąże koniec z końcem nie będzie w stanie pozwolić sobie na takie „luksusy”. Przedszkole, świetlica i inne podobne instytucje to tylko ratunek na chwilę, przede wszystkim w ciągu dnia. Państwo oferuje pewną pomoc, choć niewielką. W zależności od sytuacji finansowej oraz życiowej samotne matki mogą liczyć na nieco inne wsparcie. Ośrodek pomocy społecznej i urząd miasta to miejsca, do których należałoby się udać. Czy to jedyna opcja? Nie, bowiem mamy do dyspozycji jeszcze Dom Samotnej Matki (przygarnia na pewien czas samotne matki z dziećmi w trudnym położeniu), czy Caritas. Warto wiedzieć, że te miejsca proponują, między innymi pomoc finansową, prawną, psychologiczną, a także pedagogiczną, czyli naprawdę kompleksową.

  Co najbardziej zaboli faceta po rozstaniu? 20 rzeczy, które będą go boleć

Co przysługuje samotnym mamom? Zapomogi i zasiłki

„Jestem samotną matką, ale ojciec dziecka nie płaci” – takie słowa padają z ust wielu pań. Na całe szczęście nie są one bezsilne, dlatego że istnieje sporo prawnych możliwości, aby zmusić faceta do wypłacania alimentów. Co ciekawe, kobiety mają dodatkowo szansę na zdobycie innych środków finansowych, dzięki którym podreperują swój domowy budżet.  Nie każdy wie, że mogą ubiegać się one w wielu miejscach o pieniądze. Ośrodek Pomocy Społecznej to instytucja, dzięki której uda się poprawić warunki materialne. Chodzi, między innymi o 500+, czyli 500 złotych na każde dziecko. Konieczne jest wypełnienie specjalnego wniosku. To niejedyna opcja, bowiem samotna matka może starać się także o zasiłek rodzinny:

  • jednorazowo z tytułu urodzenia dziecka – 1000 złotych
  • dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego
  • 400 złotych miesięcznie z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego
  • 100 złoty jednorazowo z tytułu podjęcia nauki przez dziecko poza miejscem zamieszkania
  • 113 złotych to dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego
  • 90 złotych na każde dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia.

Samotne matki, które posiadają 3 lub więcej potomstwa dodatkowo mogą liczyć na 80 złotych, choć na 3 i kolejne dziecko. Warto pamiętać, że zasiłek rodzinny wydawany jest na podstawie dochodu i on nie może przekraczać tutaj 674 lub 764 złotych na członka rodziny. Dodatkowo kobieta samotnie wychowująca pociechy może wspólnie z nim rozliczać podatek o ile pociecha nie pracuje. Tak naprawdę istnieje sporo możliwości, aby zyskać fundusze. Najlepiej udać się do Ośrodka Pomocy Społecznej, aby uzyskać szczegółowe informacje, a przede wszystkim wiedzieć jakie dokumenty należy gdzie i kiedy złożyć.

samotna matka z synem

Czy samotna matka może być szczęśliwa? Oczywiście!

Samotna mama nie ma prosto w życiu, bo wszystko w zasadzie spoczywa na jej barkach.  Dzielenie macierzyństwa z pracą i z codziennymi obowiązkami bywa problematyczne, a dzieci wcale nie ułatwiają zadania. W tym wypadku dobre i złe momenty mieszają się, jak w życiu każdego. To mimo wszystko nie powoduje, że kobieta musi być nieszczęśliwa. Ma ona prawo do własnego życia uczuciowego, spełniania marzeń, realizowania planów, czy też do rozwoju kariery jednak to wymaga od niej więcej poświęceń, czy wyrzeczeń niż gdyby miała mężczyznę obok siebie. Facet zawsze by jej pomagał, wspierał i odciążał, a tak liczy tylko na siebie, choć to większość pozytywnie motywuje.

Samotne rodzicielstwo ma swoje blaski i cienie. Trzeba pamiętać, że mimo wszystko kobieta nie jest na świecie sama, dlatego też jej codzienność jest zupełnie inna niż w przypadku wolnych singielek. Samotna matka nie musi użalać się nad swoim losem, wręcz przeciwnie. Panie w takiej sytuacji mogą żyć pełnią życia mimo posiadania pewnego „bagażu”. Jak? Odpowiednie nastawienie, a także zaplanowanie wszystkiego znacząco pomaga jej cieszyć się z faktu bycia mamą. Potomstwo przynosi masę radości, tak samo jak samotna chwila tylko dla siebie. Zdecydowanie bardziej docenia się pewne rzeczy w pojedynkę. Nigdy nie powinno się uzależniać szczęścia od posiadania partnera, bo trzeba samemu zbudować swoje własne.