mezczyzna w srednim wieku

Samiec omega – kim jest? Cechy, zalety i wady

Typów facetów jest dość sporo, a każdy z nich wyróżnia się czymś zupełnie innym. Hierarchia społeczna w dużej mierze bazuje na tej inspirowanej ze świata zwierząt. Wataha składa się z przywódcy i niższych rangą członków. Bez trudu znajdziemy takie „postacie” w przypadku ludzi. Samiec omega to znany wariant, choć nie tak popularny jak alfa i beta. Nie każdy jednak wie czym charakteryzuje się taki facet ani jakie wady oraz zalety posiada. Kim jest mężczyzna omega? W naszym artykule znajdziesz jego szczegółowy opis!

Kim jest samiec omega?

Ludzkie osobowości są naprawdę odmienne. Ideałem męskości jest odważny samiec alfa, aczkolwiek jego przeciwieństwo beta też zajmuje wysoką pozycję w hierarchii. Podział samców jest jednak dużo bogatszy, bo pojawia się jeszcze gamma, a także omega.

Samiec omega jest to indywidualista, który w pewien sposób wymyka się utartym schematom. Mamy tu pewne wyraźne różnice, gdy chodzi o niego i o samca alfa, można by powiedzieć nawet, że to dwa odmienne światy. Mężczyzna omega, który nie przejmuje się hierarchią społeczną jest „dziwakiem”. Nie można go nazwać przywódcą ani „najpopularniejszym chłopakiem w szkole”. To introwertyk, choć wyluzowany, a mimo wszystko dość wycofany. Osobowość omega wyróżnia samotników, których inni łatwo potrafią zastraszyć, jak i zaszufladkować.

10 najważniejszych cech samca omega

Cechy samca omega są specyficzne, tak jak on sam. To osobowość samotnika, outdsidera. Taki facet jest dosłownie odsunięty od „stada”. W hierarchii społecznej znajduje się on oczywiście na najniższym poziomie, tak samo jest w watasze wilków. Co go wyróżnia? Oto cechy samca omega:

1. Łagodność

2. Empatia

3. Spokój

4. Uprzejmość

5. Pomocny

6. Delikatność

7. Indywidualizm

8. Introwertyczna natura

9. Wyluzowanie

10. Wycofanie.

Mężczyzna omega nie lubi skupiać na sobie uwagi ani być duszą towarzystwa. To człowiek wycofany i zrównoważony, który uwielbia spędzać czas przede wszystkim ze sobą.  Jego najbliższe otoczenie jest skromne, tak jak on sam. To facet, który nie będzie dominował, ponadto nigdy popisywał oraz walczył o uznanie. Woli być bowiem w cieniu, chociaż mocno koncentruje się na ludziach, chętnie im pomaga. Niektórzy samca omega określają jako „creepy”, czyli przerażających odludków inaczej dziwaków zamkniętych w czterech ścianach. Co ważne, to popularny stereotyp, który rzadko kiedy pokrywa się z prawdą!

usmiechniety mezczyzna

Zalety i wady samca omega – jakie ma?

Samiec omega to facet, który ma swoje atuty, poza tym posiada wyraźne minusy. Bywa tak, że nie łatwo jest od razu je dostrzec, bo oni czują się niezręcznie w towarzystwie, nie wspominając o przebywaniu w tłumie. Przedstawiciele tej osobowości to samotnicy, absolutnie nie są zbyt zmotywowani do działania, bo żyją tym co jest. Zdarza się i tak, że są „wyłączeni” i kompletnie nie obchodzi ich co ktoś myśli. Jakie jeszcze cechy ich opisują? Zdecydowanie na plus w przypadku tej osobowości będzie to fakt, że:

 • jego wysoki poziom empatii pozwala mu skutecznie identyfikować się z innymi, czyli wie co ktoś może czuć i przeżywać
 • to człowiek godny zaufania
 • ceni sobie głębokie relacje
 • lubi pomagać innym
 • nie chwali się
 • niespełniony romantyk
 • czuły
 • posiadają własny styl i za nic mają podążanie za modą oraz tłumem
 • wbrew pozorom nie boją się przedstawicieli innych typów facetów
 • na siłę nikogo do niczego nie namawia, ponadto nigdy nie dominuje
 • lubi głębokie rozmowy, miewa cenne uwagi i przemyślenia
 • ogromna wrażliwość
 • to szarmancki i uczynny człowiek.
  ENTP (osobowość typu Dyskutant) - cechy, zalety, wady, znani Dyskutanci

Nie ma wątpliwości, że dla wielu kobiet samiec omega jest wręcz idealnym kandydatem na partnera – czuły romantyk. Niestety, ale ma on sporo wad, które dominują jego osobowość. Zdecydowaną wadą będzie tu to, że mężczyzna omega:

 • ma problem z wartościowaniem siebie i innych
 • dla wielu wydaje się dziwakiem
 • miewa zainteresowania, które w jego przypadku przechodzą wręcz w manię
 • bywa mocno wycofany
 • ograniczone zdolności społeczne sprawiają, że innym trudno jest zrozumieć zachowanie samotnika
 • do swojego „świata” wpuszcza niewiele osób
 • woli być w cieniu samego siebie
 • woli przebywać sam niż w grupie, również w pracy
 • potrzebuje chwili sam na sam, aby odzyskać energie.

Zdecydowanie samiec omega nie ma wielkiego ego, wręcz przeciwnie jest skromny, wrażliwy, a także wycofany. Wielu wydaje się, że powściągliwość, niepewność siebie oraz bycie outsiderem powoduje, że tacy ludzie stają się „wyrzutkami” społeczeństwa. To błąd, bowiem oni wolą wieść swój własny tryb życia z dala od innych niż być przebojowym człowiekiem liderem. Jedno jest pewne, to są zrównoważeni, wyluzowani oraz spokojni mężczyźni, którzy zamiast konfliktów wybierają bezpieczne wycofanie się.

Czym się różni samiec omega od alfy?

Samiec alfa to silny przywódca, który ma wokół siebie masę przyjaciół, do tego cieszy się niezwykłym powodzeniem wśród kobiet. To urodzony lider, prawdziwy mężczyzna zachwycający wyglądem oraz charyzmą. Zawsze jest głośny i zdecydowany. To jasno pokazuje, że samiec omega pozostaje w jego cieniu. Jakie są jeszcze podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma typami facetów? Poniżej znajdziesz te najważniejsze:

 • samiec alfa jest przebojowy, omega woli pozostać w cieniu z dala od zainteresowania innych
 • alfa kocha rywalizacje i chwalenie się, a omega od tego stroni, a o sukcesach mówi niechętnie
 • alfa króluje w hierarchii, a omega jest na jej samym końcu
 • osobnik alfa kipi od testosteronu, dlatego uwielbia awantury, romanse i wybuchy zazdrości, za to omega jest wyważony, spokojny, i opanowany
 • alfa to zimny „drań”, a omega to romantyk
 • alfa zawsze zwraca uwagę charyzmą i wyglądem, a omega nie myśli nawet o czymś takim jak wizerunek.
  Sennik – szczur. Jak interpretować sny o szczurach?

W przypadku samca alfa mówi się o kimś, że jest charyzmatyczny, atrakcyjny fizycznie oraz posiada cechy lidera. Natomiast omega to dziwak z fetyszami, do tego ze specyficznymi zainteresowaniami, który jest tylko „pionkiem” innych. Sam ze sobą czuje się dobrze, ale w towarzystwie już nie specjalnie. Ta osobowość żyje we własnym świecie bez dbania o zdanie innych. Typowy przywódca ma zupełnie inne zadanie.

przystojny mezczyzna

Omega czy alfa – który lepszy do związku?

Nie da się ukryć, że kobiety ciągnie do twardzieli. „Źli” faceci zdecydowanie wygrywają w przedbiegach, gdy chodzi o relacje damsko-męskie. Alfa jest marzeniem niejednej! Dziewczyny cenią ich charyzmę, przebojowość, dominację oraz urodę. Samiec omega jest przeciwieństwem tego, dlatego też nie każda go wybiera. Mimo wszystko romantyczna dusza, ogromna pomocniczość i spokój – to wszystko sprawia, że taki ktoś może być dobrym partnerem. To zazwyczaj chłopak, który stoi z boku i nawet nie jest brany pod uwagę jako potencjalny kandydat, dopiero z czasem dostrzega się jego potencjał, przede wszystkim przewagę nad „przywódcą”. Dobroć wygrywa z pozerstwem.

Dla kobiet dominujących wybór samca omega to przemyślana strategia. Dlaczego? Taki facet pozwala sobą kierować, ponadto wiedzie spokojne życie, które ktoś mu w pewien sposób zaplanował. Taka sytuacja odpowiada wobec tego obu stronom, więc ten układ się sprawdza. Według stereotypów samotnicy to z reguły „kanapowcy”, nieudacznicy i alkoholicy bez specjalnych aspiracji. Samiec omega może jednak być świetnym partnerem o ile trafi na kobietę, która nie liczy na samca alfa, a więc na wybuchy namiętności oraz życie na szczycie.

Samice omega – czy istnieją?

Samica omega jest dość wierną kopią męskiego osobnika. To wobec tego dziewczyna wycofana, zrównoważona, która nie potrzebuje rozgłosu i zbyt wiele towarzystwa. Nie lubi należeć do żadnych grup, także w pracy, bo woli działać w pojedynkę. Natura introwertyczna sprawia, że ceni bycie w samotności, ponadto ma problemy z nawiązywaniem więzi, aczkolwiek potrafi tworzyć głębokie relacje. Niepewność oraz skromność powoduje, że trudno jej zaistnieć w społeczeństwie, ale ona nawet tego by nie chciała. Samica omega jest niezwykle empatyczna i skupiona na innych ludziach. Nie wścieka się, liczy, że wszystko samo się ułoży, więc nie ma mowy o jakiejkolwiek walce o swoje. Podsmarowując – akceptuje w pełni swoje życie outsidera.